Złote Globy po raz siedemdziesiąty

Jubileuszową, siedemdziesiątą ceremonię rozdania Złotych Globów poprowadziły Tina Fey oraz Amy Poehler. To prawdziwe święto kina i telewizji, uważane za przedsmak i przepowiednię Oscarów, których rozdanie odbędzie za miesiąc.

Nagrodę za całokształt twórczości otrzymała Jodie Foster.

Ceremonia z pewnością obfitowała w niespodzianki, z których największą, jak się wydaje, było przyznanie nagrody filmowi Operacja Argo. Cieszą również nagrody dla Dziewczyn.

A oto lista kategorii wraz z nominacjami i zwycięzcami:

Najlepszy dramat
Zwycięzca: Operacja Argo
Nominacje:

Django
Życie Pi
Lincoln
Wróg numer jeden

Najlepsza komedia lub musical
Zwycięzca: Les Misérables: Nędznicy
Nominacje:

Hotel Marigold
Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom
Połów szczęścia w Jemenie
Poradnik pozytywnego myślenia

Najlepszy aktor w dramacie
Zwycięzca: Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Nominacje:

Richard Gere (Arbitraż)
John Hawkes (Sesje)
Joaquin Phoenix (Mistrz)
Denzel Washington (Lot)

Najlepsza aktorka w dramacie
Zwycięzca: Jessica Chastain (Wróg numer jeden)
Nominacje:

Marion Cotillard (Rust and Bone)
Helen Mirren (Hitchcock)
Naomi Watts (Niemożliwe)
Rachel Weisz (Głębokie błękitne morze)

Najlepszy aktor w komedii lub musicalu
Zwycięzca: Hugh Jackman (Les Misérables: Nędznicy)
Nominacje:

Jack Black (Bernie)
Bradley Cooper (Poradnik pozytywnego myślenia)
Ewan McGregor (Połów szczęścia w Jemenie)
Bill Murray (Weekend z królem)

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu
Zwycięzca: Jennifer Lawrence (Poradnik pozytywnego myślenia)
Nominacje:

Emily Blunt (Połów szczęścia w Jemenie)
Judi Dench (Hotel Marigold)
Maggie Smith (Kwartet)
Meryl Streep (Dwoje do poprawki)

Najlepszy aktor drugoplanowy
Zwycięzca: Christoph Waltz (Django)
Nominacje:

Alan Arkin (Operacja Argo)
Leonardo DiCaprio (Django)
Philip Seymour Hoffman (Mistrz)
Tommy Lee Jones (Lincoln)

Najlepsza aktorka drugoplanowa
Zwycięzca: Anne Hathaway (Les Misérables: Nędznicy)
Nominacje:

Amy Adams (Mistrz)
Sally Field (Lincoln)
Helen Hunt (Sesje)
Nicole Kidman (Pokusa)

Najlepszy reżyser
Zwycięzca: Ben Affleck (Operacja Argo)
Nominacje:

Kathryn Bigelow (Wróg numer jeden)
Ang Lee (Życie Pi)
Steven Spielberg (Lincoln)
Quentin Tarantino (Django)

Najlepszy scenariusz
Zwycięzca: Django (Quentin Tarantino)
Nominacje:

Operacja Argo (Chris Terrio)
Lincoln (Tony Kushner)
Poradnik pozytywnego myślenia (David O. Russell)
Wróg numer jeden (Mark Boal)

Najlepsza piosenka
Zwycięzca: Skyfall – "Skyfall"
Nominacje:

Akt odwagi – "For You"
Igrzyska śmierci – "Safe and Sound"
Les Misérables: Nędznicy – "Suddenly"
Stand Up Guys – "Not Running Anymore"

Najlepsza muzyka
Zwycięzca: Życie Pi (Mychael Danna)
Nominacje:

Anna Karenina (Dario Marianelli)
Operacja Argo (Alexandre Desplat)
Atlas chmur (Reinhold Heil, Johnny Klimek, Tom Tykwer)
Lincoln (John Williams)

Najlepszy film animowany
Zwycięzca: Merida Waleczna
Nominacje:

Frankenweenie
Hotel Transylwania
Strażnicy marzeń
Ralph Demolka

Najlepszy film nieanglojęzyczny
Zwycięzca: Miłość
Nominacje:

Kon-Tiki
Nietykalni
Kochanek królowej
Rust and Bone

Najlepszy serial dramatyczny
Zwycięzca: Homeland
Nominacje:

Zakazane imperium
Breaking Bad
Downton Abbey
Newsroom

Najlepszy serial komediowy lub musical
Zwycięzca: Dziewczyny
Nominacje:

Teoria wielkiego podrywu
Odcinki
Współczesna rodzina
Smash

Najlepszy miniserial lub film telewizyjny
Zwycięzca: Zmiana w grze
Nominacje:

The Girl
Hatfields & McCoys: Wojna klanów
Czas prawdy
Political Animals

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym
Zwycięzca: Damian Lewis (Homeland)
Nominacje:

Steve Buscemi (Zakazane imperium)
Bryan Cranston (Breaking Bad)
Jeff Daniels (Newsroom)
Jon Hamm (I) (Mad Men)

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym
Zwycięzca: Claire Danes (Homeland)
Nominacje:

Connie Britton (Nashville)
Glenn Close (Układy)
Michelle Dockery (Downton Abbey)
Julianna Margulies (Żona idealna)

Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalowym
Zwycięzca: Don Cheadle (Kłamstwa na sprzedaż)
Nominacje:

Alec Baldwin (Rockefeller Plaza 30)
Louis C.K. (Louie)
Matt LeBlanc (Odcinki)
Jim Parsons (Teoria wielkiego podrywu)

Najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalowym
Zwycięzca: Lena Dunham (Dziewczyny)
Nominacje:

Zooey Deschanel (Jess i chłopaki)
Tina Fey (Rockefeller Plaza 30)
Julia Louis-Dreyfus (Figurantka)
Amy Poehler (Parks and Recreation)

Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym
Zwycięzca: Kevin Costner (Hatfields & McCoys: Wojna klanów)
Nominacje:

Benedict Cumberbatch (Sherlock)
Woody Harrelson (Zmiana w grze)
Toby Jones (The Girl)
Clive Owen (Hemingway i Gellhorn)

Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym
Zwycięzca: Julianne Moore (Zmiana w grze)
Nominacje:

Nicole Kidman (Hemingway i Gellhorn)
Jessica Lange (American Horror Story)
Sienna Miller (The Girl)
Sigourney Weaver (Political Animals)

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym
Zwycięzca: Ed Harris (Zmiana w grze)
Nominacje:

Max Greenfield (Jess i chłopaki)
Danny Huston (Miasto cudów)
Mandy Patinkin (Homeland)
Eric Stonestreet (Współczesna rodzina)

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym
Zwycięzca: Maggie Smith (Downton Abbey)
Nominacje:

Hayden Panettiere (Nashville)
Archie Panjabi (Żona idealna)
Sarah Paulson (Zmiana w grze)
Sofía Vergara (Współczesna rodzina)


Łukasz N.
na fdb.pl od jakiegoś czasu, w miarę czasu i możliwości staram się weryfikować.