Reżyseria | Ocena | |
---|---|---|
Ewa Petelska | ||
Czesław Petelski | ||
Bohdan Wielecki
(drugi reżyser)
|
||
Romuald Drobaczyński
(drugi reżyser)
|
||
Zbigniew Maćków
(współreżyser)
|
||
Wera Karmowska
(współreżyser)
|
||
Scenariusz | Ocena | |
Ewa Petelska | ||
Czesław Petelski | ||
Producenci | Ocena | |
Wiesław Grzelczak
kierownik produkcji
|
||
Jerzy Rutowicz
kierownik produkcji
|
||
Józef Jarosz
współproducent
|
||
Arkadiusz Orłowski
współproducent
|
||
Krzysztof Gorzuchowski
współproducent
|
||
Jerzy Pietrzyk
współproducent
|
||
Witold Wawrzyniak
współproducent
|
||
Aktorzy | Ocena | |
Krzysztof Chamiec
Kazimierz III Wielki
|
||
Zofia Saretok
Cudka, kochanka Kazimierza Wielkiego
|
||
Władysław Hańcza
Jarosław Bogoria ze Skotnik , arcybiskup gnieźnieński, doradca Kazimierza Wielkiego
|
8,1
|
|
Wiesław Gołas
Maćko Borkowic, wojewoda poznański
|
8,0
|
|
Ignacy Machowski
Władysław I Łokietek, ojciec Kazimierza Wielkiego
|
||
Tadeusz Fijewski
Nanker, biskup krakowski i wrocławski
|
7,7
|
|
Stefan Friedmann
Sulisław, sługa Kazimierza Wielkiego
|
7,4
|
|
Barbara Wrzesińska
Elżbieta Łokietkówna, siostra Kazimierza Wielkiego, żona Karola Roberta, króla Węgier
|
7,1
|
|
Leon Niemczyk
Karol Robert, król Węgier
|
7,7
|
|
Michał Pluciński
Jan Luksemburski, król Czech
|
||
Bolesław Płotnicki
Beńko, kasztelan
|
7,9
|
|
Eugeniusz Kamiński
Suchywilk
|
8,0
|
|
Andrzej Szalawski
Olgierd, książę litewski
|
7,0
|
|
Stanisław Michalski
Panas
|
||
Jolanta Zielińska
Klara Zach, dwórca na dworze węgierskim
|
||
Witold Pyrkosz
Przywódca biczowników
|
8,1
|
|
Henryk Bąk
Nuncjusz papieski, przewodniczący sądu
|
8,0
|
|
Stanisław Niwiński
Dobrogost
|
||
Piotr Pawłowski
Grot, biskup krakowski
|
||
Edward Wichura
Karczmarz
|
9,0
|
|
Wiesław Komasa
Ksiądz Dobiegniew
|
||
Tomasz Neuman
Kazimierz IV (Kaźko Słupski), wnuk Kazimierza Wielkiego
|
||
Józef Łodyński
Ksiądz Ambroży, wysłannik biskupa Grota na miejsce budowy kanału
|
7,0
|
|
Bruno O'Ya
Spytek z Melsztyna
|
||
Mieczysław Kalenik
Grzegorz Topór
|
||
Zygmunt Maciejewski
Proboszcz
|
||
Janusz Bylczyński
Piotr Szafraniec
|
||
Andrzej Gawroński
Jakub z Biskupca, wysłannik Krzyżaków przed sądem
|
7,2
|
|
Ryszard Ronczewski
Maciej z Gogółkowych
|
||
Tadeusz Teodorczyk
Mateusz, medyk
|
||
Aleksander Gąssowski
Henryk z Lipy, przedstawiciel Jana Luksemburskiego
|
7,0
|
|
Bogumił Antczak
Starający się rękę Elżbiety, córki Kazimierza
|
6,5
|
|
Leonard Andrzejewski | ||
Szczepan Baczyński
Janisław, arcybiskup gnieźnieński koronujący Kazimierza
|
8,0
|
|
Włodzimierz Bednarski | ||
Jan Ciecierski
Lirnik
|
||
Jadwiga Chojnacka
Służąca Cudki
|
||
Tadeusz Gwiazdowski
Medyk
|
||
Bolesław Idziak | ||
Stanisław Jaśkiewicz
Legat papieski, członek sądu
|
||
Zbigniew Jabłoński | ||
Tadeusz Jastrzębowski | ||
Kazimierz Kaczor
Zbrojny Borkowica
|
7,3
|
|
Jerzy Krasuń | ||
Władysław Komar
Władzio, sługa Maćka Borkowica
|
8,0
|
|
Gustaw Kron | ||
Jerzy Karaszkiewicz |
8,0
|
|
Andrzej Krasicki
Kanclerz krakowski
|
||
Edward Lach | ||
Juliusz Lubicz-Lisowski
Przyboczny Beńka
|
||
Antoni Lewek | ||
Zbigniew Łobodziński | ||
Bogdan Łysakowski | ||
Marian Łącz
Stanisław, gospodarz goszczący Beńka
|
9,0
|
|
Zygmunt Malawski
Walerian Łazanka z Charłupi, pleban, świadek przed sądem
|
||
Janusz Mazanek | ||
Józef Morgała | ||
Maciej Orłoś
Kazimierz III Wielki w młodości
|
||
Sylwester Przedwojewski | ||
Barbara Rachwalska
Piastunka, położna
|
||
Andrzej Richter | ||
Bogusław Sochnacki
Sługa krzyżacki
|
8,5
|
|
Tadeusz Somogi
Rycerz
|
||
Paweł Unrug
Komtur krzyżacki w Gdańsku
|
||
Zygmunt Wiaderny | ||
Stanisław Zatłoka | ||
Józef Zacharewicz | ||
Józef Grzeszczak
Członek świty królewskiej (niewymieniony w czołówce)
|
||
Stanisław Jaskułka
Diakon (niewymieniony w czołówce)
|
||
Jerzy Rogowski
Jeździec (niewymieniony w czołówce)
|
||
Ahmed Hegazi
Wódz Tatarów
|
||
Roman Bartosiewicz |
7,0
|
|
Andrzej Bogusz |
7,5
|
|
Adam Cieślak | ||
Karolina Demianiuk | ||
Kazimierz Dębicki | ||
Romuald Drobaczyński | ||
Władysław Ebert | ||
Ryszard Fischbach | ||
Waldemar Gajewski | ||
Marian Gańcza | ||
Kazimierz Iwiński | ||
Zbigniew Józefowicz | ||
Tadeusz Kunikowski | ||
Jerzy Kiszkis | ||
Jan Mitka | ||
Stanisław Owoc | ||
Lech Pietrasz | ||
Iwo Pangielow | ||
Czesław Piaskowski |
10
|
|
Remigiusz Rogacki | ||
Tadeusz Sabara | ||
Andrzej Szaciłło | ||
Zofia Szancerowa | ||
Andrzej Szenajch |
7,3
|
|
Sławomir Zemło | ||
Zdjęcia | Ocena | |
Wiesław Rutowicz | ||
Kompozytorzy | Ocena | |
Jerzy Maksymiuk | ||
Kostiumy | Ocena | |
Otto Axer | ||
Montaż | Ocena | |
Lidia Pacewicz | ||
Anna Rubińska
(współmontażysta)
|
||
Jadwiga Ignatczenko
(współmontażysta)
|
||
Muzyka | Ocena | |
Konrad Bryzek
dyrygent
|
||
Charakteryzacja | Ocena | |
Roman Kęsikowski
charakteryzator
|
||
Anna Śmiech
charakteryzator
|
||
Scenografia | Ocena | |
Wojciech Krysztofiak
scenograf
|
||
Andrzej Borecki
scenograf
|
||
Leszek Leszczyk
współscenograf
|
||
Barbara Kozakiewicz
współscenograf
|
||
Stefan Filipiak
współscenograf
|
||
Dźwięk | Ocena | |
Leonard Księżak
dźwięk
|
||
Leszek Wronko
dźwięk
|
||
Efekty specjalne | Ocena | |
Pozostała Ekipa | Ocena | |
Jerzy Łukaszewicz
operator kamery
|
4,5
|
|
Janina Jarzynówna-Sobczak
choreograf
|
||
Lech Adamowski
kaskader
|
||
Jerzy Celiński
kaskader
|
||
Ryszard Francman
kaskader
|
||
Marian Gańcza
kaskader
|
||
Józef Grzeszczak
kaskader
|
||
Krzysztof Kotowski
kaskader
|
||
Jacek Ryniewicz
kaskader
|
||
Tadeusz Stankiewicz
kaskader
|
||
Czesław Magnowski
kaskader (niewymieniony w czołówce)
|
||
Jerzy Rogowski
kaskader (niewymieniony w czołówce)
|
||
Henryk Jacek Schoen
kaskader (niewymieniony w czołówce)
|
Ogólne
Czy wiesz, że?
Pozostałe
Proszę czekać…