Świadectwo w sposób realistyczny przedstawia nowe fakty z życia Karola Wojtyły, wydarzenia i ich interpretacje. Jest wyjątkowym świadectwem, złożonym przez kardynała Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza i przyjaciela Ojca Świętego, który towarzyszył mu przez prawie 40 lat - począwszy od czasów krakowskich, aż do ostatnich dni w Watykanie. Po raz pierwszy przed kamerą ks. kardynał Stanisław Dziwisz ujawnia wiele niepublikowanych dotąd informacji z życia Jana Pawła II. W filmie pojawią się również liczne materiały archiwalne do tej pory nie prezentowane publicznie.

Kardynał Dziwisz – świadek życia Jana Pawła II

Urodzony w 1939 roku w Rabie Wyżnej. Od 2005 roku, z nominacji Benedykta XVI, arcybiskup metropolita krakowski. Doktor teologii, doktor honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Akademii Pedagogicznej w Krakowie, Uniwersytetu Abat Oliba CEU w Barcelonie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wieloletni osobisty sekretarz i przyjaciel papieża Jana Pawła II.

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ówczesnego biskupa Karola Wojtyły w 1963 roku, w katedrze na Wawelu. Gdy Karol Wojtyła został mianowany kardynałem, ksiądz Dziwisz pełnił u jego boku funkcję kapelana. Jako kapelan aktywnie uczestniczył w życiu kurii i wykładał liturgikę w Wyższym Instytucie Katechetycznym w Krakowie. W roku 1978 wyjechał do Watykanu jako nowo mianowany osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II. Funkcję tę pełnił do śmierci Ojca Świętego w 2005 roku.

Czas spędzony u boku Papieża stał się bazą dla książki „Świadectwo” – wywiadu rzeki spisanego przez włoskiego dziennikarza Gian Franco Svidercoschiego.

Krótko o filmie

Świadectwo to filmowa opowieść o życiu Jana Pawła II. Opowieść wieloletniego sekretarza i przyjaciela Papieża, najbliższego świadka najważniejszych wydarzeń Wielkiego Pontyfikatu - księdza kardynała Stanisława Dziwisza. Świadectwo zaistniało najpierw, w 2007 roku, jako książka - zapis rozmów, jakie odbył z ks. kard. Dziwiszem włoski dziennikarz watykanista Gian Franco Svidercoschi. Przetłumaczona na kilkanaście języków, tylko w Polsce osiągnęła nakład ponad miliona egzemplarzy. Teraz ta niezwykła opowieść trafia na ekrany, bogatsza od książki o wiele nowych faktów - między innymi z lat młodzieńczych Karola Wojtyły. Ukazuje także przejmujące, a nieznane chwile z prywatnego życia Papieża, jest uzupełniona o kolejne interpretacje.

Film zbudowany jest z materiałów dokumentalnych, a także fabularyzowanych rekonstrukcji wydarzeń. Oba plany spaja postać narratora, po mistrzowsku zagrana przez wybitnego aktora Michaela Yorka (m.in. Kabaret, Jezus z Nazaretu).

Pełny opis filmu

„On był człowiekiem wolnym od opinii, nigdy się nie kierował opinią i to była jego siła”

Świadectwo w kinach, czyli filmowa opowieść o życiu papieża

Świadectwo – filmowa opowieść o życiu Jana Pawła II widzianego oczami ks. kardynała Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza i przyjaciela Papieża.

Ekranizacja bestsellera

Film Świadectwo powstał na motywach książki pod tym samym tytułem, wydanej w roku 2007, będącej zapisem rozmów kardynała Stanisława Dziwisza z włoskim dziennikarzem watykanistą Gian Franco Svidercoschim. Przetłumaczona na kilkanaście języków, tylko w Polsce osiągnęła nakład ponad miliona egzemplarzy.

„Byłem przy nim prawie czterdzieści lat...”

Świadectwo jako filmowa opowieść podejmuje próbę pokazania Karola Wojtyły: człowieka, księdza, biskupa i wreszcie papieża - takiego, jakiego zapamiętał wieloletni sekretarz i przyjaciel. Kardynał Stanisław Dziwisz towarzyszył Ojcu Świętemu przez czterdzieści lat jego życia, począwszy od czasów krakowskich, aż do ostatnich dni w Watykanie. Film, stanowiący świadectwo życia Jana Pawła II, przedstawia wiele nowych faktów i ich interpretacji, między innymi z lat młodzieńczych Karola Wojtyły i jego życia prywatnego. Jednym z najbardziej przejmujących wątków jest zamach na Papieża i chwile, które nastąpiły bezpośrednio potem, gdy ratowano życie Jana Pawła II.

Formuła filmu

Wspomnienia kardynała Dziwisza zostały zilustrowane materiałami dokumentalnymi, a także fabularyzowanymi. Autorzy filmu dotarli do wielu nieznanych w Polsce źródeł. Korzystali z archiwów watykańskich, z dotychczas niepublikowanych materiałów zdjęciowych. Wydarzenia nieutrwalone na taśmie filmowej odtwarzane są przez aktorów w fabularyzowanej części opowieści. Poszczególne wątki i różne formy spaja w zwartą całość narrator.

Opowieść o XX wieku

Świadectwo jest opowieścią o całej epoce w historii Polski, Europy i świata. To historia o XX wieku i przełomie milenijnym. Stanowiąc wartość dla osób związanych z Kościołem katolickim, film ukazuje również postać i dorobek Papieża w kontekście świeckim – historycznym, politycznym, socjologicznym. Świadectwo jest więc zarówno opowieścią o życiu Papieża, jak i dogłębną analizą największych wydarzeń końca XX wieku. To film nie tylko dla katolików.

Produkcja ponad granicami

Reżyserem filmu jest Paweł Pitera, znany m.in. z serialu telewizyjnego Tajemnice Watykanu. Obraz wyprodukował Przemysław Häuser - producent filmowy i telewizyjny specjalizujący się w tematyce watykańskiej i papieskiej. Do stworzenia Świadectwa udało mu się zaangażować twórców o międzynarodowej sławie.

Drugim obok kardynała Stanisława Dziwisza narratorem jest Michael York – aktor znany z filmów takich jak Kabaret Boba Fossa czy Jezus z Nazaretu Franco Zefirellego. Muzykę stworzyli Vangelis (zdobywca Oscara za muzykę do filmu Rydwany ognia) i Robert Janson (założyciel i lider zespołu Varius Manx).

Zdjęcia realizowano w Watykanie, Polsce, we Włoszech, w Niemczech i Portugalii.

Film powstał we współpracy z Watykańską Oficyną Wydawniczą Libreria Editrice Vaticana.

Jak powstawało Świadectwo

Prace nad filmem trwały blisko rok – pierwsze sceny filmowano jesienią 2007 roku. Film powstawał przede wszystkim w Watykanie, Krakowie i Wadowicach, choć fabularyzowana inscenizacja wydarzeń z życia Karola Wojtyły wymagała zdjęć niemal w całej Europie. Efektem rozmów z kardynałem Dziwiszem, jakie zarejestrowała kamera, jest 30 godzin materiału filmowego. Najistotniejsze i najciekawsze fragmenty tych rozmów wraz z częścią fabularyzowaną wypełniają półtoragodzinny obraz kinowy - filmową opowieść o życiu i czasach Jana Pawła II.

Słowo wstępne kardynała Dziwisza

"Zawsze mu towarzyszyłem, a stąd odszedł sam. Najbardziej poruszyło mnie to, że w tej drodze nie będę mógł mu towarzyszyć"

Jan Paweł II pozostawił świat i Kościół innymi niż te, które zastał na początku swojego pontyfikatu. Świat bardziej zjednoczony, Kościół szerzej otwarty i silniej w świecie obecny. Dostaliśmy wielkie dziedzictwo, które powinniśmy rozwijać w hołdzie dla jego myśli i dokonań – i z szacunkiem dla pamięci o nim.

Całym swoim życiem, każdym słowem i uczynkiem pisał ostatnią wolę – duchowy testament dla przyszłych pokoleń.

Ja towarzyszyłem mu w tym przez wiele lat. Oto moje świadectwo.

ks. kardynał Stanisław Dziwisz

Twórcy filmu

Michael York – narrator

Urodzony w 1942 r. brytyjski aktor o ogromnym i różnorodnym dorobku filmowym.

Zaczynał w teatrze jako aktor szekspirowski, lecz popularność na Wyspach Brytyjskich zdobył sobie przede wszystkim rolą Jolyona w wyprodukowanym przez BBC serialu Saga rodu Forsyte’ów (1967 r.). Polskim widzom znany jest między innymi z kreacji d’Artagnana w Trzech muszkieterach Richarda Lestera (1974 r.), a także z filmów takich jak: Kabaret Boba Fosse’a (1972 r.), Morderstwo w Orient Expressie Sidneya Lumeta (1974 r.), Jezus z Nazaretu Franca Zeffirellego (1977 r.), Upiór w operze Roberta Markowitza (1983 r.).

Praca na planie Świadectwa, w którym York kreuje postać narratora, nie jest pierwszym polskim wątkiem w jego aktorskiej biografii. W 1984 r. zagrał u Jerzego Skolimowskiego w filmie Najlepszą zemstą jest sukces.

Przemysław Häuser – producent

Urodzony w 1963 r. Producent filmowy i telewizyjny. Właściciel oficyny TBA Group,

współwłaściciel grupy medialnej TV Promotion (zajmującej się reklamą i promocją telewizyjną). Wydawca bestsellera 2007 r. – książki „Świadectwo” kardynała Stanisława Dziwisza. Od wielu lat uczestniczy w tworzeniu filmów związanych z tematyką papieską i watykańską; był między innymi współautorem filmów Nie lękajcie się (2003 r.) i Jan Paweł II i jego przyjaciel (1999 r.) oraz serialu telewizyjnego Tajemnice Watykanu (2006 r.).

Jest ambasadorem zakonu Kawalerów Maltańskich na Kubie.

Gian Franco Svidercoschi - scenarzysta

Dziennikarz, watykanista, pisarz włoski o polskich korzeniach.

Jego zainteresowanie sprawami Polski cenił sam Jan Paweł II. Svidercoschi urodził się w Ascoli Piceno we Włoszech. Był korespondentem na II Soborze Watykańskim. W Watykanie pracował dla miesięcznika „L’Osservatore Romano”, co pozwoliło mu poznać życie codzienne Stolicy Apostolskiej. Jest autorem zapisu wspomnień papieża Jana Pawła II pod tytułem „Historia Karola Wojtyły”, na podstawie których powstały scenariusze filmów Karol. Człowiek, który został papieżem oraz Karol. Papież, który pozostał człowiekiem. Po śmierci Jana Pawła II przeprowadził wywiad z kardynałem Stanisławem Dziwiszem, który stał się kanwą bestsellerowej książki „Świadectwo”, we Włoszech znanej jako „Una vita con Karol”.

Paweł Pitera – reżyser

Urodzony w roku 1952 w Warszawie. Reżyser, scenarzysta, twórca filmów, spektakli teatralnych, seriali i nowel telewizyjnych. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTViT w Łodzi oraz polonistyki na UW. Do jego dorobku reżyserskiego należą m.in. Sny i marzenia (1983 r.), Szkatułka z Hongkongu (1983 r.), Na kłopoty… Bednarski (1986 r.), Powrót do Polski (1988 r.).

Ostatnie lata poświęcił realizacji filmów tematycznie związanych z życiem Jana Pawła II i szeroko pojętą problematyką watykańską: Watykan Jana Pawła II (2000 r.) i Nie lękajcie się (2003 r.).

Ks. Paweł Ptasznik – scenarzysta

Urodzony w roku 1962 roku. Kapłan katolicki, prałat, doktor teologii. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a także Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

Od 1996 roku jest pracownikiem Polskiej Sekcji Sekretariatu Stanu w Watykanie, a od 2001 jej kierownikiem. Pełni tez funkcję rektora Kościoła i Hospicjum św. Stanisława B.M. w Rzymie oraz odpowiedzialnego za duszpasterstwo emigrantów polskich w diecezji rzymskiej.

Autor książek: „Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie” (1991); „Lo Spirito Santo nei sacramenti dell’iniziazione cristiana secondo i libri liturgici della riforma dopo il Concilio Vaticano II (1995); „W świetle Ewangelii” (1999-2000) oraz licznych artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. Redaktor dzieł papieża Jana Pawła II: „Dar i tajemnica” (1996); „Wstańcie, chodźmy!” (1994); „Tryptyk rzymski” (2003); „Pamięć i tożsamość” (2005). Obecnie redaktor naczelny „Dzieł zebranych Jana Pawła II”. Konsultant filmów: „Karol – człowiek, który został papieżem” (2005); „Karol – papież, który pozostał człowiekiem” (2006); „Jan Paweł II” (2006).

Vangelis – autor muzyki

Urodzony w 1943 r. w Grecji. Jeden z najsłynniejszych współczesnych kompozytorów, prekursor i klasyk muzyki elektronicznej. Wydał kilkanaście albumów autorskich (między innymi: „Heaven and Hell” – 1975 r., „Spiral” – 1977 r., „Mask” – 1985 r., „Voices” – 1995 r.), nagrywał płyty we współpracy z Jonem Andersonem z grupy Yes (popularne w Polsce „The Friends of Mr. Cairo” z 1981 r.).

Tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów największych reżyserów. Na jego dorobek filmowy składają się kompozycje muzyczne do Rydwanów ognia Hugha Hudsona (1981 r., nagrodzone Oscarem), Łowcy androidów Ridleya Scotta (1982 r.), Gorzkich godów Romana Polańskiego (1992 r.) czy też Aleksandra Olivera Stone’a (2004 r.).

Oprócz muzyki Vangelis zajmuje się również malarstwem. Swoje prace wystawia w najlepszych galeriach sztuki na całym świecie.

Robert Janson – autor muzyki

Urodzony w 1965 r. w Czeladzi. Jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich kompozytorów. Od 1989 r. jest liderem i gitarzystą zespołu Varius Manx, z którym wydał 11 płyt (między innymi „Emu” – 1994 r., „Elf” – 1995 r., „Ego” – 1996 r., „Varius Manx symfonicznie. Tyle siły mam” – 2006 r.). Jest autorem licznych przebojów zespołu, takich jak na przykład „Zanim zrozumiesz”, za który otrzymał w 1994 r. Grand Prix na festiwalu w Sopocie. Dwukrotnie został uhonorowany nagrodą Fryderyka w kategorii „kompozytor roku”. Otrzymał wraz z zespołem diamentową płytę za największą sprzedaż albumów w latach 1991–2001.

Komponował muzykę dla wielu znanych polskich artystów, w tym między innymi dla Maryli Rodowicz. Stworzył hymn dla polskiej reprezentacji olimpijskiej na igrzyska w Sydney w 2000 r.

W jego dorobku znajdują się ścieżki dźwiękowe do filmów Młode wilki Jarosława Żamojdy (1995 r.) i Nocne graffiti Macieja Dutkiewicza (1997 r.), a także pojedyncze utwory, między innymi „Orła cień” z filmu Kiler Juliusza Machulskiego (1997 r.).

Janusz Tatarkiewicz – autor zdjęć

Operator, autor zdjęć do filmów i teledysków. Absolwent ASP w Poznaniu.

W swoim dorobku operatorskim ma nagradzane dokumenty telewizyjne Bezdomność. Śmierć na ulicach (2005 r.) oraz „Lump” (2007 r.), w reżyserii Piotra Boruckiego. Z producentem Przemysławem Häuserem współpracował jeszcze przed pracami nad Świadectwem, na planie filmów Nie lękajcie się (2003 r.), Watykan Jana Pawła II (2000 r.), Tajemnice Watykanu (2006 r.) czy Jan Paweł II i jego przyjaciel

Cezary Grzesiuk – montaż

Montażysta, autor narracji filmowej.

Z tematyką watykańską zetknął się w kinie w 2004 r., gdy współpracował przy dokumencie o papieskim fotografie Arturo Mari (Moje życie dla niego).

Pracował również przy realizacji Tajemnic Watykanu (2006 r.). W jego dorobku są najbardziej znane polskie filmy, między innymi Quo vadis (2000 r.), Zmruż oczy (2003 r.) i Ogniem i mieczem (1999 r.). Za ten ostatni jako montażysta otrzymał w 1999 r. nagrodę na Polskim Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wypowiedzi producentów

TBA Group – producent

Przemysław Häuser

Właściciel oficyny TBA Group

Ten film to dla mnie przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Chcielibyśmy, by był on świadectwem dla potomnych. Chcemy, by nasze dzieci i ich dzieci wiedziały o wielkim Polaku i jednym z największych papieży w historii jak najwięcej z tego, co wiemy my jako pokolenie JPII. Świadectw pięknych być może będzie wiele, ale to jest wyjątkowe, ponieważ pochodzi od człowieka, który widział, słyszał i przez 40 lat był obok. Zadaniem filmu w wymiarze światowym jest wypełnienie treścią dość schematycznej pamięci o Janie Pawle II, jaka pozostała na Zachodzie. Trzeba pokazać, że pontyfikat Jana Pawła II pozostawił po sobie przede wszystkim ogromne wartości i drogowskazy dla świata. Możliwość realizacji filmu jest również wynikiem sukcesu wydanej przez nas w zeszłym roku książki, która ukazała się w przeszło milionie egzemplarzy. Do współpracy producenckiej zaprosiliśmy jeszcze dwie firmy, z którymi mamy dobre doświadczenia z dotychczasowych działań: Agorę i NewCast / ZenithOptimedia Group oraz Network Production.

Agora SA – koproducent

Robert Kijak

Dyrektor Pionu Projekty Specjalne

Świadectwo to dla Agory przedsięwzięcie szczególnie ważne. W 2007 r. uczestniczyliśmy we wprowadzaniu na rynek książki „Świadectwo” będącej zapisem rozmów Gian Franco Svidercoschiego z ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem, przyjacielem i najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II. Udział w tworzeniu filmu, dla którego kanwą była ta książka, jest dla nas naturalną konsekwencją dotychczasowych działań. Wierzymy, że z powodów historycznych i emocjonalnych, a także ze względu na wysokie walory artystyczne, będzie to dzieło niezwykłe. Jesteśmy dumni, mogąc brać udział w jego powstaniu.

New Cast / ZenithOptimedia Group oraz Network Production – koproducent

Jakub Potrzebowski

Prezes zarządu ZenithOptimedia

Chcemy włączyć się w realizację filmu, który ma wszelkie szanse, by stać się jednym z najważniejszych świadectw, jakie pozostawi nasza współczesność. Chcemy być tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne – a film Świadectwo to nie tylko filmowy portret Papieża widziany oczami przyjaciela, ale i pomnikowe dzieło o wieku XX i jego najważniejszych wydarzeniach.

W miarę naszych możliwości chcieliśmy wnieść swój wkład w popularyzację Świadectwa – to inwestycja, która ma głęboki sens i szerszą perspektywę niż standardowe działania producenckie.

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

  • Opisy
  • Recenzje
  • Słowa kluczowe

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…