Akcja "Gwiezdnego pyłu" rozpoczyna się w wiosce Mur, gdzie życie toczy się od lat w ten sam jednostajny sposób. Mur graniczy z Krainą Czarów, do której wieśniacy dostać mogą się przez otwór w murze podczas odbywającego się raz na 9 lat Jarmarku. Pewnej nocy młody Tristian Thorn obiecuje swej narzeczonej gwiazdkę z nieba.

O filmie

Dzięki połączonym siłom wyobraźni jednego z najlepiej sprzedających się autorów fantasy - Neila Gaimana oraz reżysera Matthew Vaughna powstał film “Gwiezdny pył” /Stardust/, urzekająca, zaczarowana opowieść o spadającej gwieździe, która trafia do magicznego królestwa. Tam okazuje się, że nie jest to zwykły meteoryt ale piękna, posiadająca niezwykłą moc kobieta. Właśnie przez swoją niezwykłość znajduje się w niebezpieczeństwie, a tajemna moc którą włada staje się obiektem pożądania całej plejady różnego autoramentu postaci. Od złej wróżki, po owładniętych żądzą władzy książąt, od latających piratów, po walczące gobliny, każda osoba i stwór, na której drodze pojawi się gwiazda ma wobec niej swoje skryte zamiary. Łączy ich jedno – pragnienie zdobycia jej serca.

Na tym tle powstała oszałamiająca opowieść o prawdziwej miłości i niezwykłych przygodach, łącząca w sobie wiele wątków i działających na wyobraźnię elementów, które sprawiają, że kochający świat fantasy widzowie w każdym wieku z zapartym tchem będą śledzić losy „spadającej gwiazdy”.

Akcja filmu “Gwiezdny pył” zaczyna się w sennej angielskiej wiosce o nazwie Mur, nazwanej tak z uwagi na mur, który przez całe wieki oddzielał jej mieszkańców od leżącej po przeciwnej stronie Krainy Czarów. Jeden z mieszkańców wioski, młodzieniec o imieniu Tristan Thorne (CHARLIE COX) składa pięknej wybrance swego serca (SIENNA MILLER), dla której gotów jest zrobić wszystko, obietnicę zdobycia „gwiazdki z nieba”. Aby wypełnić dane słowo Tristan musi przeprawić się na drugą stronę zakazanego muru i wkroczyć do magicznego królestwa, gdzie czekają na niego różne wyzwania.

W tym fantastycznym królestwie znanym jako Stormhold, Tristan odkrywa, że spadająca gwiazda nie jest tym, czego oczekiwał. W zamian oczom jego jawi się porywająca młoda kobieta (CLAIRE DANES) zraniona swoim nieoczekiwanym kosmicznym upadkiem. Jest ona w ogromnym niebezpieczeństwie – czyhają na nią ogromne siły intryganckich synów Króla (PETER O'TOOLE), dla których zdobycie gwiazdy oznacza zdobycie prawa do tronu. Oprócz nich na gwiazdę ma chrapkę zimna czarownica (MICHELLE PFEIFFER), pragnąca zapewnić sobie w ten sposób wieczną młodość i piękno.

Tristan stara się chronić gwiazdę, a jednocześnie sprowadzić ją na drugą stronę muru do swojej ukochanej. Na swojej drodze spotka nieoczekiwane postaci, w tym kapitana piratów (ROBERT DE NIRO) i podejrzanego typka (RICKY GERVAIS), a także wiele innych niespodzianek. Jeśli jednak dane będzie Tristanowi przetrwać dzięki swojemu sprytowi i sile nowo odkrytej miłość, odkryje również sekretny klucz do swojej własnej tożsamości i losu o jakim mu się nie śniło.

Wytwórnia Paramount Pictures we współpracy z MARV Films ma przyjemność zaprezentować Państwu swoją najnowszą produkcję, wyreżyserowany przez Matthew Vaughna “Gwiezdny pył”. W gwiazdorskiej obsadzie filmu znaleźli się Claire Danes, Charlie Cox, Sienna Miller, Ricky Gervais, Jason Flemyng, Rupert Everett, Peter O’Toole, jak również Michelle Pfeiffer i Robert De Niro. Scenariusz do filmu nakręconego na podstawie powieści Neila Gaimana napisali Jane Goldman & Matthew Vaughn. Producentami filmu są Matthew Vaughn, Lorenzo di Bonaventura, Michael Dreyer i Neil Gaiman. W roli producentów wykonawczych wystąpili David Womark, Kris Thykier, Peter Morton i Stephen Marks. Autorem zdjęć jest Ben Davis, scenografem Gavin Bocquet. Kostiumy do filmu zaprojektowała Sammy Sheldon, muzykę skomponował Ilan Eshkeri.

O produkcji

“Nie możesz przekroczyć muru. Nikt nie przekracza muru.” -- Victoria do Tristana Thorne’a

Inspiracją do powstania filmowej opowieści o pragnieniu zdobycia spadającej gwiazdy była powieść jednego z najbardziej oryginalnych i wizjonerskich autorów fantasy naszych czasów Neila Gaimana. Ten wybitny twórca jest nie tylko autorem licznych bestselerowych powieści i opowiadań fantasy, ale również scenarzystą, redaktorem, autorem komiksów fantasy, science-fiction i grozy. Za swoją twórczość, w której niezmiennie odwołuje się do niczym nieskrępowanej wyobraźni, wielokrotnie nagradzany był prestiżowymi nagrodami. W 1997 roku Gaiman opublikował “Gwiezdny pył” /Stardust/ bajkową opowieść przedstawioną w formie czterotomowej serii komiksów, ilustrowanych przez Charlesa Vessa. Rok później „Gwiezdny pył” wyszedł w wersji książkowej i jako powieść poszybował na szczyty list bestselerów.

Ta przepiękna poetycka powieść o miłości utrzymana w tradycji „Narzeczonej Księcia” /The Princess Bride/ i „Niekończącej się opowieści” /The Neverending Story/ podobnie jak poprzednie powieści autora łączy w sobie elementy humoru i magii.

Historia ta szybko zyskała sobie status dzieła niezwykle rzadkiego – postmodernistycznej klasycznej bajki. Jak mówi Gaiman: “Zaczynałem pisać tę powieść chcąc opowiedzieć historię młodego chłopaka, który podąża za pragnieniem swojego serca, a z czasem odkrywa, że to za czym gonił pragnieniem takim nie jest. Takie było przesłanie, które miałem w głowie od początku do końca pisania powieści. Byłem bardzo dumny z siebie, kiedy po skończeniu pracy okazało się, że osiągnąłem założony sobie cel i przesłanie opowieści było jasne.”

Powieść zdobyła sobie ogromną popularność wśród czytelników, co sprawiło, że zapaliło się zielone światło dla przeniesienia jej na wielki ekran. Właściwie od momentu publikacji “Gwiezdnego pyłu” mówiło się o kinematograficznym potencjale tego dzieła, które mogło nabrać zupełnie nowego wymiaru za sprawą zaawansowanej techniki filmowej i efektów specjalnych. Co ciekawe, o przeniesieniu powieści na ekran przesądziła nie technika, ale zaangażowanie i pasja niezależnego reżysera znanego z umiejętności pokazywania rzeczy ekspresyjnych i naturalistycznych - Matthew Vaughna. To dzięki niemu fantastyczny świat z powieści Gaimana trafił na ekran przekazując w jak najdoskonalszy sposób jego nieodparty urok i tajemniczość.

Vaughn wcześniej dał się poznać jako producent rozgrywających się w zawrotnym tempie, zabawnych brytyjskich komedii akcji w rodzaju “Porachunków” /Lock, Stock and Two Smoking Barrels/ czy “Przekrętu” /Snatch/. Sam zadebiutował jako reżyser inteligentnym gangsterskim thrillerem “Przekładaniec” /Layer Cake/ z udziałem Daniela Craiga, któremu rola w tym filmie pomogła później zdobyć rolę ikony filmów szpiegowskich Jamesa Bonda. Chociaż “Gwiezdny pył” - słodka, bajkowa opowieść daleka była od znanych Vaughnowi filmowych rewirów, to jednak po przeczytaniu powieści był pod jej wielkim wrażeniem. Podobnie jak wszystkie postaci zamieszkujące Stormhold, Vaughn nie mógł się oprzeć nieodpartemu urokowi meteorycznej piękności, którą wszyscy chcą się posłużyć do spełnienia swoich pragnień.

Jak wspomina Vaugh: “Nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że jest to jedna z najwspanialszych i najbardziej oryginalnych historii jakie w swoim życiu przeczytałem. Jako reżyser jestem zainteresowany właśnie opowiadaniem takich historii. W modernistycznych filmach wydaje się to co prawda zanikającą sztuką, ale ta opowieść idealnie nadaje się do przeniesienia na ekran.”

Zainspirowany magicznym światem wykreowanym przez Gaimana w jego powieści Vaughn szukał błogosławieństwa autora i możliwości zdobycia praw do jej ekranizacji. Gaiman, który wcześniej z rezerwą podchodził do takiego rozwiązania tym razem złamał się widząc ogromne zaangażowanie Vaughna i jego znakomite kreatywne pomysły. Jak mówi autor: „Sprawą, która ostatecznie przesądziła o tym, był fakt, że mogłem mu (Vaughnowi) absolutnie zaufać”

Mając poparcie Gaimana, Vaughn przystąpił do sporządzenia wstępnej wersji scenariusza, który nadałyby rzeczywistą formę opisanym w “Gwiezdnym pyle” postaciom. Za namową Gaimana, reżyser zwrócił się o pomoc przy tworzeniu scenariusza do powieściopisarki/scenarzystki Jane Goldman, której dużą popularność przyniosła powieść “Dreamland”. Goldman wystąpiła również jako prezenterka cieszącego się dużą popularnością brytyjskiego programu telewizyjnego “Jane Goldman Investigates,”, w którym zajmowała się badaniem zjawisk paranormalnych, poczynając od duchów po percepcję pozazmysłową.

Ze swojej strony Gaiman miał nadzieję, że Goldman wniesie do scenariusza swoje wyczucie romantyki, tajemniczości i głęboko ludzkich doznań, podczas gdy od Vaughna oczekiwał raczej spinającej wszystkie elementy kreatywnej wizji, która pomogłaby w dwóch godzinach czasu kinowego zmieścić wszystkie istotne dla opowieści wątki. Założony cel udało się osiągnąć w stu procentach.

Jak mówi Vaughn: “Naszym celem było możliwie wierne oddanie treści powieści, a jednocześnie nadanie jej kinowego charakteru, czasem korzystając z prawa licentia poetica, a wszystko to dla zapewnienie widzom wysokiej klasy rozrywki.”

Z gotowym scenariuszem realizacja filmu nabrała prawdziwego tempa w momencie zaangażowania w projekt producenta Lorenzo di Bonaventury, który, nieprzypadkowo, był również zaangażowany w realizację uwielbianej przez rzesze widzów filmowej serii o Harrym Potterze. Di Bonaventura od samego początku nie krył wrażenia jakie zrobił na nim projekt „Gwiezdnego pyłu”.

Jak wspomina producent: “Scenariusz, który trafił w moje ręce był materiałem absolutnie niezwykłym, łączącym wiele wątków i grającym na różnych emocjach. Była w nim historia miłosna, dramatyczne sytuacje, suspens i co ważne humor. Mnie jednak najbardziej ujęła historia chłopaka, który staje się mężczyzną i zaczyna prawdziwie kochać, stawiając jednocześnie czoła przeciwnościom losu – piratom, czarownicom, megalomańskim książętom i innym cudom.”

Di Bonaventura był przekonany, że ten zabawny, pełen zwrotów akcji film jest całkowicie odmienny od innych epickich opowieści fantasy ostatnich czasów. Jak mówi: „Gwiezdny pył” ma w sobie wiele z epickich obrazów przygodowych, ale dodatkowo wzbogacony jest elementami realizmu i charakterem komediowym, co jest raczej nietypowe dla tego rodzaju produkcji. Osobiście uwielbiam “Władcę pierścieni” i “Opowieści z Narnii”, ale nasz film traktuje podobne tematy z dużo mniejszą dozą powagi, a postaci w nim przedstawione nie traktują siebie aż tak poważnie. To film mówiący o rzeczach ważnych w sposób lekki i zabawny.”

Di Bonaventura podkreśla, że pomimo hollywoodzkiej obsady, “Gwiezdny pył” ma w sobie wiele z ducha niezależnych produkcji. “Matthew Vaughn i Jane Goldman obydwoje są twórcami w dużej mierze niezależnymi, zatem i film będący ich dziełem łączy w sobie wielkie techniki filmowe z duchem produkcji niezależnych. Kręcąc „Gwiezdny pył” Matthew miał możliwość przeniesienia swojej żywej, niezależnej estetyki na dużo większy obraz.”

Podsumowując di Bonaventura dodaje: “Ten film jest produktem magicznej alchemii, na którą złożyły się powieść Neila, scenariusz Matthew i Jane, a także wspaniałe kreacje grających w filmie aktorów wielkiego formatu.”

Więcej informacji

Proszę czekać…