Wiatr buszujący w jęczmieniu 2006

The Wind That Shakes the Barley

Ken Loach tym razem pokazuje historię dwóch braci, którzy w imię wielkich idei i walki o równość i sprawiedliwość zostają zmuszeni, żeby stanąć przeciwko sobie. Damian porzuca karierę i w ślad za bratem wstępuje do partyzantki IRA. Jako lekarz będzie musiał zabijać ludzi, kiedy jednak go dokona tego wyboru będzie gotów bronić… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 5 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Cillian Murphy
jako Damien
Padraic Delaney
jako Teddy
Gerard Kearney
jako Dunica
William Ruane
jako Gogan
Kieran Aherne
jako Sweeney
Roger Allam
jako Sir John Hamilton
Laurence Barry
jako Micheail
Sabrina Barry
jako Julia
Frank Bourke
jako Leo
Fergus Burke
jako Teatroman
Antony Byrne
jako Przesłuchujący

Fabuła

Ken Loach tym razem pokazuje historię dwóch braci, którzy w imię wielkich idei i walki o równość i sprawiedliwość zostają zmuszeni, żeby stanąć przeciwko sobie. Damian porzuca karierę i w ślad za bratem wstępuje do partyzantki IRA. Jako lekarz będzie musiał zabijać ludzi, kiedy jednak go dokona tego wyboru będzie gotów bronić sprawy aż do śmierci. W Teddym, pozornie milczącym i zamkniętym w sobie, wszyscy widzą przywódcę. Władza, którą mu powierzono utwierdza go w słuszności przekonań. Jest realistą, wierzącym w kompromis, a nie romantykiem gotowym umierać za idee. Film to próba rozliczenia się z przeszłością i hołd złożony uczestnikom walk o niepodległość Irlandii. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Wojenny, Historyczny
Słowa kluczowe
krew, więzienie, morderstwo, przemoc zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2006-07-30 (kino), 2006-05-18 (świat), 2007-04-19 (dvd)
Dystrybutor
Best Film
Kraj produkcji
Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania, Niemcy, Włochy
Inne tytuły
Le vent se lève (Francja)
El viento que agita la cebada (Hiszpania)
Il vento che accarezza l'erba (Włochy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
127 minut

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 5

Redox 2009-08-31 6

6/10 – Film za bardzo stronniczy? Skrajnie lewicowy? Raczej nie. Nie powiedziałbym. Wiem jedno na pewno – z tego był świetny materiał na film. Wyszedł kolejny, typowy obraz, mówiący głośno "wojna jest be". Kilka rażących błędów logicznych w fabule, dziurawy scenariusz i dość przeciętne wykonanie sprawiają, że film nie tyle zaciekawia, co irytuje. I do tego ten Murphy. Może dobry do jakieś rólki w "Batmanie", ale na coś poważniejszego to wymięka.

pablo75 Redox 2010-10-08 6

Sama prawda. Mam takie same wrażenia po obejrzeniu tego filmu.

kerniu 2006-12-02 9

film poruszajacy do glebi – gorąco go polecam wszystkim milosnikom kina, i nie chodzi mi o ludzi ktorzy lubia tylko Masakry piła mechaniczna ;). …. gra aktorow jest swietna co tylko podwyzsza walory tego filmu. Film przedstawia wlasciwie dwie formy oddania sie "slusznej sprawie".

m13czu 2006-11-08 9

Zdecydowanie lepszy od VOLVER – Film zdecydowanie lepszy od VOLVER ktory rowniez zostal nowinowany do filmu roku 2006 (europa?).

Ciekawa opowiedziana historia z dziejów Irlandii. Mily krajobraz.

justangel m13czu 2009-07-25 8

Moim zdaniem bez sensu jest porównywanie dwóch całkowicie innych filmów, o zupełnie innym temacie. One są inne więc nie wiem w jakich kategoriach miałoby się je porównać?
"Wiatr…" jak dla mnie bardzo dobry, poruszający i trudny film. Zresztą temat wojny, sam w sobie jest trudny, a gdy do tego mamy bohaterów braci, rozdartych między lojalnością wobec idei (kraju), a wobec rodziny, tym bardziej problem porusza.

Współtworzą