Misja Afganistan 7.0

Porucznik Konaszewicz zostaje dowódcą plutonu podczas wyjazdu do Afganistanu.

Odcinki

Sezony
Lata

Towarzysze broni 1x1 7.1

Gwizdek sierżanta kończy trening. Żołnierze biegną do szatni. Malbor (Piotr Rogucki) wyjmuje z szafki swój nowy nabytek: amerykańską kamizelkę kuloodporną. Prezentuje ją kolegom: Iwanowi (Mikołaj Krawczyk) i Biskupowi (Marcin Piętowski). Do szatni wchodzi Zbój (Eryk Lubos), pomocnik dowódcy plutonu. Podaje datę wyjazdu na poligon. Iwan klnie, nie odpowiada mu ten termin. Straci ważny mecz "Kolejorza" z Legią. Zbój ma jeszcze jedną wiadomość: dowódca ich plutonu, porucznik Zyber, nie jedzie do Afganistanu. Żołnierze są w szoku: Zyber przygotowywał pluton do wyjazdu na misję. Porucznik Żądło (Tomasz Schuchardt) dowiaduje się od przełożonego, majora Szeligi (Piotr Michalski), że Zybera zastąpi porucznik Paweł Konaszewicz (Paweł Małaszyński) - świeżo po szkole oficerskiej, syn słynnego generała, który dowodził kontyngentem w Iraku. Żądło jest zbulwersowany tą decyzją.

Pierwsza krew 1x2 7.2

Pluton Konasza (Paweł Małaszyński) przybywa do bazy. Już pierwszego dnia żołnierze otrzymują zadanie. Mają dostarczyć do jednej z wiosek pomoc humanitarną, tzn. zorganizować transport najpotrzebniejszych rzeczy. Konaszewicz musi zaplanować wyjazd i uzgodnić go z TOC-iem (z ang. Tactical Operation Center), czyli z centrum dowodzenia. Tam Konasz spotyka porucznik Justynę Winnicką (Ilona Ostrowska). Sprawna, zdecydowana, ładna... Świetnie prezentuje się w mundurze polowym. Konaszewicz jest pod dużym wrażeniem. Pluton wyrusza z bazy z ładunkiem pomocy. Po sprawnie przeprowadzonej akcji, z TOCu dociera komunikat o zbliżającej się ciężarówce z rebeliantami.

Przesyłka z Pakistanu 1x3

W TOC-u przechwycono alarmujący komunikat - talibowie czekają na ważną przesyłkę z Pakistanu. Tymczasem na lądowisku siada śmigłowiec z Młodym (Sebastian Fabijański) na pokładzie - szeregowy Emil Hołubiczko ma zastąpić rannego Biskupa (Marcin Piętowski). Szeliga (Piotr Michalski) wysyła pluton Konasza (Paweł Małaszyński) w góry, skąd przechwycono wiadomość. Celem jest konstrukcja osłonięta kamiennym murem. Wokół kręcą się uzbrojeni ludzie. Wewnątrz leżą pojedyncze wyrzutnie z pociskami rakietowymi. Rakiety są wycelowane w polską bazę! Polaków zauważa patrolujący okolicę zwiadowca talibów. Dochodzi do wymiany ognia. Szeliga obserwuje akcję na ekranach w centrum dowodzenia. Wysyła na pomoc Żądło (Tomasz Schuchardt). Udaje się zniszczyć stanowiska startowe rakiet, ale ludziom Konasza kończy się amunicja. Nie mają jak się bronić, a Żądło jest jeszcze daleko.

Nikogo nie zostawiamy 1x4

W bazie kolejny dzień nieobecności Młodego, który został porwany przez talibów podczas akcji w górach. Poszukiwania są prowadzone na dużą skalę, z udziałem śmigłowców i sił specjalnych. Miejscowy policjant Nadir twierdzi, że wie, gdzie jest przetrzymywany Młody. Konasz próbuje przekonać Szeligę, żeby sprawdzili tę informację. Major nie zgadza się. Twierdzi, że komandosi przeczesali wioskę wskazaną przez policjanta i nie ma tam porwanego. Konaszewicz prosi o wyznaczenie kolejnych zadań, bo jego chłopcy, spędzając bezczynnie czas w bazie, wariują wciąż gadając o Młodym. Żołnierze wyruszają na patrol, który ma dramatyczny przebieg. Po powrocie, kiedy wszyscy świętują, na imprezie pojawia się Żądło. Atmosfera się zagęszcza.

Blizny 1x5 6.5

CANAL+ Premium 12-11-04 (Polska)

Konasz dowiaduje się o śmierci ojca. Dostaje urlop i leci na kilka dni do Warszawy. Pogrzeb generała Konaszewicza odbywa się z pełnym ceremoniałem wojskowym. Po uroczystości Paweł dostrzega w tłumie żałobników Biskupa. Zaprasza go do domu na obiad, podczas którego okazuje się, że Biskupski od trzech tygodni nie był w domu. Paweł zawozi kolegę do kliniki na Szaserów, gdzie czeka na niego żona Joanna z synem Jasiem. Tymczasem w Afganistanie, w polskiej bazie Żądło próbuje wykorzystać jak najlepiej czas, kiedy Konaszewicza nie ma blisko Justyny.

Porachunki 1x6

W bazie trwają przygotowania do corocznego Biegu Powstania Warszawskiego. Przyjmowane są zakłady, kto wygra wyścig - Polacy czy Amerykanie. Z polskich żołnierzy zgłaszają się Arek i Iwan. Mamut zakłada się z Timem, Amerykaninem polskiego pochodzenia, stacjonującym w amerykańskiej bazie w Ghazni. Jeśli Polak zwycięży, Tim będzie musiał oddać Mamutowi swoją kolekcjonerską broń. Tymczasem na helipadzie ląduje śmigłowiec z Konaszem, z którym przylecieli dziennikarze akredytowani przy biegu. Są między nimi Marta i Olo, którzy - jak się szybko okazuje - są zainteresowani zupełnie innym tematem.

Dobra robota 1x7

Rosomaki z polskim plutonem jadą drogą pośród pól uprawnych. Macha do nich afgański chłopiec. Kiedy pojazdy mijają dziecko, wybucha mina-pułapka. Dwóch żołnierzy zostaje rannych. Chaos, zamieszanie. Żołnierze wyskakują z transporterów, zajmują pozycje obronne, wypatrują przeciwnika - to może być zasadzka kombinowana. Trwa przesłuchanie chłopca, który naprowadził Polaków na pułapkę. Afgańczyk twierdzi, że był w miejscu zamachu przypadkiem. Konasz podejrzewa, że to kłamstwo. Według niego dzieciak był "szczerbinką" talibów. W pobliskiej wiosce ludzie Konasza odkrywają tunel wiodący do podziemnego laboratorium, w którym znajdują akcesoria służące do produkcji min-pułapek i już gotowe do podłożenia "ajdiki (IED - improwizowany ładunek wybuchowy).

Terrorysta 1x8

Minister Obrony Narodowej wybiera się do Afganistanu na spotkanie z władzami prowincji Ghazni. Dokładna data wizyty nie jest znana ze względów bezpieczeństwa. Tymczasem Nadir, afgański policjant, który pomógł uratować Młodego, prosi Konasza o załatwienie pracy dla swojego brata Salima. Z okazji wizyty ministra baza jest postawiona w stan najwyższej gotowości. Kiedy gość wita się z żołnierzami, pracownikami cywilnymi oraz zatrudnionymi w bazie Afgańczykami, Konasz dostrzega brata Nadira, który zachowuje się podejrzanie.

Fatima 1x9

Do głównej bramy bazy zbliża się 12-letni chłopiec na pordzewiałym skuterze. Jego siostra Fatima została oskarżona o cudzołóstwo i ma zostać ukamieniowana. Rodzeństwo mieszka we wsi, która jest zastraszona przez oddział pod dowództwem okolicznego komendanta talibów, mułły Wazara. Ojciec Fatimy zgadza się z wyrokiem talibów w obawie o resztę rodziny. Matka, chcąc ocalić córkę, po kryjomu wysyła syna Asada do bazy po pomoc. Pluton dowodzony przez Justynę razem z oddziałem afgańskich policjantów jedzie do wsi. Justyna chce przekonać zgromadzenie starszyzny - szurę, aby zmieniło wyrok w sprawie Fatimy.

Most 1x10

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. U majora Szeligi zjawia się prokurator wojskowy Skoniecki. Iwan jest podejrzany o udział w kibicowskiej "ustawce". Skoniecki musi go przesłuchać. Szeliga wysyła Justynę, by ostrzegła pluton - mają natychmiast opuścić bazę i udać się na patrol. Żandarmi nadbiegają za późno. Widać jedynie kurz wzbity przez odjeżdżające na pełnym gazie rosomaki. Wszyscy są zadowoleni, że udało się ochronić Iwana. Nagle Konasz rozkazuje zatrzymać się w szczerym polu - okazuje się, że mają bronić mostu położonego na pustkowiu.

Wybory 1x11

W prowincji Ghazni rozpoczynają się przygotowania do wyborów prezydenckich. Szeliga wzywa do siebie Żądło i Konasza, którzy mają zorganizować i zabezpieczyć wybory w odciętej od reszty prowincji górskiej dolinie w dystrykcie Adżiristan. Major wyjaśnia, że miejsce to stanowi zaplecze i kryjówkę terrorystów. Okazuje się, że żołnierzy czeka prawdziwa misja na terenie wroga. Śmigłowce z dwoma plutonami wylatują z bazy. Kiedy docierają na posterunek znajdują ciała czterech policjantów...

Bunkier 1x12

Pod osłoną nocy, żołnierze plutonu Konasza aresztują piątego policjanta i doprowadzają go do wioski w celu przekazania go lokalnej policji. Następnego dnia Placy rozdzielają się. Ludzie Żądła pilnują okolicy na wysuniętym posterunku, Konasz ze swoim plutonem ochrania przedstawicieli lokalnych afgańskich władz liczących głosy po wyborach. Malbor i Zbój towarzyszą Justynie w rutynowym patrolu w wiosce. Nagle pani porucznik wpada w dół i znika pod ziemią. Wzywa Malbora na pomoc. W tym samym czasie talibowie zaczynają ewakuować swój magazyn broni. Żołnierze Konasza docierają na miejsce w ostatniej chwili, rozpoczyna się wymiana ognia...

Rotacja 1x13

Rano Polacy opuszczają flagę powiewającą nad posterunkiem w Adżiristanie. Afgańscy policjanci patrzą na to w milczeniu. Plutony Konaszewicza i Żądło wracają do Polski. Niestety nie w komplecie. Żołnierze witają się z rodzinami. Ku zaskoczeniu Młodego (Sebastian Fabijański) przyjeżdża po niego jego brat Antek. Justyna i Mamut wspólnie czekają w przydworcowej kawiarni na pociąg. Mamut dostrzega nagłówek gazety: "Afgańskie kobiety oskarżają polskich żołnierzy". Wyjmuje komórkę, dzwoni do Konasza. Pod willą Konaszewicza stoi tłum dziennikarzy. Wśród nich Marta i Olo. Zbój biegnie na spotkanie z córką, która dowiaduje się, że przez ostatnie miesiące czatowała z ojcem. Justyna, stęskniona, wita się z pięcioletnim synkiem Julkiem...