OSCARY 2013 - Bądź na bieżąco

Statuetki Oscarów

W Los Angeles w dniu dzisiejszym, ok. 14:30 polskiego czasu, zostaną ogłoszone nominacje do 85. edycji Oscarów – najbardziej prestiżowej nagrody filmowej.

Gospodarzem ceremonii będzie Seth MacFarlane, który do pary z Emmą Stone będzie odczytywać tytuły filmów oraz nazwiska twórców i aktorów w poszczególnych kategoriach.

Lista laureatów zostanie ogłoszona 24 lutego br.

OTO NOMINACJE:

Najlepszy film:
- Miłość
- Życie Pi
- Operacja Argo
- Lincoln
- Bestie z południowych krain
- Poradnik pozytywnego myślenia
- Django
- Wróg numer jeden
- Les Misérables: Nędznicy

Najlepszy aktor:
- Bradley Cooper za film Poradnik pozytywnego myślenia
- Joaquin Phoenix za film Mistrz
- Daniel Day-Lewis za film Lincoln
- Denzel Washington za film Lot
- Hugh Jackman za film Les Misérables: Nędznicy

Najlepsza aktorka:
- Jessica Chastain za film Wróg numer jeden
- Quvenzhané Wallis za film Bestie z południowych krain
- Jennifer Lawrence za film Poradnik pozytywnego myślenia
- Naomi Watts za film Niemożliwe
- Emmanuelle Riva za film Miłość

Najlepszy aktor drugoplanowy:
- Alan Arkin za film Operacja Argo
- Robert De Niro za film Poradnik pozytywnego myślenia
- Philip Seymour Hoffman za film Mistrz
- Tommy Lee Jones za film Lincoln
- Christoph Waltz za film Django

Najlepsza aktorka drugoplanowa:
- Amy Adams za film Mistrz
- Sally Field za film Lincoln
- Anne Hathaway za film Les Misérables: Nędznicy
- Helen Hunt za film Sesje
- Jacki Weaver za film Poradnik pozytywnego myślenia

Najlepszy pełnometrażowy film animowany:
- Frankenweenie
- Piraci!
- Ralph Demolka
- Merida Waleczna
- ParaNorman

Najlepsze zdjęcia:
- Seamus McGarvey za film Anna Karenina
- Robert Richardson za film Django
- Claudio Miranda za film Życie Pi
- Janusz Kamiński za film Lincoln
- Roger Deakins za film Skyfall

Najlepsze kostiumy:
- Jacqueline Durran za film Anna Karenina
- Paco Delgado za film Les Misérables: Nędznicy
- Joanna Johnston za film Lincoln
- Eiko Ishioka za film Królewna Śnieżka
- Colleen Atwood za film Królewna Śnieżka i Łowca

Najlepszy reżyser:
- Michael Haneke za film Miłość
- Benh Zeitlin za film Bestie z południowych krain
- Ang Lee za film Życie Pi
- Steven Spielberg za film Lincoln
- David O. Russell za film Poradnik pozytywnego myślenia

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny:
- 5 rozbitych kamer
- The Gatekeepers
- How to Survive a Plague
- Niewidzialna wojna
- Sugar Man

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:
- Inocente
- Kings Point
- Mondays at Racine
- Open Heart
- Redemption

Najlepszy montaż:
- William Goldenberg za film Operacja Argo
- Tim Squyres za film Życie Pi
- Michael Kahn za film Lincoln
- Jay Cassidy i Crispin Struthers za film Poradnik pozytywnego myślenia
- Dylan Tichenor i William Goldenberg za film Wróg numer jeden

Najlepszy film nieanglojęzyczny:
- Miłość (Austria)
- Wyprawa Kon-Tiki (Norwegia)
- Nie (Chile)
- Kochanek królowej (Dania)
- Wiedźma wojny (Kanada)

Najlepsza charakteryzacja:
- Howard Berger, Peter Montagna i Martin Samuel za film Hitchcock
- Peter King, Rick Findlater i Tami Lane za film Hobbit: Niezwykła podróż
- Lisa Westcott i Julie Dartnell za film Les Misérables: Nędznicy

Najlepsza muzyka:
- Dario Marianelli za film Anna Karenina
- Alexandre Desplat za film Operacja Argo
- Mychael Danna za film Życie Pi
- John Williams za film Lincoln
- Thomas Newman za film Skyfall

Najlepsza piosenka:
- "Before My Time" z filmu Ścigając arktyczny lód
- "Everybody Needs A Best Friend" z filmu Ted
- "Pi’s Lullaby" z filmu Życie Pi
- "Skyfall" z filmu Skyfall
- "Suddenly" z filmu Les Misérables: Nędznicy

Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz:
- Sarah Greenwood i Katie Spencer za film Anna Karenina
- Dan Hennah, Ra Vincent i Simon Bright za film Hobbit: Niezwykła podróż
- Eve Stewart i Anna Lynch-Robinson za film Les Misérables: Nędznicy
- David Gropman i Anna Pinnock za film Życie Pi
- Rick Carter i Jim Erickson za film Lincoln

Najlepszy krótkometrażowy film animowany:
- Adam and Dog
- Fresh Guacamole
- Head over Heels
- Maggie Simpson in "The Longest Daycare"
- Paperman

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski:
- Asad
- Buzkashi Boys
- Curfew
- Death of a Shadow (Dood van een Schaduw)
- Henry

Najlepszy montaż dźwięku:
-Erik Aadahl i Ethan Van der Ryn za film Operacja Argo
- Wylie Stateman za film Django
- Eugene Gearty i Philip Stockton za film Życie Pi
- Per Hallberg i Karen Baker Landers za film Skyfall
- Paul N.J. Ottosson za film Wróg numer jeden

Najlepszy dźwięk:
- John T. Reitz, Gregg Rudloff i José Antonio García za film Operacja Argo
- Andy Nelson, Mark Paterson i Simon Hayes za film Les Misérables: Nędznicy
- Ron Bartlett, D.M. Hemphill i Drew Kunin za film Życie Pi
- Andy Nelson, Gary Rydstrom i Ronald Judkins za film Lincoln
- Scott Millan, Greg P. Russell i Stuart Wilson za film Skyfall

Najlepsze efekty specjalne:
- Hobbit: Niezwykła podróż
- Życie Pi
- Avengers
- Prometeusz
- Królewna Śnieżka i Łowca

Najlepszy scenariusz oryginalny:
- Michael Haneke za film Miłość
- Quentin Tarantino za film Django
- John Gatins za film Lot
- Wes Anderson i Roman Coppola za film Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom
- Mark Boal za film Wróg numer jeden

Najlepszy scenariusz adaptowany:
- Chris Terrio za film Operacja Argo
- Lucy Alibar i Benh Zeitlin za film Bestie z południowych krain
- David Magee za film Życie Pi
- Tony Kushner za film Lincoln
- David O. Russell za film Poradnik pozytywnego myślenia

Nominacje możecie oglądać poniżej:


Marek Jacek
Kinomaniak. Fan filmów akcji z lat 80. i 90.. Z FDb związany od 2006 roku.