Nie każdy z nas ma to szczęście aby zrealizować własne marzenia. Christopher jest szczęściarzem i po skończeniu szkoły wyrusza w nieznane. Nie jest mu łatwo, lecz się nie poddaje. To, co zobaczył i przeżył dało mu wiele do myślenia. Spotkał na swojej drodze różnych ludzi, musiał podejmować ważne decyzje. Niestety nie było mu dane po zakończonej wędrówce usiąść z najbliższymi i w blasku kominka opowiadać o swoich przygodach.

Droga na ekran

Opublikowana po raz pierwszy w 1998 roku powieść Krakauera stała się we współczesnym, zurbanizowanym świecie prawdziwym zjawiskiem, z miejsca zyskując sobie status klasyki powieści bezdroży. Z miejsca też przykuła uwagę czytelników, i to nie tylko tych z zapałem do dalekich, dzikich wędrówek, swoim przesłaniem poszukiwania prawdziwego sensu życia. Czytelników zafascynowały życie i śmierć 24-letniego Christophera McCandlessa, pochodzącego z zamożnej rodziny chłopaka, który zrezygnował z wygodnego życia i podjął próbę odnalezienia prawdziwego znaczenia wolności i dzikiej, nieposkromionej natury. Droga ta, niejednokrotnie trudna i wyboista zaprowadziła go w tereny, z których jak się okazało miał nigdy nie wrócić. Szczegóły tego kim tak naprawdę był McCandless, gdzie podróżował i w jaki sposób spędził niewiarygodne 113 dni, w oddalonych od wszelkiej cywilizacji ostępach Alaski, mając ze sobą jedynie podstawowe zapasy stała się kanwą głęboko zapadającej w pamięć powieści Jona Krakauera.

W rezultacie powstał bestseller, wykraczający daleko poza typowe powieści opowiadające o zetknięciu człowieka z dziką przyrodą, a dotykający jednocześnie spraw głęboko ludzkich – kwestii rodziny, tęsknoty, dążenia do realizacji swoich ukrytych pragnień i wielu innych istotnych kwestii dotyczących współczesnego życia.

Książka Krakauera nie pozostawiła obojętnym również przyszłego reżysera filmu. Kiedy Sean Penn zobaczył ją w oknie sklepowym, towarzyszyło mu nie do końca jasne, instynktowne przeświadczenie, że oto ma przed sobą coś absolutnie wyjątkowego. Jak wspomina: „Przeczytałem ją od razu od deski do deski, a potem kolejny raz, zanim mogłem położyć się spać. Następnego dnia wstałem z przekonaniem, że muszę zdobyć prawa do przeniesienia jej na ekran. Wiedziałem od samego początku, że to materiał niezwykle bogaty, o wielkim potencjale ekranowym, nie tylko ze względu na tło wydarzeń i fascynującą przyrodę, ale przede wszystkim postać głównego bohatera i jego przesłanie” Koniec końców, Penn zdobył prawa do ekranizacji powieści, ale zajęło mu to prawie dziesięć lat. Początkowo problemem było odwlekanie decyzji ze strony rodziny McCandless, nadal pogrążonej w bólu i przeżywającej głęboko stratę jedynego syna. Rodzina chłopca nie była jeszcze po prostu na to gotowa, choć Sean pozostawał z nimi w kontakcie i zjednał ich w końcu swoim zaangażowaniem i pasją.

W końcu mógł też powstać ostateczny scenariusz adaptacji, który Penn, jak sam przyznaje, nosił w sobie od wielu lat. Tekst zyskał sobie aprobatę Jona Krakauera, który sam przyznaje, że był pełen obaw jeśli chodzi o filmowa wersję powieści. Ostatecznie jednak, jak sam mówi: “Sean nakręcił film, który nie pozostawi nikogo obojętnym, a jego wrażenie utrzymuje się przez bardzo długi czas. To kino naładowane emocjami, które sprawia, że ludzie zaczynają myśleć i stawiać sobie pytania.”

O filmie

Wkrótce po skończeniu studiów świetnie zapowiadający się 22-letni Christopher McCandless (Emile Hirsch) decyduje się zerwać z dotychczasowym wygodnymi i dostatnim życiem. Marzy mu się podróż w nieznane, w poszukiwaniu przygód i swojego prawdziwego ja. To, z czym się zetknął w czasie wędrówki i czego doświadczył zmieniło go dogłębnie. Dla wielu ludzi historia jego ‘włóczęgi’ stała się symbolem wytrwałości i niezłomności ludzkiego charakteru. Kim był Christopher McCandless? Heroicznym podróżnikiem, naiwnym idealistą, buntownikiem, który przeciwstawił się swojej zamożnej rodzinie, synem marnotrawnym, czy też nie znającym strachu ryzykantem – postacią tragiczną zmagającą się z odwiecznym pytaniem o miejsce człowieka w przyrodzie? Każde z tych pytań znajduje po części swoją odpowiedź w dokonanej przez Seana Penna filmowej adaptacji bestsellerowej powieści Jon Krakauera Into The Wild, w której na szali uczuć głównego bohatera po jednej stronie mamy niesłabnące poczucie przynależności do rodziny, pragnienie posiadania domu i bliskich, na drugiej zaś chęć znalezienia prawdy i osobistego szczęścia.

Droga McCandlessa wiodła poprzez pola uprawne Południowej Dakoty, bezdroża Kolorado i nonkonformistyczne Slab City w Kalifornii, aż po dzikie ostępy Alaski. Na swojej drodze chłopak spotkał wiele kolorowych postaci, ludzi funkcjonujących na marginesie amerykańskiego społeczeństwa, którzy kształtowali jego postrzeganie świata i spojrzenie na życie, a z drugiej strony sami pozostawali pod jego wielkim wrażeniem. Na koniec trafia do dzikiej głuszy na północy kraju, gdzie wszystko, czego się nauczył, co widział i poczuł do tej pory zaczyna mu się układać w głowie w sposób, którego nigdy wcześniej nie oczekiwał.

Paramount Vantage i River Road Entertainment mają przyjemnośc zaprezentować Państwu swoją najnowszą produkcję WSZYSTKO ZA ŻYCIE /Into The Wild/, wyreżyserowaną przez Seana Penna na podstawie własnego scenariusza („Indiański biegacz” /The Indian Runner/, „Obsesja” /The Crossing Guard/, „Obietnica” /The Pledge/). W roli producentów filmu wystąpili Penn, Art Linson (“Fight Club”, “Nietykalni” /The Untouchables/) i Bill Pohlad (“Tajemnica Brokeback Mountain” /Brokeback Mountain/). W grupie producentów wykonawczych znaleźli się John J. Kelly, Frank Hildebrand i David Blocker. Ekipa pracująca przy filmie to: autor zdjęć Eric Gautier (“Dzienniki motocyklowe” /The Motorcyle Diaries/), scenograf Derek R. Hill („Obsesja” /The Crossing Guard/), autorka kostiumów Mary Claire Hannan („Harmider” /Hurlyburly/), montażysta Jay Cassidy (wieloletni współpracownik Penna) oraz kompozytorzy muzyki Michael Brook, Kaki King i Eddie Vedder.

W filmie obok wykonawcy głównej roli Emila Hirscha (“Królowie Dogtown” /Lords Of Dogtown/, “Alpha Dog”) zagrali laureaci Oscara® Marcia Gay Harden (“Rzeka tajemnic” /Mystic River/, “Pollock”) i William Hurt (I) (“Historia przemocy” /A History Of Violence/, “Pocałunek kobiety kota” /Kiss Of The Spider Woman/), laureat nagród Tony i Emmy Hal Holbrook (“Wall Street”), nominowana do Nagrody Akademii® Catherine Keener (“Capote”) oraz Jena Malone (“Duma i uprzedzenie” /Pride & Prejudice/, “Wszyscy święci” /Saved!/), Kristen Stewart (“W świecie kobiet” /In The Land Of Women/, “Azyl” /Panic Room/), Vince Vaughn (“Sztuka zrywania” /The Breakup/, “Polowanie na druhny” /Wedding Crashers/) i Brian H. Dierker.

Więcej informacji

Proszę czekać…