Lojalny weteran amerykańskich sił specjalnych por. A.K.Waters (Bruce Willis) wysłany zostaje z ryzykownym zadaniem do rozdartej wojna Afryki. Ma uratować dr Lene Hendricks (Monica Bellucci), amerykańska obywatelkę, która prowadzi tam misję. Gdy odmawia ona porzucenia uchodźców, którzy znajdują się pod jej opieka, por. Waters musi dokonać wyboru: albo wykona rozkazy przełożonych, albo podąży za głosem sumienia. Wspólnie z dr Hendricks wyrusza na niebezpieczna przeprawę przez dżunglę, a ich tropem podążają uzbrojeni rebelianci, którzy maja jeden cel: zlikwidować oddział Watersa i towarzyszących mu uchodźców.
Obsada i ekipa
Etap pre i post produkcji
Pozostałe
  • Wszyscy aktorzy grający żołnierzy Navy SEAL (siły specjalne amerykańskiej marynarki wojennej) musieli wziąć udział w dwutygodniowym obozie szkoleniowym.
  • W 2002 roku film kręcono na pokładzie lotniskowca U.S.S. Harry S. Truman. W rolę ewakuowanych pracowników ambasady wcielił się personel okrętu (nie został wymieniony w napisach). Osoba odpowiedzialna za casting miała trudności ze znalezieniem wśród personelu statku osób starszych mogących zagrać pracowników ambasady. Ostatecznie wśród osób obsadzonych znalazł się m.in. starszy oficer medyczny służący na U.S.S. Harry S. Truman.
  • Podczas kręcenia filmu od wszystkich aktorów grających żołnierzy Navy SEAL (siły specjalne amerykańskiej marynarki wojennej) wymagano, aby zwracali się do siebie imionami swoich postaci nawet poza kamerą. Miało to usprawnić wzajemną komunikację pomiędzy komandosami.
  • Użyte w filmie noże firmy Emerson zostały wykonane ręcznie. Są one niezwykle popularne wśród stróżów prawa oraz w społeczności wojskowej.
  • 29 października 2002 roku, podczas kręcenia sceny spadochronowej w pobliżu Oceano w Kalifornii, zginął kaskader. Skoczył wraz z ośmioma innymi osobami z wysokości czternastu tysięcy stóp (4,2 km). Mężczyzna miał wylądować na plaży, lecz ostatecznie wylądował w wodzie, około trzystu jardów (274 m) od brzegu, gdzie utonął.
  • Tytuł filmu miał być pierwotnie podtytułem czwartej części „Szklanej pułapki”. Ponieważ projekt nowych przygód Johna McClane'a wymagał dopracowania, Bruce Willis postawił studiu warunek, że zaangażuje się w Szklaną pułapkę 4.0 (2007), jeżeli będzie mógł użyć podtytułu jako tytułu filmu.
  • Śmigłowce amerykańskiej marynarki wojennej SH-60B „Seahawk” użyte podczas kręcenia filmu należą do eskadry HSL-37 „Easy Riders”, stacjonującej w bazie piechoty morskiej Kaneohe w Oahu na Hawajach.
  • Tytuł filmu został zaczerpnięty z tytułu scenariusza napisanego przez Alana B. McElroya w latach 90. Opowiadał on o grupie ludzi, którzy jadą do Amazonki, aby wybudować radiową stację przekaźnikową, lecz po drodze wpadają w poważne tarapaty. Ostatecznie muszą uciekać przez dżunglę przed handlarzami narkotyków, których spotkali podczas podróży. Pierwotnie scenariusz miał zostać zmieniony na współczesny film o Tarzanie, lecz po tym, jak tekst przeczytał i polubił Bruce Willis, scenariusz zgodnie z wolą aktora miał zostać zmieniony na czwartą część „Szklanej pułapki”. Ostatecznie tak się nie stało. Dlatego często wspomina się, jak Łzy słońca (2003) pierwotnie miały być Die Hard 4, podczas gdy w rzeczywistości tak nie było. Powodem, dla którego film ma ten tytuł, jest to, że Willis zgodził się pracować przy Die Hard 4 pod warunkiem możliwości użycia tytułu w filmie.
  • Łzy słońca są pierwszym znanym filmem, w którym pokazano żołnierzy Navy SEAL (siły specjalne amerykańskiej marynarki wojennej) używających pistoletów Heckler & Koch Mark 23. MK23 jest to duży pistolet ofensywny opracowany w Niemczech dla Dowództwa Operacji Specjalnych USA (USSOCOM – United States Special Operations Command). MK23 posiada komorę na naboje kalibru .45 ACP oraz ma 6-calową gwintowaną lufę. Posiada ponadto mocowanie dla modułu celownika laserowego, sprężynę powrotną oraz bardzo trwałe wykończenie. MK23 był szczególnie często używany przez żołnierzy Navy SEAL, chociaż najbardziej woleli oni używać mniejszej broni, takiej jak pistolet SIG-Sauer P226 (broń tę film również dokładnie przedstawia). W filmie zobaczyć można również tłumiki firmy Knight's Armament przymocowane do luf.
  • Jest to pierwszy film nakręcony na lotniskowcu o napędzie atomowym klasy Nimitz (U.S.S. Harry S. Truman (CVN-75)).
  • W scenach, kiedy bohaterowie docierają do granicy, włosy Reda są znacznie dłuższe. Kiedy pod koniec filmu przekraczają granicę, włosy Reda zmieniają długość z krótkich na średnie.
  • Odrzutowce marynarki wojennej po przylocie na miejsce finałowej bitwy ostrzeliwują rakietami siły wroga. Powstałe w wyniku ostrzału eksplozje wyglądają jak po bombardowaniu napalmem, a nie jak po ataku rakietowym.
  • Bruce Willis nosi przy sobie trzy noże firmy Emerson Knives. Na ramieniu nosi nóż Police/Military Utility, na prawym udzie zaś nóż Kandahar. Nóż znajdujący się na łydce to prawdopodobnie również Kandahar. Model ten jest wykonywany na zamówienie i może kosztować nawet 2000 dolarów.
  • Soap – popularna postać z gry wideo „Call of Duty: Modern Warfare” – została wzorowana na filmowej postaci Lake'a.
  • Wielu statystów odgrywających w filmie role uchodźców było nimi w prawdziwym życiu.
  • W filmie oddział ma bardzo klarowną i skuteczną komunikację, zarówno wewnątrz drużyny, jak i z dowództwem. Jest wysoce nieprawdopodobne, aby trzywarstwowa dżungla, tak jak to przedstawiono, umożliwiała skuteczną komunikację satelitarną. Współczesne działania wojenne uwydatniły potrzebę klarownej i skutecznej komunikacji, postrzeganej przez wielu jako klucz do zwycięstwa. Bravo Two Zero, Blackhawk Down, Taku Ghar, Red Wings i kilka innych znaczących bitew i misji doświadczyło porażek w dziedzinie komunikacji, co doprowadziło to poniesienia przez wojskowych wielu strat w ludziach oraz do klęski misji. Nowoczesne systemy są teraz w stanie wykorzystywać mikrodrony pozwalające radykalnie zwiększyć wyniesienie anteny, wyświetlany na żywo obraz z pola bitwy lub obszaru działań, komunikację w linii wzroku oraz odpowiednio triangulowaną komunikację satelitarną.
  • Historia oparta jest na misji kanadyjskiej jednostki specjalnej „Joint Task Force Two” (JTF2), która miała miejsce w Kolumbii. Były komandos tej jednostki napisał oryginalną historię. Podczas spotkania z ekipą produkcyjną filmu Krytyczna decyzja (1996), na planie zdjęciowym w Nevadzie, zaproponował on sfilmowanie tej opowieści.
  • Z komentarza dołączonego do wydania DVD można się dowiedzieć, że w scenie pokazującej okrucieństwo wyrządzane w wiosce znajduje się ujęcie, którego nie było w scenariuszu. Chodzi o widok załamanego starszego Afrykanina, który płacze. Powodem takiej reakcji był fakt, że człowiek ten sam był świadkiem prawdziwych aktów ludobójstwa. Realistyczny sposób kręcenia tej sceny przywrócił w nim straszne wspomnienia. Zatem reakcja tego człowieka oraz reszty obsady, która to zauważyła, jest autentyczna.
  • Zwykle to zespół ds. operacji specjalnych po otrzymaniu misji, opracowuje plan ucieczki i uniknięcia zatrzymania (E&E – „Escape and Evasion”) oraz plan alternatywny. W filmie oddział otrzymuje misję natychmiast po powrocie na statek i oczekuje się, że od razu wyruszy w teren. Na odprawie pytają dowódcę, jaki jest ich plan E&E. Normalnie oddział opracowałby wszystkie te szczegóły samodzielnie i dopiero potem przedstawił plan misji oficerowi prowadzącemu (OIC – „officer in charge”).
  • Wydany żołnierzom rozkaz zjedzenia posiłku, uzupełnienia wyposażenia potrzebnego do przeprowadzenia patrolu zwiadowczego na tyłach wroga i zdaniu sprawozdania oznacza dostanie jedzenia, wizytę u lekarza, uzupełnienie uzbrojenia i zaopatrzenia, które wystarczy patrolowi zwiadowczemu działającemu na tyłach wroga przez trzy dni oraz zdanie raportu z przebiegu ostatniej misji i uczestniczenie w odprawie przed następną misją. To, co definiuje oddziały Navy SEAL (siły specjalne amerykańskiej marynarki wojennej), to wysokie tempo operacyjne, brak snu i różnorodne specjalistyczne misje wykonywane przez małe grupy, które szybko się przemieszczają i są zdolne wykonywać działania zarówno w wodzie, w powietrzu, jak i na lądzie.
  • W pewnym momencie zarówno żołnierze jednostki SEAL, jak i Rebelianci strzelają do siebie z odległości zaledwie 20–25 metrów. Mimo że obie strony prowadzą bardzo intensywną wymianę ognia, nikt nie zostaje trafiony. W rzeczywistości ostrzeliwanie się z tak bliskiej odległości skutkowałoby wieloma rannymi lub zabitymi.
  • Włoska wiza cenzuracyjna o numerze 97541 została wydana 18 listopada 2003 roku.
  • Wkrótce po rozpoczęciu zdjęć do filmu pojawiły się napięcia między reżyserem Antoine'em Fuquą i Bruce'em Willisem. Ostatecznie twórcy przyrzekli sobie, że nigdy więcej nie będą ze sobą pracować.
  • Możliwe spoilery Około 54 minuty filmu, kiedy żołnierze jednostki SEAL zbliżają się do wioski, w której ma miejsce „czystka etniczna”, Silk (Charles Ingram) strzela z dużej odległości w plecy rebelianta. Około 23 sekundy później strzela w dokładnie ten sam sposób do – jak się wydaje – innego rebelianta. W rzeczywistości te dwie sceny były identyczne, lecz w jednej ze scen film został obrócony.
  • Możliwe spoilery KRZYK WILHELMA: Słychać w scenie, gdy rebelianci odkrywają ciało swojego informatora (dźwięk wydaje żołnierz w trakcie drugiej eksplozji).
  • Pod koniec filmu jest wyświetlona plansza prezentująca cytat z Edmunda Burke'a – „The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing” („Aby zło zatriumfowało, wystarczy, aby dobrzy ludzie nic nie robili”).
  • Wersja kinowa filmu trwa 121 minut, natomiast wydana na DVD rozszerzona wersja reżyserska – 142 minuty.
Więcej informacji

Proszę czekać…