Przypadek 39 2009

Case 39

Emily Jenkins (Renée Zellweger) jest zaangażowaną pracownicą pomocy społecznej. Mimo prowadzenia jednocześnie 38 spraw, dostaje od szefa kolejną - związaną z 10-letnią Lillith Sullivan (Jodelle Ferland). Kobieta dostrzega, że jej rodzice nie kochają swojej córki. Na dodatek w ich zachowaniu jest coś niepokojącego. Przypadek 39… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 30 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Renée Zellweger
jako Emily Jenkins
Jodelle Ferland
jako Lillith Sullivan
Ian McShane
jako Detektyw Mike Barron
Kerry O'Malley
jako Margaret Sheridan
Callum Rennie
jako Edward Sullivan
Bradley Cooper
jako Douglas J. Ames
Adrian Lester
jako Wayne
Georgia Craig
jako Denise
Cynthia Stevenson
jako Nancy
Tiffany Lyndall-Knight
jako Darla, nauczycielka
Cindy Sungu
jako Mia, dziewczyna w klasie
Philip Cabrita
jako Javier Ramirez

Fabuła

Emily Jenkins (Renée Zellweger) jest zaangażowaną pracownicą pomocy społecznej. Mimo prowadzenia jednocześnie 38 spraw, dostaje od szefa kolejną - związaną z 10-letnią Lillith Sullivan (Jodelle Ferland). Kobieta dostrzega, że jej rodzice nie kochają swojej córki. Na dodatek w ich zachowaniu jest coś niepokojącego. Przypadek 39 odmieni życie Emily, a ona sama stanie się uczestniczką rzeczy wykraczających poza ludzką wyobraźnię. Beznickowy

Gatunek
Horror
Słowa kluczowe
morderstwo, pogrzeb, szpital, nóż zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2009-08-13 (świat), 2010-04-13 (dvd)
Wytwórnia
Paramount Vantage
Misher Films
Anonymous Content zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Kanada
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
109 minut
Budżet
27 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Może to i przypadek, ale za to jaki. 8
  • 2010-06-20
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Filmów z różnego typu demonami było tyle co bajek Szeherezady, natykając się więc na kolejny trudno nie być sceptycznym i podchodzić do niego ostrożnie. Tym razem jednak dostajemy produkcje z górnej półki, przy której horror można śmiało napisać prze duże H.

Nieomal w ostatniej chwili Emily Jenkins, ratuje z rąk szalonych rodziców kilkuletnią Lillith. Za namową dziewczynki kobieta postanawia ją adoptować. Już wkrótce zaczyna żałować swojej decyzji, bo Lillith wcale nie jest tak słodka i niewinna jak mogło by się wydawać. Co gorsza dziecko nie jest nawet człowiekiem i dysponuje ogromnymi mocami, zmieniając życie Emily w koszmar.

Przyznam, że zasiadając do Przypadku 39, nie wiedziałem co to za film, ani nawet jaki gatunek. Z perspektywy więc czystej kartki, po kilkunastu początkowych minutach miałem już przeświadczenie, że będzie to dramat lub coś pod niego podchodzącego. Gdy już miałem sobie darować resztę, nagle coś zaczęło się dziać. Od tego momentu wszystko się odwróciło, a film zaczął być horrorem i to solidnym.

Obraz Christiana Alvarta po dość nudnym początku stopniowo się rozkręca, aż do spektakularnego finału. Dobry scenariusz zapewnia ciągle narastające napięcie i niepewność, co przykuwa widza. Nie jest to może najbardziej oryginalny horror jaki widziałem, ale jak to często bywa reżyser doskonale wykorzystał znane wątki z dodatkiem kilku nowych elementów, tworząc coś przyprawiającego o skok adrenaliny.

Nie ma tu co prawda hektolitrów krwi, rozrywanych ciał czy wyskakujących zewsząd demonów, ale w filmie i tak straszy. Alvart dość oszczędnie prezentuje siedzącego w Lilith demona, pokazując go tylko kilkakrotnie, a i to nie w całości. Ten prosty zabieg daje do myślenia i nie tylko przykuwa do obrazu, ale przede wszystkim nie daje o nim zapomnieć.

Film udowadnia również, że nie liczy się tylko obraz, wiele można zrobić używając dźwięku. Dziwne odgłosy, dobrze dobrana ścieżka dźwiękowa i nagłe zmiany głosu dziewczynki, dopełniają obrazu i są upiorne same w sobie.

Pochwały należą się również aktorom, Renée Zellweger, dotychczas grająca we wszystkim tylko nie horrorach dobrze wywiązała się ze swojej, trudnej roli. Niezłym kunsztem popisała się również młodziutka Jodelle Ferland, pokazując coś więcej niż tylko uśmiechniętą twarz anioła.

0 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 21

Avatar square 200x200

justangel 6

6/10 – Cóż, ja ten film również polecam, ale nie dałabym mu aż takiej wysokiej oceny jak poprzednicy z forum, z jednego podstawowego powodu: po 1 akcji wiedziałam już co się będzie działo dalej. Można było jakoś rozegrać to inaczej, aby pewne rzeczy nie były dla widza tak oczywiste. Z drugiej jednak strony niewiele jest filmów, które dobrze mi się ogląda i które mam ochotę obejrzeć do końca, mimo iż wiem kto jest "złym bohaterem". I za to niewątpliwy plus dla autorów filmu.
Jedna jeszcze rzecz na minus: brak wyjaśnienia dlaczego? Skąd się wzięło zło? Brak tej informacji może i jest lepszy niż jakieś debilne wyjaśnienie, że bohatera opętał Dracula, ale ja tam mimo wszystko lubię wiedzieć o co chodziło.

master602 8

8/10 – bardzo dobry trzyma w napięciu polecam

rast26 8

8/10 – Trzyma w napieciu dobrze zagrany i do tego ta dziewczynka masakra dzieciak he polecam

TCksp 7

7/10 – Początek bardzo dobry,wciąga, ale później już robi się mniej interesująco.

monikawawa 7

spodziewałam się czegoś gorszego – a tu mile zaskoczenie. Moze nie jest najlepszy w swojej kategorii ale ze zasługuje na 6,5/10

Współtworzą