Czas honoru to trzynastoodcinkowy serial historyczno-obyczajowy, inspirowany historią polskich dywersantów, którzy w czasie II wojny światowej przechodzili w Anglii szkolenia, by wrócić do okupowanej przez hitlerowców Polski z misją konspiracyjnej walki o niepodległość.
Odcinki 78 dodaj odcinek
Sezony
Akcja rozpoczyna się w maju 1945. Michał i Władek są w oddziale partyzanckim i ukrywają się w lesie. Gdy wpadają w "kocioł" zaczynają podejrzewać, że w oddziale jest zdrajca. Planują prowokację, aby go wykryć. Bronek wykonuje wyroki śmierci na komunistycznych konfidentach. Mieszka z Wandą w podwarszawskiej czynszówce. Janek zostaje wywieziony z niemieckiego obozu wraz z innymi więźniami. Przy punkcie kontrolnym przechwytują ich Amerykanie i przewożą do obozu dla uchodźców. Helena poszukuje informacji o Wandzie. Nie wie nawet, czy udało jej się przeżyć powstanie. W punkcie poszukiwawczym na warszawskiej Pradze podchodzi do niej tajemniczy mężczyzna o imieniu Kazimierz. Helena najwyraźniej dobrze go zna. W tym samym punkcie Władek i Michał szukają matki. Michał spotyka Celinę, której towarzyszy pisarz Paweł Butermant. Dyrektor jednego z departamentów Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Ada Lewińska, zleca pułkownikowi UB Wasilewskiemu odnalezienie i zadenuncjowanie dwustu polskich skoczków zrzuconych podczas wojny na teren kraju. W powiatowym biurze UB odnajdujemy także Karola Ryszkowskiego. Jako kapitan zajmuje się dość błahymi sprawami. Jego przełożony, pułkownik Wasilewski, rozkazuje mu sporządzić listę nazwisk i pseudonimów polskich skoczków, z którymi miał do czynienia podczas wojny...
Zgodnie z planem Władka, Michał dyskretnie obserwuje posterunek milicji w Żarnowcu. Okazuje się, że prowokacja zadziałała posterunek został wzmocniony siłami KBW, co oznacza, że zdrajca z oddziału partyzantów przekazał informację o planowanym napadzie na posterunek. W momencie przekazywania Bronkowi rozkazu Delegata Sił Zbrojnych na Kraj o złożeniu broni do lokalu wpadają funkcjonariusze UB, aresztują Bronka oraz Łącznika. Przed lokalem na więźniów czeka kapitan Ryszkowski.
Janek i Bolek przekraczają granicę i docierają do Radzymina – rodzinnego miasta Bolka, gdzie czeka na niego żona i dwuletni synek. Helena zgłasza się do Urzędu Miejskiego, w którym Kazimierz piastuje wysokie stanowisko. Ten wręcza jej nominację na urzędnika państwowego i ponawia prośbę o kontakt z Wandą. Michał odwiedza Celinę i robi jej wyrzuty za pracę w czerwonym wydawnictwie. Celina broni się, mówiąc, że służy przede wszystkim dobrej literaturze. Ruda planuje wyjechać z kraju wraz ze swoim współpracownikiem Ernestem. Straciła wiarę w sens dotychczasowej działalności. Karol zauważa na warszawskiej ulicy plakat „Ślubów panieńskich”, a na nim nazwisko Wandy. Zaczyna śledzić byłą żonę. Janek dociera wreszcie do Warszawy. Na praskim murze szuka informacji o Lenie, znajduje kartkę od Romka. W tym czasie Rainer w obozie jenieckim zdradza informację o zakopanym archiwum w strefie kontrolowanej przez Amerykanów. Sowieci zabierają Rainera i wyruszają w stronę checkpointu. Janek odnajduje Romka, ten mówi, że zarówno dziecko jak i Lena nie żyją, oboje zginęli w czasie powstania warszawskiego. Na oczach Janka zrozpaczony Romek wyciąga pistolet i przykłada do piersi...
Wasilewski dostaje od Ady reprymendę za brak postępów w sprawie skoczków. Wyżywa się na Karolu za swoje niepowodzenia. Daje mu tydzień na skompletowanie listy skoczków wraz z adresami. Karol zatrudnia Woźniaka i każe mu szukać w gestapowskich dokumentach nazwisk skoczków. Woźniak odnajduje kilkanaście nazwisk i zdjęć, m.in. Władka, Michała i Janka. Karol szybko natrafia na trop Janka. Maria i Otto wyruszają do Polski. Podczas noclegu zostają napadnięci przez ukrywających się uzbrojonych esesmanów. Bronek spotyka się z Brodowiczem, rozmawiają o zniknięciu Krawca. Bronek prosi o przeniesienie do oddziału partyzantów w Kampinosie. Oznajmia Wandzie, że musi zniknąć. Wanda nie rozumie, dlaczego Bronek kontynuuje walkę. Helena na Pradze zauważa plakat „Ślubów panieńskich” z nazwiskiem córki. Od razu udaje się do teatru, gdzie spotyka Wandę wychodzącą z próby. Władek i Michał ruszają na spotkanie z komendantem Jezierskim. Na miejscu znajdują zwłoki Jezierskiego i jego współpracownika Stanisława, obok leży ciężko ranny nieznajomy mężczyzna Bocian. Przy próbie wywiezienia mężczyzny, Michał i Władek wpadają w ręce Sowietów..
Janek zostaje aresztowany przez UB. Karol Ryszkowski natychmiast informuje Wasilewskiego o pierwszym sukcesie. Wasilewski osobiście przesłuchuje Janka i zwalnia go z aresztu, wcześniej pokazując zdjęcie, na którym jest Lena. Do obozowiska uchodźców trafia Bronek. Bronek i Ruda zaniepokojeni długą nieobecnością Michała i Władka ruszają ich śladem do chaty Jezierskiego. Na miejscu zastają jednak tylko trupy komendanta i Stanisława. Na Wandę czyha Karol. Oferuje przerażonej kobiecie swoją pomoc, Wanda jednak nie chce mieć z nim nic wspólnego. Maria i Otto docierają do Wrocławia, gdzie wita ich gościnnie żona Otta Berta. Celina dostaje od Buttermanta zadanie ma pokazać powojenną Warszawę dwóm początkującym, dobrze zapowiadającym się pisarzom.
Michał i Władek pomagają Bocianowi dotrzeć na spotkanie z Brodowiczem. Okazuje się, że Bocian jest w posiadaniu niezwykle ważnego dokumentu podpisanego przez samego generała Okulickiego. Ruda dostaje pilną depeszę od matki z prośbą o jak najszybszy powrót do domu. Do mieszkania Otta i Berty zostają dokwaterowani polscy lokatorzy. Niemcy nie potrafią przejść nad tym do porządku dziennego, są mimo przegranej wojny zszokowani nowym ładem. Kazimierz ponownie prosi Helenę o zorganizowanie spotkania, mimo że Wanda nie chce go znać. Janek wypuszczony przez UB wraca do Bolka i Jadzi, pokazuje im zdjęcie, które dostał od Wasilewskiego. Bolek z Jankiem rozpoczynają poszukiwania osób z fotografii.
Ruda dociera do Lublina, do matki. Okazuje się, że jej ojciec nie żyje. Za jego śmierć odpowiedzialny jest miejscowy ubek. Rainer próbuje zainteresować Amerykanów swoim sekretem o zakopanym archiwum. Berta i Otto przygotowują się do wyjazdu do Niemiec. W ostatnim momencie Otto decyduje się zostać z Marią w Polsce. Michał, Bronek i Władek nie wiedzą, w jaki sposób UB trafiło na ich ślad. Michał zaczyna śledzić Celinę, która spotyka się z literatem - oficerem LWP Kupsiewiczem. Wanda natomiast – śledzona przez Bronka – udaje się na spotkanie z ojcem do siedziby Urzędu Miejskiego. Prosi Kazimierza o pomoc w sprawie nachodzącego ją Karola. Ruda z matką chowają ojca. Podczas cichego pogrzebu dochodzi do brzemiennego w skutki incydentu. Wasilewski udaje się do Ady, aby uzyskać zgodę na śledzenie Kazimierza w związku z jego dziwną wizytą w Urzędzie Bezpieczeństwa. Bronek i Michał są przesłuchiwani przez Pułkownika Orlickiego z Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Sprawa dotyczy Bociana i jego wiarygodności jako emisariusza generała Okulickiego.
Michał spotyka się z Adą Lewińską, aby przekazać jej informacje od Bociana. Minister chce osobiście spotkać się z kurierem Okulickiego. Otto i Maria szukają pracy w szpitalu w Warszawie. Okazuje się, że nie tak łatwo odnaleźć się w powojennej rzeczywistości. Tymczasem Michał i Bronek zaniepokojeni zniknięciem Rudej i Władka szukają ich w warszawskim mieszkaniu Rudej. Władek cudem został uratowany od utonięcia w kanale.
Ada Lewińska świętuje wielki sukces. Przywódcy podziemia zostali ujęci. Pułkownik Wasilewski dowiaduje się, że od tej pory w śledztwie będzie mu pomagał major Zwonariew, jeden z asów radzieckiego wywiadu.
Bronek nie może dojść do siebie po śmierci kompanów. Ruda odzyskuje przytomność, daje Marii adres mieszkania, gdzie spotyka Władka. Marii udaje się wprowadzić Władka do szpitala do Rudej. Zwonariew przesłuchuje Michała. Janek zaczyna śledzić Wasilewskiego i dociera do jego domu. Wasilewski jedzie do swojej matki, u której Lena zostawiła Jasia i porywa dziecko.
Major Zwonariew przesłuchuje Rainera. Niemiec próbuje wzbudzić u ubeka zainteresowanie swoją kartą przetargową, jaką jest archiwum AK. Wskazuje Władka Konarskiego jako osobę, która zna dokładne miejsce ukrycia dokumentów. Zwonariew kolejny raz ośmiesza i upokarza Wasilewskiego. Organizuje przeniesienie więźniów: Rainera, Michała, Orlickiego, Brodowicza i Celiny. Sekretarka Kazimierza, Danuta, donosi na swojego szefa Karolowi. Kazimierz spotyka się z Adą i podczas intymnej rozmowy dowiaduje się o niechlubnej tajemnicy z jej przeszłości. Mimo protestów Marii ubecy w końcu wywożą ze szpitala Rudą.
Bronek, Władek i Janek docierają do Woronina, gdzie według Karola przetrzymywani są członkowie podziemia. Helena napastowana przez Wasilewskiego decyduje się ostrzec Kazimierza. Wasilewski dostaje zlecenie obserwacji i ochrony zbliżającej się premiery „Ślubów panieńskich”. Rainer przekazuje Władkowi plan pomieszczeń więziennych, liczy na pomoc przy odbiciu. Kolejny raz wspomina o Archiwum AK. Lena próbuje być miła dla Wasilewskiego i uśpić jego czujność. Władek prosi Wandę o pomoc i wstawiennictwo u Karola, gdyż tylko on może wiedzieć, gdzie wywieziono Rudą. Ada niespodziewanie odwiedza Kazimierza. Ostrzega go przed donosicielką. W trakcie rozmowy zdradza też Korytowskiemu, dlaczego Zwonariew został skierowany do Warszawy.
Rainer przekonuje Władka, że major Zwonariew nie zna prawdziwego miejsca ukrycia archiwum. Bronek, Michał i Władek obserwują miejsce, w którym przetrzymywana jest Ruda. Planują akcję odbicia...
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…