Nominacje do Orłów 2012

Logo Orłów 2012

Oto lista nominacji w poszczególnych kategoriach:

Najlepszy film:
Róża w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego
Sala samobójców w reżyserii Jana Komasy
W ciemności w reżyserii Agnieszki Holland

Najlepsza reżyseria:
Agnieszka Holland za reżyserię filmu W ciemności
Jan Komasa za reżyserię filmu Sala samobójców
Wojciech Smarzowski za reżyserię filmu Róża

Najlepszy scenariusz:
Jan Komasa za scenariusz filmu Sala samobójców
Janusz Margański i Grzegorz Zgliński za scenariusz filmu Wymyk
David F. Shamoon za scenariusz filmu W ciemności
Michał Szczerbic za scenariusz filmu Róża

Najlepsze zdjęcia:
Jolanta Dylewska za zdjęcia do filmu W ciemności
Lech Majewski i Adam Sikora za zdjęcia do filmu Młyn i krzyż
Piotr Sobociński jr za zdjęcia do filmu Róża

Najlepsza scenografia:
Andrzej Haliński za scenografię do filmu 1920 Bitwa warszawska
Erwin Prib, Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za scenografię do filmu W ciemności
Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za scenografię do filmu Młyn i krzyż

Najlepsze kostiumy:
Katarzyna Lewińska i Jagna Janicka za kostiumy do filmu W ciemności
Dorota Roqueplo za kostiumy do filmu Młyn i krzyż
Barbara Sikorska-Bouffał za kostiumy do filmu Daas

Najlepsza muzyka:
Antoni Łazarkiewicz za muzykę do filmu W ciemności
Michał Lorenc za muzykę do filmu Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł
Lech Majewski i Józef Skrzek za muzykę do filmu Młyn i krzyż

Najlepszy dźwięk:
Katarzyna Dzida-Hamela i Jacek Hamela za dźwięk do filmu Róża
Krzysztof Jastrząb za dźwięk do filmu Mała matura 1947
Bartosz Putkiewicz za dźwięk do filmu Sala samobójców

Najlepszy montaż:
Marcin "Kot" Bastkowski za montaż filmu 1920 Bitwa warszawska
Jarosław Kamiński za montaż filmu Ki
Rafał Listopad za montaż filmu Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł
Bartosz Pietras za montaż filmu Sala samobójców
Anna Wagner za montaż filmu W imieniu diabła

Najlepsza główna rola kobieca:
Roma Gąsiorowska za rolę w filmie Ki
Agnieszka Grochowska za rolę w filmie W ciemności
Agata Kulesza za rolę w filmie Róża

Najlepsza główna rola męska:
Marcin Dorociński za rolę w filmie Róża
Jakub Gierszał za rolę w filmie Sala samobójców
Robert Więckiewicz za rolę w filmie W ciemności

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca:
Roma Gąsiorowska za rolę w filmie Sala samobójców
Kinga Preis za rolę w filmie Róża
Kinga Preis za rolę w filmie W ciemności

Najlepsza drugoplanowa rola męska:
Jacek Braciak za rolę w filmie Róża
Adam Ferency za rolę w filmie 1920 Bitwa warszawska
Wojciech Pszoniak za rolę w filmie Kret

Odkrycie roku:
Leszek Dawid za reżyserię filmu Ki
Jan Komasa za reżyserię filmu Sala samobójców
Adrian Panek za reżyserię filmu Daas

Najlepszy film europejski:
Jak zostać królem w reżyserii Toma Hoopera (Wielka Brytania)
Melancholia w reżyserii Larsa von Triera (Francja, Dania, Szwecja, Niemcy)
Szpieg w reżyserii Tomasa Alfredsona (Wielka Brytania, Francja, Niemcy)
Zdobywców tegorocznych Orłów poznamy podczas gali 5 marca.