Kiedy Olive odkrywa, że jej chłopak ją zdradza, postanawia wrócić do Grecji do swojego rodzinnego domu, aby uleczyć złamane serce. Tam spotyka się z wrogością miejscowych, którzy sprzymierzają się, aby uprzykrzyć jej życie. Właśnie wtedy Olive spotyka Jeta, rezolutnego dziewięciolatka, który przychodzi jej na ratunek. Zostaje jej przewodnikiem, negocjatorem i przyjacielem, sprawiając, że Olive nadaje swojemu życiu nowy sens, a przy okazji, również dzięki nowo poznanemu facetowi, spędza najpiękniejsze greckie wakacje.

„Greckie wakacje” to gwarancja spędzenia czasu bez wysilania ani jednej z wielu szarych komórek 5

Trzydziestopięcioletnia Olive jest protetykiem dentystycznym. Nie narzeka na brak zajęć ani też na powodzenie u mężczyzn, ale wszystkie jej dotychczasowe relacje z nimi były przelotne. Kobieta chciałaby się ustatkować, mieć męża i dzieci. Faceci jednak nie są skłonni wiązać sobie ręce zobowiązaniami. Olive jest zdesperowana. Jeśli już nie mężczyzna, to chociaż dziecko. „Dawca nasienia nie będzie patrzył na twoją urodę” – doradza jej matka. Olive, choć nie jest brzydka, podejmuje prawdopodobnie ostatnie wyzwanie. Wylatuje do Grecji. Chce odwiedzić dom zmarłego ojca, a przy okazji może poznać jeszcze mężczyznę swojego życia.

Greckie wakacje (2021) - Caleb Payne (II), Adam Neill

Greckie wakacje to film niekłopotliwy w odbiorze. Próżno się tu doszukiwać przesadnych podtekstów czy ukrytych znaczeń. Olive szuka miłości i chce być znalezioną. Nie jest w tym pragnieniu osamotniona. „Sami budujemy własne szczęście” - tak brzmi niezbyt wyszukane credo, jakie bliskie jest tożsamości Olive. Reżyserka filmu Bonnie Rodini nie ingerowała zbytnio w wybory swojej bohaterki. Olive szuka swojej drogi i jest blisko znalezienia własnego szczęścia. Tymczasem musi się uporać z niejasną przeszłością swojego ojca, która rzutuje na jej teraźniejszość.

Przewodnikiem Olive na greckiej wyspie będzie Jetmir. Chłopiec jest Albańczykiem i w przeciwieństwie do tubylców wyraża niemal bezinteresowną chęć pomocy. Olive nie jest dobrze widziana w miasteczku, które jest matecznikiem jej ojca. Trzęsienie ziemi zmiotło jakiś czas temu jego dom. Ostały się po nim tylko ruiny oraz studnia, która skrywa zagadki przeszłości. Olive zmuszona jest koczować w szczątkach ongiś ekskluzywnej rezydencji. W miasteczku nie znalazła dachu nad głową, choć według słów Jetmira hotel zionie pustką. Przeganiana z kąta w kąt Olive nie rozumie powodów afrontu. Sklepikarze nie chcą sprzedawać jej owoców, hotelarze nie pomogą w zakwaterowaniu. Tylko mały Jetmir wyraża chęć przewodniczenia Olive w jej chaotycznych peregrynacjach po wyspie.

Greckie wakacje (2021) - Erica Wessels, Adam Neill

„Nienawidzę nienawidzić” – deklaruje Olive. Tym gorzej znosi przykłady niezrozumiałej wobec siebie awersji. Zagadka wyjaśnia się po czasie. Mieszkańcy greckiej wyspy zostali zdominowani przez jedną z jej mieszkanek. Ona narzuciła pozostałym swój subiektywny punkt widzenia. Olive dopiero po czasie zdoła przekonać do siebie tubylców. Pomoże jej w tym Jetmir. Na horyzoncie pojawi się też przystojny Nikos. Losy Olive przyjmą korzystniejszy obrót. Tak się dopełni dość banalna historia sentymentalna.

„Greckie wakacje” to gwarancja spędzenia czasu bez wysilania ani jednej z wielu szarych komórek. Złotousty Jetmir, mimo niewielkiego doświadczenia życiowego, rozsypie worek złotych sentencji, jakie naprowadzą Olive na drogę prostych rozwiązań. Ona sama zaś, jako technik dentystyczny, poprawi zęby swoim niedawnym wrogom. Odtąd ich uśmiech będzie lśnił jaśniejszym blaskiem, pozbawiając właścicieli zawistnego grymasu.

Greckie wakacje (2021) - Sven Ruygrok, Erica Wessels

Utykająca po kontuzji nabytej na siłowni Olive zostaje jeszcze dodatkowo porażona przez promienie słoneczne. Taka była konsekwencja nocowania w ruinach pod chmurką. A mimo tych przeciwności losu kobieta pozostanie żegnana aplauzem. Wyjeżdżającej z greckiej wyspy Olive mieszkańcy zgotują owacje. Greckie wakacje wyglądają nie tylko dobrze w ofercie biura podróży, ale również w wersji filmowej. Choć w tej drugiej nikt nie gwarantuje ubezpieczenia za okolicznościowy uszczerbek zdrowotny.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 0
Skomentuj jako pierwszy.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Proszę czekać…