Najlepsze filmy krótkometrażowe

Opowieść wigilijna Myszki Miki 8.0

Animowana wersja "Opowieści wigilijnej" Dickensa. Ujrzymy większość disney'owskich postaci znanych z jego filmów. W roli głównej Myszkę Miki jako Boba Cratchita, Scrooge McDuck oczywiście w roli starego skąpca Ebenezera, w rolach drugoplanowych występują: Kaczor Donald jako bratanek Fred Crachit, Myszka Minnie jako pani Crachit, olbrzym Willie jako duch obecnych świąt, Goofy w roli ducha Jacoba Marleya, krowa Clarabelle, Jiminy Cricket jako duch byłych świąt, Czarny Piotruś jako duch przyszłych świąt, Daisy jako Bell, Wielki Zły Wilk jako Santa, żółw Toby i zając Max, trzy małe świnki, Chip i Dale, Horace, siostrzeńcy Donalna Hyzio, Dyzio i Zyzio, Tomcio Paluch jako synek Crachitów, trzy małe wilki, wujek Waldo z Aryskotratów, gwiazdy pełnometrażowych produkcji, takich jak "Robin Hood" i "O czym szumią wierzby" - ropuch Tadeusz, szczur, kret, bóbr, łasice, koń Cyryl, oraz wiele innych rysunkowych postaci.

Katedra 7.9

Zmęczony wędrowiec staje przed okazałą, wielką budowlą, która prawdopodobnie jest katedrą. Wchodzi do środka i zasypia na stojąco, zupełnie nieświadom tego, co ma stać się za chwilę. Nagrodzona na festiwalu Siddgraph alegoryczna opowieść Tomka Bagińskiego o człowieku jako nieodłącznej części świata.

Pingwiny z Madagaskaru: Misja Świąteczna 7.8

Podczas Świąt Bożego Narodzenia gang pingwinów wymyka się z zoo, aby odnaleźć członka swojej drużyny - "Szeregowego", który wybrał się do miasta aby kupić prezent jednemu z mieszkańców zoo.

Tango 7.8

Trzydzieści sześć postaci zaludnia stopniowo jeden pokój i cudem unikając kolizji, bez zwracania na siebie uwagi, wykonuje cykl zamkniętych w pętlę czynności. W czasach przed rozpowszechnieniem się blue-boxów film Rybczyńskiego był niezwykłym osiągnięciem technicznym, wymagającym ręcznego namalowania około 16 tys. masek. Ale Tango to coś więcej, niż pokaz pomysłowości technicznej. To swoiste polskie panoptikum. Przez pokój przechodni przeludnionego mieszkania, scenerię znaną dobrze wielu Polakom, przewija się tu bowiem galeria przeciętnych obywateli, oddających najbardziej prozaicznym czynnościom, jakie można sobie wyobrazić. Pierwszy, i jak dotychczas jedyny, Oscar dla polskiego filmu animowanego.

Validation 7.8

Presto 7.8

Mały króliczek jest głodny. Magik, do którego zwierzak należy, nie zdążył dać mu marchewki, a teraz wychodzi na scenę zacząć przedstawienie. Królik nie ma zamiaru pomagać czarodziejowi w spektaklu zanim ten nie da mu w końcu smakołyku. Robi więc wszystko, by dostać warzywo, co niekoniecznie wychodzi na dobre jego właścicielowi...

Podróż na księżyc 7.7

Grupa śmiałków buduje gigantyczny pocisk i zostaje w nim wystrzelona na księżyc. Dotarłszy na miejsce, okazuje się, że satelita ma atmosferę i istnieje na niej życie. Pojmani przez żyjącą tam rasę naukowcy, uciekają zabijając po drodze kilku obcych.

Czarna Żmija: Tam i z powrotem 7.7

Czarna Żmija postanawia zrobić dowcip swoim przyjaciołom. Zaprasza ich na przyjęcie i oznajmia, że razem z Baldrickiem skonstruowali wehikuł czasu, którym przeniosą się w przeszłość. Przyjaciele, jak to zwykle bywa, nie wierzą mu. Czarna Żmija postanawia im udowodnić, że się mylą. Wchodzą więc z Baldrickiem do wehikułu, który z założenia miał być tylko atrapą i na prawdę przenoszą się w przeszłość.

Dzieci z Leningradzkiego 7.7

Przejmujący dokument ukazujący życie bezdomnych dzieci we współczesnej Rosji. Zdane wyłącznie na siebie, wegetują na ulicach, dworcach i stacjach moskiewskiego metra. Brudne, bose i głodne, wykorzystywane seksualnie oraz prześladowane przez milicję, często uciekają w narkomanię. Ich życie jest ciągłą walką o przetrwanie. Obraz otrzymał nominację do Oscara.

Nie przeszkadzać 7.7

Młody kosmita Stu, zdaje właśnie egzamin z uprowadzenia człowieka. Ma porwać śpiącego farmera, Erniego. Wszystko dzieje się pod czujnym okiem jego instruktora, pana B. Stu, chociaż bardzo się stara, nie może sobie poradzić z milionami takich samych przycisków. Błędy, które popełnia, zaczynają powoli irytować pana B.

Sztuka spadania 7.6

Atol. Zapomniana baza wojskowa gdzieś na Pacyfiku. Wysyłani są tam zasłużeni oficerowie, których wojsko nie może się jeszcze pozbyć, a którzy w wyniku wypełnionych misji stracili rozum i kontakt z rzeczywistością. Tam w oddaleniu od cywilizacji, praw i kodeksów pielęgnują swoje dziwactwa. Sierżant Al pielęgnuje miłość do młodych i dzielnych żołnierzy. Doktor Friedrich pielęgnuje swój talent fotograficzny. A stary, psychicznie zagubiony Generał tworzy sztukę. Nie na papierze i nie na płótnie. Inaczej…

More 7.6

Bohater More jest konstruktorem, który pracuje w jednej z wielu wielkich, futurystycznych fabryk. W czasie wolnym stara się skonstruować nowe okulary, które zastąpią stare, pozwalające widzieć radość. Kiedy mu się to udaje i konstruuje model stwarzający wrażenie błogości i szczęścia, zostaje okrzyknięty największym żyjącym konstruktorem, ale jego życie dalej nie jest spełnione.

Gdy spadają anioły 7.6

"Klozet Babcia" to orginalny tytuł opowiadania Leszka Szymańskiego, na podstawie którego powstał ten film. Przedstawia starą kobietę, tytułową babcię klozetową, która ze swojego miejsca pracy, miejskiego przybytku, wspomina własną młodość, piękno życia i tzw. lepsze czasy. Ostre zderzenie realnej teraźniejszości z romantyczną przeszłością pełną radości, barw żywcem wziętych z Kossaka lub Malczewskiego ale także dramatem ludzkim, pełnym bólu i rozpaczy ale za to jak innym od obecnej sytuacji zapomnienia i pogardy. Film jest kolejną etiudą Polańskiego, stworzoną jako praca dyplomowa w Łódzkiej Szkole Filmowej. Jest w pewnym sensie groteską, filmem drwiącym z tzw. "polskiej szkoły" i z jej podniosłego tonu.

Przesyłka 7.6

Ojciec i córka 7.6

Ojciec żegna się ze swą małą córką i odjeżdża. Życie toczy się dalej, mijają lata. Dziewczynka rośnie zamieniając się w młodą dziewczynę, kobietę... Mimo upływu czasu wciąż wraca w miejsce pożegnania, wyczekując ojca.

Gadające głowy 7.5

Krzysztof Kieślowski postanowił w roku 1979 przeprowadzić sondę. Przepytał w tym celu wielu ludzi w różnym wieku, którzy musieli odpowiedzieć na następujące pytania: Kim jesteś? Czego byś chciał? Co jest dla ciebie najważniejsze? Następnie, ze wszystkich wypowiedzi, wybrał czterdzieści cztery najciekawsze i uporządkował je od niemowlaka, do prawie stuletniej kobiety. Powstał bardzo przejmujący obraz ludzkich pragnień, uczuć, poglądów i priorytetów, które zmieniają się z upływem czasu.

Równowaga 7.5

Męska sprawa 7.5

"Męska sprawa" to przejmująca historia trzynastoletniego chłopca z ubogiej łódzkiej rodziny, który maltretowany przez ojca, próbuje ukryć ten fakt przed nauczycielami i kolegami ze szkoły.

Dom z małych kostek 7.5

Z racji tego, że całe miasto podtapiane jest przez wodę, starszy mężczyzna zmuszony jest dobudowywać coraz to nowe poziomy do swojego domu. Pewnego dnia przypadkowo upuszcza swoją ulubioną fajkę, która powoli tonie wędrując przez kolejne, coraz to niższe kondygnacje budynku. Staruszek nurkuje za nią, a każda głębokość, piętro na którym niegdyś mieszkał wyzwala w nim wspomnienia...

Signs 7.5

Sintel 7.5

Sintel odnajduje rannego smoczka, któremu postanawia pomóc. Wkrótce jego rany goją się a Scales zaprzyjaźnia się z dziewczyną. Niestety smoczek zostaje porwany przez innego smoka, a Sintel wyrusza za nim w pościg, który prowadzi w niedostępne góry.

Mysz na wojnie 7.4

Typowe potyczki między Tomem i Jerry'm nabierają iście wojennego charakteru. Bohaterowie rzucają w siebie jajkami niczym granatami, Jerry zrzuca na Toma żarówki służące za bomby lotnicze... Jak zakończy się ta batalia?

Star 7.4

Krótka historia przedstawiającą nieznośną, kapryśną gwiazdę, której asystent, w akcie zemsty za lata pełne poniżeń, zatrudnił szalonego kierowcę. Zapewni on gwieździe prawdziwy huragan emocji w drodze na jej publiczny występ.

Beat the Devil 7.4

Ponad dekadę temu James Brown sprzedał swoją duszę Diabłu (Gary Oldman) za sławę i pieniądze. Teraz życzy sobie renegocjować umowę. Kierowca (Clive Owen), którego wynajmuje by zawiózł go na spotkanie z Diabłem, sam wkrótce staje przed problemem, przed jakim James stanął ponad dziesięć lat temu.

Z punktu widzenia nocnego portiera 7.4

Główny bohater to wartownik w zakładzie produkcyjnym, fanatycznie podchodzący do spraw dyscypliny. Skrupulatnie sprawdza torby, pisze meldunki na kierowników, jeśli magazyny są niezaplombowane. Z zamiłowaniem kontroluje swoich kolegów wędkarzy, zabiera im wędki – to jego hobby. Kontroluje młodzież spotykającą się w parkach i kinach, którą najchętniej umieszczałby w poprawczaku. Nienawidzi ludzi z długimi włosami i szerokimi spodniami...

Bajka bajek 7.4

Film posiada strukturę naśladującą ludzką pamięć. Wspomnienia nie są ułożone w chronologicznym porządku, lecz przywoływane przez skojarzenia jednej rzeczy z drugą. To znaczy, że nie należy się spodziewać sekwencji właściwych dla typowej, konwencjonalnej narracji. Film jest zmontowany z serii sekwencji, w których poszczególne sceny nakładają się na siebie. Dominującym tematem jest wojna, ze szczególną emfazą uwypuklającym straty Sowietów na Froncie Wschodnim podczas II WŚ.

Kiwi! 7.4

"Kiwi!" to krótka animacja, która skupia się na największym marzeniu Kiwi, czyli lataniu. Opowiada historię małego kiwi, który stara się przybić drzewa do zbocza góry, tylko po to, aby gdy zeskoczy z wierzchołka, czuć się jakby latał.

And She Stares Longingly at What She Has Lost 7.4

Piękno, swoboda, radość, wolność, niewinność nierozerwalnie związane są z najpiękniejszymi, dla większości z nas, chwilami naszego życia – dzieciństwem. Czas jednak płynie, a życie układa się różnie...

Zaburzenie częściowe 7.4

Jak każdy dobrze wie, bociany przynoszą dzieci. Biorą je od chmurowych ludzi, którzy tworzą maluchy z chmur i ożywiają piorunami. Jednym z twórców jest chmura gradowa Gus, który jest specjalistą od niebezpiecznych maleństw, jak krokodyl, jeżozwierz, czy baran. Chociaż tworzy je z miłością i dokładnością, jego partner, bocian Peck, nie jest z tego zadowolony, ponieważ jego praca staje się coraz trudniejsza.

I'm Here 7.4

Historia miłosna o dwójce robotów. Bibliotekarz z Los Angeles wiedzie zwyczajne, proste życie. Przypadkowe spotkanie z nieznajomą przeradza się w uczucie, jakiego dotąd nie doświadczył. Wkrótce okazuje się, że gotowy jest poświęcić bardzo wiele, by ocalić ukochaną.

Paperman 7.4

Gorączka lodu 7.4

Anna budzi się w dniu swoich urodzin. Niespodzianka! Elsa i Kristoff zgotowali księżniczce wspaniałe przyjęcie! Ten dzień będzie pełen wrażeń i nieoczekiwanych prezentów, choć nie wszystkie okażą się trafione. Gości jak zwykle rozweseli i rozczuli Olaf, którego uwagę całkowicie pochłonie ogromny i przepyszny urodzinowy tort…

Kinematograf 7.3

Francis, skromny, miejski urzędnik i wynalazca samouk, miał - wydawałoby się - wszystko. Wielki dom w małym mieście, dużo wolnego czasu i kochającą żonę. Niestety miał też obsesję na punkcie wynalazków. Najnowszy wynalazek Francisa miał być rewolucją. Miał zmienić świat, rozpocząć nową epokę. Francis był perfekcjonistą, więc cyzelował każdy jego element, każdy detal z precyzją spotykaną tylko u geniuszy i szaleńców. Nazwał swój wynalazek kinematografem. Francis, wierzył, że kiedy ukończy pracę będzie szczęśliwy. Zapomniał tylko, że żadne szczęście nie trwa wiecznie.

9 7.3

Miasto, w którym przyszło żyć szmacianym lalkom nie jest bezpieczne. Grasuje w nim potwór, który terroryzuje i pożera ich dusze. Kiedy ginie towarzysz tytułowej "9", wyrusza on, by się zemścić na agresorze.

Vincent 7.3

Vincent jest siedmio-letnim chłopcem, który na pierwszy rzut oka jest normalnym chłopcem, lecz w rzeczywistości jest on skrytym, zamkniętym w sobie samotnikiem, pragnącym być jak Vincent Price. Zamykając się w swoim pokoju, Vincent pogrąża się w marzeniach, w których to robi eksperymenty na swoim psie, chodzi mrocznymi korytarzami. Czyta książki Edgara Allana Poe, a jego zachowanie doprowadza do wściekłości mamę, która pragnie by był on normalnym dzieckiem. Jest to krótka animacja Tima Burtona, stworzona metodą poklatkową.

Undo 7.3

Krótkometrażowy film animowany Marcina Waśko "Undo" został zrealizowany na podstawie własnego scenariusza. Film otrzymał główną nagrodę na festiwalu Animago w 2003 roku (Animago Award w kategorii krótki film animowany). Opowieść o człowieku, który w bibliotece zawierającej historię ludzkich losów, odnajduje swój własny. Czy ingerując w zapis swojego życia jest w stanie je zmienić?

Dwaj ludzie z szafą 7.3

Dwaj ludzie z szafą to jedna z pierwszych etiud Romana Polańskiego. Przedstawia tytułowych dwóch mężczyzn niosących przez centrum miasta brzemię codzienności reprezentowane tu przez szafę, niewygodny i całkowicie abstrakcyjny przedmiot na ulicach miasta. Staje się owa szafa powodem wielu kłopotów, niby przyziemnych ale jakże naturalnych. Polański w tejże groteskowej opowieści stara się przekonać widza, że każda odmienność, inność mogą być powodem do nietolerancyjnego zachowania się tak społeczeństwa jak i pojedyńczych osób.

Cyrk motyli 7.3

Czasy Wielkiego Kryzysu. Lider trupy cyrkowej prowadzi członków Butterfly Circus poprzez piaszczyste krajobrazy Ameryki. Podnoszą po drodze ludzi na duchu, dając występy. W jednym z przydrożnych cyrków odkrywają człowieka bez kończyn. Ten po intrygującym spotkaniu z showmanem zaczyna mieć nadzieję, że jego życie może wyglądać inaczej.

Zagubiona rzecz 7.3

Chłopiec znajduje na plaży dziwną zagubioną rzecz. Szukając dla niej nowego domu przemierza miasto trafiając w niezwykłe miejsca. Ciepła, wzruszająca opowieść o przyjaźni, tolerancji i inności, która pomaga spojrzeć na życie z jaśniejszej strony.

Wallace & Gromit: Wściekłe gacie 7.2

Wallace kupuje Gromitowi na urodziny cyberspodnie, przez co brakuje mu pieniędzy na opłacenie rachunków. Aby sprostać zobowiązaniom finansowym postanawia dorobić wynajmując pewnemu pingwinowi pokój w swoim domu. Wkrótce się okazuje, iż pod maską życzliwości nowego sublokatora skrywany jest mroczny sekret.

Ptasie sprawki 7.2

Historia grupy małych ptaszków przesiadających wspólnie na drucie telefonicznym. Pewnego razu dołączyć się chce do nich większy ptak, tamte jednak nie chcą go zaakceptować w swoim towarzystwie. Podejmują się więc różnych sposobów, aby pozbyć się nieproszonego gościa...

Gra w szachy 7.2

W tym krótkometrażowym filmiku ze stajni Pixara, oglądamy rozgrywkę szachową. Prowadzi ją staruszek imieniem Geri. Jednak najciekawsze jest to, że mężczyzna, prowadzi ją sam ze sobą, wcielając się w dwie, bardzo od siebie różne, postacie.

Ticker 7.2

Siódmy z serii filmików "The Hire". Kierowca musi przewieźć pewnego biznesmena, który gorączkowo ściska podręczną walizkę. Niestety misja nie będzie łatwa, ponieważ mężczyźni są pod ciągłym ostrzałem z helikoptera. W pewnym momencie kula trafia w walizkę i zaczyna z niej wyciekać tajemniczy płyn.

Arka 7.2

Nieznany wirus dziesiątkuje ludzką populację. Pozostali przy życiu, nieświadomi jego prawdziwej istoty, w ogromnych tankowcach podążają w poszukiwaniu krainy wolnej od zarazy. Rozpoczyna się exodus, przewodzi mu jeden człowiek...

Mantis 7.2

Film animowany opowiadający historyjkę o osamotnionym robocie, który bardzo pragnie mieć towarzyszkę. Postanawia więc skonstruować partnerkę. Nie jest to łatwe i dopiero, kiedy przypadkowo znajduje na śmietniku starego robota, udaje mu się go naprawić. Jak się wkrótce okaże, nie był to najlepszy pomysł...

Schizol 7.2

Uderzony 150-tonowym meteorytem, biedny Henri nie doszedł jeszcze do siebie: zostało mu dokładnie 91 centymetrów. Gdy okazuje się, że jego ciało nie jest zsynchronizowane z otoczeniem, Henri musi przystosować również umysł. Mistrzowska animacja o zmianach i percepcji.

Pixels 7.2

Kaczor Donald 7.1

Kaczor Donald, tak samo jak Myszka Miki i Goofy, jest jedną z najbardziej lubianych przez dzieci postacią animowaną, którego przygody w postaci komiksów, seriali i filmów pełnometrażowych są do dziś znane i lubiane, a sam kaczor stał się po dziś gwiazdą. Donald jest typem nieudacznika - wieczny pechowiec z wadą wymowy, ma oddaną, śliczną dziewczynę Daisy i energicznych siostrzeńców - Hyzia, Dyzia i Zyzia. Jego niezdarność sprawia, że musi podołać on nie lada trudnym problemom domowym, społecznym, lecz na szczęście zawsze wychodzi z nich cało.

Czub-Czuby 7.1

Meeper pracuje jako sprzątacz w międzygalaktycznym klubie Ale-E-Inn. Za przerwanie występu śpiewającej tam piosenkarce zostaje wyrzucony. Na zewnątrz spotyka stwora próbującego ostrzec go przed zbliżającymi się Czub-Czubami. Meeper niewiele myśląc wraca szybko do budynku, by powiedzieć o tym reszcie. Gdy w końcu wszyscy uciekli zauważa, że stoi sam na sam na przeciw groźnych agresorów...

Zbrodnia i kara 7.1

Ekranizacja słynnej powieści Fiodora Dostojewskiego o tym samym tytule, z muzyką Janusza Hajduna. Zbrodnia i kara to opus magnum Piotra Dumały. Prawdę o ludzkiej psyche wyraził tu z mistrzostwem godnym Bergmana. W filmie nie pada ani jedno słowo, ale perfekcyjna narracja sprawia, że akcja, stany umysłu zabójcy i sceneria Petersburga pozostają w doskonałej jedności, a najprostsze przedmioty, zegarek czy siekiera, "mówiąc o sobie" mówią o Raskolnikowie. Stwarza to precyzyjną notację stanów umysłu zabójcy i portret psychologiczny równie głęboki jak ten, który Dostojewski oddał słowami.

Chosen 7.1

Drugi z serii filmików "The Hire". Kierowca zostaje wyznaczony do transportu świętego, azjatyckiego chłopczyka. Ma go bezpiecznie dostarczyć do siedziby jednego z zakonów. Zostają jednak zaatakowani przez grupę bandytów.

Saw 7.1

Człowiek-Orkiestra 7.1

Mała dziewczynka ma jedną monetę, by wypowiedzieć życzenie przy fontannie, ale nagle zauważa dwóch rywalizujących muzyków. Dwie zdeterminowane jednoosobowe orkiestry starają się zdobyć uwagę dziewczynki, by ta wrzuciła swoją monetę właśnie do ich kubeczka.

Ubornaya istoriya - Lyubovnaya istoriya 7.1

Samotna kobieta pracująca w publicznej toalecie zauważa pewnego razu, że zamiast monety, w słoiku na pieniądze ktoś zostawił czerwone kwiaty. Epizod powtarza się kilkakrotnie, jednak kobiecie ani razu nie udaje się złapać intrygującego wielbiciela. A szczęście znajduje tak blisko...

Sebastian's Voodoo 7.1

Główny bohater, laleczka voodoo, budzi się zwisając na haku w mrocznej piwnicy. Obok niej wiszą inne laleczki. Ich przeznaczeniem jest być użytym przez złego adepta magii voodoo w niecnych rytuałach. Laleczce jednak udaje się uciec, ale widząc jaki los czeka pozostałe, postanawia walczyć z czarownikiem, nawet za cenę własnego życia.

Oktapodi 7.1

Dwie kochające się ośmiornice zostają brutalnie rozdzielone, gdy jedna z nich ma zostać dostarczona do restauracyjnej kuchni i posłużyć jako główny składnik dania. Drugi z mięczaków niewiele myśląc wyrusza w pogoń, by uratować swoją drugą połówkę.

Logorama 7.1

W świecie zbudowanym z logotypów, gdzie droga układa się w słowo „VAIO”, ptaki mają na grzbiecie logo Bentleya, w zoo znajduje się lew z Metro Goldwyn Meyers, a po ulicach chodzą M&M-sy, chipsy Pringles i żelek Haribo, dwaj policjanci – ludziki Michelin – próbują złapać przestępcę, Ronalda McDonalda. Wybucha strzelanina, a zaraz po niej następuje trzęsienie ziemi, aż miasto zostaje zalane przez ropę naftową, która w międzyczasie wytrysnęła.

The Black Mamba 7.1

Film krótkometrażowy będący reklamą firmy Nike. Słynny reżyser Robert Rodriguez i równie słynny koszykarz Kobe Bryant spotykają się aby omówić pomysł na wspólny film. Tak powstaje bohater o przydomku Czarna Mamba umiejscowiony w szalonym świecie wyobraźni twórcy Desperado i Od zmierzchu do świtu.

Scenka ogrodu z Roundhay 7.0

Uznawany za pierwszy film w historii kinematografii. Wyreżyserowany przez Louisa Aimé Augustina Le Prince'a obraz trwa 2 sekundy, odtwarza 12 klatek na sekundę. Nakręcony został w Roundhay w Anglii. Występują w nim Adolphe Le Prince, syn reżysera, Sarah Whitley (teściowa Le Prince'a, która zmarła 10 dni po nakręceniu filmu), Joseph Whitley oraz panna Harriet Hartley.

Batman: Dead End 7.0

W jednym z ciemnych zaułków Gotham, Batman i Joker staczają kolejny pojedynek. Tym razem jednak do ich walki wtrąca się ktoś trzeci. Właśnie zostali wybrani jako godni przeciwnicy dla Predatora. Teraz muszą wspólnie walczyć z kosmicznym łowcą, bo stawką w tej grze są ich głowy.

Frankenweenie 7.0

Victor Frankenstein mieszka wraz z rodzicami i ukochanym psem Sparky'm w jednym z ulicznych osiedli. Pewnego dnia, podczas zabawy Victora i Sparkiego, psa potrąca samochód. Chłopiec długo nie może po tym zdarzeniu dojść do siebie, do czasu gdy na lekcji fizyki dowiaduje się jak można chodź na chwilę przywrócić życie zmarłym zwierzętom. Victor natychmiast bierze się do pracy.

Luxo Jr. 7.0

Ambush 7.0

Pierwszy z serii filmików "The Hire". Kierowca wiezie pewnego starszego biznesmena, kiedy nagle zostają zaatakowani przez złodziei. Okazuje się, że pasażer ukradł sporą sumę diamentów i bandyci chcą je przejąć. Biznesmen zaklina jednak kierowcę, aby nie przystawał na propozycje bandytów, ponieważ połknął wszystkie diamenty.

Powder Keg 7.0

Piąty z serii filmików "The Hire". Tym razem kierowca zostaje wysłany przez ONZ do eskortowania fotografa wojennego Harveya Jacobsa z terenów ogarniętych wojną. Podczas podróży Harvey zdradza kierowcy swoje sekrety i powierza mu film do aparatu z cennymi zdjęciami. Kłopot zacznie się kiedy bohaterowie dotrą do granicy.

Wyjście robotników z fabryki 7.0

Jest to pierwszy film w dziejach światowej kinematografii, który pokazano publicznie. Składa się z pojedynczego ujęcia pokazującego tytułowe wyjścia robotników z fabryki w Lyonie. Chociaż film powstał w marcu, pierwszy pokaz odbył się dopiero 28 grudnia w słynnej paryskiej Grand Cafe.

Francuski klops 7.0

W modnej paryskiej kawiarni sztywny biznesmen ma właśnie uiścić rachunek, kiedy zauważa, że nie ma swego portfela, który prawdopodobnie gdzieś zgubił. Aby przedłużyć moment zapłaty, zamawia następne filiżanki kawy...

Polowanie na Golluma 7.0

Film jest fanoską wersją prequela do „Władcy pierścieni”. Aragon podejmuje się misji wytropienia Golluma, który jako jedyny wie gdzie obecnie jest pierścień. Ale misja wcale nie będzie łatwa bo Goliuma szukają również orki i mroczni jeźdźcy.

Alma 7.0

Alma, mała dziewczynka, brnie przez pokryte śniegiem ulice małego miasteczka. Jej uwagę przykuwa dziwna lalka, którą zauważa na wystawie starego sklepu z zabawkami. Zafascynowana Alma postanawia wejść do środka...

Willie z parowca 6.9

Marynarz Miki steruje parowcem, zupełnie zapomniawszy że nie należy on do niego. Szybko zaprzestaje pogwizdywanie, ponieważ kapitan statku rozkazuje mu ładowanie zwierząt na pokład, które muszą zostać przewiezione. W ostatniej chwili na pokład wsiada urocza Minnie, która grając na swojej gitarze, chciała przywrócić wesoły nastrój. Niestety, gitarę i nuty zjadła koza. Miki jednak wpada na genialny pomysł, by muzyka zagościła na parowcu.

Szymon Pustelnik 6.9

Podstawą filmu stał się żywot świętego Szymona zwanego Słupnikiem, syryjskiego mnicha z V wieku. Usunięty z klasztoru za nadmierną ascezę, spędził następne 30 lat na platformie ustawionej na szczycie kolumny na pustyni. W postaci Szymona Bunuel ilustruje impotencję czynu świętych. Szatan ukazuje Szymonowi degenerację cywilizacji XX wieku, na której rozwój nie miało żadnego wpływu jego poświęcenie.

Hostage 6.9

Szósty z serii filmików "The Hire". Tym razem kierowca zostaje wynajęty przez FBI do dostarczenia okupu za uwięzioną dziewczynę. Ma przynieść 5,088,042 dolarów. Kiedy wkracza do mieszkania porywacza, ten każe mu spalić pieniądze.

Harvie Krumpet 6.9

Harvie Krumpet to biografia człowieka naznaczonego piętnem ciągłego pecha. Urodzony z zespołem Tourrete'a, wychowany w polskim lesie, od dziecka był gnębiony przez otoczenie. Jego jedyna wiedzą o świecie wpojoną mu przez jego matkę jest mała książeczka "Fakty" noszona na jego szyi. Kiedy Harvie ma 18 lat, jego rodzice zamarzają na śmierć, a inwazja wojsk niemieckich zmusza go do ucieczki. Po tragedii z dzieciństwa, emigruje do Australii, gdzie ciągle zmienia pracę, a ostatecznie kończy w domu spokojnej starości. Tam pech również go nie opuszcza...

Jak działa jamniczek 6.9

Zabawna animowana opowieść o budowie i zasadach działania psa jamnika. Film na wstępie pokazuje migawki działania prostych i bardziej skomplikowanych urządzeń. W konfrontacji z nimi jamnik jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, przede wszystkim ma emocje: może być zły, smutny albo wesoły.

Miasto ruin 6.9

Wiosna, rok 1945. Liberator zmniejsza pułap lotu poniżej warstwy chmur. Leci na północ wzdłuż Wisły, aby chwilę później znaleźć się nad rejonem niedawnych walk powstańców, zburzoną Warszawą... Tak rozpoczyna się Miasto Ruin, pierwsza w Polsce cyfrowa rekonstrukcja miasta zniszczonego skutkami II Wojny Światowej, wykonana w technice 3D. Realizację swojej idei Muzeum Powstania Warszawskiego powierzyło studiu Platige Image. Celem projektu, było przede wszystkim oddanie grozy zniszczonej, wyludnionej Warszawy, przytłoczenie widza realizmem z perspektywy człowieka siedzącego w samolocie "Liberator". Bardzo trudno jest za pomocą samych słów opowiadać o tym, czym był ten akt totalitarnej inżynierii społecznej jaki wykonali Niemcy w Warszawie w 1944 roku. Chcieliśmy, żeby widz mógł w pełni uświadomić sobie skalę zniszczeń Warszawy, której los można chyba porównać tylko do Kartaginy. Zakrojona na szeroką skalę kwerenda, tysiące zdjęć i najnowocześniejsza technologia pozwoliły nam pokazać to, co wymyka się opisowi - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Prace nad "Miastem Ruin" trwały blisko 3 lata. Po wieloletniej kwerendzie historycznej odbyły się dwa loty nad współczesną Warszawą. Plany lotu zostały opracowane w oparciu o autentyczne zapisy z dzienników pokładowych samolotów "Liberator" oraz o skrupulatnie przygotowaną listę łatwo rozpoznawalnych, kluczowych budowli i miejsc Warszawy.

4:13 do Katowic 6.9

O 4:13 Artur wsiada do pociągu na stacji Wrocław Główny. Zanim pociąg dojedzie do Katowic o 6:55, Artur planuje zabić człowieka. Film opowiada o zemście i jej granicach. Zadaje pytanie jaki jest jej sens i jaką cenę musi zapłacić ten, który jej dokonuje.

Napad na ekspres 6.8

Film w krótkich scenach przedstawia napad na pociąg. Bandyci obezwładniają telegrafistę i dostają się do pociągu rabując wagon pocztowy i podróżnych. Skrępowanemu telegrafiście udaje się jednak uwolnić i wezwać pomoc. Wtedy rozpoczyna się pościg za złoczyńcami.

The Follow 6.8

Trzeci z serii filmików "The Hire". Pewien manager filmowy wynajmuje kierowcę, aby śledził żonę znanego aktora. Nasz bohater, chociaż niechętnie, zaczyna czuć do aktorki sympatię i coraz łagodniej podchodzić do swojego zadania. Kiedy w końcu spotka się z nią twarzą w twarz, zmieni całkowicie swoje poglądy na sprawę.

Piotruś i wilk 6.8

Główny bohater ma nadopiekuńczego Dziadka, który w trosce o niego nie pozwala mu wychodzić do pobliskiego lasu ani do miasta - te dwa miejsca bywają równie niebezpieczne. Pewnego dnia Piotrusiowi udaje mu się wymknąć z podwórka na pobliskie, zamarznięte, jezioro, gdzie ze swymi jedynymi przyjaciółmi - Kaczką i Ptakiem o zranionym skrzydle - oddaje się zabawie. Ich harce budzą Dziadka, który zabiera chłopca, a zwierzęta zostawia za ogrodzeniem. Po chwili z lasu wyłania sie Wilk i zjada Kaczkę. Piotruś postanawia się zemścić...

Alive in Joburg 6.8

Adam 6.8

UFO wysadza na planecie człowieka zostawiając mu jedyne przycisk, po którego naciśnięciu przylatuje do niego statek kosmiczny. Adam zaczyna się nudzić, bo wokół niego niczego nie ma, tylko on sam. Gdy naciska przycisk, co raz dookoła pojawiają się różne rzeczy: zwierzęta, drzewa, nawet kobieta, ale Adamowi to wciąż mało. Lecz czy w końcu nie nadużyje on cierpliwości istot, które go tam sprowadziły?

Hallucii 6.8

Pucołowaty jegomość, z powodu wypicia zbyt dużej ilości alkoholu, zasnął na schodach w drodze do domu. Kiedy się obudził zdał sobie sprawę, że jest uwięziony na schodach beż końca. Próbuje się stamtąd wydostać, ale prawda jest kolejnym koszmarem...

Teza 6.8

Dr Miednicov dokonał przełomowego odkrycia w dziedzinie medycyny. Znalazł nerw łączący ludzkie oko z... tyłkiem. Aby podzielić się swym dokonaniem z kolegami po fachu, zwołał sympozjum, na którym prezentuje reakcję pacjenta na podrażnienie tegoż nerwu...

Shrek 3-D 6.7

Adam 6.7

Ręka Boga stwarza Adama i umieszcza go na małej planecie. Z początku każda nowa czynność wykonywana przez pierwszego człowieka wymaga pomocy Siły Wyższej. Bóg zdaje sobie sprawę, że ta planeta jest za mała, więc umieszcza swoje dzieło na Ziemi. Lecz czy tu Adam sobie poradzi i będzie szczęśliwy?

Bunny 6.7

Fugu 6.7

Pies andaluzyjski 6.6

Frankenstein 6.6

Student po opuszczeniu uczelni zamierza odkrywać sekrety ludzkiej natury. W wielkim kotle tworzy tajemniczą istotę, która ku jego przerażeniu staje się monstrum. Przerażony swym dziełem, porzuca stworzenie i udaje się do narzeczonej Elizabeth.

Odbijany 6.6

Tin Toy 6.6

The Chubbchubbs Save Xmas 6.6

Meeper i małe Czub-Czuby przemierzają galaktykę w poszukiwaniu spokojnego miejsca, gdzie mogliby zamieszkać. Trafiają w końcu na biegun północny, gdzie Mikołaj szykuje się właśnie do wyjazdu, by rozdać dzieciom prezenty. Przylot niespodziewanych gości krzyżuje plany Świętemu. Statek kosmiczny podróżnych rozbija się o sanie Mikołaja, a ten cały połamany zmuszony zostaje zostać w domu. Jednak stworek Meeper i jego towarzysze z chęcią pomogą rozwieźć upominki...

Bieg 6.6

Doodlebug 6.5

Olympics 6.5

The God 6.5

Drżące trąby 6.5

Niezadowolony ze swojej fizjonomii Pafnucy – futrzana niezdara z lateksową trąbą – z zazdrością ogląda zdjęcia Kalasantego, który jawi mu się jako tryskający zdrowiem i pogodą ducha wzór do naśladowania. Tymczasem samotny Kalasanty przeżywa podobne rozterki... Eksplodująca niezwykłym humorem i podszyta życiową mądrością kameralna opowieść o wyniszczającej sile złych emocji, w której narracja jest prowadzona przez ujmujący monolog samej reżyserki.

Deszcz 6.4

Akcja filmu toczy się w przyszłości, kiedy to Ziemia została wysuszona przez globalne ocieplenie i ludzie, aby ujrzeć deszcz muszą podłączać się do specjalnych komputerów...

Alfabet 6.4

Ten krótki film jest wariacją na temat snu młodej siostrzenicy ówczesnej żony Lyncha. Dziewczynce śnił się alfabet. Reżyser w swoim obrazie, który jest częściowo animacją, a częściowo filmem aktorskim, pokazuje owy sen jako koszmar, który dręczy śniącą go dziewczynę.

T2 3-D: Battle Across Time 6.4

Krótkometrażowy mini-sequel Terminatora 2: Dnia sądu, wyreżyserowany w 1996 roku przez Jamesa Camerona i pełniący rolę jednej z atrakcji w trakcie zwiedzania studia Universal. John Connor i przeprogramowany Terminator zostają przeniesieni w przyszłość. Trafiwszy w sam środek wojny między ludźmi i Skynet, muszą znaleźć drogę powrotną do swoich czasów. Niestety jedyna taka maszyna znajduje się w samym sercu Skynetu, a drogi bronią zabójcze maszyny.

Kung Fury: Pięści czasu 6.4

Policjant Kung Fury podróżuje w czasie, aby znaleźć i zabić Adolfa Hitlera.

Aningaaq 6.2

Spin-off Grawitacji. Przebywający z rodziną na pustkowiu grenlandzki rybak o imieniu Aningaaq (Orto Ignatiussen) odbiera sygnał radiowy nadawany przez dr. Ryan Stone (Sandra Bullock) ze stacji kosmicznej.

Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze 5.9

Pierwszy film, który zrealizował David Lynch, jeszcze jako student ASP. Jest to animacja, w której widzimy sześciu mężczyzn, którym robi się nie dobrze. Towarzyszy temu zapętlony dźwięk syreny karetki.

Morderstwo 5.8

Jedna z pierwszych szkolnych etiud Romana Polańskiego. Opowiada, bardzo krótko i prostymi środkami, historię morderstwa dokonanego na pewnym mężczyźnie. Jest ono jednak pokazane zupełnie innaczej, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni.

Szczęki 3.9

Film opowiada o żarłocznym rekinie, który, jak to bywa z żarłocznymi rekinami, pożera wszystko na swojej drodze. Film jest pewnego rodzaju hołdem, jak również pastiszem, filmowego klasyka Szczęki wyreżyserowanym przez Stevena Spielberga.