Exodus: Bogowie i królowie 2014

Exodus: Gods and Kings

Mojżesz uwalnia Izraelitów z niewoli i prowadzi ich do Ziemi Obiecanej.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 5 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 33 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Christian Bale
jako Mojżesz
Joel Edgerton
jako Ramzes
John Turturro
jako Seti
Aaron Paul
jako Joshua
Ben Mendelsohn
jako Viceroy Hegep
María Valverde
jako Zipporah
Ben Kingsley
jako Nun
Isaac Andrews
jako Malak
Hiam Abbass
jako Bithiah
Indira Varma
jako Arcykapłanka
Ewen Bremner
jako Ekspert

Fabuła

Znakomity reżyser Ridley Scott (Gladiator, Prometeusz) zrealizował widowiskowy film Exodus: Bogowie i królowie - epicką opowieść o człowieku, który znalazł w sobie dość odwagi, by przeciwstawić się całemu imperium. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych wizualnych efektów specjalnych, twórca ukazuje na nowo biblijną historię Mojżesza (Christian Bale, który występuje przeciwko faraonowi Ramzesowi (Joel Edgerton) i wyprowadza 400 000 niewolników z Egiptu, nawiedzonego przez dziesięć plag. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Kostiumowy, Przygodowy
Słowa kluczowe
zemsta, biblia, walka, pustynia zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2015-01-09 (kino), 2014-12-04 (świat), 2015-05-21 (dvd)
Dystrybutor
Imperial - CinePix
Wytwórnia
Scott Free Productions
Chernin Entertainment
Babieka zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania, USA, Hiszpania
Inne tytuły
Exodus: Bogowie i królowie 3D (Polska)
Untitled Moses Project (tytuł niezdefiniowany)
The Book of Exodus (USA) (tytuł roboczy)
Moses (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
150 minut
Budżet
140 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 8 wiadomości

Recenzje

Znakomite widowisko historyczno-fantastyczne o narodzie prześladowanym przez narcystyczno-psychopatycznego potwora. 9
  • 2018-04-30
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Dekonstrukcja mitu, czyli naród w szponach psychopaty.

Exodus: Gods and Kings to znakomite widowisko historyczno-fantastyczne o narodzie prześladowanym przez narcystyczno-psychopatycznego potwora. Oraz o nieszczęśniku będącym pionkiem w szponach tegoż potwora. No i jest jeszcze oczywiście faraon, który jawi się tu niemal jako postać tragiczna. No bo nic nie poradzisz, gdy uweźmie się na Ciebie złe mzimu.

Jeśli komuś się wydaje, że Izraelici sami byli przeciwko niewolnictwu i z tego powodu racja była tutaj po ich stronie, muszę te osoby rozczarować. Wyguglajcie sobie artykuł "Jewish views on slavery".

Gdyby ktoś chciał z kolei zapoznać się z bardziej szczegółową analizą, wyjaśniającą dlaczego nazywam żydowskiego bożka Jahwe psychopatą, gorąco polecam filmik "Biskup John Shelby Spong - Fatalne Teksty Biblii" na youtube'owym kanale "Śmiem Wątpić". Jest to fragment wykładu chrześcijańskiego duchownego, żeby nie było, że polecam jakiegoś ziejącego nienawiścią ateistę.

Muszę jeszcze wspomnieć, że bardzo spodobało mi się to, że historia Mojżesza została przedstawiona w taki sposób, że poza kanoniczną interpretacją, że Mojżesz jest tylko pionkiem w szponach Jahwe (który bardzo smakowicie został pokazany jako niezrównoważony bachor - czyż to nie pięknie koresponduje z uczynkami naszego starotestamentowego psychopaty?), równie uprawiona jest interpretacja, że to Mojżesz jest świrem a Jahwe to tylko jego zmyślony przyjaciel.

Podsumowując, jeśli ktoś miałby jeszcze jakieś wątpliwości - ludzie, którzy Stary Testament traktują śmiertelnie poważnie, powinni ten film omijać szerokim łukiem. Cała reszta może się miło rozczarować - nakręcone jest to rewelacyjnie (w końcu to Ridley Scott), koncertowo zagrane, a sama historia, odarta z religijnego gipsu, solidnie trzyma w napięciu i okazuje się wybrzmiewać zaskakująco współczesnymi tonami. Moja ocena to 8.5/10.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 16 września 2013 do 18 stycznia 2014 roku. zobacz więcej

Pressbook

O filmie — Uznany reżyser Ridley Scott (Gladiator, Prometeusz) zaprasza na swój najnowszy film o człowieku, który znalazł w sobie odwagę, by stawić czoło całemu imperium. Przy użyciu najnowszej technologii i 3D Scott przeniósł na duży ekran opowieść o Mojżeszu (Christian Bale), który występuje przeciw egipskiemu faraonowi Ramzesowi (Joel Edgerton) i pomaga czterystu tysiącom... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 8

Alien5 2016-04-08 6

6 – za dość ciekawą próbę przedstawienia świeckiego punktu widzenia na ST. Z punktu widzenia ateisty wyszło nieźle :)

Animek84 2016-08-31 5

Dawno nie oglądałem tak nudnej i wkurzającej wersji przygód Mojżesza, gdzie w pewny momencie zacząłem kibicować Ramzesowi.

Lusinka1992 2015-03-15 5

Po co? – Monumentalne, drogie i ładne filmidło- tylko pytanie, po co powstało? Scottowi umyka myśl przewodnia filmu, kuleje rys fabularny, a Joel Edgerton nieudolnie naśladuje grę Toma Hardy’ego. Ponad 2 godziny wartych 140 mln nudów. Obraz ratuje tylko rewelacyjny Christian Bale- ten facet naprawdę rządzi!

matt2 2015-02-01 5

5/10 – średni – Bardzo dziwny film. Mojrzesz jest łobuzem, a Rhamses uczuciowym, mającym ciągle wątpliwości człowiekiem. Może podobał by mi się gdyby postanowiono skupić się na postaci Rhamsesa. No 2,5h siedzenia w kinie i oglądania klasyki starego testamentu, to zdecydowanie za długo. Film trafia do szuflady "nieepickie filmy Ridley Scotta"

MARTIN007 2015-01-20 7

TERAZ MOJŻESZ – DOBRZE ŻE JEST TAKI PAN JAK SCOTT BO NIKT INNY NIE POTRAFI ROBIĆ TAKIE FILMY HEROICZNE POKAZUJĄCE DAWNE EPOKI.MAMY Z ROZMACHEM PIĘKNY EGIPT,WOJNY I CZŁOWIEKA KTÓRY WYPROWADZA LUD PO LEPSZE ŻYCIE.OBRAZ NIE MĘCZY WIĘC WARTO ZOBACZYĆ TO NA DUŻYM EKRANIE.

Współtworzą