Critics’ Choice Award 2016 - nominacje

W zeszłym tygodniu ogłoszono nominacje do Złotych Globów, teraz przyszedł czas na kolejne prestiżowe nagrody. Stowarzyszenie Krytyków już po raz dwudziesty wręczy swoje statuetki najlepszym filmom i serialom 2015 roku. Critic’s Choice Award w pewnych kategoriach odbiega swoimi typami od wcześniej wspomnianego Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, choć wielkich zaskoczeń oraz rozbieżności nie ma. Wśród nominowanych w kategorii najlepsze zdjęcia znalazł się Polak. Poniżej możecie zobaczyć pełną listę kategorii oraz nominowanych tytułów i aktorów:

FILMY

Najlepszy film

The Big Short
Most Szpiegów
Brooklyn
Carol
Mad Max: Na drodze gniewu
Marsjanin
Zjawa
Pokój
Sicario
Spotlight

Najlepszy Aktor

Bryan CranstonTrumbo
Matt Damon – Marsjanin
Johnny DeppPakt z diabłem
Leonardo DiCaprio – Zjawa
Michael FassbenderSteve Jobs
Eddie RedmayneDziewczyna z portretu

Najlepsza Aktorka

Cate Blanchett – Carol
Brie Larson – Pokój
Jennifer LawrenceJoy
Charlotte Rampling45 lat
Saoirse Ronan – Brooklyn
Charlize Theron – Mad Max: Na drodze gniewu

Najlepszy Aktor Drugoplanowy

Paul DanoLove & Mercy
Tom Hardy – Zjawa
Mark Ruffalo – Spotlight
Mark Rylance – Most Szpiegów
Michael Shannon99 Homes
Sylvester Stallone – Creed

Najlepsza Aktorka Drugoplanowa

Jennifer Jason LeighNienawistna ósemka
Rooney Mara – Carol
Rachel McAdams – Spotlight
Helen Mirren – Trumbo
Alicia Vikander – Dziewczyna z portretu
Kate Winslet – Steve Jobs

Najlepszy/a Młody Aktor/ka

Abraham AttahBeasts of No Nation
RJ CylerEarl i ja i umierająca dziewczyna
Shameik MooreDope
Milo ParkerMr. Holmes
Jacob Tremblay – Pokój

Najlepsza Obsad

The Big Short
Nienawistna ósemka
Spotlight
Straight Outta Compton
Trumbo

Najlepszy Reżyser

Todd Haynes – Carol
Alejandro González Iñárritu – Zjawa
Tom McCarthy – Spotlight
George Miller – Mad Max: Na drodze gniewu
Ridley Scott – Marsjanin
Steven Spielberg – Most szpiegów

Najlepszy Scenariusz Oryginalny

Matt Charman i Ethan Coen & Joel Coen – Most szpiegów
Alex GarlandEx Machina
Quentin Tarantino – Nienawistna ósemka
Pete Docter, Meg LeFauve, Josh CooleyW głowie się nie mieści
Josh Singer i Tom McCarthy – Spotlight

Najlepszy Scenariusz Adaptowany

Charles Randolph i Adam McKay – The Big Short
Nick Hornby – Brooklyn
Drew Goddard – Marsjanin
Emma Donoghue – Pokój
Aaron Sorkin – Steve Jobs

Najlepsze Zdjęcia

Carol – Ed Lachman
Nienawistna ósemka – Robert Richardson
Mad Max: Na drodze gniewu – John Seale
Marsjanin – Dariusz Wolski
Zjawa – Emmanuel Lubezki
Sicario – Roger Deakins

Najlepsza Scenografia

Most szpiegów – Adam Stockhausen, Rena DeAngelo
Brooklyn – François Séguin, Jennifer Oman and Louise Tremblay
Carol – Judy Becker, Heather Loeffler
Dziewczyna z portretu – Eve Stewart, Michael Standish
Mad Max: Na drodze gniewu – Colin Gibson
Marsjanin – Arthur Max, Celia Bobak

Najlepszy Montaż

The Big Short – Hank Corwin
Mad Max: Na drodze gniewu – Margaret Sixel
Marsjanin – Pietro Scalia
Zjawa – Stephen Mirrione
Spotlight – Tom McArdle

Najlepsze Kostiumy

Brooklyn – Odile Dicks-Mireaux
Carol – Sandy Powell
Kopciuszek – Sandy Powell
Dziewczyna z portretu – Paco Delgado
Mad Max: Na drodze gniewu – Jenny Beavan

Najlepsza Charakteryzacja

Pakt z diabłem
Carol
Dziewczyna z portretu
Nienawistna ósemka
Mad Max: Na drodze gniewu
Zjawa

Najlepsze Efekty Specjalne

Ex Machina
Jurassic World
Mad Max: Na drodze gniewu
Marsjanin
Zjwa
The Walk. Sięgając chmur

Najlepszy Film Animowany

Anomalisa
Dobry dinozaur
W głowie się nie mieści
Fistaszki – Wersja kinowa
Baranek Shaun

Najlepszy Film Akcji

Szybcy i wściekli 7
Jurassic World
Mad Max: Na drodze gniewu
Mission Impossible: Rogue Nation
Sicario

Najelpszy Aktor w Filmie Akcji

Daniel CraigSpectre
Tom Cruise – Mission Impossible: Rogue Nation
Tom Hardy – Mad Max: Na drodze gniewu
Chris Pratt – Jurassic World
Paul RuddAnt-Man

Najlepsza Aktorka w Filmie Akcji

Emily Blunt – Sicario
Rebecca Ferguson – Mission Impossible: Rogue Nation
Bryce Dallas Howard – Jurassic World
Jennifer Lawrence – Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2
Charlize Theron – Mad Max: Na drodze gniewu

Najlepsza Komedia

The Big Short
W głowie się nie mieści
Joy
Siostry
Agentka
Wykolejona

Najlepszy Aktor w Komedii

Christian Bale – The Big Short
Steve Carell – The Big Short
Robert De NiroPraktykant
Bill Hader – Wykolejona
Jason Statham – Agentka

Najlepsza Aktorka w Komedii

Tina Fey – Siostry
Jennifer Lawrence – Joy
Melissa McCarthy – Agentka
Amy Schumer – Wykolejona
Lily TomlinGrandma

Najlepszy Horror/Film Science-Fiction

Ex Machina
Coś za mną chodzi
Jurassic World
Mad Max: Na drodze gniewu
Marsjanin

Najlepszy Film Zagraniczny

Zabójczyni
Widzę, widzę
Mustang
Prawie jak matka
Syn Szawła

Najlepszy Film Dokumentalny

Amy
Cartel Land
Droga do wyzwolenia: Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary
He Named Me Malala
Scena ciszy
Where to Invade Next

Najlepsza Piosenka w Filmie

Fifty Shades of Grey – Love Me Like You Do
Szybcy i wściekli 7 – See You Again
Pole walki – Til It Happens To You
Love & Mercy – One Kind of Love
Spectre – Writing’s on the Wall
Młodość – Simple Song #3

Najlepsza Muzyka

Carol – Carter Burwell
Nienawistna ósemka – Ennio Morricone
Zjawa – Ryuichi Sakamoto i Alva Noto
Sicario – Johann Johannsson
Spotlight – Howard Shore

TELEWIZJA

Najlepszy Aktor w Serialu Komediowym

Anthony AndersonCzarno to widzę – ABC
Aziz AnsariMaster of None – Netflix
Will ForteThe Last Man on Earth – Fox
Randall ParkFresh Off the Boat – ABC
Fred SavageThe Grinder – Fox
Jeffrey TamborTransparent – Amazon

Najlepszy Aktor w Serialu Dramatycznym

Hugh DancyHannibal – NBC
Rami MalekMr. Robot – USA
Clive OwenThe Knick – Cinemax
Liev SchreiberRay Donovan – Showtime
Justin TherouxPozostawieni – HBO
Aden YoungRectify – Sundance

Najlepszy Aktor w Filmie Telewizyjnym lub Limitowanej Serii

Wes BentleyAmerican Horror Story: Hotel – FX
Martin ClunesArthur & George – PBS
Idris ElbaLuther – BBC America
Oscar IsaacKto się odważy – HBO
Vincent KartheiserSaints & Strangers – National Geographic Channel
Patrick WilsonFargo – FX

Najlepsza Aktorka w Serialu Komediowym

Rachel Bloom – Crazy Ex-Girlfriend – The CW
Aya CashYou’re the Worst – FXX
Wendi McLendon-CoveyThe Goldbergs – ABC
Gina RodriguezJane the Virgin – The CW
Tracee Ellis Ross – Czarno to widzę – ABC
Constance WuFresh Off the Boat – ABC

Najlepsza Aktorka w Serialu Dramatycznym

Shiri ApplebyUnREAL – Lifetime
Carrie Coon – Pozostawieni – HBO
Viola DavisSposób na morderstwo – ABC
Eva GreenDom grozy – Showtime
Taraji P. HensonImperium – Fox
Krysten RitterJessica Jones – Netflix

Najlepsza Aktorka w Filmie Telewizyjnym lub Limitowanej Serii

Kathy Bates – American Horror Story: Hotel – FX
Kirsten DunstFargo – FX
Sarah HayPot i łzy – Starz
Alyvia Alyn Lind – Dolly Parton’s Coat of Many Colors – NBC
Rachel McAdams – Detektyw – HBO
Shanice Williams – The Wiz Live! – NBC

Najlepszy Serial Komediowy

Czarno to widzę – ABC
Catastrophe – Amazon
Jane the Virgin – The CW
Master of None – Netflix
The Last Man on Earth – Fox
Transparent – Amazon
You’re the Worst – FXX

Najlepszy Serial Dramatyczny

Imperium– Fox
Mr. Robot – USA
Dom grozy – Showtime
Rectify – Sundance
The Knick – Cinemax
Pozostawieni – HBO
UnREAL – Lifetime

*Aktor/ka z Gościnnym Udziałem w Serialu Komediowym *

Ellen BurstynMamuśka – CBS
Anjelica Huston – Transparent – Amazon
Cherry Jones – Transparent – Amazon
Jenifer Lewis – Czarno to widzę – ABC
Timothy Olyphant – The Grinder – Fox
John SlatteryWet Hot American Summer: First Day of Camp – Netflix

Aktor/ka z Gościnnym Udziałem w Serialu Dramatycznym

Richard Armitage – Hannibal – NBC
Justin KirkManhattan – WGN America
Patti LuPone – Dom grozy – Showtime
Margo MartindaleŻona idealna – CBS
Marisa Tomei – Imperium – Fox
B.D. Wong – Mr. Robot – USA

Najlepszy Film Telewizyjny lub Limitowana Seria

Childhood’s End – Syfy
Fargo – FX
Luther – BBC America
Saints & Strangers – National Geographic Channel
Kto się odważy – HBO
The Wiz Live! – NBC

Najlepszy Aktor Drugoplanowy w Serialu Komediowym

Andre BraugherBrooklyn 9-9 – Fox
Jaime Camil – Jane the Virgin – The CW
Jay Duplass – Transparent – Amazon
Neil FlynnPępek świata – ABC
Keegan-Michael KeyPlaying House – USA
Mel RodriguezJak zdrówko? – HBO

Najlepszy Aktor Drugoplanowy w Serialu Dramatycznym

Clayne Crawford – Rectify – Sundance
Christopher Eccleston – Pozostawieni – HBO
Andre Holland – The Knick – Cinemax
Jonathan JacksonNashville – ABC
Rufus SewellThe Man in the High Castle – Amazon
Christian Slater – Mr. Robot – USA

Najlepszy Aktor Drugoplanowy w Filmie Telewizyjnym lub Limitowanej Serii

David Alan Grier – The Wiz Live! – NBC
Ne-Yo – The Wiz Live! – NBC
Nick Offerman – Fargo – FX
Jesse Plemons – Fargo – FX
Raoul Trujillo – Saints & Strangers – National Geographic Channel
Bokeem Woodbine – Fargo – FX

Najlepsza Aktorka Drugoplanowa w Serialu Komediowym

Mayim BialikTeoria wielkiego podrywu – CBS
Kether Donohue – You’re the Worst – FXX
Allison Janney – Mamuśka – CBS
Judith Light – Transparent – Amazon
Niecy Nash – Getting On – HBO
Eden Sher – Pępek świata – ABC

Najlepsza Aktorka Drugoplanowa w Serialu Dramatycznym

Ann Dowd – Pozostawieni – HBO
Regina King – Pozostawieni – HBO
Helen McCrory – Dom grozy – Showtime
Hayden Panettiere – Nashville – ABC
Maura TierneyThe Affair – Showtime
Constance Zimmer – UnREAL – Lifetime

Najlepsza Aktorka Drugoplanowa w Filmie Telewizyjnym lub Limitowanej Serii

Mary J. Blige – The Wiz Live! – NBC
Laura Haddock – Luther– BBC America
Cristin Milioti – Fargo – FX
Sarah Paulson – American Horror Story: Hotel – FX
Winona Ryder – Kto się odważy – HBO
Jean Smart – Fargo – FX

Najlepszy Serial Animowany

Bob’s Burgers – Fox
BoJack Horseman – Netflix
South Park – Comedy Central
Star Wars: Rebelianci – Disney XD
The Simpsons – Fox

Najlepszy Talk Show

Jimmy Kimmel Live! – ABC
Last Week Tonight with John Oliver – HBO
The Daily Show with Jon Stewart – Comedy Central
The Graham Norton Show – BBC America
The Late Late Show with James Corden – CBS
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon – NBC

Gala rozdania Critics’ Choice Award odbędzie się 17 stycznia 2016 roku.

Źrodło: variety.com


Klaudia Więciorek
Studentka dziennikarstwa. Lubi dobrą muzykę, dobre kino, dobry humor i... ludzi. :)