W trakcie podróży pociągiem, młoda dziewczyna Iris Henderson poznaje starszą kobietę, panią Froy. Pasażerki zaprzyjaźniają się. W pewnym momencie Iris zapada w śpiączkę. Gdy się budzi, okazuje się, że starsza pani zniknęła i nikt z pasażerów jej nie widział. Dziewczyna jest w pełni przekonana, że pani Froy istnieje naprawdę i postanawia odszukać ją na własną rękę.
Jestem jak wielu innych, a może nie :). Uwielbiam X Muzę i od kiedy pamiętam oglądałem mnóstwo filmów. Bardzo lubię oglądać filmy na motywach książek, a później je konfrontować z wersją pisaną. Niestety muszę przyznać, że nie wiele jest dobrych adaptacji. Mam nadzieję, że przyczynię się do rozwoju tej bazy i będę służył wiedzą i rewolucyjnym zacięciem ;)

Jasna strona Alfreda Hitchcocka 6

Panorama ośnieżonych gór, lesiste zbocza, a pośród nich cicha, mała stacyjka. Tak zaczyna się film Alfreda Hitchcocka „Starsza pani znika”. Mistrz suspensu i tajemnicy tym razem zrealizował film z lekkim przymrużeniem oka. I dobrze. Film ogląda się świetnie. Mimo, że nie ma akcji zrywającej beret z głowy widza. Minimalistyczna, niemal teatralna scenografia tworzy cudowny klimat. Akcja dzieje się w karczmie, w pociągu (głównie), częściowo na stacji kolejowej i tak naprawdę to są jedyne plany, na których toczy się akcja. Scenografia może nas momentami śmieszyć, gdyż widać, że duże plany to po prostu makiety. Już ujęcie przedstawia wielką makietę miasteczka z nieruchomymi co prawda postaciami, ale za to z jadącym samochodem.

Starsza pani znika (1938) -

Charakterystyczna gra aktorów z przedwojennej szkoły brytyjskiej nie męczy. Aktorzy dziś już niepamiętani, grają dobrze. Zgrabnie budują klimat grozy jak i sprawdzają się w scenach humorystycznych. Mimo, iż postacie nie są może wyraźnie zarysowane, a wątki poboczne dotyczące ich życia są płytkie, nie przeszkadza to w dobrym odbiorze filmu. Muzyka nie przeszkadza ani nie męczy. Słychać ją w tle i tylko czasami mamy wrażenie, że ciut za głośno brzmią niektóre dźwięki. Ale taki jest urok starych filmów.

Nie mogę nie wspomnieć o kilku drobnych wpadkach w filmie. Co jakiś czas może zauważyć pewne nieścisłości. Jedną z nich jest na przykład napisane na szybie nazwisko tytułowej Starszej Pani. Bohaterka zapisuje je na środku szyby, a w dalszej scenie, gdy pojawia się ono po raz kolejny, jest na samym jej dole.

Starsza pani znika (1938) -

Mimo tego film ogląda się przyjemnie. Polecam wszystkim, którzy kochają Hitchcocka oraz tym, którzy go nie znają a chcieliby poznać.

3 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 1
PoppinTom 6

Tylko w starym kinie uświadczymy jeszcze sprawiedliwego prowadzenia widza z jednoczesnym komentarzem politycznym. Te efekty z modeli oraz rozmyte kadry z ręki:D

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…