U progu nowego milenium obdarzona niezwykłą mocą mumia daje początek upiorowi o imieniu Belfegor, który w nocy nawiedza muzeum w Luwrze. Kryjący się w piramidzie upiór sprawia, że wybuchają gabloty, szaleją kamery bezpieczeństwa, nie działają systemy alarmowe i znikają cenne dzieła sztuki egipskiej. Belfegor niekiedy budzi grozę, a niekiedy fascynuje, zdaje się bowiem nabierać cech niemal ludzkich. Wkrótce okazuje się, że jest nieustraszony i niezniszczalny…

Luwr

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Muzeum w Luwrze, które pełni rolę pełnoprawnego bohatera filmu, było w roku 1200 średniowieczną fortecą, po czym - w roku 1365 - stało się królewską rezydencją Karola V. W roku 1546 została ona przebudowana w duchu renesansowym przez Franciszka I. Pod rządami Henryka IV, Ludwika XIII, Ludwika XIV, Napoleona I i Napoleona III Luwr powiększano, burzono i przebudowywano. Jego architektura odzwierciedla ponad 800 lat historii Francji.

Muzeum otwarto pod koniec XVIII stulecia, w roku 1793, podczas rewolucji francuskiej. Na pomysł utworzenia muzeum wpadł czterdzieści lat wcześniej Lafont de Saint-Yenne. Wydrukował on ulotkę, w której poddał w wątpliwość prywatny charakter królewskich zbiorów. Sugerował, że zgromadzone dzieła sztuki powinny być udostępnione zwiedzającym w Wielkiej Galerii pałacu.

Muzeum położone jest w sercu Paryża na powierzchni 40 hektarów. Dzieli ono miasto na część północną i południową. Podziwiać w nim można panoramę sztuki Zachodu od średniowiecza po wiek XIX oraz dzieła sztuki Wschodu, które były źródłem inspiracji dla twórców europejskich. Muzeum podzielono na siedem różnych działów (trzy starożytne: orientalny, egipski oraz grecki, etruski i rzymski i cztery nowożytne: malarstwa, rzeźby, objets d'arts i grafiki).

W roku 1981 prezydent Francois Mitterand zainicjował projekt "Grand Louvre", w ramach którego stworzono piramidę Pei, przebudowano północne skrzydło im. Richelieu i podziemia dziedzińca Napoleona.

W roku 1984 muzeum powiększyło swą powierzchnię wystawową z 31.000 metrów kwadratowych do 55.000, a w 2001 przybyło kolejnych 5.000 metrów. Liczba wystawianych dzieł sztuki wzrosła dzięki temu z 20.600 do 34.000.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat przez Luwr przewinęło się 50 milionów zwiedzających. Muzeum zatrudnia 1.800 pracowników, którzy reprezentują 40 różnych zawodów.

Serial TV

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

W marcu 1965 na ekranach francuskich telewizorów zagościł znany także i u nas serial, który bił rekordy oglądalności. "Belfegor" Claude'a Barmy na cztery tygodnie zawładnął wyobraźnią widzów. Jego popularność przybrała znamiona zbiorowego szaleństwa, które nazwano "belfegorią".

Fani żądali, by twórcy zdradzili im, kto wcielił się w rolę legendarnego upiora. Dziennikarze zachęcali widzów, by dzielili się swymi pomysłami w listach do redakcji. Dzieci zaciągały rodziców do Luwru w poszukiwaniu Belfegora, a 400 z nich poddano badaniom medycznym, by poznać, jaki wpływ miał na ich zachowanie serial. Sława upiora dotarła nawet do pałacu prezydenckiego - hołd Belfegorowi złożył bowiem w jednym ze swych przemówień sam Charles DeGaulle. W serialu wystąpiły takie sławy jak: Juliette GRECO, Christine DELAROCHE, Yves RENIER, François CHAUMETTE i René DARY. Wnętrza pieczołowicie zrekonstruowano w atelier, bo zdjęcia w plenerze pociągały za sobą zbyt wielkie wyzwania natury logistycznej.

Treść

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

U progu nowego millennium obdarzona niezwykłą mocą mumia daje początek upiorowi o imieniu Belfegor, który w nocy nawiedza muzeum w Luwrze. Kryjący się w piramidzie upiór sprawia, że wybuchają gabloty, szaleją kamery bezpieczeństwa, nie działają systemy alarmowe i znikają cenne dzieła sztuki egipskiej. Belfegor niekiedy budzi grozę, a niekiedy fascynuje, zdaje się bowiem nabierać cech niemal ludzkich. Wkrótce okazuje się, że jest nieustraszony i niezniszczalny… Najnowszy film o "Upiorze Luwru" zabiera nas za kulisy najsłynniejszego muzeum świata, ukazując nam podziemne tunele, galerie, tajemne zakamarki i ukryte przed wzrokiem zwiedzających pracownie badawcze.

**************************************

"Belfegor - upiór Luwru" to pierwszy w historii kina pełnometrażowy film fabularny, który kręcony był we wnętrzach największego i najsłynniejszego muzeum świata.

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…