Rodzeństwo Łucja, Zuzanna, Edmund i Piotr podczas wakacji w domu stryja odkrywają tajemniczą starą szafę. Okazuje się, że jej wnętrze jest sekretnym przejściem do magicznej krainy Narnii. Niestety z powodu czarów Białej Czarownicy, od wielu lat panuje tam mroźna zima. Mieszkańcy Narnii z pomocą dzieci postanawiają przywrócić dawny blask krainie pod rządami prawowitego władcy Narnii lwa Aslana.
widoczny tu i tam. hasam.

Po Tolkienie przyszedł czas na Lewisa. Rozwiane obawy. 7

Powieść C.S. Lewisa jest uznawana za jedno z największych dzieł literatury fantazy obok już znanego milionom ludzi na świecie „Władcy Pierścieni”. Na podstawie dzieł Tolkiena nakręcono już całą trylogię, a „Opowieści z Narnii” dopiero nadchodzą...

Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa (2005) - James McAvoy

Po ogromnych sukcesach adaptacji bestsellerów o Harrym Potterze, Hobbitach przyszedł wreszcie i czas na „Opowieści z Narnii”. Reżyser takiego hitu jak „Shrek” dysponował ogromnym budżetem. Szczerze mówiąc obawiałem się, że sobie Andrew Adamson nie poradzi z tym, gdyż jeszcze nie miał żadnych ciekawych filmów nieanimowanych na srebrnym ekranie.

Moje obawy zostały rozwiane wraz z pierwszym seansem w kinie. Już na samym początku filmu rzucają się w oczy doskonałe ujęcia i finezyjna muzyka. Wszystko zaczyna się od motywu dodanego przez reżysera, czyli od nalotu Niemców na Londyn i pokazania masowego wyjazdu dzieci na wieś w czasie wojny. Jest to film dla dzieci, ale na pewno nie jest to już takie typowe kino, jakie nam wcześniej serwował Disney czy DreamWorks. Nie brakuje tutaj mroku, brutalności wojny, choć nie pokazanej bezpośrednio. Jest kilka momentów, kiedy mogą przejść ciarki po plecach dla niejednego młodego widza.

Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa (2005) - Skandar Keynes

Muzyka jest po prostu kapitalna. Świetne harmoniczne kawałki, doskonale dopasowujące się zarówno do klimatu fantastycznego jak i świetnych scen. Spokojny wręcz melancholijny głos Amy Lee jest jak poezja. Harmoniczne dźwięki... można długo się delektować tą muzyką...

Jednak film ma jedna i to ogromną wadę. Mianowicie chodzi o tzw. Bluebox’y, czyli maty w tle ekranu. W momentach wędrówki dzieci widać wyraźnie, że z tyłu jest mata, a dzieci poruszają się przed nią, trochę 3d jest niedopracowane, ale jak na film o takim budżecie taka wada bardzo razi w oczy...

Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa (2005) - Georgie Henley

Adamson zatrudnił bardzo barwne postacie do zagrania dzieci Narnii. Które zagrały swoje role wiernie, w szczególności odtwórczyni najmłodszej z rodzeństwa dziewczynki Łucji, Georgie Henley. Starsze pokolenie aktorów też pokazało swój talent, a najbardziej przypadła mi do gustu rola Białej Czarownicy, którą zagrała Tilda Swinton (Constantine, Broken Flowers)

Na zakończenie dodam, że film spodoba się tak samo starszej jak i młodszej publiczności. Jest tutaj mnóstwo odniesień do biblii, dla dzieci jest ułatwienie, gdyż przekaz filmu jest wypowiadany dobitnie w dialogach bohaterów. Nie zabraknie tutaj też niezłej dawki humoru, w fatalnym polskim dubbingu, jak do akcji wkroczą bobry.

3 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 13
poeta777 6

fajne kino familijne

karwit18

DLA CIEKAWYCH! Lista 15 najlepszych Świątecznych Soundtracków (Score’ów)! – Lista 15 najlepszych Świątecznych Soundtracków (Score’ów) według Soundtrack Greek!

01. Kevin sam w domu (John Williams)
02. Edward Nożycoręki (Danny Elfman)
03. Czekając na cud (Alan Menken)
04. Ekspres polarny (Alan Silvestri)
05. Boże Narodzenie (Philippe Rombi)
06. A Dog Named Christmas [jeden z odcinków serialu "Hallmark Hall of Fame"] (Jeff Beal)
07. Jack Frost (Trevor Rabin)
08. Blizzard – latający renifer (Mark McKenzie, Pamela Phillips Oland)
09. To właśnie miłość (Craig Armstrong)
10. Święty Mikołaj (Henry Mancini)
11. Świąteczna gorączka (David Newman)
12. Miasteczko Halloween (Danny Elfman)
13. Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (Harry Gregson-Williams)
14. Holiday (Hans Zimmer)
15. Spisek w Boże Narodzenie (Bruce Broughton)

Źródło:
http://soundtrackgeek.com/2009/12/10/top-15-christmas-movie-soundtracks-of-all-time/

master602 10

10/10 – dla mnie super rewelacja jeden lubi taki rodzaj filmu a drugi lubi inny

chihirosan 8

xD – Książka jest jak najbardziej dla dzieci, ale film już dla starszej widowni. Nie mam zastrzeżeń do filmu, nawet mi się podobał, jednak czekam na czwartą część – 'Srebrne krzesło'.

Anonimowy

Dziadostwo!! – Dla mnie cały film był dziadostwem!! Bardzo słaba, nie przekonywująca gra aktorów, słabe efekty specjalne, widać było w filmie sztuczność postaci. Zupełnie mnie nie porwał. "Królowa śniegu" w gorszym wydaniu. Lepsze filmy fantasy można zobaczyć od czasu do czasu na Hallmarku… ("Merlin"). Ten film w sobie nic nie miał, w ogóle mnie nie oczarował jak inne baśnie… Nie było w tym filmie tego właśnie baśniowego czaru. Pełen załam.

Barbarka88Rz Anonimowy 6

mi sie chce śmiać z tego filmu, bo zaraz sobie przypominam "Wielkie kino"

film mnie nie zachwycił:P

igraszka25 Anonimowy 6

Co do gry aktorów, efektów i.t.p. zgodzę sie poza jednym wyjątkiem… CZROWNICA mimo wszystko mnie uwiodła. Bardzo lubię aktorkę, która ją grała i dla mnie spełniła swą powinność artysyczną. niestety, nie wiem jak inni myślą, ale reszte mogli lepiej dopasować.

Barbarka88Rz Anonimowy 6

masz racje, czarownica była rewelacyjna:)

igraszka25 Anonimowy 6

A Stenka w polskim dubingu też zrobiła swoje. Dodała jej tylko uroku… :)))

Więcej informacji

Proszę czekać…