Oskary 2006

Nazwiska nominowanych przedstawili prezes Amerykańskiej Akademii Filmowej Sid Ganis oraz laureatka Oscara, Mira Sorvino. Czyja praca zostanie w tym roku doceniona? Faworytem jest Tajemnicy Brokeback Mountain nominowany w 8 kategoriach, uhonorowany Złotym Globem oraz Złotym Lwem.

Nie spełniły się nadzieje Polaków. Komornik nie zakwalifikował się do nominacji dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Nie dostrzeżono także pracy Grega Zglińskiego nad dramatem Cała zima bez ognia ani zdjęć Janusza Kamińskiego do Monachium.

Nominowani w kategoriach są:

Najlepszy film:

Tajemnica Brokeback Mountain
Capote
Miasto gniewu
Good Night, and Good Luck
Monachium

Najlepszy aktor:

Philip Seymour Hoffman – Capote
Terrence Howard – Hustle & Flow
Heath Ledger – Tajemnica Brokeback Mountain
Joaquin Phoenix – Spacer po linie
David Strathairn – Good Night, and Good Luck

Najlepszy aktor drugoplanowy:

George Clooney – Syriana
Matt Dillon – Miasto gniewu
Paul Giamatti – Człowiek ringu
Jake Gyllenhaal – Tajemnica Brokeback Mountain
William Hurt – Historia przemocy

Najlepsza aktorka:

Judi Dench – Mrs. Henderson Presents
Felicity Huffman – Transamerica
Keira Knightley – Duma i uprzedzenie
Charlize Theron – Daleka północ
Reese Witherspoon – Spacer po linie

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Amy Adams – Junebug
Catherine Keener – Capote
Frances McDormand – Daleka północ
Rachel Weisz – Wierny ogrodnik
Michelle Williams – Tajemnica Brokeback Mountain

Najlepsza reżyseria:

George Clooney – Good Night, and Good Luck
Paul Haggis – Miasto gniewu
Ang Lee – Tajemnica Brokeback Mountain
Bennet Miller – Capote
Steven Spielberg – Monachium

Najlepsze zdjęcia:

Batman – Początek – Wally Pfister
Tajemnica Brokeback Mountain – Rodrigo Prieto
Good Night, and Good Luck – Robert Elswit
Wyznania gejszy – Dion Beebe
Podróż do Nowej Ziemi – Emmanuel Lubezki

Najlepszy scenariusz adaptowany:

Tajemnica Brokeback Mountain
Capote
Wierny ogrodnik
Historia przemocy
Monachium

Najlepszy scenariusz oryginalny:

Miasto gniewu
Good Night, and Good Luck
Wszystko gra
The Squid and the Whale
Syriana

Najlepszy film animowany:

Ruchomy zamek Hauru
Gnijąca panna młoda Tima Burtona
Wallace i Gromit: Klątwa królika

Najlepszy film zagraniczny:

La Bestia nel cuore – Włochy
Joyeux Noël – Francja
Paradise Now – Palestyna
Sophie Scholl – ostatnie dni – Niemcy
Tsotsi – RPA

Najlepszy film dokumentalny:

Darwin’s Nightmare – Hubert Sauper
Enron: The Smartest Guys in the Room – Alex Gibney i Jason Kliot
Marsz pingwinów – Luc Jacquet i Yves Darondeau
Murderball – Henry-Alex Rubin i Dana Adam Shapiro
Street Fight – Marshall Curry

Najlepszy montaż:

Człowiek ringu – Mike Hill i Dan Hanley
Wierny ogrodnik – Claire Simpson
Miasto gniewu – Hughes Winborne
Monachium – Michael Kahn
Spacer po linie – Michael McCusker

Najlepsza muzyka:

Tajemnica Brokeback Mountain – Gustavo Santaolalla
Wierny ogrodnik – Alberto Iglesias
Wyznania gejszy – John Williams
Monachium – John Williams
Duma i uprzedzenie – Dario Marianelli

Najlepsza piosenka:

Hustle & Flow – It’s Hard Out Here For a Pimp
Miasto gniewu – In the Deep
Transamerica – Travelin’ Thru

Najlepsza charakteryzacja:

Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa – Howard Berger i Tami Lane
Człowiek ringu – David Leroy Anderson i Lance Anderson
Gwiezdne wojny. Cześć III – Zemsta Sithów – Dave Elsey i Annette Miles

Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz:

Good Night, and Good Luck
Harry Potter i Czara Ognia
King Kong
Wyznania gejszy
Duma i uprzedzenie

Najlepsze kostiumy:

Charlie i fabryka czekolady – Gabriella Pescucci
Wyznania gejszy – Colleen Atwood
Mrs. Henderson Presents – Sandy Powell
Duma i uprzedzenie – Jacqueline Durran
Spacer po linie – Arianne Phillips

Najlepsze efekty specjalne:

Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney, Scott Farrar
King Kong – Joe Letteri
Wojna światów – Pablo Helman, Dennis Muren, Randy Dutra, Daniel Sudick

Najlepszy montaż dźwięku:

King Kong – Mike Hopkins, Ethan Van der Ryn
Wyznania gejszy – Wylie Stateman
Wojna światów – Richard King

Najlepszy dźwięk:

Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i satar szafa – Terry Porter, Dean A. Zupancic, Tony Johnson
King Kong – Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, Hammond Peek
Wyznania gejszy – Kevin O’Connell, Greg P. Russell, Rick Kline, John Pritchett
Spacer po linie – Paul Massey, Doug Hemphill, Peter F. Kurland
Wojna światów – Andy Nelson, Anna Behlmer, Ron Judkins

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:

The Death of Kevin Carter: Casualty – Dan Krauss
God Sleeps in Rwanda – Kimberlee Acquaro i Stacy Sherman
The Mushroom Club – Steven Okazaki
A Note of Triumph: The Golden Age – Corinne Marrinan i Eric Simonson

Najlepszy animowany film krótkometrażowy:

Badgered – Sharon Colman
The Moon and the Son – John Canemaker, Peggy Stern
One Man Band – Mark Andrews, Andrew Jimenez
The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello – Anthony Lucas
9- Shane Acker

Najlepszy aktorski film krótkometrażowy:

Ausreißer
Cashback
Sí?asti barinn í dalnum
Our Time Is Up
Six Shooter