Jest rok 1878, w Ameryce trwa „gorączka ziemi” i zasiedlanie zachodnich terenów. Wśród wielu, którzy postanowili rozpocząć nowe życie jest rodzina Ingallsów: Charles, jego żona Caroline i ich trzy córki: Mary, Laura i Carrie. Pakują swój niewielki dobytek, żegnają się z krewnymi i przyjaciółmi i wyruszają w podróż na Zachód, która zaprowadzi ich do ich nowego domu – Plum Creek na równinach Minnesoty. Rodzina Ingallsów, próbując ziścić swój amerykański sen, będzie musiała walczyć o każdy skrawek ziemi, którą będą uprawiać – z chorobami, z naturą, lokalnymi uprzedzeniami i wrogim środowiskiem. Przygody rodziny Ingallsów oparte są na wspomnieniach Laury Ingalls Wilder, która w swojej książce „Mały domek” nakreśliła bardzo realistyczny obraz życia pionierów na zachodnich krańcach Ameryki ponad 100 lat temu.
Odcinki 207 dodaj odcinek
Caroline wraz z innymi kobietami z Walnut Grove namawia ludzi do podpisania petycji do rządu. Ma to być odpowiedź przeciwko nowemu prawu, które przekazuje mężowi dobra kobiety po małżeństwie. Kobiety uważają to za niesprawiedliwość.
Apodyktyczna matka Nellie trafia na godnego przeciwnika w postaci ojca Percivala. Oboje toczą zażarty spór o to, w jakiej wierze będzie wychowywany ich jeszcze nie narodzony wnuk: w chrześcijańskiej, czy w judaizmie.
Royal Wilder ma problem z nieznośnymi synami: Myronem i Rupertem. Nie wie, co zrobić, by zmienić ich postępowanie. W końcu wpada na pomysł, że wyśle chłopaków do Walnut Grove, do wuja Almanza i ciotki Laury.
Timothy jest małym, niewidomym chłopcem, który chce być traktowany jak osoba widząca; powoduje to wiele problemów. Nie chce występować razem z chórem, choć umie śpiewać. Tymczasem do szkoły dla niewidomych przybywa Joe Kagan, który chce pomóc w placówce. Joe zakochuje się w Hester Sue, która jednak została już przyrzeczona innemu.
Kurator zgłasza pani Oleson, że w szkole dzieci powinny się uczyć języka francuskiego oraz sztuk plastycznych.Oczywiście pomysł jest związany z nakładami przekazywanymi na oświatę i to pieniądze mają tu większe znaczenie, niż dobro dzieci. Laura nie zna języka francuskiego i nie uważa, by sztuki plastyczne były niezbędne dzieciom z miasteczka, postanawia więc zrezygnować z pracy. Wie, że nie przeforsuje swojej opinii.
Do szkoły zaczyna uczęszczać nowa uczennica, Sylvia Webb. Dziewczyna dojrzała fizycznie szybciej, niż jej rówieśnicy. Spotyka się w związku z tym z niewybrednymi żartami ze strony kolegów. Jedynie Albert zaprzyjaźnia się z nowa koleżanką. Okazuje się, że nie ma ona łatwego życia i poza szkołą: ojca nie obchodzi, co się z nią dzieje nawet po tym, jak Sylvia zostaje zgwałcona. W efekcie tego zdarzenia, dziewczyna zachodzi w ciążę. Pewnego dnia, podczas lekcji, mdleje.
Pani Oleson rozpowiada, ze to Albert jest ojcem dziecka Sylvii. Caroline wie, że to nieprawda i stara się to uświadomić ludziom. Pan Webb, ojciec Sylvii, postanawia wyjechać z miasteczka, bo uważa, ze jego córka została zhańbiona. Dziewczyna jednak uważa, że jest z Albertem szczęśliwa i oboje decydują, że się pobiorą. Pan Webb odkrywa, że chłopak odwiedził jego córkę i oskarża ją o nierząd. Dziewczyna ucieka, a Albert pomaga jej szukać.
Adam nie może znaleźć stałej pracy w Sleepy Eye, postanawia wiec wrócić do Walnut Grove. Tu otwiera pierwszą w miasteczku kancelarię adwokacką. Jego praktykę rozpoczyna sprawa człowieka, który oszukiwał ludzi na sprzedaży ziemi o niskiej klasie.
Caroline sądzi, że znowu jest w ciąży i żartuje z faktu, że stało się to w tym samym czasie, co i w przypadku Laury. Kobiecie bardzo zależy na urodzeniu syna. Po wizycie u lekarza okazuje się jednak, że Caroline nie jest w ciąży, a jej złemu samopoczuciu jest winna zaczynająca się menopauza. Caroline popada w depresję. Laura i Charles zastanawiają się, co zrobić w tej sytuacji. Mężczyzna proponuje żonie odnowienie przysięgi ślubnej.
Charles i Albert załatwiają dodatkowy wóz dla rodziny Cooperów. Niestety dochodzi do strasznego wypadku i Cooperowie giną, osierocając dwójkę dzieci. Charles zawozi rodzeństwo do ich wuja; ten jednak jest górnikiem i nie może pogodzić opieki nad dziećmi z praca zarobkową. Ingalls zabiera więc brata i siostrę do domu.
Charles decyduje, że znajdzie rodzinę zastępczą dla Jamesa i Cassandry Cooperów. Swą decyzję tłumaczy tym, że w domu jest za mało miejsca dla dodatkowej pary dzieci. W poszukiwaniach nowych rodziców pomaga wielebny Alden. Wkrótce udaje się znaleźć parę chętną do adoptowania rodzeństwa. James, któremu nie podoba się ta opcja, ucieka. Charles odnajduje chłopca i przywozi z powrotem do domu.
Nellie i Percy przeprowadzają się do Nowego Jorku, aby poprowadzić rodzinny interes. Pani Olesen popada w depresję po wyjeździe córki. Przygnębienie mija, kiedy Olesenowie przygarniają dziewczynkę o imieniu Nancy, która pod względem zachowania jest żywą kopią Nellie z dzieciństwa. Adam i Mary także wyjeżdżają do Nowego Jorku. Adam ma tam podjąć pracę jako adwokat.
Nels znajduje w magazynie z lodem nieprzytomną Belindę. Nancy mówi, że to Willlie zamknął tam Belindę. Nels nie dowiaduje się jednak niczego konkretnego w tej sprawie. Charles jedzie do Sleepy Eye, gdzie w sierocińcu rozpytuje o Nancy. Okazuje się, że jej matka zmarła na skutek komplikacji poporodowych. Dziewczynka sprawiała coraz większe problemy wychowawcze i gdyby nie Olesenowie, pewnie trafiłaby do ośrodka dla trudnej młodzieży. Tymczasem okazuje się, za zamknięciem Belindy w magazynie z lodem stoi właśnie Nancy.
James zaczyna się obawiać o swoją przyszłość w rodzinie Ingallsów. Chłopak ubzdurał sobie, że musi konkurować z Albertem o pewne miejsce w rodzinie. Pewnego dnia chłopak zostaje nakryty z przedmiotem skradzionym ze sklepu. Albert przeprowadza z bratem poważną rozmowę.
Dr Baker bardzo się cieszy, że będzie mieć asystenta. Ma nim zostać Caleb LeDoux. Całe entuzjazm doktora opada, kiedy okazuje się, że Caleb jest czarnoskóry. Wielu mieszkańców miasteczka wciąż jest uprzedzonych do ludzi o innym kolorze skóry. Sam dr Baker też początkowo ma z tym problem. Pewnego dnia do doktora LeDoux trafia kobieta w ciąży; bez pomocy medycznej jej stan może się drastycznie pogorszyć...
Laura uczęszcza na kurs pisania w Arizonie. Stara się czerpać z nauki samą przyjemność, jednak jest jeden problem: prowadzący zajęcia profesor, nie wiedzieć czemu, zawziął się na Laurę i co chwila ma pod jej adresem krytyczne uwagi. Nie jest to jednak krytyka konstruktywna.
Dzieci z Walnut Grove są zafascynowane umiejętnościami Gambiniego Wielkiego, starzejącego się mistrza cyrkowego. Potrafi on porwać swoją publiczność, bez względu na jej wiek. szczególnie Albert i Willie są zapatrzeni w nowego idola. Dopiero tragedia podczas jednego z kaskaderskich popisów Gambiniego uświadamia młodzieży pewne sprawy.
Dwóch nieudolnych oszustów porywa Nelsa dla okupu, jednak pani Olesen odmawia zapłacenia stu dolarów za wypuszczenie męża. Mężczyzna - aby zemścić się na żonie - przystaje do swych porywaczy i podejmuje ich rzemiosło.
Charles, na prośbę pana Edwardsa, jedzie do niego, do Chicago. Tu dowiaduje się o śmierci młodego dziennikarza, Johna, który ginie w wypadku samochodowym. Sprawa jest podejrzana, gdyż mężczyzna pisał artykuł o korupcji gospodarczej.
Elmer Miles jest gruby i dzieci w szkole szydzą z niego bezlitośnie. Jedynie Nancy stara się z nim zaprzyjaźnić, gdyż wydaje się, że czuje do niego coś więcej, niż zwykła sympatia. Zyskanie zaufania chłopaka nie jest jednak takie proste.
Pani Oleson decyduje się znów otworzyć restaurację i hotel Nellie, tym razem na zasadzie franczyzy. Kobieta wierzy, że ma wszystko, by sprostać wymogom partnerów biznesowych, a jednocześnie pokonać konkurencję, czyli Nelsa i Charlesa.
Zbliża się Boże Narodzenie. Pada gęsty śnieg. Caroline, Laura i Hester Sue wspominają święta z przeszłości. Boże Narodzenie jest dla całej rodziny szczególnym czasem, pełnym uroku i kojarzącym się z bezpiecznym dzieciństwem.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…