Z archiwum X 8.2

Para detektywów zostaje przydzielona do wyjaśnienia szeregu spraw paranormalnych.

Odcinki

War of the Coprophages 3x12 7.6

W pewnym miasteczku dochodzi do plagi zgonów, a ciała zmarłych pokryte są karaluchami. Pracująca z domu Scully ma na to wszystko wytłumaczenie naukowe, ale Mulder – będący na miejscu zbrodni w towarzystwie atrakcyjnej pani entomolog – podejrzewa, że insekty mogą być pochodzenia nieorganicznego lub pozaziemskiego.

Syzygy 3x13 7.6

Mulder i Scully prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych morderstw w New Hampshire, mogących mieć związek z rzadkim układem planet, który wpływa na ludzkie zachowanie.

Grotesque 3x14 7.6

Agenci dołączają do byłego mentora Muldera, głównego profilera w FBI, by wspólnie zająć się sprawą seryjnego zabójcy, który twierdzi, iż opętały go demony. Śledztwo robi się jeszcze bardziej tajemnicze po tym, jak sprawca zostaje ujęty, a morderstwa nadal nie ustają. Mulder angażuje się w tę sprawę głębiej niż można by się spodziewać, przez co Scully i Skinner zaczynają się martwić.

Piper Maru 3x15 7.6

Gdy francuski statek poszukiwawczy wysyła grupę nurków, w celu odzyskania tajemniczego wraku samolotu z okresu drugiej wojny światowej, ekipa pada ofiarą dziwacznej choroby. Mulder i Scully jadą do San Diego, by przyjrzeć się sprawie. W trakcie dochodzenia pojawia się znajoma twarz, a życie Skinnera ponownie znajduje się w niebezpieczeństwie.

Apocrypha 3x16 7.6

Podczas gdy Mulder nadal stara się ustalić przyczynę dziwacznej choroby, która dotknęła poszukiwaczy pogrążonego na morskim dnie, tajemniczego wraku samolotu, wielu przedstawicieli rządu stara się powstrzymać to śledztwo. W miarę jak Skinner dochodzi do siebie po strzelaninie, Scully odkrywa, że dyrektor wciąż znajduje się w niebezpieczeństwie, a zagraża mu ten sam człowiek, który zabił jej siostrę.

Pusher 3x17 7.8

Agenci Mulder i Scully poproszeni zostają o udział w sprawie dotyczącej mężczyzny, który rzekomo jest w stanie naginać ludzi do swojej woli. Podejrzany wykorzystuje swoje tajemnicze umiejętności do zmanipulowania Muldera do wzięcia udziału w ostatecznej rozgrywce.

Teso dos Bichos 3x18 7.5

Ekipa amerykańskich archeologów pracujących w Ameryce Południowej odkrywa urnę zawierającą prochy szamanki Amaru, indiańskiego plemienia. Kiedy przywódca ekspedycji, dr Roosevelt, postanawia przetransportować urnę do USA, zostaje zabity przez jaguara. Wkrótce ginie też pracownik muzeum. Mulder wierzy, że są to skutki wywiezienia urny, Scully natomiast odnosi się do tego sceptycznie, dopóki sama nie zostaje zaatakowana przez wściekłe koty.

Piekielne pieniądze 3x19 7.6

W malowniczym Chinatown w San Francisco dzieją się dziwne i podejrzane rzeczy. Giną ludzie, w dziwny sposób powiązani z loterią, polegającą na ciągnięciu kostek z jaspisowej wazy. Dzielni agenci Mulder i Scully współpracują z miejscowym detektywem chińskiego pochodzenia - Glenem Chao. Chao jest jednak lojalny wobec swych współziomków i utrudnia śledztwo, dopóki nie dowiaduje się, że chodzi o handel ludzkimi narządami.

Jose Chung "Z kosmosu" 3x20 7.5

Gdy pewna para nastolatków twierdzi, że porwali ich kosmici, agenci Mulder i Scully starają się dociec prawdy, ale każda strona przedstawia inną wersję tej samej historii, w tym sami „obcy”.

Awatar 3x21 7.6

Bohaterem odcinka jest dyrektor Skinner. Przed podpisaniem ostatecznego aktu rozwodu spędza parę dni w nadmorskim hotelu, gdzie zostaje uwiedziony przez atrakcyjną kobietę - jak się później okazało, prostytutkę. Kiedy budzi się rano, znajduje ją martwą w łóżku. Seria wydarzeń dowodzi, że Skinner stał się ofiarą konspiracji. Ktoś usiłuje go zabić, a w każdym razie przynajmniej doprowadzić do usunięcia go z FBI.

Grzęzawisko 3x22 7.7

Gdy zostaje zgłoszona seria tajemniczych zgonów i zniknięć w pobliżu jeziora w małym miasteczku w stanie Georgia, agenci Mulder i Scully zostają wezwani do przeprowadzenia śledztwa. W miarę jak legenda o zabójczym wężu morskim rozprzestrzenia się lotem błyskawicy wśród lokalnej ludności, agenci muszą przenieść swoje poszukiwania prawdy do... wody.

Pranie mózgu 3x23 7.6

W miarę jak agenci prowadzą dochodzenie w sprawie serii morderstw popełnionych przez zwykłych obywateli, rozzłoszczonych wskutek obejrzenia iluzorycznych obrazów w telewizji, zaufanie Scully do Muldera zostaje poddane ostatecznej próbie.

Powiadam ci, wstań 3x24 7.8

W miejscowości Arlington w stanie Virginia pewien mężczyzna w barze mówi przypadkowym gościom o swoich życiowych niepowodzeniach. Nagle, w akcie rozpaczy, zaczyna do nich strzelać. Kiedy sam zostaje postrzelony przez policję, świadek zdarzenia, Jeremiah Smith, cudownie uzdrawia postrzelonych, po czym znika niezauważony. Tymczasem "Palacz" spotyka się z matką Muldera. Wkrótce potem pani Mulder doznaje rozległego udaru. W szpitalu przekazuje Mulderowi wskazówkę, która pomaga mu odnaleźć ukryty w domu matki sztylet....

Lepsza rasa 4x1 7.8

Mulder zmaga się z doprowadzeniem Jeremiaha Smitha do swojej matki, by uratować jej życie. Ścigani przez łowcę kosmitów, w drodze trafiają do wioski, gdzie mieszkają i pracują klony porwanych dzieci, w tym siostry Muldera, Samanthy.

Dom 4x2 7.8

W małym, spokojnym miasteczku, agenci prowadzą śledztwo w sprawie śmierci noworodka, który urodził się z poważnymi i niepokojącymi defektami. Ślady prowadzą do pewnej rodziny genetycznych mutantów, którzy od pokoleń płodzą dzieci wyłącznie między sobą.

Teliko 4x3 7.5

Mulder i Scully zostają wezwani do przeprowadzenia śledztwa w sprawie niewytłumaczalnych zgonów kilku osób afrykańskiego oraz afroamerykańskiego pochodzenia, których skóra została pozbawiona pigmentu, w wyniku albo rzadkiej przypadłości medycznej, bądź dziwacznej klątwy.

Niepokój 4x4 7.7

Agenci Mulder i Scully prowadzą dochodzenie w sprawie szeregu dziwacznych porwań, a jedyną wskazówką są niewytłumaczalne zdjęcia. Jednak gdy Scully staje się kolejną, zamierzoną ofiarą, Mulder musi wejść w umysł zabójcy.

The Field Where I Died 4x5 7.6

W Apison, w stanie Tennessee, po otrzymaniu informacji na temat nielegalnego arsenału broni oraz o znęcaniu się nad dziećmi, FBI dokonuje nalotu na kompleks sekty o nazwie Świątynia Siedmiu Gwiazd. Nie są jednak w stanie nic znaleźć. Wkrótce potem Mulder doświadcza déjà vu, co naprowadza agentów na miejsce, w którym ukrył się przywódca sekty w towarzystwie swoich sześciu żon. Jedna z nich twierdzi, że pamięta Muldera z poprzedniego życia.

Sanguinarium 4x6 7.6

Dziwaczne morderstwa na oddziale chirurgii plastycznej pewnego szpitala sprawiają, że Mulder i Scully zaczynają podejrzewać, iż może być za nie odpowiedzialna jakaś siła nadprzyrodzona.

Wspomnienia palacza 4x7 7.8

Mulder, Scully i Byers spotykają się z Frohikem, który ujawnia im szczegóły z prawdziwego życia Palacza, w tym udział w zamachu na prezydenta Kennedy’ego oraz Martina Luthera Kinga.

Tunguska 4x8 7.8

Agent Krycek pojawia się w podejrzanych okolicznościach w samochodzie naładowanym materiałami wybuchowymi. Schwytany przez agentów Krycek twierdzi, że ma zamiar zdemaskować człowieka, który usiłował go zabić, i który jest odpowiedzialny za śmierć ojca i siostry Muldera. Krycek i Mulder udają się razem do Rosji. Tam zostają aresztowani.

Terma 4x9 7.9

W Rosji zostaje wydane polecenie, aby były członek KGB zabił wszystkich, którzy mieli kontakt ze skałą w USA. Mulder i Krycek usiłują uciec z obozu pracy na Syberii. Ulegają oni jednak wypadkowi: Mulder znajduje schronienie u tubylców, natomiast Krycek, aby przeżyć, musi dać sobie odciąć rękę.

Papierowe serca 4x10 7.6

Seria koszmarnych snów naprowadza agenta Muldera na ślady morderców dziewczynek. Okazuje się, że jest nim seryjny morderca, który od kilku lat siedzi już w więzieniu. Twierdzi on, że zamordował też siostrę Muldera. Agent postanawia dowiedzieć się prawdy, zaczyna jednak niebezpieczną grę z mordercą...