Historia najbardziej popularnego i kontrowersyjnego polskiego reżysera, przedstawiająca jego życie od lat młodzieńczych aż do lat obecnych.

„Niewidzialna wojna” to chaotyczny zbiór utkany z anegdot o życiu artysty subiektywnie zreferowanych przez niego samego. 3

„Dla siebie nie dam rady, ale dla ciebie jestem w stanie to zrobić” – deklaruje przed ołtarzem chęć dalszego życia współczesny Patryk Vega. Właśnie przeszedł duchową metamorfozę: przestał pić, zdradzać, kraść, ćpać i zaufał Bogu. Reżyser nadal kręci kasowe filmy, ale pieniądze już go tak nie cieszą. Zaufany ksiądz doradza: zwolnij, zrób coś dopieszczonego. Patryk Vega posłuchał. Doszedł do wniosku, że najlepszą odpowiedzią na ten apel będzie nakręcenie filmu o nim samym, o wybitnym reżyserze. Jak pomyślał, tak zrobił. O ile jednak dotychczasowe dokonania filmowe złożyły się na kilkadziesiąt pozycji kręconych szybko, w skrótowej biegunce dyktowanej chęcią frekwencyjnego sukcesu, ale chętnie oglądanych, o tyle obecnie powstał film do bólu minoderyjny. Vega co prawda nie oszczędza tu siebie i przyznaje się do licznych słabości, lecz nie jest to skrucha do końca szczera, bo co i rusz okpi ją reżyser wstawkami świadczącymi o tym, że próżnych nawyków nie odstawił wraz z narkotykami. Liczne napisy podczas projekcji przypominające o sukcesach budżetowych, jakie przyniosły jego filmy, dowiodą, że kabotyńskiej pępowiny nowy Vega po tym nawróconym nie odciął ostatecznie.

Niewidzialna wojna (2022) - Rafał Zawierucha, Justyna Karłowska

„Dziękuję ci, Paciu” – ściska kilkuletniego Vegę mama. Mały Patryk swoją zaradnością wybawia ją z kłopotów finansowych, handlując, zarabiając, wymyślając rozmaite projekty. Ojciec wyjechał i nie interesuje się synem. Odtąd matka będzie towarzyszyła dziecku na trudnej drodze artystycznej kariery. „Egzamin uważam za zakończony” – bezceremonialnie wypala członkom komisji podczas matury pewny siebie Patryk. Nie jedyna to scena świadcząca o tym, że „Niewidzialna wojna”, film Vegi o nim samym, wart był realizacji choćby po to, by ostatecznie ugruntować geniusz reżysera „Pittbula”, „Botoksu” czy „Kobiet mafii”. „Zwolniłem dotychczasowy zespół scenarzystów” – oznajmia oczarowany kierownik produkcji po przeczytaniu scenariusza Patryka, który tylnymi drzwiami i bez kwalifikacji wywalcza sobie miejsce przy realizacji serialowego tasiemca. Odtąd kariera Vegi harmonijnie, choć nie bez pewnych kosztów własnych, pnie się ku górze.

„Niewidzialna wojna” to chaotyczny zbiór utkany z anegdot o życiu artysty subiektywnie zreferowanych przez niego samego. Już przywrócony Bogu Vega obiecuje nigdy nie naruszać siódmego przykazania. Nie złamie zapewne też dziewięciu pozostałych. Skromność jakoś tymczasem pozostawił Vega w kinowej szatni. Ale jak ma być inaczej, skoro szejkowie z Kataru składają mu właśnie kosmiczną propozycję w petrodolarach na kolejną szokującą produkcję. Może więc sobie Vega pozwolić w przerwach na negocjacje nakręcić film o życiu Pacia. Zaangażuje do tego zadania kwiat kinematografii oraz kilku amatorów. Co ciekawe: w roli kluczowej sportretował Vega siebie twarzami aż czterech aktorów. Niestety, w żadnej dobrze.

Niewidzialna wojna (2022) - Rafał Zawierucha, Anna Mucha

Rozpustny jeszcze Patryk podczas bankietu na okoliczność sukcesu komercyjnego jakiegoś ze swych filmów podrywa młodą dziewczynę. Ona początkowo mu odmawia, zasłaniając się miesiączką. Dzielny Pacio ze swadą zastrzega: „O czym ty mówisz, dziewczyno, ja byłem świadkiem podczas dwunastu sekcji zwłok”. Ewenement filmów Patryka Vegi choć krwawy i gęsty od trupów przybrał nieoczekiwany epilog. Ich autor może w nim liczyć na homilię o świecie konwersji, nawrócenia, religijnej pokuty. Albo przynajmniej na szkoleniową projekcję poglądową podczas lekcji katechezy.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 0
Skomentuj jako pierwszy.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…