W celu poprawienia rodzinnych kontaktów Rusty Griswold zabiera swoją rodzinę na wycieczkę do parku rozrywki.
Kinomaniak. Fan filmów akcji z lat 80. i 90.. Z FDb związany od 2006 roku.

Nie wystarczy nazywać się Griswold 6

Nie wiem jak Wam, ale mnie przygody rodziny Griswoldów nieodłącznie kojarzą się z dzieciństwem. Dowolny film z serii W krzywym zwierciadle tuż obok Kevina zawsze obecny był w TV podczas dowolnego święta. Dlatego też bardzo byłem na "nie" od pierwszych niusów zapowiadających W nowym zwierciadle: Wakacje. Griswoldów się po prostu nie rusza; są idealni tacy jacy byli w latach 80.

W nowym zwierciadle: Wakacje (2015/I) - Ed Helms

Zacznijmy od obsady. Główna rola, bo jakby inaczej, trafiła w ręce amerykańskiej wersji Cezarego Pazury - Eda Helmsa, który obskakuje ostatnio chyba wszystkie komediowe produkcje (z tych bardziej znanych chociażby: trylogia Kac Vegas, Millerowie czy Stretch), bo odnoszę wrażenie, że wszędzie go pełno. U jego boku stoi podstarzała córka Al'a Bundy'ego, czyli Christina Applegate - trochę zapomniana gwiazdka, która dwoi się i troi żeby dorównać swojemu partnerowi. Najlepiej z nowych Griswoldów, w moim odczuciu, wypadają dzieciaki, a zwłaszcza najmłodszy syn Rusty'ego - Kevin (Steele Stebbins), który maltretowaniem brata i siarczystymi bluzgami potrafi szybko przywołać uśmiech na twarzy. Starszy brat, nieco zniewieściały Skyler Gisondo, również daje radę, ale w pewnym momencie filmu odniosłem wrażenie, że rodzeństwo przestaje się zauważać. Wisienką na torcie są role drugoplanowe, których mamy tu od groma z samym Thorem na czele. Miło, że postanowiono uzupełnić obsadę o oryginalnych rodziców Rusty'ego, czyli Chevy Chasea i Beverly D'Angelo. Nie będę jednak ukrywał - ten epizod był tak krótki i na siłę śmieszny, że spokojnie obyłoby się bez ich pomocy.

Sam film pod względem fabuły jakoś się jeszcze wybrania, ale warto zwrócić uwagę na poziom żartów (bo w końcu to komedia), a te są totalną sinusoidą: od trafnych i oryginalnych gagów związanych z wynajętym albańskim rodzinnym samochodem, poprzez klasyczny skecz z hektolitrami wymiocin do kompletnie niesmacznych żartów rodem z Kac Vegas 3 (pamiętacie żyrafę?), czyli np. zderzenie czołowe ślicznotki na jakiejś autostradzie czy rozjechanie bawoła (?) jakimś quadem i zmywanie jego krwawych resztek szlauchem z ciągle uśmiechniętego Helmsa.

W nowym zwierciadle: Wakacje (2015/I) - Steele Stebbins

Nie da się jednak ukryć, że film dobrze się oglądało, choć po cichu mam nadzieję, że wyniki finansowe nie zadowolą studia i nie dojdzie do powstania kolejnych części. Polski dystrybutor już na wszelki wypadek dopisał do tytułu _W nowym zwierciadle_... Boże, jak mnie bolą oczy, kiedy to czytam.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 7

juskowiak 6

W porównaniu do oryginału – wygląda slabiutko. Generalnie jednak da się obejrzeć dla kilku fajnych scen i nostalgii dla poprzednich części.

6/10

i_darek1x 5

Średni ! – Nie ma co marudzić ! Jest ok ;)

Bluejohn_26 5

Oryginał był lepszy, to fakt, ale nowe pokolenie Griswoldów też można od biedy obejrzeć. Co prawda brak im uroku poprzedników, ale tragedii też nie ma. 5/10

Krzyk_Sowy 9

Rewelacyjna komedia. Przez cały film się śmiałam.

Patricko 7

Dobry, ale do oryginału daleko – Początkowo bardzo sceptycznie podchodziłem do filmu, bo jednak oryginał jest tylko jeden, a Chevy Chase też pozostaje #1 jeśli chodzi o Griswaldów. Na szczęście nie starali się robić remake tylko zwykłą kontynuację.

Mimo wszystko, wraz z kolejnymi minutami film nie wydawał się taki zły. Było kilka śmiesznych momentów, przy których można było się głośno pośmiać. Ed Helmes również dawał rady, chociaż po Kac Vegas mam wrażenie, że wszędzie gra tak samo, ale to moje zdanie.
Christiny też dawno nigdzie nie było, więc fajnie znów było ją zobaczyć w jakiejś dobrej komedii.

Najlepszy moment to rzecz jasna klasyczny utwór lecący w tle i pojawienie się starego duetu na ekranie. Czas źle wpłynął na Cheviego, ale co zrobić :)

Dobra komedia. Jeśli lubicie oryginał (ktoś nie lubi?!) to tutaj też powinniście się dobrze bawić.
Nie podchodźcie jednak do tego filmu jak do godnego następcy, bo nim nie jest mimo wszystko.

Proszę czekać…