140x200 kdgigz Update

Niewygodna prawda (2006)

An Inconvenient Truth

Recenzje

Czy ludzie szkodzą matce Ziemi? Obejrzyj i się przekonaj.

2007-03-18 | pilatom | 9/10 | 5 z 8 osób uważa tę recenzję za użyteczną

Z obejrzanych przeze mnie zapowiedzi filmu wynikało, iż będzie to film dokumentalny. Dokument o matce Ziemi, o pogodzie, w którym narratorem jest Al Gore - kandydat na prezydenta USA, który przegrał wybory z Georgem Bushem. Nastawiłem się więc, iż będzie to coś, co dotyczy USA i w dodatku nudne. I to był mój błąd.

Już po pierwszych minutach filmu zorientowałem się, że coś jest nie tak jak sobie wyobrażałem. Film jest zrobiony po mistrzowsku. Problem, stanowiący esencję i oś filmu, jest przedstawiony bardzo atrakcyjnie i dość łopatologicznie, by każdy mógł go zrozumieć. A problem ten dotyczy nas wszystkich, wszystkich ludzi zamieszkujących dom zwany Ziemią. I jest to dość brutalna rzeczywistość, w której narrator ujawnia, jak jesteśmy manipulowani, jak zastraszani, a wszystko to w imię zysku wielkich korporacji.

Wplecione w treść filmu wspomnienia Ala Gore z dzieciństwa a potem z jego prywatnego życia dodają uroku filmowi. A także wyjaśniają, czemu zajął się tym problemem. Ten paradokument ogląda się naprawdę jak niezły thriller. Nie należy tylko zapominać, że nie jest to fikcja, tylko prawda. Niewygodna prawda-jak mówi nam tytuł filmu.

Polecam szczerze obejrzeć ten film wszystkim, nie tylko ekologom, tak walczącym o Dolinę Rospudy. To, o czym mówi ten film zawiera dużo ważniejsze przesłanie i dotyczy wszystkich ludzi na Ziemi. Do strony audiowizualnej filmu nie mam żadnych zastrzeżeń. Al Gore zaś jawi nam się jako naprawdę niezłej klasy pedagog, lub jak dosadniej ująć właśnie ekolog, z tym że ekolog całej planety. Po obejrzeniu filmu w domu u mnie rozgorzała dyskusja. Dyskusja właśnie o tym, o czym był film. Stwierdzam więc, że film wywołuje takie reakcje wśród widzów, jakie były zamierzone. Warto się zastanowić nad tym wszystkim, warto również zacząć coś robić w tym kierunku. I żeby było jasne-film ten mówi o tym, że KAŻDY Z NAS może wnieść swój wkład w dobro planety. A co i jak to już sami zobaczycie oglądając ten film, czego życzy wam naprawdę pilatom. Polecam.

Czy ta recenzja była dla ciebie użyteczna? Tak Nie

Twoja sugestia