Opór 2008/I

Defiance

Opowieść o żydowskich partyzantach walczących podczas II Wojny Światowej w lasach Puszczy Nalibockiej, na terenie dzisiejszej Białorusi. Przez kilka lat z powodzeniem wymykali się hitlerowcom, a w sercu puszczy stworzyli świetnie funkcjonującą tajną osadę dla żydowskich uciekinierów.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 23 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Daniel Craig
jako Tuvia Bielski
Liev Schreiber
jako Zus Bielski
Jamie Bell
jako Asael Bielski
George MacKay
jako Aron Bielski
Mia Wasikowska
jako Chaya
Tomas Arana
jako Ben Zion
Alexa Davalos
jako Lilka
Mark Feuerstein
jako Malbin
Rolandas Boravskis
jako Gramov
Allan Corduner
jako Shamon
Iddo Goldberg
jako Yitzchak Shulman
Iben Hjejle
jako Bella

Fabuła

Opowieść o żydowskich partyzantach walczących podczas II Wojny Światowej w lasach Puszczy Nalibockiej, na terenie dzisiejszej Białorusi. Przez kilka lat z powodzeniem wymykali się hitlerowcom, a w sercu puszczy stworzyli świetnie funkcjonującą tajną osadę dla żydowskich uciekinierów. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Wojenny
Słowa kluczowe
zemsta, druga wojna światowa, wódka, lata 40. zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2009-01-23 (kino), 2008-12-31 (świat), 2009-09-16 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Kraj produkcji
USA
Czas trwania
137 minut
Budżet
50 000 000 USD

Recenzje

Historia po amerykańsku. 6
  • 2009-08-09
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Okres wakacyjny sprawia, że człowiek wpada w stan rozleniwienia, w którym większy wysiłek intelektualny czy fizyczny jest grubo nie wskazany. Niestety nie każdy ma okazję odpocząć na swój wymarzony sposób. Zazwyczaj nasz urlopowy czas, za sprawą wielu czynników, zostaje skrócony do minimum. Takim właśnie osobom pozostaje wykorzystywać dobrodziejstwa najbliższego otoczenia. Wiadomo, że nic nie zastąpi solidnego odpoczynku, jednak jakoś trzeba sobie radzić. Ja, zważywszy na obecny kryzys, odpuściłem sobie tegoroczne wojaże, a wolny czas poświęciłem bogatemu repertuarowi filmowemu, w szczególności proponowanemu na DVD. Jednym z nich jest, wywołujący w Polsce spore kontrowersje, amerykański dramat wojenny „Opór” (dystrybutor Monolith Video).

Słuchając wypowiedzi krytyków oraz znawców historycznych faktów można było przedwcześnie zrazić się do filmu i obejść go szerokim łukiem. Z doświadczenia wiem, że produkcje uznawane za bulwersujące, w gruncie rzeczy są przeciętne, a narobienie wokół nich medialnego szumu, przysparza im dodatkowej publiczności, która z samej ciekawości decyduje się na ich obejrzenie. Tak właśnie jest z filmem Edwarda Zwicka, twórcy między innymi: „Wichrowych namiętności”, „Ostatniego samuraja” czy „Krwawego diamentu”. Tematyka „Oporu” bezpośrednio związana jest z historią narodu polskiego. Hollywoodzkim okiem wydarzenia z II Wojny Światowej miały inny wygląd, co doprowadziło do wielkiego poruszenia na polskich salonach. W sytuacji, gdyby wydarzenia nie były związane z Polską, nikt specjalnie nie zwróciłby uwagi na produkcję Zwicka. Dlatego rozpoczynając oglądanie nie zaczerpnąłem wiedzy historycznej i obiecałem sobie, że ocenię produkcję pod względem artystycznym, a nie merytorycznym. Większość filmów mija się z prawdą i jest to niezauważalne, więc tak samo można postąpić w tym przypadku, a spory po prostu pominąć.

Bohaterami amerykańskiej produkcji są Żydzi, którzy przed okupacją hitlerowców, uciekają do Puszczy Nalibockiej, gdzie tworzą partyzantkę przeciwko okupantom. Bielscy - trzej bracia Tewje (Daniel Craig), Zus (Liev Schreiber) i Asael (Jamie Bell) wraz z grupką uciekinierów znajdują schronienie w lesie, gdzie początkowo chcą przetrwać wojnę. W ich ślady podążyli inni, co doprowadziło do powstania prawdziwego miasteczka. Na jego czele stanął Tewje, który w przeciwieństwie do swojego brata Zusa, nie był zwolennikiem stosowania siły. Bardziej skupiał się na zorganizowaniu życia w buszu niż eliminowaniu wroga. Różnica poglądów wielokrotnie skłóci rodzeństwo, jednak w obliczu niebezpieczeństwa i śmierci, więzy krwi odegrają nadrzędną rolę.

Kinowe historie związane z żydowskim narodem przyzwyczaiły widza do ich schematycznego wyglądu, ofiar bezmyślnej wojny. „Opór” stawia ich w innym świetle, jako tych, którzy walczą z prześladowcą, a nie ukrywają się. Amerykanie zrobili coś na podobieństwo kina sensacyjnego, w którym pierwszoplanowa jest akcja, a nie historyczna prawda. Nie oglądamy kolejnej „Listy Schindlera” czy „Pianisty” Polańskiego. Forma realizacji całkowicie od nich odbiega. Jest to hollywoodzka produkcja dla mas, w której priorytetem nie są fakty, lecz rozrywka na odpowiednim poziomie. Pomimo tego, walka z okrutnym przeciwnikiem, braterstwo broni, próba zjednoczenia sił i chęć przetrwania dają do myślenia, trafnie chwytając za serce.

„Opór” zrealizowany został z ogromnym rozmachem. Producenci nie poskąpili funduszu na jego stworzenie. Zatrudnienie obecnego Jamesa Bonda było dobrym rozwiązaniem. Umiejętnie wykorzystał swój uniwersalizm aktorski, wcielając się w graną postać. Schreiber, który po raz kolejny gra narwanego brata (podobna rola w „X-men Geneza: Wolverine”), jak zwykle kunsztem scenicznym nie zachwycił. Za to podobać się może muzyka Jamesa Newtona Howarda. Ten doświadczony filmowiec, który w swojej karierze oprawił dźwiękowo ponad sto filmów – w tym „Mrocznego rycerza” i „Adwokata diabła”, kolejny raz spisał się wyśmienicie. Aż do tego stopnia, że za swoją pracę otrzymał nominację do Oskara i Złotego Globu.

Dla wielu widzów „Opór” jest obrazą historii naszego narodu. Ja nie zaliczam się do tego grona. Film z udziałem Daniela Craiga to dobra produkcja wojenna, która osobie nie znającej faktów, będzie się z pewnością podobać. Wielkich minusów nie zauważyłem, nawet długość (prawie 2h 30 min) jest do wytrzymania. Chwilami czuć powiew nudy, a dialogi przeciągają akcje, ale miłośników tego gatunku na pewno to nie zniechęci. Nie mam obiekcji polecić każdemu recenzowany film. Wiem, że historia jest niezmienna i jej zakłamanie to karygodny występek, jednak jak wcześniej pisałem od strony filmowej jest dobrze. Ta druga to całkowicie inny rozdział, w dyskusji której nie zamierzam się wypowiadać.

1 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Zdjęcia kręcono w odległych, zalesionych terenach Litwy, setki kilometrów od prawdziwego położenia obozu Bielskich. zobacz więcej

Wpadka

Gdy niemiecki czołg celuje w Tuvię i Isaaca, najpierw widać, że porusza się jego wieżyczka. Jednak w następnym ujęciu znajduje się ona w tej samej pozycji zanim zaczęła się obracać. zobacz więcej

Pressbook

O filmie — Nakręcony w oparciu o mało znaną historię z okresu II wojny światowej, film „Opór” jest epicką opowieścią o rodzinie, honorze, zemście i przetrwaniu. Rok 1941 – Żydzi w Europie Wschodniej padają ofiarami masowych mordów. Trzem braciom udaje się schronić w gęstym lesie, który znają od dziecięcych lat. Tam stoczą dramatyczną walkę z hitlerowcami. Na początku starają... zobacz więcej

Komentarze 14

Avatar square 200x200

Papa28 9

he he, film może i niezły, ale pokazuje totalnie nieprawdziwą historię – Główny bohater został niemal wyniesiony na piedestał człowieczeństwa, pokazany jako uczciwy i cudowny człowiek. Niestety w rzeczywistości bracia nie walczyli z wrogiem, a tym bardziej nie byli tacy czyści jak ich przedstawiono. Hollywood piszę historię na nowo na potrzeby własne.

aro25 9

b,dobra produkcja!!! – film naprawdę ciekawy i godny polecenia!
jedyną wadą jak dla mnie było to, że jest aż taki długi, moja ocena 9!
naprawdę warto obejrzeć.

adamo20 10

Piekny film! – Bardzo landy film! POLECAM POZDRO!

Redox 3

3/10 – Craig może i Bondem jest niezłym, ale w roli Żyda w dramatycznej sytuacji się nie sprawdza. Aż się prosi o wzbogacenie filmu o jakieś bardziej wyraziście nakreślone postacie i wątki, by podkreślić napięcie związane z ukrywaniem się tak dużej liczby ludzi w białoruskich lasach.

Grigorij 6

całkiem ciekawy – chociaż kontrowersyjny film, ale warto obejrzeć; ciekawie zagrana postać przez D.Craiga

Współtworzą