Czarne chmury 6.9

Pierwszy polski serial spod znaku "płaszcza i szpady". Osią fabuły stały się dramatyczne epizody z walk o utrzymanie przy Polsce Prus Książęcych. Całość skonstruowana na zasadzie powieści-rzeki, składa się z dziesięciu godzinnych odcinków. W głównych rolach upamiętnili się Leonard Pietraszak jako pułkownik Dowgird i Ryszard Pietruski jako jego wachmistrz i przyjaciel, kuty na cztery nogi sługa Kacper. Sercami nieustraszonych zabijaków zawładnęły piękna starościanka Anna (Elżbieta Starostecka), wychowanica hetmana Sobieskiego (Mariusz Dmochowski) oraz szlachcianka Magda (Anna Seniuk).

Obsada

Reżyseria
Odcinki
Średnia
Jerzy Domaradzki
(drugi reżyser)
9 odcinków
1973 - 1974
8.0
Jan Nowak (współreżyser) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Andrzej Konic 9 odcinków
1973 - 1974
-
Helena Białecka (współreżyser) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Henryka Biedrzycka (drugi reżyser) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Zdzisława Poleszczuk (współreżyser) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Scenariusz
Odcinki
Średnia
Ryszard Pietruski 9 odcinków
1973 - 1974
-
Antoni Guziński 9 odcinków
1973 - 1974
-
Producenci
Odcinki
Średnia
Konstanty Lewkowicz
kierownik produkcji
9 odcinków
1973 - 1974
9.0
Andrzej Albinowski kierownik produkcji (asystent) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Janusz Szela kierownik produkcji (asystent) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Edward Szymański kierownik produkcji (asystent) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Aktorzy
Odcinki
Średnia
Leonard Pietraszak
Płk. Krzysztof Dowgird
9 odcinków
1973 - 1974
9.0
Ryszard Pietruski
Kacper Pilch, wachmistrz Dowgirda
9 odcinków
1973 - 1974
-
Edmund Fetting
Margrabia Karol von Ansbach
9 odcinków
1973 - 1974
-
Bogusław Linda
Halabardnik w Barbakanie (niewymieniony w czołówce)
9 odcinków
1973 - 1974
7.2
Zbigniew Geiger
Poseł siedmiogrodzki (niewymieniony w czołówce)
9 odcinków
1973 - 1974
-
Józef Grzeszczak
Bandyta / Rajtar (niewymieniony w czołówce)
9 odcinków
1973 - 1974
-
Witold Dederko
Więzień pruski (niewymieniony w czołówce)
9 odcinków
1973 - 1974
-
Czesław Magnowski Dragon / Rajtor / Zbir Walerego (niewymieniony w czołówce) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Józef Kalita
Chłop (niewymieniony w czołówce)
9 odcinków
1973 - 1974
-
Marian Wojtczak
Józef (niewymieniony w czołówce)
9 odcinków
1973 - 1974
-
Grażyna Długołęcka
(niewymieniony w czołówce)
9 odcinków
1973 - 1974
-
Irena Malkiewicz
Dama dworu (niewymieniony w czołówce)
9 odcinków
1973 - 1974
-
Zofia Kopacz-Uzelac
(niewymieniony w czołówce)
9 odcinków
1973 - 1974
8.0
Andrzej Antkowiak
(niewymieniony w czołówce)
9 odcinków
1973 - 1974
-
Stanisław Niwiński
Rotmistrz Zaremba
7 odcinków
1973 - 1974
-
Janusz Zakrzeński
Namiestnik Erick von Hollstein
6 odcinków
1973 - 1974
-
Olga Bielska
Agata Ostrowska
6 odcinków
1974
-
Elżbieta Starostecka
Anna Ostrowska
6 odcinków
1974
-
Anna Seniuk
Magda Domaradzka
6 odcinków
1974
7.5
Jerzy Nowak
Schulz, oberżysta
5 odcinków
1974
-
Zygmunt Kęstowicz
Niemirycz, mieszczanin z Lecka / Niemirycz
5 odcinków
1973 - 1974
8.0
Bolesław Płotnicki
Korzycki, mieszczanin z Lecka / Korzycki
5 odcinków
1973 - 1974
9.0
Andrzej Chrzanowski
Hans, rajtar (niewymieniony w czołówce)
5 odcinków
1973 - 1974
-
Jerzy Przybylski
Von Hoverbeck, rezydent elektora w Warszawie / Von Hoverbeck (niewymieniony w czołówce)
5 odcinków
1974
-
Karol Strasburger
Paweł Odrowąż
5 odcinków
1973 - 1974
8.0
Maciej Rayzacher
Kpt. Knothe
5 odcinków
1973 - 1974
-
Wacław Ulewicz
Porzemski, mieszczanin z Lecka / Porzemski (niewymieniony w czołówce)
5 odcinków
1973 - 1974
-
Mieczysław Stoor
Wachmistrz Sitarz
4 odcinki
1973 - 1974
7.0
Józef Nalberczak
Trzosowski
4 odcinki
1974
7.0
Mariusz Dmochowski
Jan Sobieski
4 odcinki
1974
-
Emil Karewicz
Hrabia Pac (niewymieniony w czołówce)
4 odcinki
1974
9.0
Cezary Julski
Błazowski
4 odcinki
1974
-
Jerzy Matałowski
Andrzej Tarłowski (niewymieniony w czołówce)
4 odcinki
1974
-
Joanna Kostusiewicz
Aktorka z trupy teatralnej (niewymieniony w czołówce)
4 odcinki
1973 - 1974
-
Ryszard Żuromski Kpt. Zbigniew Byszewski, dowódca straży marszałkowskiej (niewymieniony w czołówce) 4 odcinki
1974
-
Marian Glinka
Człowiek margrabiego (niewymieniony w czołówce)
3 odcinki
1974
-
Włodzimierz Press
Mim Dionizy / Dionizy, mim (niewymieniony w czołówce)
3 odcinki
1973 - 1974
9.0
Witold Dębicki
Grzegorz, dragon
3 odcinki
1973 - 1974
8.0
Aleksander Gąssowski
Biskup (niewymieniony w czołówce)
3 odcinki
1974
-
Tadeusz Białoszczyński
Chor. Odrowąż
3 odcinki
1973 - 1974
-
Jerzy Turek
Błażej, żołnierz straży marszałkowskiej (niewymieniony w czołówce)
2 odcinki
1974
8.0
Leon Pietraszkiewicz
Ostroróg
2 odcinki
1974
-
Saturnin Żórawski
Von Rode, wysłannik elektora
2 odcinki
1974
-
Aleksander Sewruk
Marszałek dworu królewskiego
2 odcinki
1974
-
Artur Młodnicki
Szef trupy teatralnej (niewymieniony w czołówce)
2 odcinki
1974
7.0
Mieczysław Voit
Opat
2 odcinki
1974
-
Józef Łodyński
Oborski, mieszczanin z Lecka (niewymieniony w czołówce)
2 odcinki
1973 - 1974
-
Stefan Szmidt
Błażej, żołnierz Odrowąża / Rajtar (niewymieniony w czołówce)
2 odcinki
1974
8.0
Józef Zbiróg
Oficer rajtarów (niewymieniony w czołówce)
2 odcinki
1973 - 1974
-
Tadeusz Gwiazdowski
Kalinowski, marszałek dworu Sobieskiego
2 odcinki
1974
-
Maciej Borniński
Odźwierny w rezydencji Hoverbecka (niewymieniony w czołówce)
2 odcinki
1974
-
Czesław Jaroszyński
Fritz, kowal
2 odcinki
1974
-
Andrzej Głoskowski
Jan Stolpecki, mieszczanin z Lecka (niewymieniony w czołówce)
2 odcinki
1973 - 1974
-
Olgierd Jacewicz Wojewoda wileński 2 odcinki
1974
-
Bohdan Głuszczak Mim Antoni, członek trupy teatralnej (niewymieniony w czołówce) 2 odcinki
1974
-
Piotr Fronczewski
Narrator (głos)
1 odcinek
1973
9.8
Bogdan Niewinowski 1 odcinek
1973
-
Janusz Bukowski
Chłop rzucający stołem w rajtarów
1 odcinek
1974
8.0
Krystyna Janda
Dziewczyna tańcząca na weselu (niewymieniony w czołówce)
1 odcinek
1974
9.0
Czesław Piaskowski
Mieszczanin z Lecka (niewymieniony w czołówce)
1 odcinek
1973
-
Zygmunt Zintel
Szlachcic z Wąsowa (niewymieniony w czołówce)
1 odcinek
1974
6.0
Irena Kownas
Młynarzowa
1 odcinek
1974
7.0
Tadeusz Pluciński
Walery, przywódca bandytów
1 odcinek
1974
8.0
Jerzy Molga
Kurp (niewymieniony w czołówce)
1 odcinek
1974
-
Stefan Śródka
Matwiej, przywódca Kurpiów
1 odcinek
1974
-
Mieczysław Kalenik
Kos, mieszczanin z Lecka
1 odcinek
1973
-
Eugeniusz Wałaszek Klucznik w więzieniu (niewymieniony w czołówce) 1 odcinek
1973
-
Hanna Molenda
Hanuś, panna młoda
1 odcinek
1974
-
Kazimierz Opaliński
Sękosz, mieszczanin z Lecka
1 odcinek
1974
-
Izabella Dziarska Karczmarka (niewymieniony w czołówce) 1 odcinek
1973
6.0
Andrzej Jurczak Janek Korba 1 odcinek
1974
-
Eugeniusz Kujawski Rajtar (niewymieniony w czołówce) 1 odcinek
1973
-
Bogdan Łysakowski
Dragon (niewymieniony w czołówce)
1 odcinek
1973
-
Wiktor Sadecki
Mieszczanin z Lecka (niewymieniony w czołówce)
1 odcinek
1973
-
Krystian Tomczak
Młynarz
1 odcinek
1974
-
Marek Dąbrowski
Piotr
1 odcinek
1973
-
Zbigniew Czeski
Członek bandy Walerego
1 odcinek
1974
-
Ryszard Marzecki Członek bandy Walerego 1 odcinek
1974
-
Michał Szwejlich
Mieszczanin (niewymieniony w czołówce)
1 odcinek
1973
-
Tomasz Domaniewski Brat Tomasz 1 odcinek
1974
-
Zdjęcia
Odcinki
Średnia
Antoni Wójtowicz 9 odcinków
1973 - 1974
-
Kompozytorzy
Odcinki
Średnia
Waldemar Kazanecki 9 odcinków
1973 - 1974
9.0
Kostiumy
Odcinki
Średnia
Janina Ścieszko 9 odcinków
1973 - 1974
-
Montaż
Odcinki
Średnia
Mirosława Garlicka 9 odcinków
1973 - 1974
-
Józef Bartczak (asystent) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Zygmunt Zieliński (asystent) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Charakteryzacja
Odcinki
Średnia
Irena Kosecka charakteryzator 9 odcinków
1973 - 1974
-
Irena Czerwińska charakteryzator (asystent) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Teodor Grymaszewski charakteryzator (asystent) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Scenografia
Odcinki
Średnia
Wojciech Majda scenograf (asystent) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Ewa Kowalska scenograf (asystent) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Artur Żołnierski scenograf (asystent) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Bolesław Kamykowski
scenograf
9 odcinków
1973 - 1974
-
Michał Gradowski scenograf (asystent) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Dźwięk
Odcinki
Średnia
Zygmunt Nowak dźwięk (asystent) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Józef Koprowicz dźwięk 9 odcinków
1973 - 1974
-
Józef Nosowicz dźwięk (asystent) 9 odcinków
1973 - 1974
-
Bogdan Nowak dźwięk (asystent) 8 odcinków
1974
-
Efekty specjalne
Odcinki
Średnia
Pozostała Ekipa
Odcinki
Średnia