Najwspanialsze historie biblijne: Dawid i Goliat 1985

David and Goliath

Derek i Margot to dwójka młodych archeologów, którym w pracy na stanowisku archeologicznym na Bliskim Wschodzie towarzyszy przyjaciel, Nomad Moki. Gdy wir w piasku wciąga ich do podziemnej starożytnej komnaty, przedostają się przez magiczne wrota do czasów, gdy królestwo Izraela zmaga się ze swoim największym wrogiem,… zobacz więcej

Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Robby Benson
jako David (głos)
Herschel Bernardi
jako Goliath (głos)
Darleen Carr
jako Margot (głos)
Rob Paulsen
jako Moki (głos)
Michael Bell
jako (głos)
Bernard Erhard
jako (głos)
Darryl Hickman
jako (głos)
Terence McGovern
jako (głos)
Michael Rye
jako (głos)
William Schallert
jako (głos)
Andre Stojka
jako (głos)

Fabuła

Derek i Margot to dwójka młodych archeologów, którym w pracy na stanowisku archeologicznym na Bliskim Wschodzie towarzyszy przyjaciel, Nomad Moki. Gdy wir w piasku wciąga ich do podziemnej starożytnej komnaty, przedostają się przez magiczne wrota do czasów, gdy królestwo Izraela zmaga się ze swoim największym wrogiem, Filistynami. Nasi bohaterowie będą świadkami słynnego pojedynku między olbrzymem Goliatem i żydowskim chłopcem, pasterzem Dawidem. Yasha

Gatunek
Krótkometrażowy, Animowany

Szczegóły

Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Greatest Adventure Stories from the Bible: David and Goliath
Great Bible Stories: David & Goliath
Czas trwania
26 minut

Recenzje

Hagada o Rocky'm 6
  • 2007-03-20
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Ten animowany film ożywia biblijną opowieść o Dawidzie i Goliacie. Kiedy Filistyni najechali Izrael, rozkładając się obozem między Socho a Aseka w Judzie, ich przedstawiciel Goliat zaproponował, aby o zwycięstwie zadecydowała walka "jeden do jednego". Był to starożytny, jakże mądry pomysł na to, by uniknąć wyniszczających bitew i w sumie szlachetny gest ze strony Filistynów, którzy byli znakomitymi wojownikami, uzbrojonymi w rzadką wtedy żelazną broń i dla Izraelitów praktycznie nie do pokonania.

W sam środek obozowiska Filistynów, w ich pełne czułości objęcia trafiają nasi bohaterowie - Margo, Derek i Moki, którzy jak zwykle przedostają się do starożytności wpadając w piaskowej burzy do podziemnej komnaty, gdzie znajduje się portal czasu. Tym razem poznają osobiście Dawida, przyszłego króla Izraela, w czasach gdy był jeszcze młodym chłopcem i pasł stada swego ojca, Jessego. Dawid zostaje wezwany do pałacu króla Saula, gdzie zabiera swoich nowych przyjaciół. Król Saul należał do najwybitniejszych strategów biblijnych czasów, ale trapiły go złe duchy i miewał wówczas napady złego nastroju, na które pomagała mu tylko gra Dawida na kinorze, starożytnym instrumencie strunowym w typie cytry. Czasem muzykoterapia nie skutkowała i Saul rzucał w Dawida włócznią. Tak że wiedz, czytelniku, że jeśli twój król rzuca w Ciebie włócznią, gdy mu grasz, to jest on szaleńcem.

Nikt nie wie skąd Filistyni, którzy przybyli prawdopodobnie z terenów Grecji wykombinowali Goliata. Wywodził się on bowiem z rodu gigantów, Anakitów, rdzennych mieszkańców Kanaanu, którzy pochodzili prawdopodobnie od "nefilim" - upadłych aniołów. Jak powszechnie wiadomo, biblijni aniołowie bynajmniej nie przypominają tłustych bachorków z blond loczkami czy też metroseksualnych pięknot o cielęcym wejrzeniu, jak by na to chcieli mieć niektórzy nadzieję. Jeden anioł potrafi unicestwić całą ludzką armię. Stąd też nie byle jaka siła jego potomka, Goliata i wysoki wzrost - ok 3m. Posługiwał się ponoć włócznią wielkości wału tkackiego z taką łatwością, jak my bierkami. Miał wszystkiego w nadmiarze, również palców u każdej kończyny miał po sześć, być może z tego powodu był mało zwrotny, i wystawiony na atak skoczniejszego przeciwnika.

Ale póki co Goliat stał, urągając Izraelitom i Bogu żywemu. Nietrudno zrozumieć, że po takim expose, gdy obie armie ustawiły się naprzeciw siebie w dolinie Elah, nikt z Izraelitów nie odważył się wystąpić do walki z kolosalnym przeciwnikiem. A Bóg, który posiada poczucie humoru a równocześnie nienawidzi siłowych rozwiązań i bezmyślnych robotów, jawnie zakpił sobie z mięśni Goliata, posyłając przeciw niemu chłystka z procą w ręku. Goliat aż się zapowietrzył z obrazy, ale zanim się odpowietrzył upadł jak długi, ugodzony w samo czoło kamieniem z procy Dawida. W ten sposób Dawid ocalił Izraela od okupacji filistyńskiej. Odtąd zyskał sławę, ale zanim stał się królem, został regularnym bandziorem, grasującym po okolicy z różnymi typami spod ciemnej gwiazdy, ale o tym w innej bajce.

Cechą charakterystyczną całej serii jest wierna i skrupulatna adaptacja oryginalnego tekstu, której autorem jest Harvey Bullock, inteligentnie i z humorem relacjonujący biblijne wydarzenia, tak że każdą opowieść ogląda się z przyjemnością i zainteresowaniem. Styl animacji jest typowy dla duetu producentów studia Hanna-Barbera: uproszczona technicznie animacja, z oszczędnym backgroundem z dość płaską perspektywą, podobnie płaskimi postaciami, za to obraz jest kapitalnie udźwiękowiony dzięki muzyce Hoyta S. Curtina i aktorom użyczającym głosu animowanym postaciom.

Fascynująca całe pokolenia czytelników hagada o nierównej walce stoczonej między Dawidem i Goliatem, wygranej w imię nieugiętej wiary, doczekała się wielu filmowych opracowań, a ta wersja animowana osiągnęła największą liczbę sprzedaży spośród całej serii "Najwspanialszych historii biblijnych", choć jest nietypowa jak na film dla dzieci i najbardziej krwawa z wszystkich filmów tego cyklu. Bezsprzecznie jest niezłą ilustracją biblijnej opowieści, lecz narzuca również skojarzenie z serią filmów o Rocky'm, pięściarzu, który zawsze stawał do walki z przeciwnikami przewyższającymi go warunkami fizycznymi, pokonując ich dzięki niezłomnemu duchowi.

2 z 10 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą