Rachel tylko z pozoru przypomina zwyczajną nastolatkę. Jest nieokrzesana, krzykliwa, zbuntowana, a do tego nieustannie pakuje się w różne kłopoty. Po kolejnym wybryku, jej matka postanawia podjąć radykalne kroki - zabiera córkę na wakacje do swojej dawno nie odwiedzanej matki. Babcia Georgia to dokładne przeciwieństwo Rachel.

O obsadzie

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

„Nie wyglądasz na potwora”

- Rachel

„Makijaż robi swoje”

- Georgia

Jako pierwsza zaangażowana została Lindsay Lohan. Zafascynowała ją postać Rachel, chciała zrozumieć jej postawę i powody, dla których wylądowała w zabitej dechami dziurze u babci – bez przyjaciół, upokorzona i kipiąca z wściekłości. „Rachel, na przykład, nie rozumie różnicy między miłością i seksem. Myślę, że to ważne, aby tak zagrać tę rolę, żeby każdy młody człowiek mógł wyciągnąć z niej jakieś wnioski”.

Jane Fonda zdecydowała się na zagranie tytułowej roli ze względu na możliwość pracy z Marshallem oraz zafascynowanie scenariuszem Andrusa: „Mark cudownie obserwuje swoich bohaterów, a jego historia opiera się na osobowościach – przedstawicielkach trzech pokoleń. W opowieści tej znaleźć można zarówno humor, jak i głębię, a nawet tragizm.” Fonda ze zrozumieniem przyjmuje, że choć Georgia nie potrafiła być dobrą matką, to gotowa jest być lepszą babcią. Jednak nie jest to łatwe, bo: „Przez 13 lat Georgia była szczęśliwa żyjąc według swych zasad, a teraz nagle wszystko się rozpada. Dwie kobiety, dwa inne pokolenia, zakłócają jej życie, a wraz z nimi powracają duchy z przeszłości, z którymi trzeba się zmierzyć”.

Rolę Lilly, uzależnionej od alkoholu matki Rachel, powierzono Felicity Huffman, która wspomina: „Uderzyło mnie w scenariuszu, że postaci są prawdziwe, wiarygodne, zabawne i wzruszające zarazem”. Praca na planie z Fondą i Lohan była dla niej prawdziwą frajdą. Szczególnie przeżywała relacje z Fondą: „Oto kobieta, której życiorys jest tak długi, jak ja cała, plus dwa Oscary na koncie, i pyta mnie: „co sądzisz?”.

W filmie nie brakuje również interesujących mężczyzn. W roli Simona, weterynarza, który leczy zarówno zwierzęta, jak i ludzi, występuje Dermot Mulroney, który dla potrzeb filmu poznał nawet podstawy medycyny. „Nauczyli mnie na przykład jak zakładać sztuczne szwy, teraz jestem w tym naprawdę dobry” – wspomina aktor. Simon odgrywa w życiu Rachel rolę, której nie spełnił biologiczny ojciec, wcześnie opuszczając żonę i córkę.

Cary Elwes gra Arnolda, wstrętnego męża Lilly. Ta postać w wielu aktorach budziła niesmak. „To ciężka rola i wielu aktorów rezygnowało. Ale Cary Elwes okazał się doskonały. Nie bał się wyzwania” – mówi reżyser. „Głównym tematem historii są tajemnice i kłamstwa. Rodziny, które są ich siedliskiem, skazane są na dysfunkcje. Arnold jest typowym przykładem słabego człowieka, który eksploatuje słabość innych”.

Początkujący aktor Garrett Hedlund wciela się w postać Harlana, naiwnego chłopaka, który zauroczony jest Rachel, jednak musi się trzymać od niej z daleka, bo ma dziewczynę i niedługo będzie się żenił.

Obsadę dopełniają faworyci reżysera, jego wieloletni przyjaciele: Hector Elizondo i Laurie Metcalf w rolach drugoplanowych. Sam Marshall szyderczo to komentuje: „Jak masz wątpliwości, zawsze możesz wybrać przyjaciół albo kogoś z rodziny. Nepotyzm jest częścią mojej pracy”.

O produkcji

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

„Każdego można uratować. To zasada” - Georgia

Scenarzysta Mark Andrus marzył o napisaniu historii o ludziach i okolicach, które blisko zna: o wiejskich terenach Idaho. Szef Morgan Creek, producent James G. Robinson marzył o realizacji projektu, który nie byłby szablonowy. Spodobała mu się dynamika postaci w scenariuszu Andrusa: „Każdy, kto ma żonę i córkę wie, co dzieje się między nimi, szczególnie gdy córka jest nastolatką. Zachęciliśmy do udziału w filmie Jane Fondę, Felicity Huffman i Lindsay Lohan, a Garry’ego Marshalla namówiliśmy do reżyserii. Mieliśmy obstawione najważniejsze pola: dobry scenariusz, dobry reżyser, dobra obsada”.

Gary Marshall wspomina, że w projekcie spodobał mu się wątek zaufania do dziecka oraz zdolności wybaczania. Poza tym zawsze lubił pracę z młodymi aktorkami i trud wydobywania z nich prawdziwych kreacji aktorskich: Julia Roberts miała 22 lata kręcąc Pretty Woman, Anne Hathaway – 18 w Pamiętniku księżniczki, a Lindsay Lohan w Twardej sztuce - 20 lat.

Realizacja filmu, czyli prawie 50 stopni w cieniu

„Wtedy zaświtało mi w głowie, że jedyną bronią, jaka mi pozostała, bo wszystkie inne już wykorzystałam, jest moja miłość do ciebie”

- Lilly

Film realizowany był w południowej Kalifornii. Od zboczy Monrowii w dolinie San Gabriel i Santa Paula w hrabstwie Ventura, aż po plan nr 7 w Sunset & Gower Studios w Hollywood oraz miasto Chatsworth w dolinie San Fernando, wszędzie tam wybierano miejsca, które tworzyłyby fikcyjne miasteczko Hull.

Aktorzy wymagali, żeby zdjęcia odbywały się niedaleko Los Angeles, jednak reżyser wraz z ekipą potrzebowali miejsca, w którym jeziora i góry odzwierciedlałyby piękno miasta Środkowego Zachodu. Urok ten znaleźli w Mount Wilson w dolinie San Gabriel i we Franklin Canyon Lake w sercu Los Angeles.

Sporym utrudnieniem w czasie zdjęć były potężne upały. Lindsay Lohan tak komentuje jedną z początkowych scen: „Ja musiałam iść na bosaka po gorącym chodniku na pustkowiu, a Felicity siedziała sobie w klimatyzowanym mercedesie!”. „Faktycznie był prawie 50-cio stopniowy upał. Wszyscy po prostu umierali. A Garry, ze swoim lodem na patyku, działał na planie po 15 godzin dziennie, perfekcyjnie wszystko reżyserując” – wspomina Felicity.

Synopsis

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

„Myślisz, że traciłabym czas na kogoś, na kim mi nie zależy?” - Georgia

Zbuntowana nastolatka, Rachel (Lindsay Lohan) krzyczy, przeklina, pije, bez ogródek wyraża swoje opinie i ogólnie kompletnie wymyka się spod kontroli. A ostatni wypadek samochodowy jest kroplą, która przelewa czarę goryczy. Doprowadzona do ostateczności matka, Lilly (Felicity Huffman) postanawia zabrać impulsywną i nieokiełznaną córkę tam, gdzie przysięgła sobie nigdy nie wracać… do domu swojej matki w Idaho.

Matka rodu, Georgia (Jane Fonda) nie jest typową słodką i czułą babcią. Jej życie toczy się w myśl żelaznych zasad, a każdy, kto przebywa pod jej dachem musi się im podporządkować: Najważniejszy jest Bóg, potem ciężka praca, a później cała reszta.

Teraz obciążona wychowaniem młodej kobiety, będzie musiała wykazać anielską cierpliwość, aby zrozumieć, co kryje się za atakami furii wnuczki.

Choć Rachel, pogodzona ze świadomością straconego lata na prowincji, zaczyna rozrabiać w miasteczku, to Georgia dostrzega u niej pierwsze symptomy zmian. Dziewczyna powoli wytraca agresję i uczy się współczucia i zrozumienia…szczególnie wobec własnej matki. Trzy kobiety przejdą przemianę, odkryją sekrety z przeszłości i zrozumieją, że więzy krwi są najważniejsze i niezniszczalne.

Trzy kobiety Trzy pokolenia Jedne zasady

Twarda sztuka - Recenzje

"3 gwiazdy, 3 rewelacyjne role, godne wszystkich nagród świata" - Larry King, CNN

"Lohan kolejny raz udowadnia swój talent aktorski, płynnie przechodząc między najbardziej skrajnymi emocjami" - Leah Rozen, PEOPLE

"Georgia w wykonaniu Fondy to oryginał. Aktora wciela się w rolę małomiateczkowej matrony, jakby była nią od wielu lat. Kamera niewątpliwie kocha seksowną Lohan, po której widać, że gra od dziecka". - Richard Roeper, THE RECORD

"Wzruszający komediodramat o trzech pokoleniach, który dotyka trudny, ale jakże ważny temat zaufania i więzów rodzinnych. Lohan jest doskonała!" - Larry Ratliff, SAN ANTONIO EXPRESS-NEWS

"To film, który trafia do serca, ale także zmusza do refleksji nad rodziną i relacjami między pokoleniami. Wybitne kreacje w wykonaniu wybitnych aktorek: Jane Fonda, Lindsay Lohan i Felicity Huffman dostarczają niezapomnianych wzruszeń w filmie, o którym będziesz mówił długo po wyjściu z kina." - Bell Zwecker, WBBM –TV (CBS), Chicago

"Cudowny! Twarda sztuka jest płynącym z głębi serca, poruszającym filmem. Fenomenalna gra Lindsay Lohan, wyjątkowa kreacja Jane Fondy, a Felicity Huffman po raz kolejny udowadnia, że jest jedną z najbardziej utalentowanych aktorek." - Shawn Edwards, WDAF – TV(Fox), Kansas City

"Cóż za wspaniała historia! Cenna lekcja budowania mostów między pokoleniami, a trzy główne gwiazdy trafiają w samo sedno. Podnosząca na duchu opowieść, która osiąga swój cel!" - Ukee Washington, KYW-TV (CBS), Philadelphia

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Pozostałe

Proszę czekać…