Z archiwum X 8.2

Para detektywów zostaje przydzielona do wyjaśnienia szeregu spraw paranormalnych.

Odcinki

Świat się kręci 4x11 7.4

Zabójczy deszcz w jednym z kalifornijskich obozów, w którym mieszkają nielegalni pracownicy z Meksyku, sprowadza Muldera i Scully na trop mitycznej bestii – Chupacabry. Imigranci twierdzą, że stworem odpowiedzialnym za śmierć młodej kobiety jest jeden z nich, a Scully dowiaduje się, że mężczyzna jest nosicielem zabójczego grzyba. Ale skąd on pochodzi?

Leonard Betts 4x12 7.7

Pracownik karetki pogotowia, świetnie znający się na medycynie, "zabiera" komórki nowotworowe ludziom chorym na raka, aby sam mógł przeżyć. Leonard Betts, sanitariusz posiada niespotykaną zdolność diagnozowania chorób. Po jego tragicznej śmierci w wypadku samochodowym, jego ciało znika z kostnicy. Agenci FBI zjawiają się w Pittsburgu, by poprowadzić śledztwo w sprawie kradzieży zwłok.

Never Again 4x13 7.6

Scully przyjmuje zaproszenie na randkę, nieświadoma faktu, iż mężczyzna popełnił wcześniej morderstwo, zmotywowany głosem w swojej głowie, który, jak twierdzi, pochodzi z jego tatuażu.

Pamiętaj o śmierci 4x14 7.8

Scully dowiaduje się, że ma raka mózgu tego samego typu, co kobiety, które twierdziły, że rozpoznają ją z ich rzekomych porwań – a tylko jedna z nich nadal pozostaje przy życiu. Podczas gdy Mulder prowadzi śledztwo w sprawie dziwacznych okoliczności, które mogą wyjaśnić jej porwanie sprzed dwóch lat, Scully podchodzi do tego w bardziej praktyczny sposób.

Kaddish 4x15 7.6

Jeden z trzech nastoletnich sprawców, którzy pobili i zastrzelili żydowskiego właściciela sklepu, zostaje później znaleziony martwy – z odciskami palców zmarłej ofiary napadu na ciele, zmuszając Muldera i Scully do ustalenia, czy w grę wchodzi zemsta czy jakaś siła nadprzyrodzona.

Unrequited 4x16 7.6

Tajemniczy zamach na wysoko postawionego wojskowego sprawia, że Mulder i Scully ścigają się z czasem, by ująć sprawcę, posiadającego niezwykłą zdolność ukrywania się przed ludzkim wzrokiem. Zamachowcem okazuje się weteran z Wietnamu, uznany za poległego były żołnierz Zielonych Beretów, który teraz mści się za pozostawienie go na pewną śmierć w jenieckim obozie.

Tempus Fugit 4x17 7.6

W trakcie świętowania urodzin Scully, Mulder dowiaduje się o śmierci Maxa Feninga w katastrofie samolotu. Agenci wkrótce odkrywają, że okoliczności związane z wypadkiem mogą mieć coś wspólnego z UFO.

Max 4x18 7.6

Mulder i Scully nadal prowadzą śledztwo w sprawie rzekomego zestrzelenia lotu 549 przez UFO. Napotykają na zaciekły opór ze strony wojska, które zaciera wszystkie ślady incydentu. Tymczasem Mulderowi udaje się spojrzeć na zawartość tajemniczego i poszukiwanego plecaka Maxa.

Synchrony 4x19 7.6

Mulder i Scully prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa, przy czym główny podejrzany przedstawia niesamowite alibi – śmierć została przepowiedziana, przez starszego człowieka, zdolnego przewidzieć, co się wydarzy w przyszłości.

Small Potatoes 4x20 7.8

W małym miasteczku rodzą się dzieci z ogonami. Mulder i Scully przyjeżdżają na miejsce, gdzie mają do czynienia z podejrzanym, który okazuje się prawie niemożliwy do rozpoznania.

Zero Sum 4x21 7.6

Agent Mulder rozpoczyna dochodzenie w sprawie dziwnej śmierci, która, jak udaje się mu ustalić, powiązana jest z dyrektorem Skinnerem. Tymczasem Skinner podpisuje swój własny pakt z diabłem, desperacko starając się uratować Scully przed rakiem, który zaczął się przerzucać na resztę ciała.

Elegy 4x22 7.6

Mulder i Scully podążają śladem serii morderstw, które prowadzą do pewnego zakładu dla chorych psychicznie, kierując się pozornie nie mającą sensu wskazówką – każda ofiara rzekomo została ostrzeżona przez kogoś zmarłego. Podczas gdy Mulder dokonuje zaskakujących odkryć, Scully zostaje przypomniana jej własna śmiertelność.

Demony 4x23 7.6

Mulder budzi się w motelowym pokoju z krwią na rękach, nie pamiętając niczego z dwóch ostatnich dni, po czym zaczynają go prześladować wizje z przeszłości jego rodziny. Wkrótce staje się głównym podejrzanym w sprawie o brutalne, podwójne morderstwo.

Getsemani 4x24 7.6

Mulder i Scully starają się dociec prawdy po tym, jak w północnej Kanadzie pewien antropolog odkrywa coś, co może być zamarzniętymi szczątkami życia pozaziemskiego.

Redux 5x1 7.7

Mulder dociera do tajnego obiektu badawczego, w którym może znajdować się lek na chorobę Scully. Tymczasem ona przeprowadza eksperyment w nadziei na ustalenie pochodzenia wirusa.

Redux II 5x2 7.8

Wskutek zapaści Scully trafia do szpitala, a Mulder wciąż prowadzi poszukiwania leku na jej chorobę, jak również stara się ustalić tożsamość kreta, działającego w szeregach FBI. Nieoczekiwanie otrzymuje pomoc z najmniej spodziewanego źródła.

Detour 5x4 7.7

Jadąc z dwoma innymi agentami na seminarium integracyjne, odbywające się na Florydzie, Scully i Mulder natrafiają na sprawę zaginięcia mężczyzn na zalesionym terenie. W pobliskim miasteczku rozchodzą się plotki o istnieniu leśnych potworów, zatem agenci postanawiają sprawdzić, na ile są one prawdziwe.

The Post-Modern Prometheus 5x5 7.7

Agenci jadą do małego miasteczka w Indianie po tym, jak Mulder otrzymuje list z prośbą o pomoc w rozwiązaniu pewnej tajemnicy. Tutejsi mieszkańcy wierzą, że w okolicy grasuje przypominający Frankensteina potwór. Scully oczywiście uważa to za nonsens, ale wkrótce zmienia zdanie, gdy na własne oczy widzi postać, która wydaje się być straszliwie zdeformowanym mężczyzną.

Christmas Carol 5x6 7.6

Tajemniczy telefon oraz rzekome samobójstwo naprowadzają Scully na trop dziewczynki, która może być córką jej siostry, Melissy. Dalsze śledztwo wykazuje, że dziecko zostało adoptowane, a jego przybrana matka zamordowana. Zlecone przez Scully badania DNA dają interesujące rezultaty.

Emily 5x7 7.6

Wyniki badań DNA wskazują na to, że Scully jest faktycznie matką Emily. Mulder uważa, że sprawa ma związek z wcześniejszym porwaniem jego partnerki. Tymczasem dziewczynka zapada na ciężką chorobę. Poszukując informacji na temat jej dolegliwości, Mulder trafia na ślad łowców kosmitów oraz odnajduje miejsce narodzin Emily, dokonując przy tym szokującego odkrycia.