Genialny serial przyrodniczy wykonany z ogromnym rozmachem i niespotykanym budżetem. Starannie przygotowywany przez około pięć lat, zabiera nas w niezwykłą podróż dookoła Ziemi. Przygotuj się aby zobaczyć coś, czego nie widziałeś nigdy wcześniej...
Odcinki 11 dodaj odcinek
Sezony
Lata
Niesamowity serial wykorzystujący wyjątkowe, opracowane specjalnie na jego potrzeby, techniki filmowania. "Planeta Ziemia" zabiera nas w miejsca, jakich nigdy dotąd nie odwiedzaliśmy, w świat widoków i dźwięków, jakich prawdopodobnie nigdy nie mielibyśmy okazji doświadczyć.W tym odcinku oglądamy naszą planetę jako całość i zastanawiamy się nad głównymi czynnikami jakie ją ukształtowały - słońce, oceany, deszcze. Przez ponad trzy lata kamery BBC nagrywały w pętli czasowej niesamowite zmiany, jakie powodują w ciągu roku na kuli ziemskiej powodzie. W głębi oceanu kamera "Planety Ziemia" podążała za wspaniałym żarłaczem białym podczas jego ataku na fokę. Jedna sekunda wysokooktanowej akcji zwolniona została czterdziestokrotnie, żeby po raz pierwszy pokazać sekrety polowania wielkiego drapieżnika oceanów.
Witajcie w ekstremalnych krajobrazach pełnych skał, lodu i śniegu. W świecie pionów, tak obcym człowiekowi, jak powierzchnia innej planety. „Planeta Ziemia” zabierze nas w podróż po najpotężniejszych łańcuchach górskich. Zaczniemy od obserwacji narodzin góry w jednym z najniżej położonych miejsc na Ziemi, a skończymy na szczycie Everestu. Góry są domem jednych z najbardziej nieśmiałych zwierząt na naszej planecie, pośród których żyje też groźny drapieżca – lampart śnieżny. Niesamowite zdjęcia tego skrytego zwierzęcia polującego pośród szczytów w Pakistanie są pierwszymi tego typu na świecie.
Woda to nasz najcenniejszy skarb naturalny. To od jej zasobów uzależnione jest całe życie na Ziemi. W tym odcinku popłyniemy z nurtem rzek od ich źródeł w górach, aż po morze i zobaczymy wyjątkowe, pełne niespodzianek sytuacje rozgrywające się w ich niezbadanych wodach. Będziemy świadkami dramatycznych momentów z życia zwierząt, takich jak pełne napięcia starcia indyjskich wydr z krokodylami błotnymi. Zobaczymy też zapierające dech w piersiach widowisko, w którym po raz pierwszy na świecie sfilmowano przy pomocy ultraszybkiej kamery krokodyle nilowe wciągające w wodne odmęty antylopę.
“Planeta Ziemia” schodzi w tym odcinku do tajemniczego świata jaskiń, żeby pokazać jedne z najbardziej niesamowitych zwierząt na naszej planecie – począwszy od żyjących w jaskiniach ptaków z rodziny jerzykowatych, które latają w atramentowym mroku i budują gniazda przy pomocy własnej śliny, po trylobionty, przedziwne stworzenia, które nigdy nie oglądały światła dziennego ani nie pojawiły się na powierzchni. W niewielu programach opowiadających o naturze zobaczyć można tyle niespodzianek, ile w „Planecie Ziemia”, gdzie zawędrujemy w głąb pełnych trujących oparów lub zatopionych jaskiń z bogactwem stalaktytów, stalagmitów i kolonii jednokomórkowych organizmów.
Pustynie na globie łączy jedna cecha wspólna - brak deszczy, a jednak są jednymi z najbardziej skomplikowanych ekosystemów. Wielbłądy żyjące w Mongolii na pustyni Gobi zjadają śnieg, który zastępuje im wodę pitną, a lamy guanako zamieszkujące chilijską pustynię Atakama mogą przetrwać dzięki zlizywaniu kropli płynu z kaktusów. W tym odcinku czeka nas niesamowita podróż ponad pustynią w Namibii, gdzie śledzić będziemy zwierzęta na ogół nie poruszające się w tym środowisku. Grupa słoni udaje się w długą drogę w poszukiwaniu jedzenia, a lwy poszukują na pustyni stad oryksów.
Ten odcinek opowiada o obszarach globu skutych wiecznym lodem – od szczytów najwyższych gór po bieguny Ziemi. Ekstremalne warunki pogodowe w tych rejonach powodują, że życie tam jest nadzwyczaj ciężkie. Tak powstał jeden z najlepiej przystosowanych do życia w ekstremalnych warunkach gatunek zwierząt zamieszkujących bieguny – pingwin cesarski. W czasie bardziej przyjaznych dla życia pór roku, o swój byt walczą tu inne gatunki zwierząt. Mors z radością wita nadejście wiosny, dzięki której będzie miał okazję odnowić swoje zapasy tłuszczowe. Kiedy skuwający morze lód rozpuści się, niedźwiedzie polarne opuszczą zimowe kryjówki, żeby polować na foki.
Wielkie równiny zajmują największy obszar naszej planety, stanowią ponad jedną czwartą jej część. Ogromne otwarte przestrzenie często uważane są za opustoszałe, ale w rzeczywistości są jednymi z najbardziej produktywnych ekosystemów na świecie i domem dla największej grupy zwierząt lądowych. W tym odcinku „Planety Ziemia” zobaczymy niezwykle widowiskowe migracje zwierząt i dramatyczne walki drapieżników rozgrywające się na rozległych równinach. Będziemy zadziwieni, jak ogromne jest bogactwo życia na tych obszarach obserwując migrację zagrożonych wyginięciem Kobów żółtych w Sudanie i podglądając orły polujące pośród rosyjskich stepów.
Lasy tropikalne są naturalnymi elektrowniami globu produkującymi energię, która mogłaby wystarczyć dla utrzymania dwóch tysięcy miast wielkości Nowego Jorku. Panujące tam warunki są idealne do rozwijania się życia, ale przetrwanie w dżungli nie jest łatwe. Przepiękne ujęcia lotnicze pokazały niesamowite lasy z góry, a kamery HD umożliwiły podejrzenie trudnego do obserwacji życia toczącego się w głębi dżungli. Podążamy za polującym jaguarem i podróżujemy z gibbonami pośród koron drzew zachodniej i środkowej Afryki.
Tam, gdzie ląd spotyka się z morzem, moce natury tworzą środowisko, w którym toczyć się może barwne i zróżnicowane życie. Życiodajne światło słoneczne dotykając powierzchni morskiej wody wspomaga eksplozję gatunków. Te czynniki powodują, że płytkie morza są najbogatszymi w ilość organizmów częściami oceanów. Życie toczy się pośród wielobarwnych raf koralowych, a ogromna ilość różnych ryb zamieszkuje chłodniejsze wody. Olbrzymie ławice ryb działają jak magnes na podwodnych drapieżców, a żarłacz biały poluje na foki. W tym odcinku „Planety Ziemia” będziemy podążać za samicą humbaka i jej nowonarodzonym dzieckiem przemierzającymi kryształowo czyste wody tropikalnych płytkich mórz.
Lasy pokrywają ogromne połacie świata i wiele z nich pozostawało niezbadanych. Aż do teraz. Puszcze, takie jak niekończące się lesiste tereny na Syberii czy Tasmanii, są schronieniem dla wielkiej ilości fascynujących zwierząt. Leśne ostępy są mieszkaniem dla różnorodnych zwierząt, od małp wąskonosych po lamparty żyjące nad Amurem w liściastych lasach Rosji. W tym odcinku „Planety Ziemia” przemierzamy różne kontynenty podglądając tygrysy syberyjskie, pandy małe i europejskie wilki.
Sześćdziesiąt procent naszej planety pokryte jest wodami oceanów głębokich na ponad półtora kilometra. Jak dotąd jest to największe środowisko na globie i wciąż wiele jego tajemnic pozostaje nieodkrytych. W tym odcinku przyjrzymy się kilku niezwykłym gatunkom stworzeń żyjących w rozległych błękitnych toniach oceanów i w ich mrocznych głębiach. Przekonamy się, jak ogromną różnorodność organizmów można znaleźć w tych przedziwnych i pięknych krajobrazach. Od świecących koralowców na zboczach podwodnych wulkanów na Hawajach, po kosogony polujące na otwartych wodach.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…