Salo, czyli 120 dni sodomy 1975

Salò o le 120 giornate di Sodoma

Film zrealizowany przez Piera Paolo Pasoliniego. Jest to historia grupy młodych ludzi, uprowadzonych na polecenie faszystowskich dygnitarzy. Niewinni i niczego nieświadomi stają się częścią chorych i perwersyjnych zabaw o podłożu seksualnym.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,
Paolo Bonacelli
jako Książę
Giorgio Cataldi
jako Biskup
Aldo Valletti
jako Prezydent
Caterina Boratto
jako Pani Castelli
Elsa De Giorgi
jako Pani Maggi
Hélène Surgère
jako Pani Vaccari
Sonia Saviange
jako Pianistka
Sergio Fascetti
jako Ofiara
Faridah Malik
jako Ofiara
Bruno Musso
jako Ofiara
Antonio Orlando
jako Ofiara

Film zrealizowany przez Piera Paolo Pasoliniego. Jest to historia grupy młodych ludzi, uprowadzonych na polecenie faszystowskich dygnitarzy. Niewinni i niczego nieświadomi stają się częścią chorych i perwersyjnych zabaw o podłożu seksualnym. majak01

Gatunek
Dramat, Horror
Słowa kluczowe
krew, włochy, faszyzm, morderstwo zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1976-01-10 (świat)
Wytwórnia
Produzioni Europee Associate (PEA) (koprodukcja)
Les Productions Artistes Associés (koprodukcja)
Kraj produkcji
Francja, Włochy
Inne tytuły
Salò, or The 120 Days of Sodom (tytuł międzynarodowy)
Salo ou les 120 journées de Sodome (Francja)
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
117 minut
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Komentarze do filmu 18
Moja_kolej

Coś starsznego!!!

Krzyk_Sowy 10

Może jestem dziwna ale film mi sie ten bardzo podobał

simonperch 1

Czymże może być film o konsumpcji fekaliów ?

atharoth 10

Arcydzieło! – I kto mi teraz powie, że Pasolini wielkim reżyserem nie jest? Wielkie brawa za odwagę, że zrobił film, który już chyba na stałe wpisał się na kartach historii filmu. Film ten jest dla mnie jednym z najlepszych dzieł Pasoliniego. Nie dlatego, że podniecają mnie sceny z filmu (bo nie podniecają :) ale dlatego, że Pasolini zastosował tak brutalną metaforę, by ukazać rzeczywiste okropieństwo, jakie niesie za sobą wojna i nieograniczona władza. Kiedy jednostka ma władzę nad życiem i śmiercią drugiego człowieka jest w stanie zrobić wszystko, by zaspokoić swoje żądze. Film pokazuje z jednej strony co może tkwić w umyśle człowieka, ukryte gdzieś głęboko, a z drugiej strony jakie mogą być tego skutki, gdy znajdzie się w warunkach, w których urzeczywistnienie swych pragnień jest możliwe. Taka parabola świetnie podkreśla całe zło i zepsucie człowieka. 10/10

WielkiBialyKrolik

Hm – Co by tu powiedzieć, napewno film ciekawy, temat bardzo interesujący zwłaszcza, że tematyka homosexualizmu jest często pomijana w filmach gdyż głównie uwaga skupiana jest na ewentualnym nadużyciom fizycznym wobec kobiet. Jest to film z lat 70-tych kiedy to powstało wiele moich ulubionych filmów, tej produkcji jednak nie zalicze do moich ulubionych nie dlatego,że jest wyjątkowo hard core`owa otóż nie, myślę, że żyjemy w takich czasach kiedy nie robi to aż takiego wrażenia (przynajmniej na mnie). Chodzi o to, że jak najbardziej, doceniam walory artystyczne filmu ale nie zporuszył mnie tak jak się spodziewałam. Myślę, że podświadomie jestem trochę rozczarowana, że nie był tak "mocny" jaki wydawało mi się, że będzie. Dobrze, że ktoś mimo wszystko wpadł na taki pomysł gdyż jest bardzo oryginalny. Najbardziej podobała mi się postać biskupa ( Giorgio Cataldi ), chyba najbardziej z jego fizjonomi można było odczytać szaleństwo i nieprzewidywalność. Muzyka Ennio Morricone, motyw muzyki klasycznej jest jak najbardziej spoko.

Film ten raczej zaliczam do "ciekawostek" ze względu na temat, oprawę itd. Nie jest to (w moim przypadku ) film, o którym jeszcze długo się myśli po obejrzeniu, nie, pojawiła się tylko taka myśl "Ciekawe jak ja bym się zachowała?" Na szczęście nie musiałam doświadczać takich lub podobnych rzeczy i obym nie musiała bo mówiąc szczerze słabo to widze :). To byłoby na tyle, aha z tego co wiem to duża liczba osób traktuje ten film w kategoriach horroru, no mi trudno jest określić jaki to gatunek filmowy, nawet nie będę próbowała bo to za trudne zadanie (jak dla mnie). Ogólnie to polecam jak już wcześniej wspomniałam jako "ciekawostkę".

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

Hsi_Nao
122 punkty
majak01
20 punktów
Angel
19 punktów
Ronaldinho
14 punktów
oooBANDYTKAooo
6 punktów
o1o6
5 punktów
Judith
4 punkty
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…