Zrozpaczona po odejściu Edwarda Bella Swan szuka pocieszenia u swego przyjaciela, wilkołaka Jacoba Blacka.

Księżyc w nowiu - bohaterowie powracają

BELLA

PEŁNE NAZWISKO: Isabella Marie Swan STATUS: człowiek GRUPA: do ustalenia DATA URODZENIA: 13 września 1987 DATA TRANSFORMACJI: SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: skłonna do ulegania wypadkom, przyciąga nieszczęścia, wampiry nie mogą czytać jej myśli CYTAT: „Nigdy nie wierzyłeś w sens naszej miłości. Zawsze to wiedziałam”.

Bella jest atrakcyjną i inteligentną dziewczyną zakochaną w wampirze Edwardzie Cullenie. Kiedy opuszcza on Forks, świat Belli wali się w gruzy. Choć kierowały nim szlachetne pobudki, to jednak Bella ich nie zna i wyjazd Edwarda oznacza dla niej koniec miłości życia. Popada w wielomiesięczną depresję. Wyrywa się z niej dzięki odnowieniu przyjaźni z dzieciństwa z Jacobem Blackiem. Jej skłonność do ryzykownych zachowań i pakowania się w kłopoty uruchamia łańcuch potencjalnie katastrofalnych wydarzeń, a Edwarda prowadzi do próby dokonania ostatecznego poświęcenia. Bella jedzie z Alice do miejscowości Volterra we Włoszech, by uratować Edwarda. Tam spotykają się z czcigodnym wampirzym rodem Volturi, który od wieków ustala prawa obowiązujące wszystkie wampiry. Na Bellę, która wcześniej marzyła by stać się wampirem, ponura rzeczywistość egzystencji wampirów Volturi działa otrzeźwiająco. Bella mieszka w Forks, z ojcem, Charliem. Mama, Renee mieszka w Jacksonville z nowym mężem Philem. Wychowała się w Arizonie.

Stephenie Meyer- autorka kultowej sagi

Stworzona przez Stephenie Meyer bestsellerowa seria książek, którą rozpoczyna Zmierzch stała się prawdziwym fenomenem kulturowym, tymczasem autorka nigdy nie zamierzała zostać pisarką, a historia, którą stworzyła ma zadziwiający początek. Meyer zwierzyła się, że 2 czerwca 2003 roku przyśnił się jej 13. rozdział Zmierzchu, fascynującej historii o miłości zwykłej nastolatki i… wampira. „Sen był pierwszym impulsem. Dobrze się tego dnia bawiłam. To było tylko dziesięć stron. Nie myślałam o pisaniu książki, chciałam po prostu zobaczyć, co się zdarzyło potem”. Choć wcześniej niczego nie napisała, już po trzech miesiącach przedstawiła wydawnictwu gotową powieść. Następnie podpisała ze spółką Little Brown and Company umowę na trzy kolejne książki opiewającą na kwotę 750 tys. dolarów.. W rezultacie cała seria osiągnęła imponujący wynik 53 milionów sprzedanych na świecie egzemplarzy i 91 tygodni znajdowała się na liście bestselllerów New York Timesa. „Zmierzch” został także uznany Najlepszą Książką Roku wg Publishers Weekly oraz Najlepszą Książką Dekady wg Amazon. Trzecia część serii potrzebowała zaledwie 2 tygodni żeby znaleźć się na pierwszym miejscu listy bestsellerów, detronizując tym samym ostatnią część Harry Pottera. Od tej pory sukces Stephenie Meyer jest porównywany do J.K.Rowling, a magazyn TIME umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych osób. Ostatnia książka autorki, „Przed świtem”, wydana w sierpniu 2008 w ciągu pierwszych 24 godzin sprzedała się w ilości 1 miliona 300 tysięcy egzemplarzy!!

Kim jest autorka kultowej sagi?

Stephenie Meyer urodziła się 24 grudnia 1973 roku w Connecticut. Dzieciństwo spędziła w Phoenix, w stanie Arizona. Uczęszczała do liceum Chaparral High School w Scottsdale (Arizona) i na Brigham Young University w Provo w stanie Utah, gdzie ukończyła wydział literatury angielskiej. W 1994 roku wyszła za mąż za Christina, z którym ma trzech synów: Gabe’a, Setha i Eliego. Jest mormonką, należy do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Zgodnie z nauką swego Kościoła nie pije alkoholu ani napojów, które mogą zakłócać zdolność wyrażania wolnej woli. Meyer jest fanką rockowego zespołu Muse. Wyznała, że koncert, który odbywa się w trzeciej części sagi, to właśnie koncert tego zespołu i że niektórzy z głównych bohaterów są ich fanami. Dobrze pisze jej się także przy muzyce takich grup, jak Ok Go, Gomez, Placebo, Blue October i Jack’s Mannequin.

W Polsce saga Stepenie Meyer jest wydawana przez Wydawnictwo Dolnośląskie. W sprzedaży znajdują się wszystkie cztery części: „Zmierzch” (Twilight), „Księżyc w nowiu” (New Moon) oraz “Zaćmienie” (Eclipse) oraz , „Przed świtem” (Breaking Dawn). W listopadzie 2008 na polskim rynku ukazała się powieść „Intruz” (The Host), inaugurująca nowy cykl Stephenie Meyer.

Strona internetowa Stephenie Meyer: http://www.stepheniemeyer.com/

Wampiry - nomadzi

VICTORIA

STATUS: wampir GRUPA: nomadzi DATA URODZENIA: nieznana DATA TRANSFORMACJI: nieznana SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Umiejętność skutecznej ucieczki i ukrycia CYTAT: „Nikt nie umie schować się tak jak ja”.

Ma ognisto rude włosy. James traktował ją instrumentalnie, była mu potrzebna, bo doskonale organizowała ucieczkę. Victoria natomiast bardzo kochała Jamesa i zdecydowana jest zabić Bellę, by pomścić śmierć ukochanego z rąk Edwarda. Wysyła Laurenta na zwiad, lecz sama zostanie odpędzona przez watahę wilków. Jest bardzo bliska zabicia Belli podczas jej ryzykownego skoku z klifu.

LAURENT

STATUS: wampir GRUPA: nomadzi DATA URODZENIA: ok. 1755 r. DATA TRANSFORMACJI: nieznana SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: nieznane CYTAT: „Masz szczęście, że to ja cię znalazłem”.

Laurent spędzał czas z Jamesem i Victorią oraz wampirzym plemieniem Denali, które przyjaźniło się z Cullenami. Choć nie jest wegetarianinem, odmawia uczestnictwa w grze jaką James prowadzi z Cullenami w sprawie Belli, co więcej, nawet ostrzega Cullenów przed niebezpieczeństwem. Jednak kiedy znajduje się sam na sam z Bellą, nie ma skrupułów, by ją zabić. Nie udaje mu się to, bo zostaje wytropiony i rozszarpany przez wilkołaki z plemienia Quileutów.

Wampiry - rodzina Cullenów

EDWARD

PEŁNE NAZWISKO: Edward Anthony Masen Cullen STATUS: wampir GRUPA: rodzina Cullenów DATA URODZENIA: 20 lipca 1901 r. DATA TRANSFORMACJI: 1918 r. SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: czytanie w myślach, wyjątkowa szybkość, nadzwyczajna siła CYTAT: „Jaki mam wybór? Nie mogę żyć bez ciebie, ale też nie zniszczę twojej duszy”

Edward Cullen został przemieniony w wampira przez Carlise’a Cullena na prośbę matki, gdy Edward był umierający. Kiedy jeszcze kosztował ludzkiej krwi, zabijał tylko tych, którzy na to zasługiwali. Obecnie jest wampirem-"wegetarianinem", tzn. nie atakuje ludzi. Edward bez przerwy dba o bezpieczeństwo Belli, która przyciąga kłopoty i zagrożenia. Edward jest przekonany, że wampiry nie mają duszy, dlatego odmawia doprowadzenia do transformacji Belli. Edward wykazuje nadzwyczajną wewnętrzną siłę powstrzymując się przed ugryzieniem Belli, nawet w tak nieodpartych momentach, jak pocałunek. Edward postanawia skłamać Belli, że jej nie kocha. Decyduje się na to po wypadku, kiedy Bella doznaje drobnego skaleczenia, co wyzwala w członkach jego rodziny drapieżny instynkt, którego nie mogą powstrzymać. Edward uświadamia sobie, że przy nim nad Bellą wisi śmiertelne zagrożenie. Nawet gdy nie ma go przy niej, ma ją na oku dzięki wizjom swojej siostry Alice. Zanim jedna z jej wizji okaże się błędna, uruchamia lawinę potencjalnie katastrofalnych wydarzeń, które doprowadzą Edwarda do próby dokonania ostatecznej ofiary. Edward jest wielokrotnym absolwentem college’u oraz ma dwa tytuły doktora medycyny (choć nie praktykuje). Jego rodzina jest stosunkowo zamożna, dzięki długoterminowym inwestycjom finansowym. Edward uwielbia muzykę i gra na pianinie.

ALICE

PEŁNE NAZWISKO: Mary Alice Brandon Cullen STATUS: wampir GRUPA: rodzina Cullenów DATA URODZENIA: około 1901 r. DATA TRANSFORMACJI: 1920 r. SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Widzi przyszłość, jeśli w wydarzeniach nie uczestniczą wilkołaki CYTAT: „Jesteś zdecydowanie przeciwna kradzieżom samochodów?” Ekscentryczna i dowcipna Alice chętnie akceptuje Bellę, ponieważ widzi w swoich wizjach, że w przyszłości zostaną przyjaciółkami. Miała też kiedyś widzenie, że Bella zostanie wampirem. Alice uwielbia przyjęcia, imprezy i modę. Kocha też dawać prezenty, bo z góry widzi, z czego obdarowany będzie się cieszył. Jest przemiłą dziewczyną, nawet ojciec Belli ją lubi. W jednej z wizji Alice widzi, że Bella tonie, więc biegnie jej na ratunek. Okazuje się, że ćwiczyła tylko skoki do wody, wcale nie popełniała samobójstwa. Obecność wilkołaka Jacoba Blacka wprowadziła zamieszanie w widzenie Alice. Niestety ponura wizja dotarła już do Edwarda, który wpadł w rozpacz po domniemanej śmierci Belli. Jedynym, co może teraz uratować Edwarda, który chce sprowokować ród Volturi, by go zabili, jest przyjazd Belli do Włoch. Aby tego dokonać, Alice kradnie żółte Porsche 911. Alice nic nie pamięta z czasów gdy była człowiekiem. Ktokolwiek przemienił ją w wampira, zrobił to najprawdopodobniej po to, by ochronić ją przed Jamesem. Z powodu swoich wizji przetrzymywana była w zakładzie dla obłąkanych. Jej wielką miłością jest Jasper Whitlock.

JASPER

PEŁNE NAZWISKO: Jasper Whitlock Hale STATUS: wampir GRUPA: rodzina Cullenów DATA URODZENIA: 1843 r. DATA TRANSFORMACJI: 1863 r. SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Zdolność odczuwania i manipulacji uczuciami innych CYTAT: „Ulżyłoby mi, gdybym nie czuł chęci zabicia ciebie”

Jasper był żołnierzem wojny secesyjnej i jest najświeższym członkiem klanu Cullenów. W restauracji poznał Alice, która czekała tam na niego, widząc ich spotkanie w swojej wizji. Razem przyjechali w 1950 r. do Cullenów, których także zobaczyła w jednym z widzeń. Jasper kocha Alice i zrobi dla niej wszystko. Jest najmniej przyzwyczajony do diety "wegetariańskiej" i dlatego ma duże kłopoty z samokontrolą, gdy Bella kaleczy się w palec. Używa nazwiska Hale, bo ludzie uważają ze są z Rosalie rodzeństwem.

ROSALIE

PEŁNE NAZWISKO: Rosalie Lillian Hale STATUS: wampir GRUPA: rodzina Cullenów DATA URODZENIA: 1915 r. DATA TRANSFORMACJI: 1933 r. SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: uroda CYTAT: „Szkoda, że nie ma nikogo, kto by zagłosował na mnie”

Rosalie nie przepada za Bellą. Sądzi, iż Bella nie docenia tego, że jest człowiekiem. W relacjach z nią zachowuje poprawność. Nigdy nie żywiła się ludzką krwią, ale wykorzystując swoje nadludzkie zdolności, doprowadziła do śmierci mężczyzn, którzy ją zgwałcili i zamordowali. Rosalie lubi koncentrować na sobie uwagę innych. Kiedyś była najpiękniejszą dziewczyną w miasteczku. Początkowo Carlisle sądził, że może ona zostać dziewczyną Edwarda, jednak łączą ich jedynie braterskie relacje.

EMMET

PEŁNE NAZWISKO: Emmett Mccarty Cullen STATUS: wampir GRUPA: rodzina Cullenów DATA URODZENIA: 1915 r. DATA TRANSFORMACJI: 1935 r. SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: siła CYTAT: „Nie przegapię następnej walki”.

Ulubionym pożywieniem Emmeta jest niedźwiedź grizzly, być może dlatego, że kiedyś o mało go nie zabił. Rosalie przekonała Carlisle’a, aby go zamienił w wampira. Emmett podszedł do tego spokojnie, rozumując, że jeśli Rosalie i Carlisle są wampirami, to nie jest to takie złe. Kiedyś żywił się ludźmi i narzucenie nowej dyscypliny przychodziło mu z trudem, lecz teraz jest prawdziwym ekspertem "wegetariańskiej" diety. Ma duże poczucie humoru i lubi współzawodnictwo. Kocha Rosalie i uczyni wszystko, by ją uszczęśliwić.

CARLISLE

PEŁNE NAZWISKO: Dr Carlisle Cullen STATUS: wampir GRUPA: rodzina Cullenów DATA URODZENIA: 1640 r. DATA TRANSFORMACJI: po 1663 r. SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: współczucie, zdolność do powstrzymania pragnienia ludzkiej krwi CYTAT: „Wyobraź sobie odwrócenie ról. Gdybyś była przekonana, że niszczysz duszę Edwarda, zrobiłabyś to?”

Syn duchownego ogarniętego obsesją wykorzenienia zła, ugryziony podczas polowania na wampiry. Po transformacji Carlisle nauczył się polować na zwierzęta, aby nie zabijać ludzi. Jakiś czas mieszkał z Volturi, ale odszedł od nich, kiedy nalegali, by żywił się ludzką krwią. Został lekarzem, bo pragnie pomagać ludziom. Dzięki wiekom praktyki, widok krwi nie porusza go. Zachowuje spokój i racjonalne podejście.

ESME

PEŁNE NAZWISKO: Esme Anne Platt Evenson Cullen STATUS: wampir GRUPA: rodzina Cullenów DATA URODZENIA: 1895 r. DATA TRANSFORMACJI: 1921 r. SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: żarliwa miłość CYTAT: „Dla mnie jesteś już członkiem rodziny”

Esme zakochała się w Carlisle’u jako młoda dziewczyna. Ponownie spotkali się, gdy była już mężatką, na skraju śmierci. Carlisle przemienił ją w wampira. Esme jest znawczynią architektury. Ponieważ będąc jeszcze człowiekiem miała dziecko, w naturalny sposób stała się matką dla rodziny Cullenów.

Wampiry - rodzina Volturi

ARO

STATUS: wampir GRUPA: rodzina Volturi DATA URODZENIA: ok. 1300 r. p.n.e. DATA TRANSFORMACJI: nieznana SZCZEGOLNE ATRYBUTY: czytanie w myślach poprzez dotknięcie CYTAT: „Uwielbiam szczęśliwe zakończenia. Tak rzadko się zdarzają”

Aro stoi na czele rodziny Volturi. Jest wytwornym i wyrafinowanym wampirem, który chce zwerbować Edwarda i Bellę do rodziny Volturi. Dlatego odmawia Edwardowi zgody na zabicie. Zezwala na bezpieczny wyjazd Belli i Edwarda, bo nie chce stać się ich wrogiem, mając nadzieję, że przyłącza się do jego rodu. W Belli widzi szczególny potencjał i wymusza na Edwardzie i Alice obietnicę, że wkrótce uczynią z niej wampira.

JANE

STATUS: wampir GRUPA: rodzina Volturi DATA URODZENIA: nieznana DATA TRANSFORMACJI: nieznana, ale w młodym wieku SZCZEGOLNE ATRYBUTY: Potrafi myślą zadać silny ból CYTAT: „To może troszkę zaboleć”

Jest wysokim rangą członkiem Straży Volturi. Ród wstrzymywał się z transformacją Jane i jej brata Aleka, czekając aż będą starsi, ale ludzie postanowili rodzeństwo spalić na stosie, oskarżając je o czary. Aro zmuszony był zamienić Aleca i Jane wcześniej niż planował, we wczesnym wieku młodzieńczym. Ciężkie doświadczenie z palenia na stosie wykształciło w Jane niezwykłą zdolność do telepatycznego zadawania bólu.

ALEC

STATUS: wampir GRUPA: rodzina Volturi DATA URODZENIA: nieznana DATA TRANSFORMACJI: nieznana, ale w młodym wieku SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: nieznane CYTAT: „Wysłali cię po jeden, a przyniosłaś dwa i pół. Sprytna jesteś”.

Alec jest wysokim rangą członkiem Straży Volturi. Zamieniony w młodym wieku razem z siostrą-bliźniaczką Jane. Dzięki rodzeństwu, rodzina Volturi praktycznie nie musi walczyć, przeciwnicy są po prostu masakrowani.

KAJUSZ

STATUS: wampir GRUPA: rodzina Volturi DATA URODZENIA: ok. 1300 r. p.n.e. DATA TRANSFORMACJI: nieznana SZCZEGOLNE ATRYBUTY: nieznane CYTAT: „Nie dajemy drugiej szansy”

Kajusz jest najbardziej sadystycznym spośród przywódców Volturi. Nalega, by zabić Bellę, Edwarda i Alice, ale Aro odrzuca ten pomysł.

MAREK

STATUS: wampir GRUPA: rodzina Volturi DATA URODZENIA: ok. 1300 r. p.n.e. DATA TRANSFORMACJI: nieznana SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: wyczuwa siłę związku między ludźmi CYTAT: „Już teraz wiem, co zrobisz, Aro”

Jeden z przywódców Volturi, który jednak trzyma się z boku. Cierpienie po stracie przyjaciela na przestrzeni wieków zamieniło go w zombi. Zadziwia go intensywność związku Belli i Edwarda.

Wilkołaki - wataha Quileute

JACOB

PEŁNE NAZWISKO: Jacob Black GRUPA: wataha Quileute UBARWIENIE: rudo-brązowe DATA URODZENIA: 1989 r. SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Wyjątkowo silny i szybki CYTAT: „Szkoda, że nie jestem potworem w jakich gustujesz, Bello”

Jacob jest impulsywny i niecierpliwy, jest też otwarty i ma wielki serce. Chętnie robi Belli różne przyjemności. Jako pierwszy napomknął jej, że Edward jest „zimnokrwistym” czyli wampirem. Należy do plemienia Quileutów. W okresie dojrzewania uświadamia sobie, że odziedziczył geny zmieniające go w olbrzymiego, silnego wilka, należącego do watahy chroniącej plemię przed wampirami. Wilkołaki mają wyższą temperaturę ciała niż ludzie, nie starzeją się i łatwo goją im się rany. Jackob kocha Bellę, lecz ona traktuje go jak przyjaciela, który wspiera ją w ciężkim, samotnym okresie życia. Jacob jest nieustępliwy i cierpliwy, wierząc że jest stworzony dla Belli. Pragnie ją chronić przed Laurentem i Victorią, wampirami, które chcą się na niej zemścić. Jacob jako wilkołak potrafi czytać w myślach. Większość czasu spędza z Bellą na odnawianiu dwóch motocykli, by mogli razem podróżować.

SAM

PEŁNE NAZWISKO: Sam Uley STATUS: wilkołak GRUPA: wataha Quileute UBARWIENIE: czarne DATA URODZENIA: 1985 r. SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: samiec alfa CYTAT: „ Jake ma rację. Nie masz problemu z odmieńcami”

Kiedy Sam stał się pierwszym od wielu lat wilkołakiem w plemieniu Quileutów, zmuszony był zrezygnować ze stypendium w college’u. Plemię było przekonane, że zaginął, podczas gdy on przez parę tygodni próbował wrócić do ludzkiej postaci. W chwili wściekłości okaleczył narzeczoną, która mimo to nie opuściła go. Jest przywódcą wilkołaków Quileute i dlatego ma wysoką pozycję w plemieniu.

PAUL

STATUS: wilkołak GRUPA: wataha Quileute UBARWIENIE: stalowo-szare DATA URODZENIA: nieznana SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: nieznane CYTAT: „Już widzę, jak ta miłośniczka pijawek rwie się, żeby nam pomóc!”

Paul jest porywczy. Walczy z Jacobem, gdy Bella widzi ich przemianę. JARED

STATUS: wilkołak GRUPA: wataha Quileute UBARWIENIE: brązowe DATA URODZENIA: nieznana SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: nieznane CYTAT: „Ta laska prowadza się w wampirami”

Został wilkołakiem jako drugi w kolejności po Samie Uley’u.

EMBRY

PEŁNE NAZWISKO: Embry Call STATUS: wilkołak GRUPA: wataha Quileute UBARWIENIE: szare z czarnymi plamami na grzbiecie. DATA URODZENIA: 1989 r. SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: nieznane CYTAT: „No to wilk wyskoczył z torby”

Przyjaciel Jacoba. Zamienia się w wilkołaka wcześniej niż Jacob, i dlatego musi go unikać, by nie poznał tajemnicy. Kiedy i Jacob staje się wilkołakiem, odradza się ich przyjaźń. Matka nie pochodzi z plemienia Quileute, i nie ma pewności, kto jest jego ojcem.

Więcej informacji

Proszę czekać…