Lista 50 najlepszych seriali USA


Niemal cały świat ogląda seriale, które powstają dla stacji w Stanach Zjednoczonych. Z tego powodu brytyjski magazyn "Times" postanowił uporządkować bałagan jaki powstał z nieskończonej ilości produkcji telewizyjnych USA. Osobiście nie podzielam opinii "Timesa". Wiele tytułów można by się pozbyć, a dodać te bardziej wartościowe. Lista może służyć jako punkt odniesienia, kiedy skończą się Wasze ulubione seriale i zaczniecie zastanawiać się po jaką pozycję sięgnąć następnie.

CalifornicationCalifornication

50. Żniwiarz (Reaper)
49. The Office
48. Mentalista (The Mentalist)
47. Gotowe na wszystko (Desperate Housewives)
46. Californication
45. Głowa rodziny (Family Guy)
44. Jak poznałem waszą matkę (How I Met Your Mother)
43. Jericho
42. Trup jak ja (Dead Like Me)
41. Damages

Bez skazyBez skazy
40. Trawka (Weeds)
39. Seks w wielkim mieście (Sex in the city)
38. Chuck
37. Gdzie pachną stokrotki (Pushing Daisies)
36. The Colbert Report
35. Dollhouse
34. Bez skazy (Nip/Tuck)
33. Hoży doktorzy (Scrubs)
32. Friday Night Lights
31. Kości (Bones)

Breaking BadBreaking Bad
30. Herosi (Heroes)
29. Law & Order
28. Plotkara (Gossip Girl)
27. Flight of the Conchords
26. Breaking Bad
25. Ostry dyżur (ER)
24. Czysta krew (True Blood)
23. Dr House (House M.D)
22. Kryminalne zagadki Las Vegas (CSI)
21. 30 Rock

Nie z tego świataNie z tego świata
20. Ekipa (Entourage)
19. Braterstwo (Brotherhood)
18. John Adams
17. Sześć stóp pod ziemią (Six Feet Under)
16. Deadwood
15. Dexter
14. Mad Men
13. Arrested Developement
12. Generation Kill: Czas wojny (Generation Kill)
11. Nie z tego świata (Supernatural)

I pierwsza dziesiątka…

24 godziny24 godziny
10. Pohamuj entuzjazm (Curb Your Enthusiasm)
9. Świat gliniarzy (The Shield)
8. Miasteczko South Park (South Park)
7. Zagubieni (Lost)
6. Simpsonowie (The Simpsons)
5. Prezydencki poker (The West Wing)
4. 24 godziny (24)
3. Rodzina Soprano (The Sopranos)
2. Battlestar Galactica
1. Prawo ulicy (The Wire)

Jak brzmi wasza ocena na ten temat?

Photo col1

Patryk Tokarek (Patryk_Tokarek)

Maniak serialowy lubujący się w telewizji brytyjskiej, która moim skromnym zdaniem bije na głowę wszelkie inne jeśli chodzi o seriale, programy rozrywkowe, filmy dokumentalne i pełnometrażowe. Oprócz tego rzucam okiem na seriale azjatyckie, głównie japońskie. Oczywiście śledzę także wydarzenia na wielkim amerykańskim ekranie. Aktualnie, korespondent z Londynu :)

Komentarze 26

Photo col1

60x60 lixvpj
Theo_Griffin -

Jak dla mnie Lost jest za wysoko a za to brakuje Firefly – moim zdaniem zasłużył na miejsce w czołówce. Tyle ode mnie. Pozdrawiam

Photo col1
alexis -

jeśli chodzi o te starsze to :MacGyver, Drużyna A, Świat wg Bundych, Przyjaciele, Z archiwum X, Millenium.. i Moda na sukces haha ;D

Photo col1
Karait -

Brakuje wielu naprawdę świetnych seriali, mnóstwo za to chłamu na tej liście.
A gdzie Carnivale, Twin Peaks, Millennium, Rome,
Do kitu ten ranking.

60x60 kcjmdd
borciuchy -

Dobrze, że nie ma Prison Break to jest serial wypełniony bullshitami. Pierwszy sezon był dobry do momentu ucieczki. Drugi to już kpina z inteligencji. Najwyższy poziom trzymał sezon 3. Czwarty kolejna porażka z apogeum beznadziejności w momencie kradzieży Scylli.
Odnośnie rankingu to dziwi dość niska pozycja Herosów, przyczyna tkwi pewnie w ostatnim sezonie, który nie może się rozkręcić. Brakuje mi też serialu "Thief", może był zbyt krótki. A jeśli chodzi o seriale z przeszłości to nie można zapomnieć o kultowych – "MacGyver" i "Drużyna A" :P

Photo col1
dsu -

Gwiezdne Wrota kręcili chyba w Kanadzie dlatego nie ma ich w na liście najlepszych USA?

60x60 kfiqld
Camil21 -

prison break nadal mi sie podoba ale nie jest to, to samo co w sezonie 1 czy 2

60x60 k0falk
mysza_007 -

trochę się tego nawaliło ;p…co do lost to zgodzę się z tymi , że serial wraca do formy odkąd wrócili na wyspę w 5sez (znowu ta tajemniczość , pytania b ez odpowiedzi i wszystko to co cieszyło i przykuwało uwagę we wcześniejszych sezonach)…też już miałem zamiar zakończyć oglądanie..oglądam jeszcze tylko 24- co by nie mówić to w tym serialu naprawdę nonstop się coś dzieje i nie nudzi…może trochę przesadzony ale mi to akurat nie przeszkadza
no i rzeczywiście , żeby się za lost brać to warto całą reszte znać bo co chwile : pół roku wcześniej , 3 lata później , 20 lat temu itd….dobrze , że zawsze przypominają wątki w "w poprzednich odcinkach" których będzie dotyczył odcinek…ja się dzięki temu dość dobrze orientuje na szczęście

60x60 kibtv7
Ronaldinho -

"Lost" nie jest gorszy, jest taki jaki zawsze był, na tym samym doskonałym poziomie.
Odnośnie "Prison Break" już napisałem o tym, jest to ranking najlepszych seriali, a nie najpopularniejszych, a to bardzo duża różnica.
"Świat według Bundych" jeżeli byłaby to lista wszech czasów seriali USA powinien znaleźć się bardzo wysoko. No ale nie jest to chyba ranking wszech czasów, nie jest też od 2007, tak jak wcześniej się domyślałem. Najstarsze seriale to z wymienionych to:

60x60 kd9pfi
Tomassh -

gdzie do cholery są "Chirurdzy"! :/

60x60 kfiqld
Camil21 -

mnie rani brak prison break i świetnego serialu komediowego – świat według bundych

60x60 k05jyn
Asia -

Niektóre nie powinny znaleźć się na liście ( DeAD LIKE ME) a innych nie ma. Moje ulubione to Lost, Supernatural, True Blood, Prison Break (pierwszy sezon przynajmniej), Heroes, Fringe, Stargate SG-1, Dexter, Dr House , ER, Kości.

60x60 nkyejp
Trophy -

"Lost" nadal staram się oglądać, ale czuje, że jest coraz gorsze. Ciesze się, że nie ma na tej liście "Prison Break", bo to byłaby głupota do kwadratu. Polecam obejrzeć "Californication" – świetny Duchovny.

60x60 nw9qdl
Quagmire -

to miałoby sens gdyby nie to, że np Six Feet Under skończyli emitować w 2005 roku, więc ta lista to raczej wybór autora, do tego nie mam pojęcia jakimi kryteriami kierował się Times, oprócz jak widać średnio reprezentatywnej burzy mózgów w redakcji

60x60 kibtv7
Ronaldinho -

Całkiem rzetelny ranking. Problem z "Lost" (dla mnie nr 1 obecnie i chyba ogólnie) jest taki, że aby oglądać bieżące odcinki trzeba znać całą resztę, kojarzyć fakty, sklejać pewne elementy fabuły w całość, cofać się o kilkadziesiąt odcinków i to się niektórym nie podoba, którzy lubią mieć wszystko wyłożone na tacy i połykać to, co widzą nic więcej. Każdy odcinek coś wyjaśnia, tylko trzeba chcieć myśleć, ale i też czuć klimat wyspy. Chyba nie popełnię błędu, jeśli powiem, że "Lost" ma najbardziej rozwiniętą fabułę w czasie i przestrzeni ze wszystkich seriali.
Tak się zastanawiam dlaczego ja jeszcze jako fan sci-fi nie obejrzałem jeszcze żadnego odcinka "Battlestar Galactica", trochę wstyd, ale trzeba będzie nadrobić.
Myślę, że wystarczy jeden argument w celu wytłumaczenia dlaczego nie ma tu np "Prison Break", bo ten ranking jest rankingiem seriali tworzonych na poważnie.
Myślę, że trzeba wziąć pewną poprawkę (odnośnie postu Quagmire), że są tutaj chyba seriale, które były emitowane jeszcze w 2007 roku i te, które są obecnie emitowane.

Photo col1
Patryk_Tokarek -

Niby to lista najlepszych seriali, ale żeby takową sporządzić należałoby najpierw obejrzeć WSZYSTKIE seriale wyprodukowane w USA. Czy tylko moim zdaniem jest to niewykonalne przy nawet 100 latach życia?

60x60 kmxgw8
Solarie -

Buffy też nie ma, a oczywiście powinna być.

60x60 lnlywn
Marcin_Moszyk -

Taaa a na koniec się tak zawinie, że nikt znowu nic nie skuma ;P (12 odcinek był świetny)
Dziwne, że Dexter na 15 miejscu ;(

Photo col1
Patryk_Tokarek -

Zdecydowanie trzeba sięgnąć po 5 sezon Lost, bo jakikolwiek odcinek daje więcej odpowiedzi na trapiące widzów pytania niż wszystkie 4 sezony razem wzięte :)

60x60 k1ea5t
BigGiantHead -

Ranking całkiem, całkiem. Jedynie dziwię się, że "Jak poznałem waszą matkę" tak nisko, oraz szkoda, że "Gwiezdnych Wrót" brak. A tak to:
- "Świat gliniarzy" absolutnie zasługuje na tak wysokie miejsce, sam dałbym go nawet wyżej
- "Zagubieni" mimo wszystko jakiś tam poziom trzymają i nie stoczyli się jak "Skazany na śmierć", czy "Heroes", na którym ostatnio umieram z nudów
- "24 godziny" to w ogóle jest fenomen, 7 bardzo równych sezonów, oczywiście biorąc poprawkę na pewne przerysowania i uproszczenia w scenariuszu (zwane też bullshitami), ale i tak daje mnóstwo zabawy
- "Rodzina Soprano" ma u mnie minusa jedynie za fatalne moim zdaniem zakończenie
- "Battlestar Galactica" – mimo, że w środku trochę przynudzali, to jednak jako całokształt świetne
- "Prawo ulicy" świetne, stawiam w miarę na równi ze "Światem gliniarzy" i to naprawdę miłe zaskoczenie, że wygrało ranking, ale zasłużenie!

60x60 m0kcwv
ember -

To muszę sprawdzić! 4 sezonem byłam tak załamana, że przestałam oglądać i w ogóle interesować się tym :) Może niesłusznie, szybko się zniechęcam :)

Photo col1
Patryk_Tokarek -

Oj, Lost 5 sezonem podbił poziom do nieskończoności :)

60x60 m0kcwv
ember -

No wiem, wiem, ale jeżeli liczy się całość, nie powinno być Zagubionych (a na pewno nie aż tak wysoko) – moim zdaniem z sezonu na sezon robi się coraz słabiej. :(

Prison Breaka też lubię tylko pierwszy sezon :)

Photo col1
Patryk_Tokarek -

Bardzo dobrze, że nie ma Prison Break, pierwszy sezon był dobry, ale reszta to wielka klapa. A liczy się całość :)

60x60 m0kcwv
ember -

Tym, co najbardziej mnie dziwi, jest brak Prison Breaka. :P Zwykle pojawia się w takich rankingach na wysokich miejscach.
I jakoś nie zgadzam się z tym rankingiem, ale co tam :P

60x60 lvf98a
Trikster -

Amerykańskie kpiny z ludzkiej inteligencji. Tyle w temacie.

60x60 nw9qdl
Quagmire -

Z moich ulubionych widzę Scrubs i Family Guy’a, boli mnie brak X Files i Stargate Sg1… Rozumiem, że takie listy rządzą się swoimi prawami, ale te seriale jakoś zapisały się w historii amerykańskiej telewizji…

Twoja sugestia