Akcja filmu dzieje się w czasie II wojny światowej. Valiant jest gołębiem, któremu nigdy się nic nie udaje i który marzy o wstąpieniu do brytyjskich Królewskich Sił Lotniczych. Po wstępnym treningu Valiant wysłany zostaje z bardzo ważną przesyłką do okupowanej przez nazistów Francji.

O produkcji

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

John H. Williams, który wyprodukował Shreka 1 i 2 postanowił zrealizować Szeregowca Dolota w technice animacji komputerowej w swojej firmie Vanguard Animation. Jako pierwszy w historii animacji CG, film miał być zrealizowany w rekordowym tempie 2 lat za jedyne 40 milionów dolarów, co jest połową budżetu filmów animowanych produkowanych przez duże studia. Produkcja rozpoczęła się w styczniu 2003 od zaprojektowania bohaterów i miejsca akcji oraz stworzenia story-boardów. W tym czasie Vanguard wybudował w Ealing Studios w Londynie najnowocześniejsze europejskie studio animacji komputerowej. We wrześniu 2003 produkcja przeniosła się do nowo powstałego studia w Londynie, w którym zatrudniono ponad 200 najwyższej klasy fachowców z 17 krajów. Wielonarodowa ekipa mówiła w 7 językach i była niczym wielka rodzina o niewyczerpanych pokładach energii i pomysłów.

John Williams tak wspomina wybór Gary’ego Chapmana na reżysera filmu: „Początkowo Gary pracował jako projektant postaci, ale ilość i jakość jego pomysłów dotyczących akcji, plenerów, muzyki uczyniła z niego najlepszego kandydata do wyreżyserowania „Szeregowca Dolota”. Gary Chapman wyjaśnia, co było dla niego najważniejsze: „Przede wszystkim zależało mi na ustaleniu wizerunku filmu. Jest to komedia przygodowa, ale uznałem, że należy zadbać o zachowanie realiów. W żadnym wypadku nie podchodziliśmy do filmu jak do kreskówki.”

Również muzyka odegrała dużą rolę w wytworzeniu właściwego nastroju: „Chcieliśmy, aby ścieżka dźwiękowa oddała burzliwą atmosferę II wojny światowej – tłumaczy koproducent Buckley Collum – a Gary’emu bardzo zależało na muzyce z tego okresu.” Z takim postanowieniem zaangażowano wielokrotnie nominowanego do Oscara kompozytora Georga Fentona. Williams wyjaśnia: „Staraliśmy się zachować spójność i zgodność z realiami tamtych czasów, zarówno jeśli chodzi o scenografię, muzykę, jak i w innych dziedzinach. Jednocześnie temat filmu potraktowany jest bardzo współcześnie. W rezultacie, rozrywkę w filmie zapewnia element komediowy, ale to zagrożenie i suspens są siłą napędową akcji”.

Curtis Augspurger, koproducent: „Film opowiada historię, pod którą może podpisać się każde dziecko i każdy dorosły. Mówi o trudnym położeniu tych, którym się wmawia, że nie nadają się do czegoś, bo są za mali albo za młodzi. Ci jednak, niezrażeni, postanawiają udowodnić, że tak nie jest i odnoszą sukces. Jako widzowie identyfikujemy się z nimi, dopingujemy ich i chcemy, żeby im się udało”.

Prawdziwa historia fruwających bohaterów

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Dolot to mały leśny gołąb, który jako kurier przenoszący przez kanał La Manche informacje o ruchach wroga, zostaje bohaterem II wojny światowej.

Filmowa fikcja oparta jest na faktach: gołębie rzeczywiście wykorzystywane były do przenoszenia informacji wojskowych, zarówno w czasie I jak i II wojny. W dowód uznania ich odwagi i wkładu w losy wojny, niektóre gołębie odznaczono Medalem Marii Dickin, zwierzęcym odpowiednikiem Krzyża Wiktorii.

Dwie organizacje: The Amalgamation of Racing Pigeons i The People’s Dispensary for Sick Animals okazały wielką pomoc i zaangażowanie przy realizacji filmu. Odtwarzały opowieści o wyczynach gołębi w czasie wojny i zapewniały twórcom filmu możliwość obserwacji zachowania ptaków w gołębnikach.

Derek Partridge, założyciel Amalgamation of Racing Pigeons, organizacji związanej z National Pigeon Service, która koordynowała wojenne misje gołębi pocztowych: „Chcieliśmy pomóc twórcom filmu przez przedstawienie im prawdziwych osiągnięć gołębi w czasie wojny. Wielu ludzi nie ma pojęcia, jak ważna była rola tych ptaków w czasie wojny i ile istnień ludzkich uratowały”.

Gołębie wykorzystywane były do przesyłania ważnych informacji przez wojska lądowe, marynarkę wojenną jak i siły powietrzne. Wiadomość przyczepiano do łapki albo wkładano do pojemniczka, który przymocowywano na grzebiecie. Ptaki wypuszczano mając pewność, że ich instynkt powracania do domu doprowadzi je do bazy.

Synopsis

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Poznajcie historię Dolota, małego gołębia o wielkiej odwadze i jeszcze większych marzeniach, który wraz z przyjaciółmi postanawia zaciągnąć się do Królewskiej Służby Gołębi Pocztowych. Ta elitarna jednostka wspiera aliantów wysyłając swych latających kurierów z tajnymi wiadomościami przez Kanał La Manche. Jednak do służby nadają się tylko najlepsi z najlepszych, bowiem kontrolowane przez wroga niebo nad Kanałem patroluje bezlitosna brygada Sokoła. Straty Królewskiej Służby są bardzo wysokie: niemieckie Sokoły przeczesujące przestrzeń powietrzną nad brzegami Dover dziesiątkują szeregi Gołębi.

Daleko od kulisów wojny, w wiejskim pubie na głębokiej angielskiej prowincji, gołębie oglądają kronikę filmową, która zachwala wspaniałe życie członków elitarnej Królewskiej Służby, roztacza bajeczną wizję zwycięskich misji, a nawet szpitalnej rehabilitacji rannych, pośród pięknych i opiekuńczych gołębic-pielęgniarek.

Dolot od razu decyduje się zasilić szeregi Gołębi Pocztowych, jednak z racji małego wzrostu i młodego wieku, udaje mu się to dopiero po licznych perypetiach i pokonaniu wielu przeszkód. Pełen entuzjazmu i marzeń o bohaterskich wyczynach, wraz z pozostałymi rekrutami ląduje w bazie szkoleniowej, gdzie musi stawić czoła surowej dyscyplinie wojskowej i wyczerpującej musztrze. Twardy wojskowy dryl doprowadza do wykruszenia słabeuszy, a Dolot, mimo chwil słabości, nie poddaje się dzięki wsparciu uroczej skrzydlatej pielęgniarki, Victorii.

Pewnego dnia, mimo iż szkolenie jeszcze nie zostało zakończone, a rekruci nie są gotowi do służby wojskowej, przychodzi rozkaz wykonania misji na terenie okupowanej Francji. Kurierzy mają nawiązać kontakt z francuskim ruchem oporu i przekazać tajne wiadomości do Anglii. Po przekroczeniu linii wroga drużyna kurierów wpada w tarapaty, w wyniku których traci dowódcę i popada w rozsypkę.

Czy bohaterskie gołębie zdołają dostarczyć wiadomość do centrali w Anglii? Czy wyjdą cało z czyhających niebezpieczeństw i zdołają umknąć niemieckim Sokołom dowodzonym przez siejącego postrach generała Von Talona? I co stanie się z niewyrośniętym gołębiem, któremu wszyscy wokół mówili, że jest za mały, by cokolwiek zmienić w wielkim świecie?

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Pozostałe

Proszę czekać…