„Gwiazda Kopernika” to pasjonująca animowana opowieść o człowieku, który dokonał największego odkrycia w dziejach świata. W niezwykłej epoce rozkwitającego Renesansu, astronomia miesza się z astrologią, alchemicy poszukują kamienia filozoficznego a podróżnicy dokonują wielkich odkryć. Wiara i nauka, cuda i rzeczywistość, złudy i marzenia. W tym wszystkim – mały Mikołaj, którego historia okrzyknie wielkim Kopernikiem … „Gwiazda Kopernika” to film animowany czerpiący z połączenia najlepszych cech tradycyjnego polskiego filmu animowanego i rozmachu wysokobudżetowych współczesnych animacji. Niezwykły i mądry film.

Animacja

470 tysięcy rysunków - tyle było potrzeba, by powstała „Gwiazda Kopernika”. To pierwsza od 20 lat, czyli od czasów „Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie”, polska pełnometrażowa produkcja animowana dla dzieci zrealizowana przez ostatnie istniejące studio animacji w Polsce – Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Ogrom tej pracy robi olbrzymie wrażenie, zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że wszystkie rysunki zostały wykonane ręcznie (na papierze lub komputerowym tablecie). Dla porównania: wyprodukowanie jednego odcinka „Bolka i Lolka” wymagało „tylko” około 5 tysięcy rysunków... Film został wykonany w technice animacji klasycznej z elementami 3D, podobną do wykorzystanej w wielkim hicie dla dzieci pt. „Król Lew”. Zastosowanie komputerowo nakładanych świateł i cieni, a także trójwymiarowych dekoracji daje odpowiednie wrażenie przestrzenności. Oryginalną muzykę skomponował wybitny polski kompozytor filmowy Abel Korzeniowski.

Historia

Mikołaj Kopernik, syn toruńskiego kupca, jest bystrym i ciekawym świata dzieckiem. Gdy ma dziesięć lat, niderlandzki astrolog Paul van de Volder przepowiada mu wielką przyszłość, rozwijając w chłopcu zainteresowanie gwiazdami. Paul van de Volder ponownie pojawia się w życiu Mikołaja, gdy ten jest już studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pomiędzy astrologiem szarlatanem a Wojciechem z Brudzewa i innymi profesorami uniwersytetu rozpoczyna się walka o duszę studenta. Astrologia walczy z astronomią. Z wątpliwości i pytań, które targają Mikołajem, rodzi się odkrycie, które zmieni świat.

Walory edukacyjne „Gwiazdy Kopernika” nie ograniczają się do przedstawienia w klarowny i zrozumiały nawet dla kilkuletniego dziecka sposób, na czym polegała teoria Kopernika i jak zmieniała ówczesne pojmowanie świata. Film przybliża fakty z życia uczonego: od dzieciństwa w kupieckiej rodzinie w Toruniu, wzrastanie pod opieką wuja, biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode, przez studia na Akademii Krakowskiej, po dalszą edukację w Bolonii i Rzymie. Wśród protagonistów pojawiają się postaci ówczesnych wybitnych astronomów, takich jak Wojciech z Brudzewa, czy Dominik Novara, co pozwala przybliżyć atmosferę naukowego ożywienia jakie miało miejsce w owym czasie. Kulturowy kontekst poszerza wprowadzenie do akcji postaci na poły mitycznych, takich jak Faust, który podobno w Krakowie uczył się czarnej magii. „Gwiazda Kopernika” jest też znakomitą okazją do poznania blasków i cieni życia codziennego na przełomie XV i XVI wieku. 

Choć na temat młodości Kopernika źródła są bardzo skąpe twórcy filmu dotarli do wszystkich dostępnych dokumentów - nawet astrologicznego wykresu, który został dla niego sporządzony i który odgrywa ważną rolę w przebiegu akcji. Film powstał w konsultacji z autorytetami w dziedzinie astronomii oraz osobami mającymi doświadczenie w edukacji dzieci i młodzieży m.in. dyrektorem Planetarium Śląskiego w Chorzowie Jackiem Szczepanikiem.

O filmie

W roku 2009, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii, przedstawiamy pasjonującą animowaną opowieść o człowieku, który dokonał największego odkrycia w dziejach świata. W niezwykłej epoce rozkwitającego Renesansu astronomia miesza się z astrologią, alchemicy poszukują kamienia filozoficznego, 
a podróżnicy dokonują wielkich odkryć. Wiara i nauka, cuda i rzeczywistość, złudy i marzenia. I mały Mikołaj, którego historia okrzyknie wielkim Kopernikiem...

Postać Mikołaja Kopernika jest znana na całym świecie. Fascynuje nie tylko naukowców pełnych podziwu dla dokonanego przezeń odkrycia, ale także zwykłych ludzi. I nie tylko tych zupełnie zwykłych, bo historią toruńskiego astronoma interesowały się na przestrzeni wieków takie wybitne osobistości, jak Napoleon Bonaparte, czy Fryderyk Chopin - obaj przybyli do Torunia w poszukiwaniu śladów po wielkim naukowcu. Jednak jak zainteresować Kopernikiem i jego działalnością współczesną młodzież i uczniów? Jak sprawić, by historia wielkiej naukowej rewolucji wydała im się żywa i bliska? Twórcy „Gwiazdy Kopernika” znaleźli odpowiedź: koncentrując się na młodości wielkiego uczonego wykreowali postać, z którą łatwo się utożsamić dzisiejszym młodym ludziom - niepokornego, czasem wręcz zbuntowanego młodzieńca, mającego w sobie ogromną ciekawość świata, która popycha go do wielkich odkryć. Kopernik został ukazany nie jako postać pomnikowa, ale żywy człowiek, mający swoje marzenia, problemy a także rozmaite wady. Krok po kroku, poznając bliżej bohatera i jego historię, zaczynamy też coraz lepiej rozumieć jak i dlaczego dokonał swojego wielkiego odkrycia. Pełna polotu i wyobraźni animowana forma pozwala przedstawić te skomplikowane zagadnienia w sposób obrazowy i zrozumiały nawet dla kilkuletniego dziecka. Co więcej „Gwiazda Kopernika” jest jak najdalsza od podręcznikowej nudy, a teorię wielkiego naukowca poznajemy niejako przy okazji jego perypetii miłosnych oraz na poły sensacyjnej intrygi związanej z osobą demonicznego astrologa Paula van de Voldera.

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…