Pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji niezwykła historia, która wydarzyła się naprawdę. Steven Russell (Jim Carrey) prowadzi przykładne życie dobrego męża, funkcjonariusza policji i praworządnego Amerykanina. Pewnego dnia wszystko ulega jednak kompletnej zmianie – Steven ma wypadek samochodowy i od tej pory postanawia zacząć żyć pełnią życia, bez oglądania się za siebie. Wpada na szalony pomysł pozorowania wypadków, za które wyłudza duże sumy odszkodowań. Seria nieprawdopodobnych oszustw zostaje przerwana, kiedy Steven trafia do więzienia. Tam poznaje swoje zupełne przeciwieństwo - wrażliwego i spokojnego Phillipa Morrisa (Ewan McGregor (I)). Co w obliczu tego spotkania zrobi ukrywający się po płaszczykiem zwariowanego naciągacza Steven, tak naprawdę charyzmatyczny indywidualista i geniusz o ogromnej inteligencji?

Krótko o filmie

Jim Carrey - gwiazda najzabawniejszych hitów filmowych („Maska”, „Bruce Wszechmogący”, „Zakochany bez pamięci”) i Ewan McGregor („Anioły i demony”, „Sen Kasandry”, „Autor widmo”)

w nieprawdopodobnej komedii o tym, że w życiu wszystko jest możliwe!

Pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji niezwykła historia, która wydarzyła się naprawdę. Steven Russell (Jim Carrey) prowadzi przykładne życie dobrego męża, funkcjonariusza policji i praworządnego Amerykanina. Pewnego dnia wszystko ulega jednak kompletnej zmianie – Steven ma wypadek samochodowy i od tej pory postanawia zacząć żyć pełnią życia, bez oglądania się za siebie. Wpada na szalony pomysł pozorowania wypadków, za które wyłudza duże sumy odszkodowań. Seria nieprawdopodobnych oszustw zostaje przerwana, kiedy Steven trafia do więzienia. Tam poznaje swoje zupełne przeciwieństwo - wrażliwego i spokojnego Phillipa Morrisa (Ewan McGregor). Co w obliczu tego spotkania zrobi ukrywający się po płaszczykiem zwariowanego naciągacza Steven, tak naprawdę charyzmatyczny indywidualista i geniusz o ogromnej inteligencji?

O produkcji

ZWARIOWANA AUTENTYCZNA HISTORIA „Nigdy nie spotkałem się z równie zwariowaną i zuchwałą historią, która w dodatku jest autentyczna– tłumaczy producent Andrew Lazar. Ma ona wymiar uniwersalny, opowiada o szaleńczej miłości, tak silnej, że całkowicie zmienia czyjeś życie.” Lazar przyznaje, że fascynują go niezwykłe historie z życia: „Jako producent zawsze poszukuję materiału na film. Kiedy znalazłem tę opowieść, była ona w formie nieskończonego jeszcze rękopisu”. Praca Steva McVickera, dziennikarza dochodzeniowego z „Houston Chronicle” liczyła kilka rozdziałów, a końcówka była dopiero w formie treatmentu. „Odnosząc sukces z nieprawdopodobnymi, lecz autentycznymi historiami, takimi jak na przykład „Niebezpieczny umysł”, nie wahałem się natychmiast kupić praw do adaptacji filmowej, a Miramax Books namówiłem do wydania książki.”

PROWOKACYJNY SCENARIUSZ Scenariusz na podstawie książki wyszedł spod pióra dwóch świetnych scenarzystów: Glenna Ficarry i Johna Requi. Potraktowali go jak niezwykłe wyzwanie: „Nigdy nie mieliśmy do czynienia z love story - ani z historią autentyczną, ani z adaptacją książki. Mało tego, cała opowieść ma aspekty komediowe, kryminalne i sensacyjne, łącznie z ucieczką z więzienia!”. Scenariusz był gotowy pod koniec 2006 i pierwszą osobą, która dostała go na Boże Narodzenie był Jim Carrey, który wkrótce dał się zauroczyć charyzmatycznej, niepozbawionej wad, a jednak budzącej sympatię postaci Stephena.

DUET REŻYSERSKI Potem przyszła pora na wybranie reżysera. „Scenariusz jest dość prowokacyjny – wyjaśnia Lazar. Przedyskutowaliśmy z Jimem całą listę najlepszych reżyserów, a kiedy wybrany przez nas filmowiec musiał zająć się innym projektem, Jim stwierdził, że Ficarra i Requa mają potencjał reżyserski, by film ten stał się ich debiutem. W ten sposób wspólnie podjęliśmy decyzję, że scenarzyści zostaną też reżyserami. Intuicyjnie wiedziałem, że Glenn i John są dobrymi filmowcami. Minęło sporo czasu odkąd oglądałem ich filmy krótkometrażowe sprzed 10 lat, więc kiedy przeszliśmy do konkretów, obejrzeliśmy je razem z Jimem i stwierdziliśmy, że są zabawne i stylowe”. Lazar wspomina też, że bardzo liczył na współpracę producencką z Lukiem Bessonem, „ponieważ, w przeciwieństwie do Amerykanów, historie o seksualnych relacjach nie wytrącają Europejczyków z równowagi”.

Z SZAFY KOSTIUMOLOGA Kostiumolog David C. Robinson, po przeczytaniu książki, przygotował się do rozmowy z producentami w nietypowy sposób. „David powiedział, że jest przygotowany i materiały ma przy sobie. Wyciągnął torbę pełną zdjęć z własnego życia, które bezbłędnie odzwierciedlały historię Stevena”– wspomina Ficarra. „Zdałem sobie sprawę, że Steven Russell był w tym samym wieku co ja, kiedy w latach 80. żyłem na Key West – wyjaśnia Robinson. Przyniosłem więc własne zdjęcia z mojego barwnego i rozrywkowego życia w tamtym czasie, które doskonale ilustrowały, jak wyglądali geje na Key West w 1984r. W tamtych latach spędzałem wakacje z takimi ludźmi jak Russell.” W ten sposób Robinson, autor kostiumów do takich filmów jak „Donnie Brasco” i „Joe Black” stał się dla reżyserów „duchowym przewodnikiem”. Ficarra: „W tym samym czasie włóczyli się po tych samych miejscach, w tym samym czasie zrobili swój „coming out”. „W historii kinematografii, żaden kostiumolog nie wniósł tak wiele do filmu” – podsumowuje Requa.

ZDJĘCIA Autorem zdjęć do filmu został Xavier Perez Grobet, operator „Nacho Libre” i „Zanim zapadnie noc”, którego również zafascynowała burzliwa i barwna historia życia Stevena Russella, który gotów był na wszystko, byle tylko połączyć się z ukochanym. Przez pierwsze tygodnie zdjęcia były realizowane w Miami, gdzie filmowano sceny pierwszych kroków Stevena po świecie gejów w latach 80. Jednak większość filmu rozgrywa się w więzieniach Teksasu, a producenci szukali stanu, który da im szansę zdjęć w takich obiektach. Przyjaznym stanem okazała się Louisiana, która udostępniła więzienia w Nowym Orleanie, które były remontowane po huraganie Katrina. Ponadto 5 dni zdjęciowych odbyło się w niegdyś okrytym złą sławą więzieniu w Angoli, gdzie filmowano sceny poznania Stevena i Phillipa Morrisa.

JIM CARREY jako STEVEN RUSSEL EWAN McGREGOR jako PHLIIP MORRIS Pozyskanie Jima Carrey’a do filmu miało niebagatelne znaczenie dla skompletowania pozostałej obsady. Obsadzenie Ewana McGregora w roli Phillipa Morrisa było wspólną decyzją reżyserów i Carrey’a. Lazar wspomina: ”Ewan zgodził się prawie natychmiast. Rola Phillipa Morrisa jest bardzo delikatna, a on z łatwością wcielił się we wrażliwego, zagubionego faceta o naturze dziecka, który zawładnął sercem przebojowego Stevena”. Główny bohater filmu, grany przez Jima Carreya Steven Russel, jest niesamowicie zdolnym facetem o IQ 169, który błyskawicznie orientuje się, że biurokracja może grać na twoją korzyść i szybko uczy się jak wykorzystywać sytuację: czy to wysokopłatne stanowiska, czy też opłacalne oszustwa. „On nie jest jakimś zawodowym przestępcą – tłumaczy Ficarra. Dokonuje zuchwałych czynów, ale wcale nierobi tego super sprytnie. Jego siłą jest śmiałość i bezczelność”. „Steven wierzy, że może wszystko i to zagłusza głos rozsądku – mówi Lazar. Podchodzi do świata z taką zuchwałością, że staje się ona jego pięta Achillesową. Nawet mimo wrodzonej inteligencji i bystrości, które umożliwiają mu robienie kolejnych kantów, nie zaciera po sobie śladów i nie widzi, że w końcu wpadnie”.

Prawdziwy Steven Russel odbywa 144-letni wyrok, a prawdziwy Phillip Morris był konsultantem filmu oraz pojawił się w jednej ze scen wraz z autorem książki Stevem McVickerem.

Obsada

JIM CARREY (Steven Russell) Jeden z najpopularniejszych komików współczesnego kina. Laureat Złotych Globów za role w musicalu „Człowiek z księżyca” (1999) oraz dramacie „Truman Show” (1998). Nominowany do Złotych Globów za role w: „Maska” (1994), „Kłamca, kłamca” (1997), „Grinch: świąt nie będzie” (2000), „Zakochany bez pamięci” (2004). Ponadto stworzył niezapomniane kreacje w takich hitach jak: „Głupi i głupszy” (1994), „Ace Ventura. Psi detektyw” i „Ace Ventura. Zew natury” (1994, 95), „Batman Forever” (1995), „Ja, Irena i ja” (2000), „Bruce Wszechmogący” (2003), „Dick i Jane: Niezły ubaw” (2005), „Jestem na tak” (2008), „Opowieść wigilijna” (2009).

EWAN MCGREGOR (Phillip Morris) Zadebiutował w 1993 roku w filmie „Być człowiekiem”, a już rok później zyskał uznanie rolą w filmie „Płytki grób” Danny’ego Boyla. Współpraca z tym reżyserem przy kultowym „Trainspotting” (1996) przyniosła McGregorowi światową popularność. Pozycję umocnił udziałem w 3 częściach Gwiezdnych Wojen (1999, 2003, 2005) oraz docenionym przez krytyków występem w „Moulin Rouge!” (2001), za który otrzymał nominację do Złotego Globu, Europejskiej Nagrody Filmowej i nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. Ponadto wystąpił w tak znanych i docenianych produkcjach jak: „”Pocałunek węża” (1997), „Życie mniej zwyczajne” (1997), „Idol” (1998), „Helikopter w ogniu” (2001), „Wyspa” (2005), „Miss Potter” (2006), „Sen Kasandry” (2007), „Amelia Earhart” (2009), „Anioły i demony” (2009), a ostatnio „Autor widmo” Romana Polańskiego (2010).

Twórcy

GLENN FICARRA I JOHN REQUA (scenariusz i reżyseria) Duet scenopisarski, który ma na koncie min. scenariusze do komedii szpiegowskiej „Psy i koty” (2001) z Jeffem Goldblumem i Elisabeth Perkins, komedii „Zły mikołaj” (2003) z Billem Bobem Thorntonem oraz komedii „Drużyna specjalnej troski” (2005). „I Love You Phillip Morris” jest ich reżyserskim debiutem.

ANDREW LAZAR (produkcja) Jest jednym z najbardziej wszechstronnych producentów w Hollywood, współpracuje z Warner Bros i Miramaxem i ma na swoim koncie tak różnorodne produkcje jak: „Zabójcy” (1995), „Zakochana złośnica” (1999), „Żona astronauty” (1999), „Numer stulecia” (2000), „Kosmiczni kowboje” (2000), „Przerażenie” (2000), „Psy i koty” (2001), „Niebezpieczny umysł” (2002), „Dorwać Smarta” (2008).

XAVIER PEREZ GROBET (zdjęcia) Meksykański operator, który po sukcesie filmu „Seks, wstyd i łzy” (1999) przeniósł się Los Angeles. Tam zrealizował zdjęcia do: „Zanim zapadnie noc” (2000), „Czas motyli” (2001), „Malowany dom” (2003), „Zły dotyk” (2004), „Nine lives” (2005), „Nacho libre” (2006), „Prosto w serce” (2007), „Miasto cienia” (2008).

Więcej informacji

Proszę czekać…