Piotr jest młodym nauczycielem. Niestety jego metody wychowawcze nie odpowiadają dyrekcji szkoły i Piotr traci pracę. Przypadkiem spotyka kolegę ze studiów Irka, który proponuje mu intratną posadę. Chłopak zostaje przyjęty na stanowisko akwizytora w firmie rozprowadzającej wino. Szybko orientuje się, że praca ta to klasyczny "wyścig szczurów". Jest ambitny i wkrótce zostaje jednym z lepszych akwizytorów. Sytuacja zaczyna być męcząca, gdy na jaw wychodzą rządzące firmą niepisane zasady wynagradzania i awansowania pracowników. Na domiar złego konkurencja brutalnie wkracza na rynek, doprowadzając do śmierci jednego z przyjaciół Piotra, drugiego dotkliwie raniąc.

Scenariusz

Od 10 lat życie w Polsce nabrało nowego tempa i wymiaru. Coraz większe znaczenie mają pieniądze, naprawdę duże pieniądze. Zamiast do parku w niedzielę całe rodziny wypuszczają się na spacer do wielkich supermarketów. Jedni tylko oglądają, inni ulegają rozpasanej konsumpcji i kupują, budząc zazdrość tych pierwszych. Wyścig szczurów nabiera tempa. Kapitalistyczna gospodarka dyktuje twarde warunki i kto chce osiągnąć sukces, musi zakuć swoją wrażliwość w twardy pancerz. Tym bardziej, że "żądza pieniądza" sprawia, że reguły gry często bywają niezbyt uczciwe, a największe bogactwo wpływa do kieszeni ludzi o życiorysach pełnych białych plam.

Nic dziwnego, że filmowcy zainteresowali się tą sferą życia. Powoli powstaje coraz więcej obrazów o kandydatach na biznesmenów, kapłanach w świątyni wszechmocnej Mamony. Szybki rozwój rynku pozwala na natychmiastowe narodziny wielkich fortun. Królestwem wielkich pieniędzy jest oczywiście Giełda Papierów Wartościowych, mieszcząca się w gmachu, który przed laty był siedzibą głównych władz PZPR. Tam lekcję od życia dostają bohaterowie Amoku Natalii Korynckiej-Gruz i Pierwszego miliona Waldemara Dzikiego. Z kolei w Billboardzie Zadrzyńskiego widzowie mogli obejrzeć, jak wygląda światek "młodych wilków" reklamy. Wcześniej to środowisko pokazał w komedii Dzieci i ryby Jacek Bromski. "Small biznes" i gangsterzy bawili widzów dwóch filmów Juliusza Machulskiego o przygodach Jurka Kilera, Złotego runa Kondratiuka i Fuksa Macieja Dutkiewicza. Z kolei znakomity dramat pt. Dług wyreżyserowany przez Krzysztofa Krauzego ukazał dobitnie, jak wielką ceną można zapłacić za lekkomyślną pogoń za wielkimi pieniędzmi. A Dorota Kędzierzawska w filmie Nic pokazała tych, którzy żyją na marginesie kolorowego świata pełnego towarów i pieniędzy, outsiderów nie potrafiących sobie radzić z rzeczywistością.

Wiele tematów do scenariuszy filmowcy znajdują na łamach gazet. Tak było w przypadku wspomnianych już filmów Dług i Nic oraz m.in. w obrazie Moja Angelika Stanisława Kuźnika opowiadającym o gehennie dziewczyny, która chcąc zarobić parę groszy naiwnie wpadła w sidła handlarzy kobiet. Niestety nie ujrzał światła dziennego dokumentalny film Dederki o pracownikach sieci sprzedaży bezpośredniej Amway (sprzeciwiły się temu kategorycznie władze firmy). Środowisko sprzedawców identyfikujących się mocno ze swoją firmą przybliża nam więc w wersji fabularnej film Nie ma zmiłuj.

Za ile sprzedasz swoje życie?

10 PRZYKAZAŃ SALESMANA

pracującego w firmie Vin-Net

1. "Ja nie mam nic, ty nie masz nic, to razem mamy akurat tyle, żeby..." pracować w Vin-Necie!

2. Życie to nie jest teoria, to jest praktyka. Wyłącznie!

3. Klient i klientka to osoby święte! Bo oni kupują, a ja sprzedaję.

4. Tanio to psy jedzą. Facet musi zarabiać, a nie oszczędzać.

5. Musisz nauczyć się spieszyć. I nie zestarzeć się! Bo to nie jest zajęcie dla starych!!!

6. Sprzedaż musi iść cały czas. A sprzedaż to wmawianie. Kwaśniewski najlepszym prezydentem, Vizir najlepszym proszkiem, Warhol najlepszym artystą. Czy to jest prawda? Zależy, u kogo pracujesz.

7. Firma nie wpieprza się w niczyje prywatne życie. Prywatność jest tutaj wręcz zakazana. Bo tu przychodzisz do pracy, a nie do poradni albo sanatorium.

8. Czas pracy i wysiłek nie są limitowane. Musisz tylko osiągnąć cel. Teraz wszystko zależy tylko od ciebie.

9. Pracować w firmie to nabierać powietrza aż do kolan i poruszać się z prędkością światła...

10. Bo tu nie ma "Zmiłuj się"!!!

Być czy mieć? W świecie, w którym nadrzędną wartość stanowi pieniądz, nieustannie jesteśmy zmuszeni dokonywać wyboru: zachować młodzieńczą niezależność i wiarę w ideały, czy zatracić się w nieustannej pogoni za bogactwem? Opętani nieustanną chęcią zysku, bierzemy udział w "wyścigu szczurów" - bezwzględnej rywalizacji, w której zwycięzca bierze wszystko, przegrany zaś stacza się na samo dno. Czasem jest po prostu za późno, żeby się wycofać...

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…