Django

8,0
9,0
Tytułowym bohaterem filmu jest Django (Jamie Foxx), wyzwolony czarnoskóry niewolnik, który pod skrzydłami niemieckiego dentysty Schultza uczy się fachu łowcy nagród. We dwóch wyprawią się po żonę Django, która jest niewolnicą bezwzględnego plantatora Calvina Candie (Leonardo DiCaprio).

Aktorzy

Laureat Nagrody Akademii® oraz Grammy®, utalentowany artysta muzyczny i komediowy JAMIE FOXX (Django) należy dziś do elity najbardziej wszechstronnych aktorów Hollywood. W ostatnim czasie można go było oglądać na ekranach kin w komedii „Szefowie wrogowie” /Horrible Bosses/. Foxx jest laureatem Nagrody Akademii® za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Męską, którą przyznano mu w 2005 roku za sportretowanie legendarnego Ray’a Charlesa w wyreżyserowanym przez Taylora Hackforda fimie „Ray.” Kreacja ta przyniosła aktorowi także Złoty Glob, nagrodę SAG, BAFTĘ i NAACP Image oraz liczne inne prestiżowe wyróżnienia.

Również w 2005, Foxx nominowany był do Oscara®, Złotego Globu, nagród SAG, BAFTA i Image za drugoplanową rolę męską w thrillerze Michaela MannaZakładnik” /Collateral/, w którym partnerował na ekranie Tomowi Cruisowi. W tym samym roku bardzo dobrze oceniona została przez krytykę kreacja Foxxa – rola członka gangu, a następnie nominowanego do Nagrody Nobla Stana „Tookie” Williamsa w filmie „Odkupienie” /Redemption/.

W 2006 roku aktor pojawił się w obsadzie długo oczekiwanej adaptacji filmowej broadway’owskiego musicalu „Dreamgirls”. W wyreżyserowanym przez Billa Condona obrazie zagrali obok Foxxa Beyoncé Knowles i Eddie Murphy. Film został bardzo dobrze przyjęty przez widzów i krytykę i otrzymał statuetkę Złotego Globu. W kolejnym roku Foxx został producentem wykonawczym filmu „Life Support”, z udziałem Queen Latifah.

Foxx jest nie tylko utalentowanym aktorem, ale również muzykiem. Do tej pory nagrał dwa albumy „Unpredictable” i „Intuition”. W styczniu 2006 roku aktor podpisał umowę z SIRIUS Satellite Radio i rozpoczął prowadzenie swojej stacji radiowej Foxxhole.

Urodzony w Teksasie Foxx rozpoczynał karierę jako komik i aktor komediowy. We wczesnych latach 90-tych regularnie pojawiał się na małym ekranie w serialu komediowym „In Living Color”. W 1996 roku zaczął lansować swój własny program „The Jamie Foxx Show”, który z czasem stał się jednym z najwyżej ocenianych programów sieci telewizyjnej WB. Foxx nie tylko był pomysłodawcą i gwiazdą tego programu, ale również występował w roli producenta wykonawczego, a także reżysera kilku odcinków. W piątym roku wyświetlania programu Foxx uhonorowany został nagrodą NAACP Image Award.

Na dużym ekranie momentem przełomowym dla aktora był wysoko oceniony przez krytykę film Olivera Stone’a z 1999 roku „Męska gra” /Any Given Sunday/, w którym dołączył do grona takich aktorów jak Al Pacino, Cameron Diaz i LL Cool J.

W 2001 roku zagrał razem z Willem Smithem w biograficznej opowieści filmowej „Ali”, pierwszym wspólnym projekcie Foxxa i reżysera Michaela Manna. Aktor ma również w swoim dorobku takie tytuły jak: „Przynęta” /Bait/, „Miami Vice”, dramat wojenny „Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej” /Jarhead/, „Królestwo” /The Kingdom/, „Prawo zemsty” /Law Abiding Citizen/, „Solista” /The Soloist/, „Walentynki /the Valentine’s Day/ oraz „The Brain Storm”.

CHRISTOPH WALTZ (Dr King Schultz) uhonorowany został nagrodami Akademii®, SAG, BAFTA, Złotym Globem oraz nagrodą na Festiwalu Filmowym w Cannes za rolę nazistowskiego pułkownika Hansa Landy w wyreżyserowanym przez Quentina Tarantino filmie „Bękarty wojny” /Inglourious Basterds/.

Znakomitą rolę zagrał w obrazie Romana PolańskiegoRzeź” /Carnage/ na podstawie sztuki Yasmin Rezy pt. God of Carnage. W obsadzie filmu znaleźli się również Kate Winslet, Jodie Foster i John C. Reilly. W ostatnim czasie Waltz pojawił się również na dużym ekranie jako Kardynał Richelieu w „Trzech Muszkieterach /The Three Musketeers/ w reżyserii Paula W.S. Andersona. Zagrał także w obrazie „Woda dla słoni” /Water for Elephants/ oraz filmie Michela Gondry’egoThe Green Hornet”.

Pochodzący z Austrii Waltz od ponad trzydziestu lat związany jest z europejskimi produkcjami filmowymi, telewizyjnymi i teatralnymi. W europejskiej filmografii aktora są takie tytuły jak: „Gun-Shy”, „Lapislazuli”, „Pakt z diabłem” /Dorian/, „Falling Rocks”, „Przyzwoity przestępca” /Ordinary Decent Criminal/, „Brat naszego Boga” /Our God’s Brother/ oraz wiele innych. Na małym ekranie aktor wystąpił w wyreżyserowanych przez Adolfa Grimma, nagradzanych produkcjach „Der Tanz mit dem Teufel - Die Entführung des Richard Oetker“ oraz „Dienstreise - Was für eine Nacht Dienstreise“.

LEONARDO DiCAPRIO (Calvin Candie) trzykrotnie nominowany do Oscara, wielokrotnie nominowany do nagrody Złotego Globu - ostatnio za rolę Franka Wheelera w obrazie „Droga do szczęścia” /Revolutionary Road/.  Wcześniej otrzymał to prestiżowe wyróżnienie w 2007 roku za wyreżyserowany przez Edwarda Zwicka obraz „Krwawy diament” /Blood Diamond/. W tym samym roku DiCaprio otrzymał nominacje do wielu prestiżowych nagród przemysłu filmowego, w tym Złotego Globu i BAFTA za kreację w nagrodzonym Oscarem® obrazie „Infiltracja” /The Departed/, trzecim wspólnym przedsięwzięciu z reżyserem Martinem Scorsese. Jednym z wcześniejszych był nakręcony w 2004 roku „Aviator”, za który aktor był nominowany do Nagrody Akademii® oraz otrzymał statuetkę Złotego Globu. Ostatnią wspólną produkcją Scorsese i DiCaprio był obraz „Wyspa tajemnic” /Shutter Island/. W ostatnim czasie widzowie mogli zobaczyć aktora w wyreżyserowanym przez Clinta Eastwooda filmie „J. Edgar” oraz obrazie Christophera NolanaIncepcja” /Inception/. Obecnie wchodzi na ekrany remake „Wielkiego Gatsby’ego” /The Great Gatsby/ w reżyserii Baza Luhrmanna z DiCaprio w roli tytułowej.

Urodzony w Hollywood w Kalifornii DiCaprio rozpoczął przygodę z filmem w wieku 14 lat. Momentem przełomowym w jego karierze był film „Chłopięcy świat” /This Boy’s Life/ w reżyserii Michaela Caton-Jonesa, w którym zagrał rolę Tobiasa Wolffa, grając u boku takich gwiazd jak Robert De Niro i Ellen Barkin. W tym samym roku (1993) DiCaprio zagrał razem z Johnnym Deppem w obrazie Lasse HallströmCo gryzie Gilberta Grape'a” /What’s Eating Gilbert Grape/. Rola upośledzonego umysłowo młodego chłopaka przyniosła mu pierwsze w karierze nominacje do Oscara® i Złotego Globu. W 1995 roku aktor zagrał główne role w trzech odmiennych w stylistyce filmach – westernie Sama RaimiSzybcy i martwi” /The Quick and The Dead/, dramacie obyczajowym „Przetrwać w Nowym Jorku” /The Basketball Diaries/ oraz kostiumowym obrazie Agnieszki HollandCałkowite zaćmienie” /Total Eclipse/, w którym zagrał rolę francuskiego poety Arthura Rimbauda. W kolejnym roku powstały dwie produkcje z udziałem aktora: wyreżyserowana przez Baza Luhrmanna współczesna filmowa adaptacja „Romea i Julii” oraz „Pokój Marvina” /Marvin’s room/.

W 1997 roku DiCaprio zagrał jedną z głównych ról w absolutnym przeboju kasowym „Titanicu”. Film pobił wszelkie rekordy popularności i zdobył w sumie 11 statuetek Oscara®, w tym za najlepszy film roku. W kolejnych latach filmografia aktora wzbogaciła się o takie tytuły jak: „Człowiek w żelaznej masce” /The Man in the Iron Mask/, „Plaża” /The Beach/, „CelebrityWoody’ego Allena, „Złap mnie, jeśli potrafisz” /Catch me if You Can/ Stevena Spielberga oraz „Gangi Nowego Jorku” /Gangs of New York/ w reżyserii Martina Scorsese.

O filmie

Południe Stanów Zjednoczonych, dwa lata przed wojną secesyjną. W tym miejscu i czasie krzyżują się drogi dwóch głównych bohaterów filmu: niewolnika Django (laureat Oscara® Jamie Foxx) oraz tropiącego łotrów poszukiwacza fortuny o niemieckich korzeniach Dr Kinga Schultza (laureat Oscara® Christoph Waltz). Schultz jest na tropie nikczemnych szubrawców braci Brittle i tylko Django jest w stanie pomóc mu zgarnąć nagrodę za ich pojmanie. Żeby osiągnąć zamierzony cel Schultzowi potrzebny jest Django, tego z kolei kusi możliwość zdobycia obiecanej wolności, jeśli plan się powiedzie.

Zakończone powodzeniem przedsięwzięcie daje Django wyzwolenie, jednak mężczyźni postanawiają kontynuować współpracę i dalej iść wspólną drogą. Schultz nadal z chęci zysku tropi najbardziej poszukiwanych na Południu rzezimieszków, a pomaga mu w tym niezawodny Django. U boku takiego wytrawnego nauczyciela jak Schultz umiejętności tropiciela w wydaniu Django stają się coraz doskonalsze, jego cel jest jednak inny – pragnie odnaleźć i uratować Broomhildę (Kerry Washington), żonę, z którą wiele lat temu rozdzielił go okrutny los sprzedawanych niewolników.

Poszukiwania Django i Schultza z czasem prowadzą ich do osoby Calvina Candie (nominowany do Nagrody Akademii® Leonardo DiCaprio), właściciela niesławnej plantacji „Candyland”, gdzie pieczę nad niewolnikami sprawuje Ace Woody (Kurt Russell). Chcąc odnaleźć Broomhildę Django i Schultz węszą po plantacji wzbudzając podejrzenie wiernego Candiemu niewolnika o imieniu Stephen (nominowany do Nagrody Akademii® Samuel L. Jackson). Plany tandemu tropicieli zostają przejrzane, a oni sami stają się celem ataku niebezpiecznej organizacji. Jeśli plan ucieczki Django i Schultza razem z Broomhildą ma się powieść będą oni musieli wybierać między niezależnością a solidarnym działaniem, pomiędzy poświęceniem a ocaleniem…

Wyreżyserowany przez laureata Oscara® Quentina Tarantino na podstawie jego własnego scenariusza film „DJANGO” /DJANGO UNCHAINED/ został wyprodukowany przez Stacey Sher, Reginalda Hudlina i Pilar Savone. W roli producentów wykonawczych wystąpili Harvey i Bob Weinstein, Michael Shamberg, Shannon McIntosh oraz James Skotchdopole. Przy produkcji pracowali związani z wcześniejszymi filmami Tarantino aktorzy i twórcy, między innymi Christoph Waltz nagrodzony Oscarem® za brawurową kreację w „Bękartach wojny” /Inglourious Basterds/, Samuel L. Jackson znany z „Pulp Fiction” i „Jackie Brown” i Kurt Russell, który zagrał w „Death Proof”, a także koordynator układów kaskaderskich Jeffrey J. Dashnaw („Death Proof” i „Bękarty wojny”), charakteryzator Gregory Nicotero („Pulp Fiction”, „Kill Bill”, „Death Proof” i „Bękarty wojny”), dźwiękowiec Mark Ulano („Kill Bill”, „Death Proof” i „Bękarty wojny”) oraz operator Robert Richardson („Kill Bill” i „Bękarty wojny”).

Twórcy filmu

Twórca o niezwykłej wyobraźni i charakterystycznym stylu filmowym QUENTIN TARANTINO (Scenariusz/Reżyseria) wyrobił sobie pozycję jednego z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych twórców swojego pokolenia. Tarantino korzysta w swojej twórczości z różnych gatunków i motywów, nawiązując niejednokrotnie do klasyki kina. Jego ostatnią produkcją był film „Bękarty wojny” /Inglourious Basterds/, w którego międzynarodowej obsadzie znalazły się takie sławy jak: Brad Pitt, Diane Kruger, Michael Fassbender, Mélanie Laurent, Til Schweiger, Mike Myers i Christoph Waltz, uhonorowany za kreację pułkownika Hansa Landy Oscarem®. Film „Bękarty wojny” w sumie nominowany był do Oscara® w ośmiu kategoriach. Wcześniej Tarantino wyprodukował razem z Robertem Rodriquezem obraz „Grindhouse”, bezprecedensowy projekt dwóch niekonwencjonalnych twórców, współpracujących wcześniej przy „Od zmierzchu do świtu” /From Dusk to Dawn/, „Czterech pokojach” /Four Rooms/ i „Sin City”. Częścią projektu „Grindhouse” był również wyreżyserowany przez TarantinoDeath Proof” . Wcześniej reżyser zdobył rzesze wielbicieli na całym świecie kręcąc dwie części „Kill Billa” /Kill Bill VOL. 1/ i /Kill Bill/VOL. 2/ z udziałem Umy Thurman, Davida Carradine, Lucy Liu, Daryl Hannah, Vivici A. Fox i Michaela Madsena. Jako specjalny „gościnny” reżyser współpracował z Robertem Rodriguezem przy „Sin City”.

Tarantino rozpoczął karierę reżysera w 1992 roku kręcąc niskobudżetowy obraz „Wściekłe psy” /Reservoir Dogs/. Widzowie i krytycy na całym świecie byli zachwyceni odważnym i niekonwencjonalnym stylem tego nikomu dotąd nieznanego twórcy. Absolutnym przełomem w karierze Tarantino był jednak obraz „Pulp Fiction” z 1994 roku, który zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Film nominowany był również w siedmiu kategoriach do Nagrody Akademii®, ostatecznie przynosząc Tarantino statuetkę za Najlepszy Scenariusz Oryginalny. W tym cieszącym się dzisiaj statusem filmu kultowego obrazie zagrali John Travolta, Bruce Willis, Uma Thurman, Samuel L. Jackson, Eric Stoltz, Harvey Keitel, Tim Roth, Maria de Medeiros, Amanda Plummer i Christopher Walken.

Od czasu ogromnego sukcesu „Pulp FictionTarantino nakręcił jeszcze „Cztery pokoje” /Four Rooms/ i „Jackie Brown” (1997) ze znakomita rolą Pam Grier.

HARVEY i BOB WEINSTEIN (Producenci wykonawczy) są założycielami multimedialnej firmy The Weinstein Company, która działa na rynku rozrywki od 2005 roku. Pod jej szyldem powstały między innymi takie produkcje jak: „Grindhouse”, „Gdzie indziej jestem” /I’m Not There/, „Mgła” /The Mist/, „Klub dyskusyjny” /The Great Debaters/, „Vicky Cristina Barcelona”, „Lektor” /The Reader/, „Bękarty wojny” /Inglourious Basterds/, „Blue Valentine", zeszłoroczny laureat Oscara® obraz „Jak zostać królem” /The King’s Speech/ oraz tegoroczny laureat tej prestiżowej nagrody „Artysta” /The Artist/.

W filmowym dorobku Harvey’a i Boba Weinsteinów, którzy byli również założycielami wytwórni Miramax Films, powołanej do życia w  1979 roku są również takie tytuły jak: „Od zmierzchu do świtu” /From Dusk till Dawn/, „Halloween”, „Straszny film” /Scary Movie/, „Angielski pacjent” /The English Patient/, „Zakochany Szekspir” /Shakespeare in Love/, „Chicago”, „Aviator” /The Aviator/, „Gangi Nowego Jorku” /The Gangs of New York/, „Godziny” /The Hours/ żeby wymienić zaledwie część z nich. Filmy sygnowane nazwiskiem braci Weinstein w sumie otrzymały 303 nominacje do Oscara®, zdobywając ostatecznie 75 statuetek.

Więcej informacji

Proszę czekać…