Nominacje do Oscarów

"Zniewolony. 12 Years a Slave": Lupita Nyong'o

Około godziny 14:40 polskiego czasu zostały ogłoszone nominacje do Oscarów w najważniejszych kategoriach. W tym roku obyło się bez żadnej niespodzianki. Wszyscy wyróżnieni od tygodni przewijali się jako najważniejsi kandydaci do tegorocznych nagród Akademii. Zaskakuje jedynie niemal kompletne pominięcie filmu Co jest grane, Davis?.

NAJLEPSZY FILM
American Hustle
Kapitan Phillips
Witaj w klubie
Grawitacja
Ona
Nebraska
Tajemnica Filomeny
Zniewolony. 12 Years a Slave
Wilk z Wall Street

NAJLEPSZY AKTOR
Christian Bale, American Hustle
Bruce Dern, Nebraska
Leonardo DiCaprio, Wilk z Wall Street
Chiwetel Ejiofor, Zniewolony. 12 Years a Slave
Matthew McConaughey, Witaj w klubie

NAJLEPSZA AKTORKA
Amy Adams, American Hustle
Cate Blanchett, Blue Jasmine
Sandra Bullock, Grawitacja
Judi Dench, Tajemnica Filomeny
Meryl Streep, Sierpień w hrabstwie Osage

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Barkhad Abdi, Kapitan Phillips
Bradley Cooper, American Hustle
Michael Fassbender, Zniewolony. 12 Years a Slave
Jonah Hill, Wilk z Wall Street
Jared Leto, Witaj w klubie

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Sally Hawkins, Blue Jasmine
Jennifer Lawrence, American Hustle
Lupita Nyong'o, Zniewolony. 12 Years a Slave
Julia Roberts, Sierpień w hrabstwie Osage
June Squibb, Nebraska

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
Krudowie
Minionki rozrabiają
Ernest i Celestyna
Kraina lodu
Zrywa się wiatr

NAJLEPSZA REŻYSERIA
American Hustle: David O. Russell
Grawitacja: Alfonso Cuarón
Nebraska: Alexander Payne
Zniewolony. 12 Years a Slave: Steve McQueen
Wilk z Wall Street: Martin Scorsese

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY
Przed północą: Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke (I)
Kapitan Phillips: Billy Ray
Tajemnica Filomeny: Steve Coogan i Jeff Pope
Zniewolony. 12 Years a Slave: John Ridley
Wilk z Wall Street: Terence Winter

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY
American Hustle: Eric Warren Singer oraz David O. Russell
Blue Jasmine: Woody Allen
Witaj w klubie: Craig Borten i Melisa Wallack
Ona: Spike Jonze
Nebraska: Bob Nelson

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Wielki mistrz: Philippe Le Sourd
Grawitacja: Emmanuel Lubezki
Co jest grane, Davis?: Bruno Delbonnel
Nebraska: Phedon Papamichael
Labirynt: Roger A. Deakins

NAJLEPSZE KOSTIUMY
American Hustle: Michael Wilkinson
Wielki mistrz: William Chang Suk Ping
Wielki Gatsby: Catherine Martin
Kobieta w ukryciu: Michael O'Connor
Zniewolony. 12 Years a Slave: Patricia Norris

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY
Scena zbrodni
Piękna i Bokser
Brudne wojny
The Square
O krok od sławy

NAJLEPSZY DOKUMENT KRÓTKOMETRAŻOWY
CaveDigger
Facing Fear
Karama Has No Walls
The Lady in Number 6: Music Saved My Life
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall

NAJLEPSZY MONTAŻ
American Hustle: Jay Cassidy, Crispin Struthers i Alan Baumgarten
Kapitan Phillips: Christopher Rouse
Witaj w klubie: John Mac McMurphy i Martin Pensa
Grawitacja: Alfonso Cuarón i Mark Sanger
Zniewolony. 12 Years a Slave: Joe Walker

NAJLEPSZY FILM OBCOJĘZYCZNY
W kręgu miłości (Belgia)
Wielkie piękno (Włochy)
Polowanie (Dania)
The Missing Picture (Kambodża)
Omar (Palestyna)

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA I STYLIZACJA
Witaj w klubie: Adruitha Lee i Robin Mathews
Jackass: Bezwstydny dziadek: Stephen Prouty
Jeździec znikąd: Joel Harlow i Gloria Pasqua Casny

NAJLEPSZA MUZYKA
Złodziejka książek: John Williams
Grawitacja: Steven Price
Ona: William Butler i Owen Pallett
Tajemnica Filomeny: Alexandre Desplat
Ratując pana Banksa: Thomas Newman

NAJLEPSZA PIOSENKA
"Alone Yet Not Alone" z filmu Alone Yet Not Alone
"Happy" z filmu Minionki rozrabiają
"Let it Go" z filmu Kraina lodu
"The Moon Song" z filmu Ona
"Ordinary Love" z filmu Mandela: Droga do wolności

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
American Hustle: Judy Becker (scenografia); Heather Loeffler (wnętrza)
Grawitacja: Andy Nicholson (scenografia); Rosie Goodwin i Joanne Woollard (wnętrza)
Wielki Gatsby: Catherine Martin (scenografia); Beverley Dunn (wnętrza)
Ona: K.K. Barrett (scenografia); Gene Serdena (wnętrza)
Zniewolony. 12 Years a Slave: Adam Stockhausen (scenografia); Alice Baker (wnętrza)

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY
Feral
Koń by się uśmiał
Pan Hublot
Possessions
Room on the Broom

NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
That Wasn't Me
Just Before Losing Everything
Helium
Do I Have to Take Care of Everything?
Problem Voormana

NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU
Wszystko stracone: Steve Boeddeker i Richard Hymns
Kapitan Phillips: Oliver Tarney
Grawitacja: Glenn Freemantle
Hobbit: Pustkowie Smauga: Brent Burge
Ocalony: Wylie Stateman

NAJLEPSZY DŹWIĘK
Kapitan Phillips: Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith i Chris Munro
Grawitacja: Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead i Chris Munro
Hobbit: Pustkowie Smauga: Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick i Tony Johnson
Co jest grane, Davis?: Skip Lievsay, Greg Orloff i Peter F. Kurland
Ocalony: Andy Koyama, Beau Borders i David Brownlow

NAJLEPSZE EFEKTY WIZUALNE
Grawitacja: Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk i Neil Corbould
Hobbit: Pustkowie Smauga: Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton i Eric Reynolds
Iron Man 3: Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash i Dan Sudick
Jeździec znikąd: Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams i John Frazier
W ciemność. Star Trek: Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann i Burt Dalton

Tytuł filmu Liczba nominacji
American Hustle 10
Grawitacja
Zniewolony. 12 Years a Slave 9
Kapitan Phillips 6
Witaj w klubie
Nebraska
Ona 5
Wilk z Wall Street
Tajemnica Filomeny 4
Blue Jasmine 3
Hobbit: Pustkowie Smauga

Piotr Biernacki
Fan amerykańskiego kina niezależnego.