Wielkie nadzieje 1998

Great Expectations

Młody Pip, sierota mieszkający z siostrą i jej mężem kowalem, natyka się na cmentarzu na zbiegłego więźnia. Niedługo później przychodzi mu też poznać życie całkiem inne niż w kuźni, kiedy zostaje zatrudniony do zabawiania ekscentrycznej panny Havisham i jej ślicznej podopiecznej Estelle. Po latach i mozołach pracy kowala Pip… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO2, 24 wrzesień 2017, niedziela 17:45 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zdjęcia Zobacz wszystkie 12 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Ethan Hawke
jako Finnegan 'Finn' Bell
Gwyneth Paltrow
jako Estella
Hank Azaria
jako Walter Plane
Chris Cooper
jako Wujek Joe
Anne Bancroft
jako Pani Nora Dinsmoor
Robert De Niro
jako Arthur Lustig
Josh Mostel
jako Jerry Ragno
Kim Dickens
jako Maggie Bell
Nell Campbell
jako Erica Thrall
Gabriel Mann
jako Owen
Jeremy James Kissner
jako Dziesięcioletni Finnegan
Raquel Beaudene
jako Dziesięcioletnia Estella

Fabuła

Młody Pip, sierota mieszkający z siostrą i jej mężem kowalem, natyka się na cmentarzu na zbiegłego więźnia. Niedługo później przychodzi mu też poznać życie całkiem inne niż w kuźni, kiedy zostaje zatrudniony do zabawiania ekscentrycznej panny Havisham i jej ślicznej podopiecznej Estelle. Po latach i mozołach pracy kowala Pip niespodziewanie otrzymuje sporą sumę pieniędzy, pod warunkiem, że wyjedzie do Londynu i wykształci się na dżentelmena. Zakochany w Estelle, zdobywając przyjaciół i wrogów, będzie musiał radzić sobie w wielkim świecie, aż pozna odkryje, kto jest jego dobroczyńcą opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Romans
Słowa kluczowe
miłość, morderca, na podstawie powieści, nowy jork zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1998-05-22 (kino), 1998-01-30 (świat), 2002-04-24 (dvd)
Dystrybutor
Syrena Films
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
111 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 3 wiadomości

Recenzje

Spełnione nadzieje widza 8

Ekranizacje klasycznych utworów literackich cały czas cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Aby w jeszcze większym stopniu zachęcić widzów do ich oglądania, twórcy przenoszą opisywane wydarzenia do czasów współczesnych, elastycznie dopasowując bohaterów i motywy ich postępowania do dzisiejszych norm. Takich filmów powstało już naprawdę wiele - lepszych lub gorszych. Można jako przykład wymienić: Romeo i Julię Baza Luhrmanna, Szkołę uwodzenia na motywach "Niebezpiecznych związków" czy 10 things I hate about you - bardzo luźną adaptację "Poskromienia złośnicy". Ekranizację powieści "Wielkie nadzieje" Charlesa Dickensa w reżyserii Alfonso Cuarona na pewno należy zaliczyć do tych udanych. Narratorem i głównym bohaterem opowieści jest Finnegan Bell (Ethan Hawke). Poznajemy historię jego życia od wczesnego dzieciństwa. Jako chłopiec pomógł zbiegłemu więźniowi (Robert De Niro) ukryć się przed ścigającą go policją. Później zostaje osobą do towarzystwa pewnej zdziwaczałej, starszej pani (Anne Bancroft) i jej siostrzenicy Estelli. Dziewczynka od pierwszej chwili robi na chłopcu piorunujące wrażenie. Jednak za sprawą ciotki (niegdyś wzgardzonej przez narzeczonego) Estella wyrasta na zimną kobietę (Gwyneth Paltrow), która z premedytacją łamie serce biednemu Finnowi. Jednak pewnego dnia życie Finnegana ulega radykalnej zmianie - gdy nieznany dobroczyńca postanawia pomóc mu w wystawieniu jego malarskich prac. Świeżo upieczony artysta wierzy, że sława i pieniądze pomogą mu zdobyć zimną Estellę.

Powieść Dickensa zyskała dzięki tej adaptacji wymiar ponadczasowy. Niezależnie od czasów, od biegu historii rozterki miłosne towarzyszą ludzkości bez względu na wszystko. Postać grana przez Anne Bancroft przez to, że została w młodości porzucona przed ołtarzem, pielęgnuje w sobie i młodziutkiej Estelli pogardę dla płci przeciwnej. Rana zadana w przeszłości jednej osobie ma destrukcyjny wpływ na życie dwóch kolejnych. Finn cierpi przez niezdolną do głębszych uczuć, wyniosłą Estellę. Ona zaś zdaje sobie sprawę z własnych ograniczeń. Wszystkie te relacje wzajemnie się napędzają, aby spotkać się w kulminacyjnym punkcie.

Historia sama w sobie jest wciągająca od pierwszej minuty. Piękne zdjęcia (zwłaszcza w scenach rozgrywających się na Florydzie) przywołują tęsknotę za jakimś idyllicznym miejscem na ziemi. Obrazy przesycone są słońcem i ciepłem. Symbolizują beztroskie, bezpowrotnie utracone dzieciństwo. Aktorsko film również stoi na wysokim poziomie. Ethan Hawke idealnie wczuł się w ducha swojej postaci. Znakomita Anne Bancroft jako ciotka nosi w sobie ból i niesamowity rys szaleństwa. Drugoplanowe role Roberta De Niro i Chrisa Coopera na pewno dodają Wielkim nadziejom atrakcyjności. Jedynym słabszym punktem jest Gwyneth Paltrow. Nie przekonała mnie. Może to kwestia postaci, ale jak na razie nie jestem w stanie dostrzec jej "wielkich aktorskich umiejętności".

Wielkie nadzieje to film, do którego warto wracać. Ciekawa historia, dobre aktorstwo, świetna ścieżka dźwiękowa i specyficzny klimat (który nasuwa skojarzenia z Ukrytymi pragnieniami Bernardo Bertolucciego) sprawiają, że film Cuarona zasługuje na duże uznanie.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 3

Avatar square 200x200

Edith 2009-08-26 3

Wielkie nadzieje – to ja miałam ale przed obejrzeniem filmu. Wielkie nadzieje że oglądnę ciekawy film – do czego mnie zachęciła muzyka i ciekawa zapowiedź w tv. Jednak wyżej niż 3/10 dać nie mogę. Po prostu nie mogę. Nie przemawia do mnie ten film ani drętwe aktorstwo głównych bohaterów ani nudna skądinąd fabuła. A te trzy gwiazdki są za muzykę i za ostatnie 15 czy 20 minut – no, jak się De Niro pojawia gdzieś tak pod konie – wtedy film nabiera tempa i "coś się dzieje"

juskowiak 2008-03-18 6

Liczyłem na lepszy fim. – dobre role Hawke’a i De niro, co jest standardem, ale zaskakujaco dobrze wypadla i wygladala Paltrow.
6/10.

Novqa 2008-02-27 9

9/10 – podobał mi się i tyle ;p

Współtworzą