Opowieść o związkach męsko-damskich, o przelotnych fascynacjach, o pokusie zdrady, słabościach i ułomnościach natury ludzkiej. W opuszczonym domu nad jeziorem w środku upalnego lata spotyka się czworo przyjaciół - Piotr (Zbigniew Kaleta), Iza (Beata Kozikowska), Michał (Tomasz Karolak) i Ania (Magdalena Boczarska). Każdy z nich na swój sposób przekona się, jak cienka jest granica między iluzją a rzeczywistością. A pod powierzchnią tej rzeczywistości odkryją świat, którego istnienia się nie spodziewali...

Obsada

ZBIGNIEW WIKTOR KALETA (Piotr)

Ukończył Wydział Aktorski PWST w Krakowie w 1995 r. Jako aktor debiutował na scenie Teatru Starego w Krakowie rolą Dyzmy Bekieszy w Gwałtu co się dzieje Aleksandra Fredry w reżyserii Anny Polony (1994). Po ukończeniu studiów aktorskich otrzymał angaż w Teatrze Starym. Pracował również w warszawskich Rozmaitościach. Gościnnie występuje w Teatrze STU w Krakowie. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych i kilka filmowych. Współpracował z najwybitniejszymi reżyserami polskimi. Zbigniew Kaleta jest obsadzany w rolach trudnych, wymagających od aktora dojrzałości i doświadczenia. Jako wariat lub trzydziestolatek na skraju załamania nerwowego jest przekonujący i przejmujący, jako fircyk - zabawny i brawurowy. Pod powierzchnią to jego debiut w filmie fabularnym.

BEATA KOZIKOWSKA (Iza)

Ukończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie w 1995 roku. Brała również udział w warsztatach tańca BUTOH, prowadzonych przez Atsushi Takenoushi oraz w kilku warsztatach aktorskich prowadzonych przez Teresę Kolarczyk, Marka Travisa i Fredericka Johntza. Uczestniczyła w warsztatach improwizacji wg metody Lee Strasberga i Violi Spolin.

Film Marka Gajczaka Pod powierzchnią jest jej debiutem filmowym. Tuż po realizacji filmu Gajczaka, zagrała Irmę w filmie Mariusza Gawrysia Sztuka masażu. Oba filmy miały premierę na tegorocznym festiwalu filmowym w Gdyni.

MAGDALENA BOCZARSKA (Ania)

Ukończyła PWST w Krakowie w 2001 roku. Współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie. Rola Viviany w spektaklu Merlin. Inna historia przyniosła jej szereg nagród na festiwalach teatralnych. W Pod powierzchnią debiutuje na ekranie kinowym. Niedawno zakończyła zdjęcia do kolejnych filmów: Futro Tomasza Drozdowicza oraz Testosteron Andrzeja Saramonowicza.

TOMASZ KAROLAK (Michał)

Ukończył PWST w Krakowie w 1997 roku. Występował na deskach Teatru im. Słowackiego w Krakowie oraz łódzkiego Teatru Nowego. Karierę filmową zaczynał od roli Goldiego w kultowej już komedii Ciało Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego. Szerszej publiczności znany jest przede wszystkim jako starszy aspirant Szczepan Żałoba w serialu Kryminalni. Zagrał również w komedii romantycznej Tylko mnie kochaj. W tej chwili pracuje na planie filmu Andrzeja Saramonowicza Testosteron. Wkrótce rozpocznie zdjęcia do filmu Darka Gajewskiego Lekcje Pana Kuki.

O filmie

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Sen jest obecnym, realnym doświadczeniem, tak dalece nawet, że przywodzi na myśl kwestie: czym jest rzeczywistość? Skąd wiemy, że to, o czym śnimy, jest nierealne, to zaś, czego doświadczamy w naszym życiu na jawie, jest realne? Erich Fromm

Patrząc wstecz na różne wydarzenia w naszym życiu, nawet te całkiem niedawne, zdarza się nam że nie potrafimy stwierdzić, że wydarzyły się na pewno. Czasem są to sny, które bierzemy za rzeczywistość a czasem to rzeczywistość, która wydaje się być snem. W filmie Pod powierzchnią chodziło o uchwycenie takiego stanu, w którym bohater przestaje orientować się w otaczającym go świecie. Nie wie czy zdarzenia, które pamięta miały miejsce, czy też są jedynie wytworem jego wyobraźni. Świat pokazywany w filmie to świat widziany oczyma bohatera. Wiemy i widzimy tylko tyle, ile wie i widzi bohater, natomiast to, co wydarza się naprawdę, jest kwestią naszej interpretacji.

Film Pod powierzchnią jest też, a może przede wszystkim, filmem o związkach między ludźmi, o ich ulotności i ułomności. O namiętnościach, którym nie potrafimy się oprzeć, o zazdrości i zdradzie. Bohaterowie, uwięzieni w rzeczywistości, na różne sposoby radzą sobie z głęboko skrywanymi pragnieniami. Każdy z nich wciąż czegoś szuka, nie do końca wiedząc czego. Ulegają iluzji i erotycznym fantazjom. Główny bohater filmu, Piotr, na skutek narastającej w nim frustracji, odkrywa w sobie nieuświadomioną do tej pory agresję. Dotyka dna swojej „ciemnej strony”, ale jednocześnie uświadamia sobie, co w życiu jest dla niego naprawdę ważne. Jego przyjaciel, Michał, niespełnioną miłość przekuwa w konsumpcyjne, bezosobowe uzależnienie od seksu.

Akcja filmu rozgrywa się w osamotnionym domu, wokół którego, w promieniu kilku kilometrów, są tylko lasy i jeziora. Wokół panuje atmosfera napięcia i zagrożenia. W początkowym ujęciu widzimy obraz jeziora. Woda jest perfekcyjnie gładka. Tworzą się dwa symetryczne obrazy, z których jeden jest prawdziwy, a drugi jest tylko złudzeniem. W psychologii Junga woda jest symbolem nieświadomości, w której wszystko się zaczyna. To z niej rodzi się postać Ani (Anima) i Michała (Cień Piotra). Idąc dalej tym tropem można potraktować film jako symboliczną walkę wewnętrzną bohatera. Walkę z jego słabościami, którą toczy sam ze sobą. Woda pojawia się przez cały czas trwania filmu. Na początku bohater leży na jej powierzchni zwrócony twarzą do góry. Jego uwaga skupiona jest na świecie zewnętrznym.

Realizatorzy

MAREK GAJCZAK (reżyseria, scenariusz, zdjęcia)

W latach 1994 - 1998 studiował na wydziale operatorskim w PWSFTViT w Łodzi. Ukończył również warsztaty operatorskie Masterclass for DOP w Budapeszcie. Jest operatorem, scenarzystą, montażystą i reżyserem.

W roku 2003 za zdjęcia do filmu Antychryst (reż. Adam Guziński) otrzymał główną nagrodę na European Short Film Stuttgart Ludwigsburg. Antychryst był zgłoszony do Oscara na rok 2004 w kategorii najlepszego fabularnego filmu krótkometrażowego. Jest autorem zdjęć do filmu Szczęśliwy człowiek (reż. Małgorzata Szumowska), który to film za wartości artystyczne otrzymał nagrodę w Salonikach w 2000 r. Szereg nagród otrzymał też wyreżyserowany przez Marka Gajczaka film krótkometrażowy Sposób na Moravię z roku 1997, który był pokazywany w Cannes w przeglądzie kina młodych talentów (do przeglądu zakwalifikowano tylko 10 filmów z całego świata). Sposób na Moravię dostał Srebrną Kijankę na Camerimage w roku 1997 i Grand Prix w Turku w 1999.

Z roku 1995 pochodzi obraz Dozorca, jego żona, córka i ich kogut nagrodzony w Zakopanem w roku 2000 (Grand Prix za film autorski), w Rimini i w Bornholm w roku 1997 (Grand Prix dla filmu studenckiego) oraz w Montecatini - nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego i nagroda krytyki.

Jako operator filmowy pracował w wielu filmach dokumentalnych, m.in. Renoir (reż. Janine Berthold), Siedem lekcji miłości (reż. Małgorzata Szumowska), Projekt X - sporty ekstremalne (reż. Bogusław Linda), Goralenvolk (reż. Artur Więcek) i innych.

Ostatni film jaki wyreżyserował jest jego debiutem w pełnym metrażu. Film fabularny p.t. Pod Powierzchnią, do którego napisał scenariusz i był autorem zdjęć, został wyprodukowany w 2006 r.

ANETA ZAGÓRSKA (producent, scenariusz)

Urodzona w 1973 r. Mieszka w Krakowie. W filmie Pod powierzchnią debiutuje jako producent. Studiowała polonistykę, może również się poszczycić dużym doświadczeniem w zarządzaniu przedsiębiorstwami. Hobbistycznie zajmuje się pisarstwem i scenopisarstwem.

Z Markiem Gajczakiem założyła w 2003 r. studio produkcji filmowej BARTON FILM. Firma ma swoją siedzibę w Krakowie. Studio produkcyjne skupia w swoich szeregach grupę młodych i ambitnych twórców filmowych oraz współpracuje z utalentowanymi aktorami.

Firma powstała na potrzeby realizacji filmu Marka Gajczaka Pod powierzchnią. Obecnie zbiera siły na realizację kolejnej fabuły. Współpracuje z krakowskim Teatrem Starym. Wykonuje na ich rzecz spoty reklamowe spektakli teatralnych. Studio produkuje również filmy muzyczne. Obecnie dla EMI Music Poland realizuje drugi w tym roku clip.

Grzegorz Hajdarowicz (koproducent)

Założyciel GREMI FILM PRODUCTION. Firma zadebiutowała w roli koproducenta przy komedii Zakochany Anioł Artura Więcka w 2005 roku. Kolejne tytuły to Masz na imię Justyna (2006) Franco de Pena i Pod powierzchnią (2006) Marka Gajczaka. Dzisiaj Firma jest koproducentem nowego filmu Petera Greenawaya pt. Nightwatching. Ponadto Gremi Film Production przygotowuje obecnie kilka innych koprodukcji międzynarodowych.

AGRESSIVA 69 (muzyka)

To obecnie jedna z najbardziej znanych i najbardziej popularnych grup rockowo-industrialnych w Polsce. Prekursorzy tego nurtu muzycznego w naszym kraju. Zespół powstał w 1989 roku w dwuosobowym składzie. Tworzyli go wtedy Tomasz Grochola i Jacek Tokarczyk. Dwa lata później dołączyli do składu Robert Tuta oraz obecny lider i filar Agressivy 69 Bodek Pezda. W 1996 roku dołączył do zespołu na stałe gitarzysta i kompozytor Sławomir Leniart.

W maju 2006 roku ukazał się szósty album w dorobku zespołu Agressiva 69 pod tytułem "IN". Jest to płyta z udziałem zagranicznych gości: Martin Atkins (perkusja), znany z nagrań formacji : Nine Inch Nails, Pil, Ministry, Killing Joke. Kolejnym zagranicznym gościem, który wziął udział w nagraniu jest Wayne Hussey. Zespół Agressiva 69 umieścił ponad 20 utworów w filmach: Gniew w reż. Marcina Ziebinskiego, Poniedziałek w reż. Witolda Adamka, Wtorek w reż. Witolda Adamka, Egoiści w reż. Mariusza Trelińskiego, Alfabet Mafii - serial TVN.

Synopis

Film Pod powierzchnią to przepełniona zmysłowym erotyzmem i urzekająca obrazem historia o przelotnych fascynacjach i pokusie zdrady.

Opuszczony dom nad jeziorem. Środek lata. Spotkanie przyjaciół, Piotra (Zbigniew Kaleta), Izy (Beata Kozikowska), Michała (Tomasz Karolak) i Ani (Magda Boczarska), byłoby zapewne jednym z wielu, gdyby nie głęboko skrywane namiętności… Każdy z nich na swój sposób przekona się, jak cienka jest granica między iluzją a rzeczywistością. A pod powierzchnią tej rzeczywistości odkryją świat, którego istnienia się nie spodziewali…

Marek Gajczak, wielokrotnie nagradzany na festiwalach zagranicznych operator filmowy, debiutuje jako reżyser w thrillerze z udziałem znakomitych młodych aktorów.

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

  • Opisy
  • Recenzje
  • Słowa kluczowe

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…