Ogłoszono nominacje do Oscarów

Listę filmów nominowanych do tegorocznych Oscarów prezentowała Jennifer Lawrence wraz z prezesem Amerykańskiej Akademii Filmowej, Tomem Sherakiem około godziny 14:40 czasu polskiego.

Zwycięzców poznamy 26 lutego. 84. ceremonię rozdania Oscarów poprowadzi Billy Crystal.

Zapraszamy do zapoznania się z nominacjami:

NAJLEPSZY FILM:
Czas wojny
Artysta
Moneyball
Spadkobiercy
Drzewo życia
O północy w Paryżu
Służące
Hugo i jego wynalazek
Strasznie głośno, niesamowicie blisko

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY:
Artysta
Druhny
Chciwość
O północy w Paryżu
Rozstanie

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADOPTOWANY:
Spadkobiercy
Hugo i jego wynalazek
Idy marcowe
Moneyball
Szpieg

NAJLEPSZY FILM OBCOJĘZYCZNY:
Rundskop (Belgia)
Hearat Shulayim (Izrael)
W ciemności (Polska!)
Monsieur Lazhar (Kanada)
Rozstanie (Iran)

NAJLEPSZA DŁUGOMETRAŻOWA ANIMACJA:
Kot w Paryżu
Chico i Rita
Kung Fu Panda 2
Kot w butach
Rango

NAJLEPSZA PIERWSZOPLANOWA ROLA MĘSKA:
Demian Bichir (Lepsze życie)
George Clooney (Spadkobiercy)
Jean Dujardin (Artysta)
Gary Oldman (Szpieg)
Brad Pitt (Moneyball)

NAJLEPSZA PIERWSZOPLANOWA ROLA KOBIECA:
Glenn Close (Albert Nobbs)
Viola Davis (Służące)
Rooney Mara (Dziewczyna z tatuażem)
Meryl Streep (Żelazna dama)
Michelle Williams (Mój tydzień z Marilyn)

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA:
Kenneth Branagh (Mój tydzień z Marilyn)
Jonah Hill (Moneyball)
Nick Nolte (Wojownik)
Christopher Plummer (Debiutanci)
Max von Sydow (Strasznie głośno, niesamowicie blisko)

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA:
Bérénice Bejo (Artysta)
Jessica Chastain (Służące)
Melissa McCarthy (Druhny)
Janet McTeer (Albert Nobbs)
Octavia Spencer (Służące)

NAJLEPSZY REŻYSER:
Michel Hazanavicius (Artysta)
Alexander Payne (Spadkobiercy)
Martin Scorsese (Hugo i jego wynalazek)
Woody Allen (O północy w Paryżu)
Terrence Malick (Drzewo życia)

NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY DOKUMENT:
Hell and Back Again
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
Paradise Lost 3: Purgatory
Pina
Undefeated

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT:
The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement
God Is the Bigger Elvis
Incident in New Baghdad
Saving Face
The Tsunami

NAJLEPSZY AKTORSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY:
Pentecost
Raju
The Shore
Time Freak
Tuba Atlantic

NAJLEPSZY ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY:
Dimanche
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore
La Luna
A Morning Stroll
Wild Life

NAJLEPSZA MUZYKA:
Przygody Tintina
Hugo i jego wynalazek
Artysta
Szpieg
Czas wojny

NAJLEPSZA PIOSENKA:
"Man or Muppet" (Muppety) – Bret McKenzie
"Real in Rio" (Rio) – Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett

NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU:
Drive
Dziewczyna z tatuażem
Hugo i jego wynalazek
Transformers 3
Czas wojny

NAJLEPSZE ZDJĘCIA:
Artysta
Dziewczyna z tatuażem
Hugo i jego wynalazek
Drzewo życia
Czas wojny

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA:
Artysta
Harry Potter i Insygnia Śmierci Część 2
Hugo i jego wynalazek
Czas wojny

NAJLEPSZE KOSTIUMY:
Anonymous
The Artist
Hugo
Jane Eyre
W.E

NAJLEPSZE EFEKTY WIZUALNE:
Harry Potter i Insygnia Śmierci Część 2
Hugo i jego wynalazek
Giganci ze stali
Geneza planety małp
Transformers 3

NAJLEPSZY MONTAŻ FILMU:
Artysta
Spadkobiercy
Dziewczyna z tatuażem
Hugo i jego wynalazek
Moneyball

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA:
Albert Nobbs
Harry Potter i Insygnia Śmierci Część 2
Żelazna dama


Redox
Redaktor, wer, moderator, dodający zwiastuny, obsługujący fanpage fdb na Facebooku, w końcu kinomaniak. Lubię adaptacje komiksów, filmy z gatunku survival, ale też nie pogardzę dobrym niezależnym kinem. Z seriali nie trawię procedurali, a z muzyki najbardziej przemawia do mnie rock z nurtu psychodelicznego i progresywnego. Na fdb.pl od jesieni 2008 roku.