Dawno, dawno temu... ... żył sobie Despero - mała, dzielna myszka o komicznie wielkich uszkach, która nade wszystko pragnęła zostać rycerzem. Wygnana z domu rodzinnego, z powodu nieprzystających dla mysiej natury marzeń, wyrusza w niezwykłą podróż. U boku serdecznego przyjaciela, szczura Roscuro, dokona rzeczy niezwykle szlachetnych, narażając życie dla ocalenia pięknej księżniczki.

O aktorach

Dwukrotny laureat nagrody Tony, utytułowany aktor dramatyczny i filmowy MATTHEW BRODERICK (Despero) wystąpił ostatnio w produkcjach fabularnych "Finding Amanda" oraz "Diminished Capacity". Wiosną zeszłego roku aktor zagrał również w debiucie reżyserskim Helent Hunt, obrazie "Kiedyś mnie znajdziesz" /Then She Found Me/. Najnowsze projekty wielkoekranowe Brodericka to: "Margaret", z udziałem Matta Damona i Marka Ruffaloa oraz "Wonderful World" z Sophie Okonedo.

W 2005 roku zagrał w przebojowej, broadway’owskiej produkcji Neila Simona "The Odd Couple". Ma na swoim koncie występy w sztukach offowych, w tym miedzy innymi "The Foreigner" wystawianym przez Roundabout Theatre Company.

Urodzony w Nowym Yorku Broderick rozpoczynał swoją karierę sceniczną w wieku 17 lat u boku ojca, Jamesa Brodericka, w produkcji "On Valentine’s Day". Rola w "Torch Song Trilogy" Harvey’a Fiersteina przyniosła mu nagrodę Outer Critics Circle za najlepszy debiut roku. Broderick zdobył swoja pierwszą nagrodę Tony za rolę w produkcji Neila Simona "Brighton Beach Memoirs", a następnie zagrał w jej kontynuacji "Biloxi Blues". Drugą nagrodę Tony otrzymał za kreację J. Pierreponta Fincha w broadway’owskim wznowieniu sztuki "How to Succeed in Business Without Really Trying".

Na dużym ekranie debiutował w adaptacji sztuki Neila Simona "Powrót Maxa Dugana" /Max Dugan Returns/. Od tamtego czasu jego filmografia wzbogaciła się o takie tytuły jak: "Godzilla," "Miłość jak narkotyk" /Addicted to Love/, "Telemanik" /The Cable Guy/, "Inspektor Gadżet", "War Games", "Król lew" /The Lion King/ - głos dorosłego Simby, "Film o pszczołach" /Bee Movie/. "Pani Parker i krąg jej przyjaciół" /Mrs. Parker and the Vicious Circle/, "Projekt X," "Rodzinny interes" /Family Business/, "Nowicjusz" /The Freshman/, "Ujęcie" /The Last Shot/ oraz "Żony ze Stepford" /The Stepford Wives/.

Dwukrotny laureat Oscara, siedmiokrotnie nominowany do tej prestiżowej nagrody DUSTIN HOFFMAN (Roscuro) należy dziś do grona najbardziej uznanych i utytułowanych artystów dużego ekranu, których nie trzeba specjalnie przedstawiać wielbicielom srebrnego ekranu.

Hoffman zwrócił na siebie uwagę widzów i krytyki rolą Benjamina Braddocka w nominowanym do Nagrody Akademii filmie Mike’a Nicholsa "Absolwent" /The Graduate/. Od tego czasu aktor jeszcze sześciokrotnie nominowany był do Oscara , a stało się tak za sprawą tak różnych gatunkowo obrazów jak: "Nocny kowboj" /Midnight Cowboy/, "Lenny", "Tootsie" (Hoffman był również jego producentem, za sprawą swojej firmy Punch Productions) oraz "Fakty i akty" /Wag the Dog/. Hoffman dwukrotnie odbierał najważniejszą nagrodę przemysłu filmowego – po raz pierwszy w 1979 roku za rolę w "Sprawie Kramerów" /Kramer vs. Kramer/ oraz ponownie w 1988 roku za znakomitą rolę w "Rain Manie".

W ostatnim czasie Hoffman użyczył swojego głosu postaci Shifu w przebojowej, animowanej produkcji "Kung-Fu Panda".

W swoim niezwykle bogatym i wszechstronnym dorobku artystycznym aktor zgromadził między innymi takie tytuły jak: "I Heart Huckabees", "Marzyciel" /Finding Neverland/, "Ława przysięgłych" /Runaway Jury/, "Przekręt doskonały" /Confidence/, "Mila księżycowego światła" /Moonlight Mile/, "Mały Wielki Człowiek" /Little Big Man/, "Nędzne psy" /Straw Dogs/, "Papillon", "Wszyscy ludzie prezydenta" /All the President’s Men/, "Maratończyk" /Marathon Man/, "Zwolnienie warunkowe" /Straight Time/, "Agata" /Agatha/, "Ishtar", "Dick Tracy", "Billy Bathgate", "Miejski obłęd" /Mad City/, "Przypadkowy bohater /Hero/, "Uśpieni" /Sleepers/, "Kula" /Sphere/, "American Buffalo", "Hak" /Hook/ oraz "Epidemia" /Outbreak/.

Hoffman może się również pochwalić równie bogatym co filmowy dorobkiem scenicznym. Swoją pierwszą większą rolę zagrał w jednej z produkcji Sarah Lawrence College sztuki Gertrudy Stein "Yes Is For a Very Young Man". Znakomita kreacja została dostrzeżona i doceniona przez krytykę, była też początkiem współpracy aktora z teatrami offowymi na Broadway’u, która z czasem zaowocowała nagrodami teatralnymi Obie i Drama Desk dla najlepszego aktora.

Hoffman urodził się i wychowywał w Los Angeles. Uczęszczał do Santa Monica Community College. Studiował później w Pasadena Playhouse oraz nowojorskim studio aktorskim Lee Strasberga.

"Dzielny Despero" to pierwsza produkcja animowana, do której swojego głosu użyczyła 18-letnia EMMA WATSON (Księżniczka Pea).

Watson znana jest szerokiej publiczności z roli Hermiony Granger w cieszącej się niesłabnąca popularnością serii filmów o "Harrym Potterze". Watson związała się z rolą filmowej Hermiony w wieku 10 lat i zagrała do tej pory we wszystkich sześciu częściach (szósta ma wejść na ekrany w lipcu tego roku).

Młoda aktorka ma na swoim koncie również rolę w obrazie "Zaczarowane baletki" /Ballet Shoes/, w którym zagrała rolę Pauline Fossil, jednej z trzech osieroconych dziewczynek, zdecydowanych podążać za swoimi marzeniami.

O filmie

"Filmowa wersja ‘Dzielnego Despero’ /The Tale of Despereaux/ to prawdziwa uczta dla oka, serca i umysłu. To błyskotliwa, piękna, oparta na bogatej wyobraźni opowieść, która świeci wyjątkowym, wspaniałym światłem. Ten film niesie głębokie przesłanie o sile nadziei i przebaczenia, a jednocześnie przypomina nam prostą prawdę o możliwości zmieniania naszych serc i zmienianiu świata." —Kate DiCamillo

Średnio raz na dekadę, pojawia się książka, którą miliony dzieci znają i kochają. W 2003 roku KATE DICAMILLO napisała opowieść o Dzielnym Despero – małej, odważnej myszy, obdarzonej przez matkę naturę wielkimi uszami i nieustraszonym sercem. Despero wiedziony wrodzoną ciekawością zapuszcza się w rewiry niezbadane przez swoich współbraci. Nastawiony do życia aż nazbyt optymistycznie, patrząc z punktu widzenia jego małego, mysiego świata, Despero Tilling robi rzeczy zdawałoby się niemożliwe - zaprzyjaźnia się z odrzuconym przez otocznie szczurem, zakochuje się w samotnej księżniczce, a na koniec ratuje Królestwo Dor z tyranii ciemności i zgryzoty.

Już w momencie wejścia na rynek, opisana przez DiCamillo historia stała się natychmiast klasyczną pozycją literatury dziecięcej. Wskoczyła na szczyt listy bestselerów The New York Timesa, gdzie utrzymywała się przez 96 tygodni. W tym czasie w Stanach Zjednoczonych sprzedano prawie dwa miliony egzemplarzy książki.

Wkrótce po jej wydaniu, książka autorstwa DiCamillo zwróciła na siebie uwagę czterokrotnie nominowanego do Oscara twórcy filmowego GARY’EGO ROSSA. Okazało się, że oboje twórcy mają wiele wspólnego, w tym zacięcie do opowiadania historii o nietypowych bohaterach, co można było wykorzystać pracując nad nowym projektem filmowym.

Przez lata, specjalnością producenta i scenarzysty Rossa było odkrywanie wartości i człowieczeństwa słabszych jednostek naszego społeczeństwa: niewymiarowego konia, obdarzonego jednak wielkim sercem do walki w obrazie "Niepokonany Seabiscuit" /Seabiscuit/, chłopaka, który staje się lepszą wersją samego siebie odnajdując w sobie dziecko w filmie "Big", a także ‘everymana’, który dokonuje odkupienia wartości Gabinetu Owalnego w obrazie "Dave". Kiedy żona Rossa, współproducentka ALLISON THOMAS, zwróciła mu uwagę na wartość książki DiCamillo, on od razu był przekonany, że tekst ten znakomicie przełoży się na obraz w cyfrowej technice animacyjnej.

Ross miał niezachwianą pewność, że powieść ta znakomicie zaakcentuje postawę godności jednostki, dając jednocześnie pole do rozwoju inteligencji młodych widzów oraz głębii ich myślenia i postrzegania świata. Rossowi przypadło do gustu również to, że w całej historii nie było zdecydowanie ‘czarnych charakterów’. Co prawda, niektóre postaci powieści uciekają się do krzywdzenia innych po tym jak same zostały skrzywdzone, ale koniec końców nawet w ich przypadku następuje odkupienie i przebaczenie.

W momencie nabycia praw do ekranizacji książki Ross i Thomas poświęcili się zachowaniu wymowy i bogactwa literackiego pierwowzoru, zapewniając, że wartości przekazywane przez DiCamillo w "Dzielnym Despero" znajdą swoje miejsce również na dużym ekranie.

Cztery lata później, Despero zawitał wśród nas.

O produkcji

SAM FELL ("Wpuszczony w kanał" /Flushed Away/) oraz występujący po raz pierwszy w roli reżysera ROB STEVENHAGEN – pracując w oparciu o scenariusz autorstwa Gary’ego Rossa opowiadają historię czterech wyrzutków: Despero (MATTHEW BRODERICK, "Król lew" /The Lion King/), myszy, która kocha muzykę, ciekawe historie oraz księżniczkę; Roscuro (DUSTIN HOFFMAN, "Poznaj moich rodziców" /Meet the Fockers/), żyjącego w ciemnościach szczura, który marzy o słońcu; Pea (EMMA WATSON, seria filmów o "Harrym Potterze"), księżniczki, która marzy o zwyczajnym życiu; oraz Miggery Sow (TRACEY ULLMAN, "Następny poziom" /State of the Union/), niezbyt błyskotliwej służącej, której niemożliwym do spełnienia marzeniem jest zostać księżniczką.

Wśród artystów, którzy użyczyli swoich głosów postaciom filmu w wersji oryginalnej znaleźli się również znani z poprzednich produkcji Rossa: SIGOURNEY WEAVER ("Dave") w roli narratorki; KEVIN KLINE ("Dave") jako królewski kucharz Andre; WILLIAM H. MACY ("Niepokonany Seabiscuit" /Seabiscuit/) w roli nerwowego ojca Despero - Lestera; oraz FRANK LANGELLA ("Dave") jako burmistrz świata myszy. Obok nich usłyszymy także ROBBIEGO COLTRANE’A (seria "Harry Potter"), STANLEY’A TUCCI ("Diabeł ubiera się u Prady" /The Devil Wears Prada/), CIARANA HINDSA ("Monachium" /Munich/), TONY’EGO HALE’A ("A właśnie, że tak!" /Because I Said So/) FRANCES CONROY ("Sześć stóp pod ziemią" /Six Feet Under/), RICHARDA JENKINSA ("Tajne przez poufne" /Burn After Reading/) oraz CHRISTOPHERA LLOYDA ("Powrót do przyszłości" /Back to the Future/).

Na czele pracującej przy filmie ekipy filmowców znaleźli się autor zdjęć BRAD BLACKBOURN ("Wpuszczony w kanał" /Flushed Away/), scenograf EVGENI TOMOV ("Trio z Bellville" /The Triplets of Belleville/), montażysta MARK SOLOMON ("Uciekające kurczaki" /Chicken Run/), art director OLIVIER ADAM ("Nowe szaty króla" /The Emperor’s New Groove/), nadzorujący prace animacyjne GABRIELE ZUCCHELLI ("Mustang z Dzikiej Doliny" /Spirit: Stallion of the Cimarron/) oraz kompozytor muzyki WILLIAM ROSS ("Harry Potter i komnata tajemnic" /Harry Potter and the Chamber of Secrets/). W roli producentów wykonawczych filmu wystąpili WILLIAM SARGENT ("Złoty kompas" /The Golden Compass/), RYAN KAVANAUGH ("3:10 do Yumy" /3:10 to Yuma/), DAVID LIPMAN ("Shrek 2") i ROBIN BISSELL ("Niepokonany Seabisuit" /Seabiscuit/).

O twórcach

W 1990 roku SAM FELL (Reżyser) ukończył naukę i obronił dyplom sztuk pięknych na Uniwersytecie Nottingham. Pod koniec kursu otrzymał propozycję wzięcia udziału w programie umożliwiającym młodym adeptom sztuki animacji opracowywanie i produkowanie nowych projektów.

Dzięki możliwościom stworzonym przez Channel Four Television Fell nakręcił w 1992 roku krótkometrażową animację pt. "The Big Cheese". W tym samym czasie pracował także jako wolny strzelec w animacji i reżyser filmów reklamowych. Współpracował z firmami 3 Peach, Aardman Animations, Redwing, FilmFair oraz stacją BBC. Nieco później nawiązał kontakt z Peterem Lordem z Aardman Animations, co w rezultacie zaowocowało nakręceniem krótkometrażowego animowanego projektu "Wat’s Pig", nominowanego w 1996 roku do Oscara.

Przez wiele lat Fell związany był z wytwórnią Aardman.

W 2001 roku opracował kilka fabularnych projektów filmowych, w tym "Wpuszczonych w kanał" /Flushed Away/. Ostatecznie obraz powstawał w technice cyfrowej w latach 2002-2006 przy współpracy DreamWorks i Aardmana, w studio DreamWorks Animation w Los Angeles. W 2007 roku film "Wpuszczeni w kanał" nominowany był do nagrody BAFTA w kategorii animowanego filmu fabularnego.

Urodzony w Voorburg, w Holandii, ROB STEVENHAGEN (Reżyser) studiował rysunek, a następnie rozpoczął współpracę z wytwórniami Disney, Amblimation, DreamWorks w charakterze specjalisty od animacji.

W 1995 roku Stevenhagen został współzałożycielem i jednym z dyrektorów niewielkiego studia animacji Stardust Pictures Ltd. w Londynie. Firma współpracowała z wieloma dużymi studiami filmowymi realizując zlecenia konkretnych ujęć animacyjnych.

Stevenhagen współpracował przy kilku filmach fabularnych, w tym nagrodzonym Oscarem® "Wallace & Gromit: klątwa królika" /Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit/, jako storyboard artist; "Lion Queen", jako konsultant ds. animacji; "Sindbad: Legenda siedmiu mórz" /Sinbad: Legend of the Seven Seas/, jako animator, a także przy filmach "1001 Nights"; "The Rugrats Movie"; "Kosmiczny mecz" /Space Jam/; "Balto"; "An American Tail: Fievel Goes West" oraz nagrodzonym Oscarem® obrazie "Kto wrobił Królika Rogera?" /Who Framed Roger Rabbit?/, w charakterze animatora.

GARY ROSS (Producent, autor scenariusza) rozpoczynał swoja karierę jako współautor scenariusza do filmu "Big". Obraz, w którym zagrał Tom Hanks, przyniósł Rossowi pierwszą nominację do Nagrody Akademii® za scenariusz oryginalny. Następnym krokiem w karierze Rossa był scenariusz do filmu "Dave", przebojowej komedii politycznej, która przyniosła mu drugą nominację do Oscara.

W 1998 roku Ross zadebiutował jako reżyser, kręcąc ambitny, doceniony przez widzów i krytykę film "Miasteczko Pleasantville" /Pleasantville/. W 2003 roku powstał wyreżyserowany przez Rossa na podstawie jego własnego scenariusza obraz "Niepokonany Seabiscuit" /Seabiscuit/, z gwiazdorską obsadą - Tobey Maguire, Jeff Bridges i Chris Cooper. Film nominowany był do Oscara w siedmiu kategoriach.

Najnowsze projekty Rossa to scenariusze "The Free State of Jones" oraz "Josh", które mają być również przez niego samego wyreżyserowane.

Więcej informacji

Proszę czekać…