Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa 2005

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Akcja toczy się w Anglii podczas II wojny światowej. Rodzeństwo zostaje wysłane na wieś. Ich miejscem zamieszkania staje się ogromny dom profesora Kirke. Podczas zabawy w chowanego Łucja, Edmund, Zuzanna i Piotr odnajdują starą, zaczarowaną szafę a zarazem bramę do niezwykłego świata. W tajemniczej krainie Narnii panuje… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 229 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Georgie Henley
jako Lucy Pevensie
Danuta Stenka
jako Jadis, Biała Czarownica
Skandar Keynes
jako Edmund Pevensie
Władysław Kowalski
jako Profesor Digory Kirke
William Moseley
jako Peter Pevensie
Elżbieta Kępińska
jako Pani Macready
Anna Popplewell
jako Susan Pevensie
Grzegorz Damięcki
jako Pan Tumnus
Tilda Swinton
jako Biała Czarownica
Anna Seniuk
jako Pani Bobrowa
James McAvoy
jako Pan Tumnus, Faun
Krzysztof Kowalewski
jako Pan Bóbr

Fabuła

Akcja toczy się w Anglii podczas II wojny światowej. Rodzeństwo zostaje wysłane na wieś. Ich miejscem zamieszkania staje się ogromny dom profesora Kirke. Podczas zabawy w chowanego Łucja, Edmund, Zuzanna i Piotr odnajdują starą, zaczarowaną szafę a zarazem bramę do niezwykłego świata. W tajemniczej krainie Narnii panuje odwieczna zima i żyją baśniowe zwierzęta, które mówią ludzkim głosem. Jak okazuje się kraina znajduje się we władzy złej Białej Czarownicy. Czy dzieciom z pomocą zwierząt uda się oswobodzić Narnię spod panowania Czarownicy? Anonimowy

Gatunek
Familijny, Fantasy, Przygodowy
Słowa kluczowe
morderstwo, przyjaciel, druga wojna światowa, anglia zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2006-01-06 (kino), 2005-12-09 (świat), 2006-05-05 (dvd)
Dystrybutor
Forum Film Poland
Wytwórnia
Walt Disney Pictures
Walden Media
Digital Post Ltd. (postprodukcja) (niewymieniony w czołówce)
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania
Inne tytuły
The Chronicles of Narnia (tytuł międzynarodowy) (tytuł skrócony)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
140 minut
Budżet
180 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

Mit daje do myślenia! 8
  • 2007-01-07
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że C.S. Lewis, autor „Kronik narnijskich” był wielkim uczonym, wybitnym znawcą literatury średniowiecznej i renesansowej, której wykładowcą był w Oxfordzie i Cambridge. Doskonale poruszał się również po świecie filozofii, czego świadectwem jest książka, rodzaj komentarza do nowożytnej filozoficznej myśli świata zachodniego – „Błądzenie pielgrzyma”, przy okazji będącej aluzją do słynnego purytańskiego dzieła „Wędrówki pielgrzyma” Johna Bunyana.

Lewis pochodził z zamożnego, inteligenckiego domu. Jego rodzice byli miłośnikami literatury pięknej. Nic dziwnego, że on sam zanim skończył lat 12 zdołał poznać większość dzieł angielskiej literatury. Pozbawiony talentu manualnego, tak ważnego dla młodego chłopca skupił swoje zainteresowania na literaturze, kreując swój własny, wyimaginowany świat z mówiącymi, rozumnymi stworami na wzór tych, które poznał z książek angielskich twórców.

Wbrew pozorom „Kroniki narnijskie” nie powstały z myślą o młodych czytelnikach. Lewis przekonany o tym, że współczesny świat nie jest zdolny pojąć większości najprostszych a zarazem fundamentalnych prawd biblijnych, postanowił stworzyć fikcyjną krainę, w której kolejne przygody młodych bohaterów w alegoryczny sposób komentują kluczowe dla historii zbawienia wydarzenia, wyjaśniając w przystępny sposób istotę odkupienia, zaufania Bogu, posłuszeństwa, mechanizm kuszenia, genezę dobra i zła, czy zagadnienia sądu ostatecznego. Umieszczając je w kontekście skandynawskich legend i mitów dokonał niezwykłego przedsięwzięcia – ożywił statyczny, nudny dla przeciętnego czytelnika świat biblijnych opowieści. Będąc genialnym literatem zdawał sobie sprawę z potęgi mitu, o którym pisał tak:

"Podstawową cechą mitu jest to, że nie ma on stanowić jakiejkolwiek alegorii dla jego twórcy, a jednocześnie powinien nasuwać nieodparte alegorie czytelnikowi"

Mit umiejętnie zastosowany odwołuje się do archetypów tkwiących w podświadomości, stając się niemal automatycznie mistycznymi drzwiami do prawdziwego, rzeczywistego świata pozazmysłowego dostępnego przez wiarę. Drzwiami, które raz otwarte działają na wyobraźnię czytelnika i konfrontują go z tą rzeczywistością.

Kolejna próba przeniesienia na ekran „Kronik” nie rozczarowuje, jak poprzednie. Zrealizowana z dużą dbałością o zgodność z pierwowzorem, z rozmachem technicznym, wysokim budżetem przy użyciu wszelkich zdobyczy współczesnej kinematografii cieszy oko pięknymi zdjęciami, ale dla znawcy twórczości Lewisa niewiele wniesie do tematu. Nie będzie niczym więcej, niż literalnym przypomnieniem tekstu, filmowym przedstawieniem świata niemożliwego do przełożenia w żadnej formie – bo jest to świat egzystujący wyłącznie w wyobraźni czytelnika.

Naturalnie, należy tradycyjnie docenić efekty specjalne w wykreowaniu krainy mitycznych stworzeń i mówiących zwierząt, czy też kreacje aktorskie: Tildy Swinton w roli Białej Czarownicy, kilka epizodów Jima Broadbenta w roli profesora Kirke, czy też Jamesa McAvoy’a jako fauna Tumnusa, oraz kilka uroczych ujęć, jak choćby scena w chacie Tumnusa, wyśmienicie zilustrowana muzyką Harry'ego Gregsona-Williamsa, czy sanna po zamarzniętym jeziorze… oraz starania tłumacza, aby ojca Christmasa nie przerobić na św. Mikołaja, co całkowicie pogrążyłoby przesłanie filmu w bezsensie.

Niczego więcej się nie spodziewałam, niż ujrzałam na ekranie, bo możliwości techniki osiągają kres w chwili, gdy zbliżają się do dziedziny zarezerwowanej dla intuicji i wyobraźni. Czy można lepiej? Możliwe, ale nie mam większych oczekiwań ponad to, co zaproponował twórca Andrew Adamson. I niech tak zostanie w kolejnych częściach.

4 z 8 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Głos współproducenta filmu Douglasa Gresham' słychać na początku filmu. Jest on spikerem radiowym który ogłasza, że niemieckie samoloty bombardują Londyn. zobacz więcej

Wpadka

W scenie kiedy Edmund pierwszy raz trafia do Narnii ułożenie jego włosów zmienia się w zależności od ujęcia. zobacz więcej

Pressbook

Kumpel Tolkiena — Zamierzona filmowa seria jest adaptacją siedmioczęściowego cyklu powieściowego autorstwa Clive’a Staplesa Lewisa (1898-1963), angielskiego pisarza, filozofa i wykładowcy literatury renesansowej na uniwersytetach w Oksfordzie i Cambridge. Książki o fantastycznej krainie Narnii powstały w latach 1950-56 i osiągnęły wielki sukces w Europie i USA. Przetłumaczono je na... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 6 powiązanych

Komentarze 13

Avatar square 200x200

poeta777 2017-03-22 6

fajne kino familijne

karwit18 2010-05-23

DLA CIEKAWYCH! Lista 15 najlepszych Świątecznych Soundtracków (Score’ów)! – Lista 15 najlepszych Świątecznych Soundtracków (Score’ów) według Soundtrack Greek!

01. Kevin sam w domu (John Williams)
02. Edward Nożycoręki (Danny Elfman)
03. Czekając na cud (Alan Menken)
04. Ekspres polarny (Alan Silvestri)
05. Boże Narodzenie (Philippe Rombi)
06. A Dog Named Christmas [jeden z odcinków serialu "Hallmark Hall of Fame"] (Jeff Beal)
07. Jack Frost (Trevor Rabin)
08. Blizzard – latający renifer (Mark McKenzie, Pamela Phillips Oland)
09. To właśnie miłość (Craig Armstrong)
10. Święty Mikołaj (Henry Mancini)
11. Świąteczna gorączka (David Newman)
12. Miasteczko Halloween (Danny Elfman)
13. Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (Harry Gregson-Williams)
14. Holiday (Hans Zimmer)
15. Spisek w Boże Narodzenie (Bruce Broughton)

Źródło:
http://soundtrackgeek.com/2009/12/10/top-15-christmas-movie-soundtracks-of-all-time/

master602 2009-01-24 10

10/10 – dla mnie super rewelacja jeden lubi taki rodzaj filmu a drugi lubi inny

chihirosan 2008-08-10 8

xD – Książka jest jak najbardziej dla dzieci, ale film już dla starszej widowni. Nie mam zastrzeżeń do filmu, nawet mi się podobał, jednak czekam na czwartą część – 'Srebrne krzesło'.

Anonimowy 2007-03-20

Dziadostwo!! – Dla mnie cały film był dziadostwem!! Bardzo słaba, nie przekonywująca gra aktorów, słabe efekty specjalne, widać było w filmie sztuczność postaci. Zupełnie mnie nie porwał. "Królowa śniegu" w gorszym wydaniu. Lepsze filmy fantasy można zobaczyć od czasu do czasu na Hallmarku… ("Merlin"). Ten film w sobie nic nie miał, w ogóle mnie nie oczarował jak inne baśnie… Nie było w tym filmie tego właśnie baśniowego czaru. Pełen załam.

Zobacz wszystkie 4 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Barbarka88Rz Anonimowy 2008-07-27 6

mi sie chce śmiać z tego filmu, bo zaraz sobie przypominam "Wielkie kino"

film mnie nie zachwycił:P

igraszka25 Anonimowy 2008-12-02 6

Co do gry aktorów, efektów i.t.p. zgodzę sie poza jednym wyjątkiem… CZROWNICA mimo wszystko mnie uwiodła. Bardzo lubię aktorkę, która ją grała i dla mnie spełniła swą powinność artysyczną. niestety, nie wiem jak inni myślą, ale reszte mogli lepiej dopasować.

Barbarka88Rz Anonimowy 2008-12-03 6

masz racje, czarownica była rewelacyjna:)

igraszka25 Anonimowy 2008-12-03 6

A Stenka w polskim dubingu też zrobiła swoje. Dodała jej tylko uroku… :)))

Współtworzą