Animowana komedia o leniwej, próżniaczej i bezczelnej pandzie Po (głosu użycza jej Jack Black), która musi zostać mistrzem Kung-Fu, aby ocalić Spokojną Dolinę od złej śnieżnej pantery - Tai Lung. Osadzona w legendarnym świecie starożytnych Chin, jest to opowieść o Po, bohaterze mimo woli, który wkracza w hermetyczny świat mistrzów sztuk walki ucząc się, że nie ma niczego niemożliwego, dla tego kto wierzy w sukces.

I ty możesz zostać bohaterem

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z ogrem, który stara się odzyskać to, co mu się prawnie należy, czy też grupą wysiedlonych mieszkańców zoo, którzy starają się odnaleźć drogę do domu, widzowie na całym świecie – niezależnie od wieku – uwielbiają kibicować słabszym. Każdy, kto kiedykolwiek zmagał się z przeciwnościami losu w sposób empatyczny podchodzi do bohaterów tych niezwykle zabawnych, ale jednocześnie niosących ze sobą głębsze treści opowieści.

Co zatem powiedzielibyście na pandę, która marzy o tym, żeby zostać mistrzem kung fu? No ale czy nie ma w tym jakiejś sprzeczności? Pulchny, zaspany czarno-biały miś, którego jedną aspiracją w życiu jest zostanie ekspertem sztuk walki? Przecież wiadomo, że w tej dziedzinie liczy się zwinność, sprawność umysłowa i błyskawiczny refleks. To ogromne, ryzykanckie wręcz wyzwanie, powiedzielibyśmy. Czy jednak nie na tym polega heroizm?

Kiedy oryginalny pomysł filmu po raz pierwszy przedstawiony został reżyserom Johnowi Stevensonowi i Markowi Osbornowi oraz producentce Melissie Cobb, natychmiast zareagowali oni entuzjastycznie. Usiana przeszkodami droga do doskonałości, którą podąża Po, główny bohater historii, uderzyła w ich czułą strunę.

Jak mówi reżyser John Stevenson: “Wszyscy jesteśmy rodzicami. Poszukiwaliśmy zatem tematu, który zainteresowałby nasze dzieci i jednocześnie przekazał im jakąś głębszą myśl. ‘I ty możesz zostać bohaterem’, zdaje się mówić ta historia, co oznacza, że odpowiedzi na pewne pytania musimy szukać w sobie, nie oglądając się na opinie innych. Nie oczekuj, że w życiu inni zrobią coś za ciebie. To właśnie ty jesteś tą wyjątkową osobą i masz w sobie siłę, żeby osiągnąć wszystko, czego pragniesz. Jedynym warunkiem jest zaangażowanie i wytrwałość. To myśl, która przekonuje nas, że powinniśmy odkrywać swoje najlepsze strony."

W podobnym tonie wy powiada się Mark Osborne. “Wszystkim nam zależało, żeby film niósł istotne, pozytywne, a jednocześnie wiarygodne przesłanie. Chcieliśmy nakręcić film zabawny, pełen akcji i komediowych sytuacji. Ale przy tym miał pozostawiać po sobie istotny ślad w pamięci widzów."

Jak mówi Stevenson: “Zasadniczo wiedzieliśmy zatem, w jakim kierunku będzie zmierzać nasza historia i co równie ważne, wiedzieliśmy jak to osiągnąć. Zależało nam na stworzeniu filmu, który będzie na swój sposób ponadczasowy – pomimo osadzenia akcji w starożytnych Chinach opowieść nie odnosi się do postaci w tym jedynie czasie, ale również współczesnych. Tak właśnie bywa z najlepszymi historiami – mają one wartość uniwersalną, ponadczasową. Jednocześnie, zdawaliśmy sobie sprawę, że nasza filmowa opowieść ma być klasyczną historią »podróży życia« – tzn. dorastania do pewnych rzeczy, dojrzewania, spotykając na swojej drodze osoby, które temu rozwojowi sprzyjają. Dodatkowym elementem, który miał uatrakcyjnić tę opowieść są postaci głównych bohaterów oraz niezwykłe efekty wizualne."

Reżyser Stevenson podkreśla, że poszukiwał specjalnych środków ekspresji, które pozwoliłyby nakręcić film wyróżniający się spośród podobnych filmowych historii o zwierzętach. Tę wartość dodaną znalazł właśnie w pomyśle filmu “Kung Fu Panda". Pod wieloma względami historia ta przypominała mu emocje, których doznawał mniej więcej dziesięć lat wcześniej, kiedy to pracował nad innym z projektów PDI/DreamWorks – obrazem, na który z początku niewiele osób zwróciło uwagę, a który spotkał się z ogromnym entuzjazmem i oddaniem ze strony pracujących przy nim aktorów i twórców. Ten ‘niewielki projekt’ nosił tytuł “Shrek." Tak jak i poprzednim razem zaangażowanie osób pracujących przy "Kung Fu Panda" przyniosło zadziwiające efekty.

Z punktu widzenia producentki Melissy Cobb, nie tylko treść filmu wydawała się intrygująca, ale również sposób, w jaki historia Po miała być przedstawiona na ekranie: “Od samego początku reżyserzy przyjęli jako koncepcję wizualną format szerokoekranowy CinemaScope (4-kanałowy na taśmie 35 mm), dający obraz o większym rozmachu, odpowiedni dla epickiego charakteru filmu z gatunku kina z elementami sztuk walki. Dało nam to również możliwość uzyskania lepszego wizualnego obrazu Chin. Naszym zamierzeniem było nakręcenie filmu, który miałby charakterystyczny rys wizualny, bazujący na najnowszych technikach animacyjnych. Jedna z przyjętych przez nas zasad bazowała na chińskiej sztuce hołdującej przekonaniu, że piękno wyraża się w pustce. Staraliśmy się zatem być bardzo zdyscyplinowani jeśli chodzi o stronę wizualna i wykonane do filmu projekty. Chcieliśmy zachować prostotę ujęć, pozwalając, żeby oko widza koncentrowało się na postaciach filmu i zapierającej dech w piersiach scenografii, która została zaprojektowana przez najwyższej klasy specjalistów w swojej dziedzinie".

Kung Fu Panda - aktorzy

Jack Black (Po) zagrał do tej pory w wielu produkcjach wielkoekranowych, ale z pewnością pierwszą rolą, którą zwrócił na siebie szczególną uwagę widzów i krytyki była postać sarkastycznego pracownika sklepu muzycznego w komedii Stephena Frearsa “Przeboje i podboje" /High Fidelity/. Rola ta przyniosła mu w 2000 roku nagrodę Blockbuster Entertainment Award za kreację drugoplanową oraz nominację do nagrody American Comedy Award.

We wrześniu 2003 roku wszedł na ekrany kin entuzjastycznie przyjęty film z udziałem Blacka “Szkoła Rocka" /School of Rock/, wyprodukowany przez Scotta Rudina, w reżyserii Richarda Linklatera. Za rolę w nim Black nominowany był do Złotego Globu.

W kolejnych latach aktor nakręcił wyreżyserowany przez Petera Jacksona remake przeboju kinowego sprzed lat: “King Kong," z udziałem takich gwiazd jak Naomi Watts, Adrien Brody, Andy Serkis i Colin Hanks, a także filmy “Nacho Libre", komedię “Holiday", w której zagrali Kate Winslet, Cameron Diaz i Jude Law oraz obraz “ Tenacious D: kostka przeznaczenia" /Tenacious D in the Pick of Destiny/. Inne obrazy z udziałem aktora to: wyreżyserowany przez Bena Stillera “Tropic Thunder", “The Year One", “Płytki facet" /Shallow Hal/, “Kwaśne pomarańcze" /Orange County/, “Syn Jezusa" /Jesus’ Son/ i “Twarda laska" /Saving Silverman/. Black użyczył również swojego głosu postaci Lenny’ego w animowanym przeboju komediowym DreamWorks “Rybki z ferajny" /Shark Tale/.

Dwukrotny laureat Oscara, kilkakrotnie nominowany do tej prestiżowej nagrody Dustin Hoffman (Shifu) należy dziś do grona najbardziej uznanych i utytułowanych artystów dużego ekranu, których nie trzeba specjalnie przedstawiać wielbicielom srebrnego ekranu.

Hoffman zwrócił na siebie uwagę widzów i krytyki rolą Benjamina Braddocka w nominowanym do Nagrody Akademii filmie Mike’a Nicholsa “Absolwent" /The Graduate/. Od tego czasu aktor jeszcze sześciokrotnie nominowany był do Oscara®, a stało się tak za sprawą tak różnych gatunkowo obrazów jak: “Nocny kowboj" /Midnight Cowboy/, “Lenny", “Tootsie" (Hoffman był również jego producentem, za sprawą swojej firmy Punch Productions) oraz “Fakty i akty" /Wag the Dog/. Hoffman dwukrotnie odbierał najważniejszą nagrodę przemysłu filmowego – po raz pierwszy w 1979 roku za rolę w “Sprawie Kramerów" /Kramer vs. Kramer/ oraz ponownie w 1988 roku za znakomitą rolę w “Rain Manie".

W najbliższym czasie na ekrany kin wejdą kolejne obrazy z jego udziałem: love story “Last Chance Harvey" z udziałem Emmy Thompson i “The Tale of Despereaux".

W swoim niezwykle bogatym i wszechstronnym dorobku artystycznym aktor zgromadził między innymi takie tytuły jak: “I Heart Huckabees", “Marzyciel" /Finding Neverland/, “Ława przysięgłych" /Runaway Jury/, “Przekręt doskonały" /Confidence/, “Mila księżycowego światła" /Moonlight Mile/, “Mały Wielki Człowiek" /Little Big Man/, “Nędzne psy" /Straw Dogs/, “Papillon", “Wszyscy ludzie prezydenta" /All the President’s Men/, “Maratończyk" /Marathon Man/, “Zwolnienie warunkowe" /Straight Time/, “Agata" /Agatha/, “Ishtar", “Dick Tracy", “Billy Bathgate", “Miejski obłęd" /Mad City/, “Przypadkowy bohater" /Hero/, “Uśpieni" /Sleepers/, “Kula" /Sphere/, “American Buffalo", “Hak" /Hook/ oraz “Epidemia" /Outbreak/.

Hoffman może się również pochwalić równie bogatym co filmowy dorobkiem scenicznym. Swoją pierwszą większą rolę zagrał w jednej z produkcji Sarah Lawrence College sztuki Gertrudy Stein “Yes Is For a Very Young Man". Znakomita kreacja została dostrzeżona i doceniona przez krytykę, była też początkiem współpracy aktora z teatrami off-owymi na Broadway’u, która z czasem zaowocowała nagrodami teatralnymi Obie i Drama Desk dla najlepszego aktora.

Hoffman urodził się i wychowywał w Los Angeles. Uczęszczał do Santa Monica Community College. Studiował później w Pasadena Playhouse oraz nowojorskim studio aktorskim Lee Strasberga.

Angelina Jolie (Tiger). Laureatkę Nagrody Akademii®, trzykrotnie nagradzaną Złotym Globem Angelinę Jolie widzowie mogli oglądać w ostatnim czasie w przygodowym obrazie fantasy "Beowulf", produkcji “Dobry Agent" /The Good Shepherd/ oraz przejmującym, opartym na faktach obrazie Michaela Winterbottoma “Cena odwagi" /A Mighty Heart/.

Jolie wystąpiła wcześniej z Bradem Pittem w romantycznej komedii akcji z 2005 roku "Pan i pani Smith" /Mr ands Mrs Smith/ w reżyserii Douga Limana. Rok wcześniej pojawiła się w epickiej superprodukcji Olivera Stone'a “Aleksander", z udziałem takich gwiazd jak Colin Farrell, Val Kilmer i Anthony Hopkins, oraz przygodowym filmie akcji "Sky Kapitan i świat jutra" /Sky Captain and the World of Tomorrow/ z Judem Law i Gwyneth Paltrow. Aktorka użyczyła również swojego głosu jednej z głównych postaci filmu animowanego "Rybki z ferajny" /Shark Tale/, w którym usłyszeć można było w wersji oryginalnej także Willa Smitha, Roberta DeNiro i Jacka Blacka. W tym samym czasie zagrała także we thrillerze “Złodziej życia" /Taking Lives/, z udziałem Ethana Hawke’a.

W 2003 roku Jolie powróciła do roli niezwykle popularnej bohaterki kina akcji tym razem w filmie “Lara Croft: Tomb Raider – Kolebka życia" /Lara Croft: Tomb Raider – The Craddle of Life/. W tym czasie powstały również inne filmy z jej udziałem: “Bez granic" /Beyond Borders/, “Co za życie" /Life or Something Like It/, thriller “Grzeszna miłość" /Original Sin/, z udziałem Antonio Banderasa w reżyserii Miachaela Christophera oraz "60 sekund" /Gone in 60 Seconds/. Za wspaniałą, przejmującą kreację pacjentki szpitala dla umysłowo chorych - Lisy Rowe, w filmie "Przerwana lekcja muzyki" /Girl, Interrupted/ Jolie uhonorowana została najbardziej prestiżową nagrodą przemysłu filmowego – Oscarem®, jak również Złotym Globem, nagrodą Screen Actors Guild (SAG) oraz Critics Choice Awards.

Jolie pobierała nauki w prestiżowym Lee Strasberg Theatre Institute, u Jana Tarranta w Nowym Yorku i Silvany Gallardo w Los Angeles.

W sierpniu 2001 roku Jolie otrzymała tytuł Ambasadorki Dobrej Woli przyznany jej przez Agendę ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Aktorka przyjęła tym samym odpowiedzialność za prowadzenie spotkań na rzecz uchodźców oraz występowanie na rzecz ochrony ich praw na pięciu kontynentach.

Ian Mcshane (Tai Lung) znakomicie znany jest widowni broadwayowskiej. Ostatnio zagrał w entuzjastycznie przyjętym przez widzów i krytykę wznowieniu sztuki Harolda Pintera w reżyserii Daniela Sullivana “The Homecoming."

McShane jest laureatem Złotego Globu za rolę w telewizyjnej produkcji serialowej “Deadwood." Na małym ekranie aktor wystąpił również w serialach: "Dallas", "Policjanci z Miami" /Miami Vice/, "Naga prawda" /Naked Truth/, "Kosmos 1999" /Space: 1999/ i "Twilight Zone".

Na dużym ekranie zagrał między innymi w produkcjach: “The Wild and the Willing," “Bitwa o Anglię" /The Battle of Britain/, “The Last of Sheila", “Villain", “Exposed" oraz “Agent Cody Banks."

Jackie Chan (Małpa) urodził się w Hong Kongu 7 kwietnie 1954 roku. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę w a China Drama Academy. W szkole spędził 10 lat ucząc się klasycznej sztuki teatralnej. Tam też po raz pierwszy zetknął się z akrobatyką i wschodnimi sztukami walk. To właśnie te umiejętności miały mu zapewnić w przyszłości ogromną popularność i uznanie na całym świecie. Dzisiaj Jackie Chan jest bowiem synonimem kina akcji z udziałem popisów kaskaderskich i sekwencji sztuk walk. Ma na swoim koncie między innymi takie produkcje jak: “Draka w Bronxie" /Rumble in the Bronx/, przebojową serię “Godziny szczytu" /Rush Hour/, "Smoking" /Tuxedo/, "Rycerze z Szanghaju" /Shanghai Knights/ i wiele innych kręconych zarówno na rynku amerykańskim, jak i chińskim. Chan jest nie tylko utytułowanym artystą filmowym, ale również reżyserem, scenarzystą i producentem.

Aktor i producent Seth Rogen (Modliszka) ma wiele powodów do zadowolenia w związku z ogromną popularnością swoich ostatnich przebojowych produkcji: “Wpadka" /Knocked Up/ i "Supersamiec" /Superbad/.

Nominowany do Nagrody Emmy w 2005 roku za pracę przy tworzeniu scenariuszy do różnych programów satyrycznych. Swoją karierę Rogen rozpoczynał już w wieku 13 lat występując ze skeczami w rodzinnym Vancouver w Kanadzie.

Po przeprowadzeniu się do Los Angeles, Rogen zagrał dwie drugoplanowe role w produkcjach Judda Apatowa, serialach komediowych “Luzaki i kujony" /Freaks and Geeks/ oraz "Studenciaki" /Undeclared/. Współpraca z Apatowem otworzyła Rogenowi drzwi do wielkiego ekranu. W 2005 roku aktor otrzymał od Apatowa propozycję zagrania roli w przebojowej komedii “40-letni prawiczek" /The 40-Year-Old Virgin/, która przyniosła wielki sukces kasowy. Rogen ma w swoim dorobku ekranizację klasycznej historii Dr. Seussa “Horton Hears a Who", “Kroniki Spiderwicka" /The Spiderwick Chronicles/, filmy “Legenda telewizji" /Anchorman: The Legend of Ron Burgundy/, "Donnie Darko" oraz "Ja, ty i on" /You, Me and Dupree/.

Urodzona w Nowym Jorku Lucy Liu (Viper) uczęszczała na NYU, później pobierała nauki na Uniwersytecie stanu Michigan. Pod koniec studiów zgłosiła się na przesłuchania do teatralnej adaptacji “Alicji w krainie czarów". Od zdobycia głównej roli w tym przedstawieniu zaczęła się jej kariera aktorska.

Z czasem ogromną sławę przyniosła jej rola prawniczki Ling Woo w popularnym serialu telewizyjnym "Ally McBeal". Z kolei publiczność kinowa mogła podziwiać ją m.in. w produkcjach: "Aniołki Charliego" /Chelie’s Angels/ i jego sequelu, “Kill Bill: Volume I", “Czyściciel" /Code Name: The Cleaner/, “Zemsta po śmierci" /Rise/, “Uwaga Violet" /Watching the Detectives/, “Domino", “Zabójczy numer" /Lucky Number Slevin/, “Kowboj z Szanghaju" /Shanghai Noon/ z udziałem Jackie Chana, “Godzina zemsty" /Payback/, “Kumpel do bicia" /Play It to the Bone/ oraz w epizodycznej roli w nagrodzonym Oscarem® musicalu “Chicago."

Kung Fu Panda – twórcy filmu

Związany z przemysłem rozrywkowym od ponad trzydziestu lat John Stevenson (Reżyseria) wnosi do projektu “Kung Fu Panda" wieloletnie doświadczenie i kreatywność.

Z pewnością największym dotychczasowym sukcesem Stevensona było stanowisko specjalisty nadzorującego fabułę w PDI/DreamWorks, w ramach którego sprawował pieczę nad scenariuszami takich przebojów jak: “Shrek, “Shrek 2" i “Madagascar." W tym czasie wyszły spod jego ręki również storyboardy do animowanych produkcji “Mustang z Dzikiej Doliny" /Spirit: Stallion of the Cimarron/ oraz “Przygody Sindbada Żeglarza" /Sinbad: Legend of the Seven Seas/.

Wcześniej w swojej karierze na różnych stanowiskach artystycznych Stevenson pracował między innymi przy produkcjach: “Mrówka Z" /Antz/, “Toy Story 2", “Brats of the Dark Nebula" oraz “George prosto z drzewa" /George of the Jungle/. W tym czasie pracował także jako niezależny konsultant ds. kreacji dla stacji CBS, NBC, Walt Disney Productions, Colossal Pictures i Protozoa Pictures.

Wcześniej w swojej karierze był niezależnym ilustratorem, art directorem oraz osobą odpowiedzialną za tworzenie postaci filmowych. Jako lalkarz pracował również przy niezapomnianym programie “Muppet Show" dla Jim Henson Productions.

Nominowany do Nagrody Akademii reżyser Mark Osborne (Reżyser) w swojej pracy wykorzystuje nieograniczoną wyobraźnię, popartą wiedzą z zakresu sztuki i eksperymentalnej animacji. W szkole średniej kręcił filmy fabularne, szybko jednak przekonał się, że to właśnie animacja jest jego najwdzięczniejszym tworzywem. Na początku swojej kariery nakręcił eksperymentalne, docenione przez specjalistów z branży filmy "Greener" i "More" (nominowany do Oscara®).

To właśnie ten ostatni film, pierwszy animowany pokazywany w formacie IMAX, zwrócił na osobę Osborne’a uwagę dużych studio filmowych. Tak właśnie trafił do wytwórni DreamWorks, gdzie z czasem zaangażował się w projekt “Kung Fu Panda".

Melissa Cobb (Producentka) w charakterze tym po raz pierwszy ma okazję współpracować z wytwórnią DreamWorks Animation. Od wielu lat związana jest z produkcją filmową, telewizyjną i teatralną.

W swoim dorobku ma między innymi takie tytuły jak: “Jeden fałszywy ruch" /One False Move/, z udziałem Billa Paxtona i Billy’ego Boba Thorntona, “Milioner w spodenkach /Blank Check/, “Księga dżungli" /The Jungle Book/, “Anioł Stróż" /Man of the House/, “Titan – nowa ziemia" /Titan A.E/, “Family Values," “Uwaga: Ocenzurowane przez rodziców" /Warning: Parental Advisory/ oraz “Chore pragnienia" /They Shoot Divas, Don’t They/.

O filmie

Optymistycznie nastawiony do życia, troszkę niezgrabny Po (nominowany do Złotego Globu Jack Black) jest największym fanem Kung Fu w okolicy … co jednak nie zawsze przydaje się w jego codziennej pracy – sprzedawcy w prowadzonym przez rodzinę sklepie z makaronem. Wybrany nieoczekiwanie do wypełnienia starożytnej przepowiedni, Po nie może uwierzyć, że jego marzenia mogą się lada moment spełnić. Wstępuje do świata Kung Fu i zaczyna ćwiczyć u boku swoich idoli, legendarnych pięciu zawodników – Tygrysicy (laureatka Nagrody Akademii ® Angelina Jolie), Żurawia (zdobywca Emmy David Cross), Modliszka (nominowany do Nagrody Emmy Seth Rogen), Żmii (nominowana do Emmy/SAG Lucy Liu); i Małpy (międzynarodowa gwiazda Jackie Chan) – pod przewodnictwem lidera grupy, nauczyciela i trenera , Mistrza Shifu (dwukrotny laureat Oscara® Dustin Hoffman). Zanim jeszcze wszyscy zorientują się, o co tak naprawdę chodzi w tej grze, mściwy i zdradziecki biały lampart Tai Lung (laureat nagrody Emmy i Złotego Globu Ian McShane) zmierza w ich kierunku, aby rozbić grupę w proch i pył. Tym razem to właśnie Po będzie musiał stawić czoła niebezpiecznemu przeciwnikowi i uratować wszystkich przed nadciągającym niebezpieczeństwem. Czy uda mu się ziścić marzenie o mistrzowskim opanowaniu sztuki walki? Po całym swoim sercem i ‘masą’ oddany jest zadaniu, jakie ma do wykonania. Z czasem okaże się, że ten nieoczekiwany bohater ze swoich słabości potrafi uczynić atut i największą siłę swojego działania.

W międzynarodowej obsadzie aktorów, którzy użyczyli postaciom filmu swoich głosów znaleźli się również Randall Duk Kim jako Oogway, mędrzec, duchowy lider i twórca sztuki walki kung fu; James Hong jako Mr Ping, ojciec Po, producent makaronu; Michael Clarke Duncan jako Dowódca Vachir, mózg więzienia Chorh-Gom, z którego podobno nie sposób uciec; oraz Dan Fogler jako Zeng - nerwowy posłaniec Pałacu.

Wytwórnia DreamWorks Animation SKG we współpracy z Paramount Pictures ma przyjemność zaprezentować Państwu swoją najnowsza produkcję animowaną “Kung Fu Panda". Reżyserami filmu są John Stevenson i Mark Osborne, pomysłodawcami scenariusza Ethan Reiff & Cyrus Voris. Scenariusz do filmu stworzyli Jonathan Aibel & Glenn Berger. Produkcją zajęła się Melissa Cobb, a w roli producenta wykonawczego wystąpił Bill Damaschke.

Więcej informacji

Proszę czekać…