Złotopolscy 3.6

"Złotopolscy" to opowieść o dwóch gałęziach rodu, skłóconych ze sobą od pokoleń. Nestorami rodziny są bliźnięta, Dionizy i Eleonora. Dionizy Złotopolski (Henryk Machalica) mieszka w rodowej siedzibie w Złotopolicach wraz z synem Markiem (Kazimierz Kaczor), niezależnym senatorem, najczęściej zresztą przebywającym w Warszawie, i jego żoną Barbarą (Anna Nehrebecka), którzy mają dwóch dorosłych synów. Starszy Waldemar (Andrzej Nejman) prowadzi gospodarstwo i wciąż bezskutecznie poszukuje kandydatki na żonę, która zgodziłaby się wraz z nim zamieszkać na wsi. Młodszy Kacper (Andrzej "Piasek" Piaseczny, lider zespołu M.A.F.I.A.) to czarna owca w rodzinie - po "zawodówce" porzucił szkołę i uciekł z domu, by poświęcić się muzyce; pod nazwiskiem Górniak zdobył pieniądze, popularność i pozycję idola wielbionego przez rzesze nastolatek. Miejska linia rodu wywodzi się od bliźniaczej siostry Dionizego, Eleonory (Alina Janowska). Gabrielowie mieszkają w Warszawie. Syn Eleonory Wiesław (Paweł Wawrzecki) jest komendantem posterunku policji na Dworcu Centralnym, jego żona Marta (Ewa Ziętek) prowadzi luksusową kawiarnię, ich syn Tomek (Piotr Szwedes) właśnie rzucił studia medyczne i jako akwizytor zamierza dorobić się błyskawicznie dużych pieniędzy. Starszy syn Mirek (Radosław Elis) i jego żona Weronika (Agnieszka Sitek) oczekują narodzin pierwszego dziecka. Córka Wiesława z pierwszego małżeństwa, Agata (Paulina Młynarska-Radzińska), pracuje w agencji pośredniczącej w sprzedaży nieruchomości.

Odcinki

Zaza 1x1014

Marcysia zwierza się Magdalenie, że ma kłopoty ze snem. Mimo że ma dzieci i rodzinę czuje się samotna. Kalina jest mocno podekscytowana, nie może się doczekać zmian, jakie według niej nastąpią w komisariacie. Rudy z ironią komentuje jej zachowanie. Kleczkowska odwiedza Biernackiego, ale ten nie chce jej widzieć. Jest wściekły, że powiedziała Froteckiemu o ich intrydze. Zalewska wstępuje do sklepu Kleczkowskiej.

Nadzieje 1x1016

Rudego niepokoi kolejna wizyta Wieśka w Stołecznej. Tomek pojawia się w kawiarni Marty. Umówił się tu z Bertą, swoją nową wspólniczką w interesach. Marta nie kryje niezadowolenia z powodu obecności kolejnej dziewczyny u boku syna. Ale Tomek zapewnia matkę, że z Bertą łączą go jedynie interesy. Marcysia - zgodnie z zaleceniami lekarza - unika dziennego światła. Wierzy w swoje wyzdrowienie i sugeruje, że w kawiarni może ją zastąpić Zosia. Magdalena mówi jej o telefonie od Kacpra i powrocie Marka. Kalina przychodzi do pracy odmieniona. Umówiła się z dziennikarzem jednej z gazet, Zielińskim, któremu zamierza powiedzieć wszystko o pracy komisariatu. Wiesiek wraca ze Stołecznej w bardzo dobrym nastroju. Mówi wprawdzie, że będzie dochodzenie w sprawie wotum Kaliny, ale cieszy go, że Stołeczna dostrzega zalety Rudego. Józef przychodzi do Złotopolskich, ale nie zastaje tam Julii.

Rudy zwycięzca 1x1021

Dzieci Marcysi bardzo polubiły Zosię i nie chcą się z nią rozstawać. Dziewczyna obiecuje, że wróci wieczorem po zajęciach i poświęci im więcej czasu, dopóki Marcysia nie wróci ze szpitala. Kalina myśli, że to ostatnie dni Wieśka na stanowisku komendanta. Marzy, że przejmie jego obowiązki i stworzy komisariat, na czele którego będą stały kobiety. Podpytuje więc Agnieszkę, czy nie zostałaby jej zastępczynią. Jednak Wiesiek nie tylko zostaje utrzymany na stanowisku, ale także Rudy dostaje pochwałę z wpisem do akt. Kalina nie może w to uwierzyć...

Dwa spojrzenia 1x1022

Marta jest zaniepokojona, że Tomek pracuje z Bertą. Wiesiek jest zupełnie zaskoczony tą informacją i martwi się, bo już słyszał o Bercie ze źródeł policyjnych. Julia zdaje sobie sprawę, że jej zazdrość o dzieci jest śmieszna, ale trudno się jej z tego uczucia wyzwolić. Marcel ma plan. Dzięki środkom charakteryzatorskim i umiejętnościom Tomka, Tomek przeistacza się w Marcela, a Marcel zamienia się z Tomkiem ubraniem. Gdy jeden będzie jeździł po mieście, drugi spróbuje odbić dziewczynę

Molestowanie 1x1023

Joanna nie chce robić Froteckiemu przykrości i zamierza wyjechać ze Złotopolic. Julia pociesza ją, że wszystko się ułoży. Kasia postanowiła nie iść do szkoły i zostać w domu. Marta uważa, że Wiesiek nie rozumie psychologii kobiet, dlatego nawet mu nie tłumaczy, co się dzieje z Kasią. Magdalena ma wyrzuty sumienia, że Zosia za dużo czasu poświęca dzieciom i pracy, zaniedbując studia. Zosia uważa jednak, że w tej sytuacji najważniejsze są dzieci. Kalina czuje się czarną owcą w komisariacie i próbuje zrozumieć dlaczego. Rudy tłumaczy jej, jakie szczegóły odkrył na fotografii w "Superfakcie", obnażając w ten sposób prowokację dziennikarzy. Kalina jest pełna uznania dla jego spostrzegawczości. Samotny Marek odwiedza Józefa. Józef daje mu radę: Marek powinien się oświadczyć i nie popuścić. Niespodziewanie Wiesiek odwiedza Tomka i zastaje Bertę w koszulce. Zaskoczony, nie chce wyjaśnień od syna. Żyrafa z Pedrem wciąż są w konflikcie, a wszystko z powodu Kasi. Wytykają sobie wzajemnie, że przeciwnik donosi o jej nieobecności w szkole. Marta informuje ich, że Kasia poczuła się źle i została w domu. Marek wraca do domu i zastaje Magdalenę przy pracach domowych. Oświadcza się jej. Magdalena wymiguje się od konkretnej odpowiedzi.

Wszystko jest możliwe 1x1024

Ku zaskoczeniu Marty i Wieśka, Kasia zerwała się rano wcześniej niż zwykle i idzie do kościoła z Eleonorą. Mały Dionizy źle się czuje i Julia postanowia zostać z dziećmi, skoro Zosia ma liczne obowiązki w ciągu dnia. Zalewski odwiedza Froteckiego i prosi o ochronę dla Kleczkowskiej. Frotecki jest zdenerwowany, że kolejna osoba jest zaplątana w intrygę Kleczkowskiej, jakby to był najważniejszy temat, a on ma przecież ważne sprawy osobiste. Zosia wraca z apteki z lekarstwami dla Dionizego i zastaje w domu Jana. Brat ma do niej pretensje, że zaniedbuje uczelnię i inne zobowiązania. Zosia twierdzi, że niczego nie zaniedbuje, a tu jest potrzebna. Wiesiek zwierza się Marcelowi, że widział u Tomka Bertę w negliżu. Marcel mówi mu, że nie ma się czego obawiać: po akcji Berta została u Tomka dla większego bezpieczeństwa. Kasia przychodzi do kawiarni i wypytuje o Jana. Zosia informuje ją, że jej brat jest architektem i instruktorem latania na lotni. Wikary odwiedza Joannę i opowiada jej o cierpieniu Froteckiego. Joanna nie chce Froteckiemu wyjawić powodów, dla których zamierza uciec. Wikaremu jednak mówi, że kiedyś miała wypadek i teraz nie może mieć dzieci.

Tajemnica Joanny 1x1025

Julia radzi Joannie, żeby wyjaśniła Froteckiemu, dlaczego nie chce wyjść za niego za mąż. Joanna twierdzi, że kiedy powie Froteckiemu, że nie może mieć dzieci, ten będzie chciał się z nią ożenić z litości. Kasia entuzjastycznie traktuje znajomość z Janem Złotopolskim, ale jej zachowanie nie do końca jest zrozumiałe dla Wieśka. Po wielu miesiącach nieobecności Borowy odwiedza Kleczkowską w jej nowym sklepie. Borowy lituje się nad samotnym Józefem. Odrzuceni przez Kasię Żyrafa i Pedro spotykają się na neutralnym gruncie. Kasia interesuje się teraz architekturą, a chłopcy myślą, że to za sprawą kolegi Sebastiana. Nie mogąc się pogodzić ze swoją sytuacją, Frotecki liczy na pomoc Julii. Ta jednak uważa, że sam Frotecki powinien przekonać Joannę do wspólnego życia. Borowy odwiedza Józefa, z którym nie widywał się ostatnio. Borowy radzi Józefowi, żeby ułożył sobie życie z jakąś kobietą.

Pocałunek detektywów 1x1026

Zalewska wypytuje Biernackiego, kim jest zainteresowany - Joanną czy dyrektorką banku. Biernacki przyznaje, że Joanna siedzi jak cierń w jego sercu, a z dyrektorką banku są już na ty. Zalewska dodaje, że między Joanną a Froteckim ostatnio się nie układa, ale z reakcji posła nie może jednak wywnioskować, jakie wrażenie zrobiła na nim ta wiadomość. Wiesiek niespodziewanie składa wizytę Tomkowi i zastaje tam Bertę. Tomek tłumaczy, że Berta po akcji została u niego, dopóki Marcel nie odwoła zakazu opuszczenia mieszkania. Wiesiek nie kryje, że coraz mniej mu się podobają rozmiary współpracy obojga detektywów. Po ostatnich nieporozumieniach w komisariacie w końcu panuje spokojna atmosfera. Agnieszka nawet umawia się z Hartownym do kina. W wyniku nieporozumienia Kalina myśli, że to ją chłopak chciał zaprosić, a wobec odmowy zapytał Agnieszkę. Gdy sprawa się wyjaśnia, Kalina musi przyznać, że znów poniosła porażkę. Jan Złotopolski odwiedza Zosię w kawiarni i wypytuje o Kasię, która nieoczekiwanie pojawia się w lokalu. Oboje są bardzo speszeni. Marcel informuje, że gangsterzy zostali ujęci, a jeden z nich zaczął nawet sypać wspólników. Berta może więc wyprowadzić się od Tomka. Zamiast do pożegnania dochodzi jednak do pocałunku.

Tomek, Berta, Marylka... 1x1029

Od wczoraj Kasia dostaje SMS-y i zamiast się uczyć bardzo jest podekscytowana korespondencją. Wiesiek o wszystko obwinia Złotopolskich. Tomek próbuje porozmawiać z Marylką, ale ta unika rozmowy. Wiesiek zauważa, że w pracy Agnieszka także dostaje SMS-y i dźwięk nadchodzącej elektronicznej poczty denerwuje go. Wiesiek dostrzega jednak zmiany w wyglądzie Agnieszki, a kiedy do komisariatu przychodzi Kalina zauważa, że ona też wygląda pięknie. Berta chce się spotkać z Tomkiem. Tomek ponownie próbuje porozmawiać z Marylką, ale ona odkłada rozmowę na później. Teraz ma coś pilnego do załatwienia i musi wyjść. Kiedy Berta spotyka się z Tomkiem, mówi że była u niego w domu i widziała się z Marylką, która wie o ich romansie.

Pozew rozwodowy 1x1030

Wiesiek mówi Marcie, że przyjechała Marylka. Tomek nie może się pogodzić z myślą o rozwodzie, ale Marylka zapewnia go, że w jej życiu nie ma innego mężczyzny. Kalina przychodzi do komisariatu odmieniona. Uświadomiła sobie, że z mężczyznami nie wygra i ma zamiar stosować kobiece techniki. Kalina uważa, że wprawdzie kobiecość jest swoistą klęską, ale fakt, że ładnie wygląda, dodaje jej siły. Rudy, podniecony taką deklaracją, ma nadzieję, że spotka się z Kaliną poza pracą. Ale Kalina oświadcza, że skoro funkcja zastępcy komendanta była dla Rudego ważniejsza, nie ma mowy o spotkaniu. Tomek z Marylką odwiedzają ojca i informują o planowanym rozwodzie. Zalewska zapewnia Froteckiego i Joannę, że poseł Biernacki jest zainteresowany dyrektorką banku i nie ma nic przeciwko nim jako parze.

Pytania policjanta 1x1031

Wieśka znów irytuje dźwięk sms - a w komórce Kasi, bo to może być wiadomość od Złotopolskiego. Marta, widząc zdenerwowanie Wieśka, nie może uwierzyć, że zwykły sms powoduje taką burzę. Wiesiek dopiero wtedy wyjawia, że Tomek i Marylka się rozwodzą. Rudy dostrzega, że nastąpiło ożywienie stosunków między Agnieszką a Hartownym. Hartowny nie jest mu dłużny w uszczypliwościach i twierdzi, że Kalina wysyła Rudemu znaki. Rudy napomyka o swojej samotności w wyremontowanym, ale nadal pustym mieszkaniu, wciąż krąży wokół Kaliny. Chce ją zaprosić na kolację, ale dopiero gdy rozważa ewentualną rezygnację z funkcji zastępcy komendanta komisariatu, Kalina zgadza się na kolację. Frotecki odwiedza Joannę. Rozmawiają o samotności, Joanna ma zamiar wyjechać z Kamienicy. Nie chce jednak powiedzieć, dlaczego nie może związać się z Froteckim. Ten próbuje zrozumieć jej postępowanie i prosi o pomoc wikarego, ale ksiądz może tylko domniemywać, gdzie należy szukać odpowiedzi. Borowy, przekonany, że Józef czytał list do Julii, złości się. W efekcie sam niesie go do Złotopolic. Nie zastawszy Julii, zostawia list Magdalenie.

Dedukcja Froteckiego 1x1032

Ziuk skarży się Józefowi, że dostał burę od teścia, bo Borowy twierdził, że miał dobre intencje - przecież chciał Józefowi "przygadać" narzeczoną. Julia przeczytała list w towarzystwie Magdaleny z wielką uwagą. Największe wrażenie zrobił na niej akapit, że przed ślubem Józefa z Julią powinna zostać spisana intercyza i że po Józefie dziedziczy mały Ziuk. Rudy spóźnia się do pracy. Okazuje się, że nie mógł spać poprzedniej nocy, bo tak był podekscytowany spotkaniem z Kaliną. Kalina ma jednak żal do Rudego, że nie zrezygnował dla niej z funkcji zastępcy komendanta. Frotecki próbuje się dowiedzieć czegoś od Tomka Gabriela, ale ten nie może i nie chce mu nic powiedzieć. Frotecki dochodzi do wniosku, że - tak jak mówił wikary - odpowiedzi należy szukać w przeszłości. Sam domyśla się, że Joanna nie może mieć dzieci i dlatego rezygnuje z małżeństwa z nim.

Marzenie Angeliki 1x1038

Kasia skarży się Marcie, że Jan nie chce się z nią spotykać z powodu jej nieodległej matury. Rudy przechodzi płukanie żołądka, po czym zostaje wypisany ze szpitala. Hartowny jednak wątpi w jego chorobę. Gdyby jednak miała być prawdziwa, to winą za nią obarcza Agnieszkę, bo to ona poczęstowała go ciastkami. Julia za pośrednictwem Ziuka zaprasza Józefa do Złotopolskich. Kiedy Józef szykuje się do wyjścia, przychodzi Marek Złotopolski. Okazuje się, że Marek zna szczegóły listu Borowego do Julii. Borowy zgadza się na ślub Józefa z Julią pod warunkiem, że wcześniej zostanie spisana intercyza i w wypadku śmierci Józefa wszystko odziedziczy mały Ziuk. Józef oburzony tym, co usłyszał, nie może pokazać się Julii. Andżelika wyobraża sobie Jana Złotopolskiego u swojego boku. Tymczasem Tomek i Berta dochodzą do wniosku, że nie mogą nadal pracować razem, bo nie powinno się łączyć życia osobistego z pracą.

Branka 1x1039

Tomek nie chce pogodzić się z rozwodem, ale Marylka postanawia poświęcić się pracy a nie rodzinie, choć chce być nadal nieformalnie z Tomkiem. Dla obojga to trudna sytuacja. Andżelika chciałaby zwiedzić lochy u Złotopolskich w Zakroczymiu, ale najchętniej, żeby Janek jej towarzyszył. Zosia śmieje się z tych zachcianek i mówi Andżelice, żeby nie robiła sobie nadziei, bo za jej bratem jednocześnie ogląda się zawsze kilka dziewczyn, teraz szczególnie jedna z Warszawy... Józef bardzo chciałby spotkać się z Julią i układa pasjansa. Jeżeli pasjans wyjdzie, to pójdzie do Złotopolskich. Pasjans nie wychodzi. Daje sobie jednak ostatnią szansę. Jeżeli za drugim razem pasjans nie wyjdzie, to znaczy, że życie też nie wyjdzie. I pasjans nie wychodzi, więc Józef rezygnuje z wizyty... Hartowny nadal docieka, dlaczego nikt oprócz Rudego nie zachorował po zjedzeniu ciastek. Chris podstępem wyciąga Magdalenę z domu i zawozi do Warszawy na kolację. A Julia otrzymuje od niej smsa, w którym sugeruję, żeby Julia i Marek sami zrobili obiad. Magdalena mówi Chrisowi, że poczuła się jak branka, Chris zaimponował jej swoją pomysłowością...

Bądźmy mądrzejsi 1x1041

Nie wszyscy mieszkańcy Złotopolic wiedzieli, że wczoraj odbyła się msza w intencji chorej Marcysi. Kleczkowska, jako bliska sąsiadka Biernackiego, ma do niego żal, że nie została o tym poinformowana. Biernacki nie chciał jednak, żeby msza była "spędem" mieszkańców. Kiedy Kleczkowską odwiedza Zalewska, obie zastanawiają się, czy choroba Marcysi nie jest przekleństwem rzuconym na Złotopolskich. Klątwy boi się też Angelika i zastanawia się, co się wydarzy, kiedy zostanie żoną Jana Złotopolskiego. Magdalena zdejmuje pierścionek, który dostała od Chrisa i wyjaśnia Julii, że nie może go nosić, będąc nadal żoną Andrzeja. Marek, zdegustowany swoim życiem, uważa się za wielkiego przegranego, bo po śmierci Barbary nie potrafi ułożyć sobie życia. Teraz jednak musi pomóc Marcysi.

Samotne policjantki 1x1042

Do Złotopolic przyjeżdża Eleonora. Jest oburzona, że nie powiadomiono jej o chorobie Marcysi. Kalina wprowadza swoje rządy w komisariacie. Kiedy jednak chce dać Hartownemu reprymendę za spóźnienie, ten przedstawia zwolnienie lekarskie. Kalinie wydaje się bardzo podejrzane, że najpierw zachorował Rudy, a teraz Hartowny. Uważa, że mężczyźni tylko czekają na potknięcie kobiet. Ksiądz wikary spotyka się z Janem w domu Złotopolskich. Wikary twierdzi, że Kasia jest w niebezpieczeństwie, w dodatku wagaruje przez Jana. Zarzuca też Janowi, że ten nakłania Angelikę do współżycia. Ten fragment rozmowy Jana i wikarego słyszy przypadkowo Angelika. Berta zarzuca Tomkowi, że czuje się przez niego wykorzystana. Tomek opowiada Bercie o Joannie. Świadkiem ich rozmowy jest Kowalski.

Dzielne kobietki 1x1043

Zalewska obserwuje modlącego się Biernackiego. To dla niej wielkie zaskoczenie, bo nigdy nie widziała go w takiej sytuacji. Kalina i Agnieszka pracują w komisariacie bez przerwy. Mimo intensywnych zajęć Kalina trzyma się dzielnie. Uważa, że to ważna próba dla nich, muszą przetrwać bez pomocy z zewnątrz. Tymczasem okazuje się, że nie mają żadnych dowodów winy przeciwko zatrzymanemu hazardziście. Poprzedniego wieczora Agnieszka ich nie zabezpieczyła. Teraz składa to na karb potwornego przemęczenia. Ale Kalina, która sama gra bohaterkę, nie chce słuchać takiego tłumaczenia. Do komisariatu przychodzi Rudy.

Dziewczyny na manowcach 1x1044

Zalewska przyznaje, że Biernacki ma nie lada kłopot, musząc wybierać między Joanną a dyrektorką banku. Frotecki wyczekuje na Joannę przed jej domem, nadal chce, żeby byli razem. Kasia nie może się skupić na nauce. Będąc w jej pokoju, Eleonora zauważa groźnie brzmiące sentencje, które świadczą o depresyjnym stosunku Kasi do życia. Matka Angeliki przychodzi z pretensją do Jana Złotopolskiego. Magdalena nie czuje się kompetentna w tej sprawie, ale zastanawia się, czy na pewno Jan nie zrobił Angelice krzywdy. W komisariacie zjawia się Berta. Okazuje się, że jest koleżanką Kaliny.

Znikający mężczyźni 1x1045

Eleonora nie słyszała żadnych SMS-ów ani telefonów do Kasi, co może znaczyć, że dziewczyna nie rozmawiała z Janem. Kwaśniewska przychodzi do Magdaleny i zarzuca Janowi, że uwiódł Andżelikę. Zosia nie wierzy w słowa Kwaśniewskiej, ale pod presją złych opinii o bracie umawia się z nim. Jan nie pojmuje, jak można go posądzać, że Andżelika jest z nim w ciąży. Złe opinie o Janie Złotopolskim dochodzą do Marty. Marta mówi o tym Tomkowi, ale ten twierdzi, że nie dostrzegł w Janku nic niestosownego.

Ucieczka Angeliki 1x1046

Grzesio mówi Elżuni, że Andżelika nie wróciła na noc do domu. Kwaśniewska szukała jej wszędzie, a za wszystko obwinia Jana Złotopolskiego, przekonana, że córka zniknęła, bo jest w ciąży z Janem. Marek otrzymuje z banku zapewnienie otrzymania kredytu, gdyby leczenie Marcysi się przedłużało. Rudy z Hartownym planują wyjście wieczorem do jakiegoś klubu na piwo. Frotecki spotyka się z Zalewskim w sprawie korekty kosztorysu budowy domu. Kiedy Joanna ogląda plany domu, dostrzega tam pokoje dziecinne i jest tym głęboko poruszona. Gwis przyjeżdża do Złotopolic i otrzymuje od Julii list adresowany do niego. Autor listu twierdzi, że Gwis nie jest mile widziany w Złotopolicach, bo nie pasuje do tego miejsca i powinien zostawić Julię w spokoju. Marek wraca ze spotkania z dyrektorką banku. W obecności Magdaleny podkreśla,

Poszukiwania 1x1047

Frotecki spędził noc pod domem Julii i czeka na dogodną chwilę, żeby złożyć wizytę Joannie. Do Złotopolic przyjeżdża Zosia, która rozchorowała się wczoraj i wyłączyła telefon. Dopiero rano odsłuchała wiadomości od Magdaleny. Zadzwoniła do Jana w sprawie zaginionej Andżeliki, ale Jan nic nie wie na ten temat. Kwaśniewska miała złe sny i rozpowiada po wsi, że coś złego na pewno przytrafiło się jej córce. Frotecki pokazuje Joannie poprawiony projekt domu, a w miejscach, gdzie były pokoje dziecinne, teraz są pokoje gościnne. Joanna jednak twierdzi, że to nie zmieni jej postanowienia i nie może zostać jego żoną. Kalina analizuje plan dyżurów w komisariacie i wyciąga wnioski: kiedyś były dyżury koedukacyjne, a teraz są w parach, ale jednej płci. Generał pokazuje Kalinie ulotkę klubu, do którego wybrali się Rudy i Hartowny.

Powrót Angeliki 1x1048

Zosia otrzymuje wiadomość, że w ich domu w Zakroczymiu włączył się alarm i ona musi tam jechać. Julia zastanawia się, kto może być autorem listu do Gwisa, ale Ziuk tego nie wie. Kasia, ku zadowoleniu Marty, stwierdza, że nie powinna się zakochiwać w Janku, i wraca do nauki. Tomek w sprawie Jana rozmawiał już z Froteckim, który wypytuje o niego, bo zniknięcie Andżeliki Kwaśniewskiej łączą właśnie z Janem. Frotecki osobiście rozmawia z Janem o jego związku z Andżeliką. Złotopolski jednak nie przyznaje się do niczego.

Utracona reputacja Angeliki K. 1x1049

Angelika jest już w domu. Zosię dręczą wyrzuty sumienia, że to przez Złotopolskich dziewczyna ma przykrości. Nawet matka jest przeciwko niej i chce ją wyrzucić z domu. Jan naprawdę nie wiedział, że Angelika była w ich domu. Nikt z mieszkańców w to jednak nie wierzy i posądzają go o zdeprawowanie nieletniej. Julia otrzymuje zaskakujący telefon od Gwisa. Z powodu odwołanych przedstawień Gwis postanawia wyjechać do sanatorium. Nie przyjedzie więc do Złotopolic, choć obiecywał.

Pokuta Ziuka 1x1050

Ziuk posądza Borowego, że to on jest autorem listu do Gwisa. Oburzony tym ksiądz zadaje Ziukowi jako pokutę obowiązek przeproszenia teścia. Niestety, za namową Józefa Ziuk nie przeprasza Borowego, czym naraża się księdzu proboszczowi. Tymczasem Kwaśniewska za wszystko obwinia Złotopolskich w ogóle, a od Jana oczekuje odszkodowania za Angelikę. Hartowny zauważa, że Agnieszka czyta pismo o kobietach samotnie wychowujących dzieci. Dostrzega zmiany w Agnieszce i zastanawia się, czy to aby nie wpływ Kaliny? Joanna martwi się, że Angelika nie chodzi do szkoły, a przecież matura tuż, tuż.

Kto pomoże dziewczynie 1x1051

Joannie nie jest obojętny los Angeliki i próbuje znaleźć sojuszników. Julia uważa, że ksiądz mógłby pomóc w przekonaniu Kwaśniewskiej, że nieposyłanie Angeliki do szkoły tylko zaszkodzi dziewczynie. Joanna prosi Froteckiego o pomoc w sprawie Angeliki. Ten czuje się jednak bezradny w tej sprawie. Joanna prosi więc o pomoc Biernackiego. On swoim autorytetem powinien skutecznie sprzeciwić się Kwaśniewskiej. Biernackiego poruszyła postawa Joanny przejmującej się losem wiejskiej dziewczyny. Ksiądz wikary zwierza się, że Kwaśniewska nie otworzyła mu drzwi. Martwi go także, że nie ma takiego autorytetu jak ksiądz Leski.

Honor listonosza 1x1052

Ziuk nie wypełnił pokuty i nie przeprosił Borowego, więc ksiądz Leski nie skorzystał z jego pomocy w przygotowaniach do mszy. Józefa oburza takie zachowanie proboszcza. Wikary tłumaczy Józefowi, że Ziuk zgrzeszył odmawiając spełnienia pokuty. Poza tym niesłusznie obwiniał Borowego o napisanie listu do Gwisa. Angelika wysyła SMS-a Zosi, że jest zamknięta na strychu. Matka więzi ją do czasu, aż Jan się nie zdeklaruje. Kwaśniewska przychodzi do Złotopolskich z pretensjami. Skarży się na Magdalenę. Biernacki próbuje nakłonić Kleczkowską, żeby ta wpłynęła na Kwaśniewską. Angelika musi przecież chodzić do szkoły. Kleczkowską odwiedza w sklepie Frotecki, który także prosi ją o wstawiennictwo. Mając autorytet w środowisku powinna porozmawiać z Kwaśniewską. Tomek spotyka się z Radkiem i wręcza mu list od Agaty. Zwierza się Radkowi ze swoich problemów życiowych.

Waga autorytetu 1x1053

Kleczkowska jest podbudowana rozmową z Biernackim. Zdaniem posła ma autorytet i dlatego to ona powinna porozmawiać z Kwaśniewską. Jan Złotopolski nie budzi zaufania wśród mieszkańców Złotopolic i mimo jego zapewnień, że nie skrzywdził Andżeliki, nikt mu nie wierzy. Nawet Grzegorz, widząc Jana w kawiarni Marty, chętnie by mu przyłożył. Dowiedziawszy się o tym, jakim szacunkiem i autorytetem cieszy się Kleczkowska, Zalewska nie kryje pretensji, że poseł nigdy jej tak nie ocenił. Wiesiek powoli odkrywa, jakie napięcia zaistniały w jego zespole.

Nam tu takich nie potrzeba 1x1054

Magdalena dowiaduje się od Zosi, że wczoraj Frotecki zatrzymał Jana, podejrzewając, że prowadzi auto pod wpływem alkoholu. Jan był trzeźwy, ale nie miał dokumentów i Frotecki wlepił Janowi duży mandat. Między Ziukiem a Różyczką coraz więcej nieporozumień - Julia sądzi, że powodem są napięte stosunki między Borowym a Józefem. Biernacki, jako poseł, szykuje się do wystąpienia w szkole i ćwiczy przemówienia do młodzieży. W rozmowie z Zalewską Biernacki wspomina także, że kiedyś nie chcieli go zapisać na uniwersytet marksistowsko - leninowski.

Płaszcz 1x1055

Magdalena dowiaduje się od Zosi, że wczoraj Frotecki zatrzymał Jana, podejrzewając, że prowadzi auto pod wpływem alkoholu. Jan był trzeźwy, ale nie miał dokumentów, więc Frotecki wlepił mu mandat. Między Ziukiem a Różyczką coraz częściej dochodzi do nieporozumień i Julia sądzi, że powodem są napięte stosunki między Borowym a Józefem. Biernacki, jako poseł, szykuje się do wystąpienia w szkole i ćwiczy przemówienia do młodzieży. W rozmowie z Zalewską Biernacki wspomina także, że kiedyś nie chcieli go przyjąć na uniwersytet marksistowsko-leninowski. Frotecki czuje ogromną satysfakcję, że zatrzymał Jana Złotopolskiego i liczy na to, że Kleczkowska powie o tym Joannie. Magdalena niepokoi się, bo w domu Złotopolskich nie ma w tej chwili żadnego mężczyzny. Wikary nawet myśli, że w domach, w których nie ma mężczyzn, kłopoty częściej się przydarzają. Sam głęboko przeżywa fakt, że nie cieszy się takim autorytetem jak proboszcz.

Stracony materiał genetyczny 1x1056

Wieśka nadal niepokoi personel komisariatu: Hartowny z Rudym odwiedzający gejowskie kluby i Kalina z Agnieszką planujące samotne macierzyństwo. Tomek rozmawia w pubie z Kowalskim. Jest zdziwiony, że Berta z Kaliną rozmawiała o nich i ciąży, a przecież Berta prosiła o zachowanie wszystkiego w tajemnicy. Kalina, zdenerwowana finałem spotkania z Tomkiem, postanawia sprawdzić, na kogo z mężczyzn może jeszcze liczyć i sprawdza swoje możliwości, telefonując do nich. Mężczyzna, o którym do tej pory myślała, że mógłby być potencjalnym ojcem, już nie wchodzi w grę. Tomek mówi Bercie, że spotkał się z Kaliną, która go podrywała.

Wiejskie grzeszki 1x1057

Kleczkowska ma za złe Biernackiemu, że naopowiadał, jakoby komuniści nie pozwolili mu studiować na uniwersytecie. Frotecki uważa, że Biernacki fałszuje swoje dane osobowe, a przecież skończył tylko 7 klas. Marek wrócił z Niemiec. Lekarze nie wiedzą, dlaczego Marcysia zachorowała i jej leczenie jeszcze potrwa. Magdalena mówi Markowi, że w domu brakowało mężczyzny. Marek twierdzi, że nadal będzie brakowało, bo otrzymał z rządu propozycję objęcia funkcji doradcy premiera. Józef daje rady Ziukowi. Uważa, że z kobietami należy postępować twardo, co w praktyce oznacza nieustępowanie Różyczce.

Ciąża Tomka 1x1058

Tomka denerwują niezapowiedziane wizyty ojca i częste dopytywanie się, czy Tomek jest sam. Wiesiek prosi Tomka, żeby sprawdzić, z kim spotyka się Kasia, bo są pewne zarzuty wobec Janka Złotopolskiego. Janek w rozmowie ze swoją siostrą zapewnia ją, że z Angeliką nic go nie łączy. Tomek przesadnie dużo je, a potem źle się czuje i ma torsje, co jest odbierane jako objaw nerwicy. Kleczkowskiej, oburzonej wywyższaniem się Biernackiego, Zalewska tłumaczy, że przez komunistów poseł Biernacki nie mógł studiować na Uniwersytecie Marksistowsko-Leninowskim, gdzie przyjmowano nie patrząc na wcześniejsze wykształcenie.

Typowa kuwada 1x1059

Tomek nadal ma wilczy apetyt, zjada ogromne ilości pożywienia i miewa mdłości jak kobieta w ciąży. Wiesiek budzi się w nocy i też czuje głód. Jaki jest powód obżarstwa Gabrielów? I czym jest "syndrom kuwady"? Julia twierdzi, że małżeńskie nieporozumienia Ziuka mają swoje źródło w kłótniach Borowego z Józefem. Borowy uważa, że on i Józef powinni pomyśleć o przyszłości Ziuka i Różyczki. Józef twierdzi, że jest to oznaka słabości Borowego. Frotecki oburzony wizytą Jana Złotopolskiego opowiada Kleczkowskiej, że został zatrzymany bez dokumentów i dostał mandat...

Hartowny blefuje 1x1060

Zosia dowiaduje się od Magdaleny, że Jan spotkał się z Angeliką, co wywołało poruszenie we wsi. Ziuk staje się pośrednikiem w rozmowach na linii stryj-teść. Borowy wypytuje, kiedy może spotkać się z Józefem. Różyczka tymczasem wybiera się po wizę amerykańską. Jan odwiedza Zosię w kawiarni i tłumaczy, że spotkał się z Angeliką, żeby raz na zawsze rozwiać jej nadzieje. Ania, koleżanka Kasi, dzwoni do Angeliki i podszywając się pod znajomą Janka Złotopolskiego, Izabel, próbuje wyciągnąć od niej informacje na temat Jana. Co usłyszy od dziewczyny?

Miłości wątpliwe 1x1061

Mirek telefonuje do Gabrielów, że Janeczka urodziła właśnie zdrową córeczkę. Eleonora przywołuje wspomnienia z przeszłości. Marek próbuje porozmawiać z Magdaleną o swoich relacjach z Agnieszką - dyrektorką banku, ale niewłaściwie dobiera słowa i wycofuje się z rozmowy. Wiesiek odwiedza Tomka i dzieli się radością z narodzin wnuczki. Jednak bardziej uradowałoby go dziecko Marylki i Tomka. Biernacki postanawia uporządkować swoje życie osobiste i wybiera się do Agnieszki, ale Zalewska odradza mu tę wizytę, skoro Marek Złotopolski spędza u niej noce. Biernackiemu została tylko Joanna...

Dziewczyna - Blef jak marzenie 1x1062

Joanna jest oburzona, że Frotecki prowadzi śledztwo przeciwko Biernackiemu. Frotecki uważa, że mówić o sobie nieprawdziwe historie to w pewnym sensie fałszowanie danych osobowych. Joanna wyjaśnia, że Biernacki bez rekomendacji nie mógł wstąpić na uniwersytet marksistowsko-leninowski. W komisariacie pojawia się młoda i atrakcyjna Kamila. Zgodnie z wcześniejszą umową okazuje zainteresowanie Hartownym. Co na to Agnieszka?

Dyplom 1x1063

Ziuk przynosi do Biernackiego list z Ameryki, w środku jest wzór dyplomu, jaki Biernacki otrzyma. Kiedy Joanna ponownie przychodzi do Biernackiego, znów go nie zastaje. Zalewska za pomocą internetowego tłumacza usiłuje przetłumaczyć list z Ameryki, Joanna proponuje jej pomoc. Okazuje się, że dyplom ukończenia Political Academy może otrzymać każdy, kto wpłaci na odpowiednie konto 150 dolarów...

Koncert 1x1064

Kalina wraca z konferencji i zastaje Agnieszkę załamaną. Agnieszka zdaje sobie sprawę, że to Kalina podburzyła ją przeciwko Hartownemu, a teraz ona jest sama, bo Piotr właśnie znów umówił się z dziewczyną z Nowego Jorku. Kalina proponuje pozbyć się Kamili. Agnieszka, dyrektorka banku, uważa, że fakt mieszkania Marka i Magdaleny pod jednym dachem i do tego w sąsiednich pokojach, jest wysoce niezręczny. Zmieszany Marek próbuje porozmawiać o tym z Magdaleną.

Randka z księdzem 1x1065

Po wizycie Agnieszki Magdalena uświadamia sobie, że sympatia Marka jest bardzo energiczna. W tej sytuacji w domu Złotopolskich może się wiele zmienić i wtedy dla niej i Julii może zabraknąć już miejsca. Hartowny bierze wolny dzień, bo rzekomo zaplanował wyjazd z Kamilą za miasto. Rudy radzi koledze, żeby zadzwonił do niego z wycieczki, wtedy będzie bardziej wiarygodny. Tymczasem podczas rzekomego wyjazdu Kamila zjawia się w komisariacie. Biernacki dowiaduje się od Zalewskiej, że Joanna była na koncercie z Froteckim. Biernackiemu jest przykro, kiedy uświadamia sobie, że na koncercie było dużo znajomych i każdy miał z kim przyjść.

Genialna Kasia 1x1066

Zosia jest okropnie roztrzęsiona z powodu egzaminu magisterskiego. Jeszcze bardziej zdenerwowała ją jednak Kleczkowska, która nie chciała jej obsłużyć w sklepie: wszystko przez koncert, na który poszła z wikarym. Kleczkowska, poruszona zachowaniem Zosi skarży się Biernackimu licząc, że poseł zajmie w tej sprawie stanowisko i opowie się po jej stronie. Co na to Biernacki? Kalina wtajemnicza Agnieszkę w zmowę chłopaków. Podburza ją przeciwko Hartownemu, który jej zdaniem nie jest wart uczucia dziewczyny, skoro w taki sposób chce wzbudzić jej zazdrość. Kasia zwierza się swojej koleżance Ani, że nie wie, w jaki sposób rozwiązała zadanie Janka. Czyżby była genialna tylko przy nim?

Zakochana 1x1067

Kleczkowska uważa, że Zosia, wyciągając wikarego do Warszawy, zaspokoiła jedynie swoje zachcianki, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Borowy kupuje u Kleczkowskiej ptasie mleczko. Różyczka ma przekazać słodkości siostrze Borowego. Janek uważa, że Kasia ma talent i że powinna zdawać na architekturę. Wiesiek jest bardziej sceptyczny. Dlaczego? Wikary nie pozostaje obojętny wobec niepokojącej opinii mieszkańców. Rozważa nawet wyjazd ze Złotopolic. Chce prosić proboszcza o urlop, żeby pomedytować w klasztorze. Czy Zosia czuje się winna?

Dorośli i dzieci 1x1068

Marek anonsuje Magdalenie wizytę Agnieszki, dyrektorki banku. Znając temperament obu pań, zastanawia się, czy nic złego się nie wydarzy. Wiesiek nie może sobie poradzić z tajemnicą Tomka. Jest podenerwowany i twierdzi, że Tomek już nie znajdzie takiej dziewczyny jak Marylka. Rozmowa Magdaleny i Agnieszki nie przebiega w zbyt przyjemnej atmosferze. Agnieszce nie podoba się, że Zosia poszła z wikarym na koncert. Zastanawia się, czy na pewno Zosia jest potrzebna w domu Złotopolskich.

Tajemnica Kasi 1x1069

Wieśka dręczą złe sny, ale nie ma odwagi powiedzieć Marcie, co tak naprawdę go niepokoi. Postanawia spotkać się z Markiem i oględnie dopytać, jak to jest z nieślubnym dzieckiem Kacpra. Marek jednak zaprzecza, jakoby Kacper miał nieślubne dziecko. Wiesiek, zdenerwowany ukrywaniem prawdy o Tomku, staje się agresywny w rozmowie. Czy powie Markowi prawdę?

Żona dowiaduje się ostatnia 1x1070

Zosia, zaniepokojona informacjami o Agnieszce, sama chce dowiedzieć się czegoś więcej od Marka. Nie ukrywając swojego przywiązania do dzieci pyta, czy w obecnej sytuacji będzie potrzebna. Marek dość obcesowo sugeruje, że nastąpią zmiany. Biernacki odwiedza Magdalenę. Wypytuje ją o związek Marka z Agnieszką oraz ich plany zmian w domu. Magdalena potwierdza, że łączy ich romans. Biernacki jest zaniepokojony, bo Agnieszka może zawładnąć wnukami.

Kłopoty Marka 1x1071

Marcysia ze szpitala dzwoni do Marka: kategorycznie nie życzy sobie, aby Agnieszka rządziła domem. Wyrzuca mu też, że bardzo źle obszedł się z Zosią, która z dobrego serca zajmuje się chłopcami pod jej nieobecność. Marek zastanawia się, kto doniósł Marcysi o planowanych zmianach. Marylka zdaje sobie sprawę, że to przez jej pracę rozpadło się jej małżeństwo, ale teraz Tomek jest w innej sytuacji niż wtedy, gdy się ostatnio widzieli. Uważa, że Tomek powinien zająć się Bertą i dzieckiem. Rudy zwierza się Hartownemu, że poznał ładną i porządną dziewczynę. Czy ułoży sobie z nią życie?

Tomek porwany 1x1072

Marylka odkrywa, że pogróżki pod adresem Tomka wychodziły z komputera w kawiarence internetowej należącej do Jerzego Kowalskiego, właściciela pubu. Kiedy Kowalski dowiaduje się od Marylki, że Tomek został porwany, obiecuje sprawdzić, kim jest nadawca tych wiadomości, bo korzystający w kawiarence z komputera muszą się wylegitymować. Marcel mówi Marylce, że Berta wyszła niepostrzeżenie ze swojego domu i nie wiadomo, gdzie się znajduje. W tym samym czasie Berta, zwabiona do pubu Kowalskiego przez członka gangu, zostaje uprowadzona. Kim jest mężczyzna piszący maile z pogróżkami?

Sklep jak marzenie 1x1073

Marek przeprasza Zosię, że posądzał ją o przekazywanie Marcysi niepochlebnych sądów o Agnieszce. Wiesiek przychodzi do Tomka i zastaje Marylkę szperającą w jego komputerze. Marylka mówi mu, że Tomek został porwany. W komisariacie Agnieszka próbuje dowiedzieć się od Rudego, czy znajomość Hartownego z Kamilą to coś poważnego. Rudy wymiguje się od odpowiedzi. Czy powie w końcu dziewczynie szczerze, co myśli o jej zachowaniu?

Porwani bez śladu 1x1074

Marcel boi się o Marylkę. Sebastian Wernik nie wrócił na noc do domu. Wiesiek radzi zwrócić się do policji, ale Marcel tego zabrania, bo to ściśle tajna akcja i wiele osób boi się przecieków informacji. Tymczasem Kalina, zaniepokojona brakiem kontaktu z Bertą, chce przekazać sprawę policji. Wiesiek sądzi, że Kalina, jak to ma w zwyczaju, bez powodu robi aferę, ale funkcjonariuszka jest szczerze zaniepokojona losem przyjaciółki. Czy Kalina posłucha Wieśka?

Sklepowe pomiary 1x1075

Kalina nadal poszukuje Berty, a Wiesiek prosi, żeby nie wtrącała się w tę sprawę, bo Berta wyjechała razem z Tomkiem na wczasy za granicę. Kalina jest oburzona, ale wierzy Wieśkowi i nie widzi już powodu, żeby alarmować kogokolwiek. Zdaniem Marcela, Marylka specjalnie stanęła na drodze porywaczy. Chciała w ten sposób ocalić życie Tomka i Berty, bo porywacze, mając w ręku także ją - oficera służb wywiadowczych - muszą być ostrożni...

Nieznośna bezczynność śledcza 1x1076

Amelia znów prosi Rudego o eskortowanie do kolejki, bo ma przy sobie dość dużą sumę pieniędzy. Kiedy Rudy rusza dziewczynie z pomocą, Kalina nie potrafi ukryć zazdrości. Szybko wygłasza tezę, że kobiety z zasadami powinny polegać wyłącznie na sobie. Wiesiek otrzymuje od Marcela hasło do komputera Tomka i znajduje list Tomka do Violi, z którego wynika, że bardzo kocha Marylkę i nie miał zamiaru jej zdradzać, ani się z nią rozstawać. Czego Wiesiek dowie się od Kaliny po powrocie na komisariat?

Marzenie generała 1x1077

Wiesiek spędza noc u syna, niepokojąc się o Tomka i Marylkę. Boi się, że kiedy wróci do domu, Marta domyśli się, że wydarzyło się coś złego. Złoczyńcy nie kontaktują się z nikim, więc Wiesiek postanawia udać się do jasnowidza, z którym współpracuje policja. Jednak Marcel nie jest zadowolony z pomysłów Wieśka... Okazuje się, że Rudy jest bardzo zainteresowany dziewczyną, o której wspominała Kalina.

Siła plotki 1x1078

Marta, podekscytowana spotkaniem z amerykańskim generałem, wypytuje Marka Złotopolskiego o jego plany matrymonialne. Niestety, Marek nie ustalił jeszcze daty ślubu. Czy na pewno ma taki zamiar? Zosia pyta Marka, czy w związku ze zmianami w domu Złotopolskich zachowa jeszcze miejsce pracy.

Uwolnieni 1x1079

Po akcji odbicia Tomka i Berty Marylka postanawia wyjechać. Wiesiek dowiaduje się, że gang samochodowy chciał zlikwidować Tomka i Bertę jako świadków, ale kiedy pojawiła się Marylka, która jest oficerem międzynarodowych służb, zrozumieli, że należy negocjować. W ten sposób zwiększyły się szanse na przeżycie całej trójki. Czy ktoś powstrzyma Marylkę od wyjazdu?

Plan Zofii 1x1080

Zdenerwowany atakiem Zalewski wyładowuje złą energię na żonie. Czy mimo to kobieta stanie po jego stronie? Magdalenę odwiedza dyrektorka banku i dyskretnie rozmawia z nią o atmosferze panującej wokół Zosi. Wikary pojawia się u Złotopolskich…

Maturalny przesąd 1x1081

Poranek w dniu matury wywołuje ogromne poruszenie w domu Gabrielów. Zaginęły przygotowane specjalnie na tę okazję czerwone majteczki. Kto pojawi się z nową bielizną? Kalina przychodzi do pracy z nowiną…

Kryzysowy narzeczony 1x1082

Konflikt z Zalewskim narasta, a na dodatek Grzegorz nie jest zadowolony z pomalowania elewacji sklepu. Co wolałby kupić za te pieniądze? Ponieważ nie ma Józefa, Kleczkowska radzi się Anieli, jak ma postąpić z Zalewskim. Zosia przywozi do Złotopolic Sławka, kolegę jej brata Janka, i przedstawia jako swojego narzeczonego. Oboje odwiedzają sklep Kleczkowskiej, zajeżdżają do dworku, jadą do Kamienicy. Sławek świetnie gra swoją rolę. Aż za świetnie.

Wiedza o społeczeństwie 1x1083

Marta posądza Wieśka o zdradę, a on sam nie potrafi powiedzieć jej po prostu, że o siódmej rano czerwone majtki, które stały się przedmiotem sprzeczki, można kupić tylko w sex shopie. Zosia skarży się Magdalenie, że Sławek zbytnio wczuł się w role narzeczonego. Czy uda jej się pozbyć natręta?

Aniela radzi 1x1084

Wieczorna wizyta wikarego u Zosi jest szeroko komentowana we wsi. Oburzony tą sytuacją Marek twierdzi, że widziano jak wikary całował Zosię po rękach. Nadmiar negatywnych emocji fatalnie wpływa wpływa na dzieci. Mały Dionizy wyznaje Markowi coś szokującego... Marek szuka listu Andrzeja Złotopolskiego, w którym ten zrzeka się na rzecz Waldka swojej części Złotopolic. Marek sugeruje, że Magdalena mogłaby w imieniu Andrzeja napisać oświadczenie, w którym zrzeka się tego majątku. Czy ją przekona?

Mama zrozumie 1x1085

Pod wpływem rozmowy z Tomkiem Wiesiek pyta we śnie, czy można kochać dwie kobiety jednocześnie. To oczywiście wzbudza niepokój Marty. Tomek zwierza się Marcie ze swoich miłosnych rozterek. Jak matka zareaguje na jego wyznania dotyczące Berty, dziecka i... miłości do Marylki? Chris wraca z zagranicy i dowiaduje się o planowanym ślubie Joanny i adopcji ciemnoskórej dziewczynki.

Dylemat Magdaleny 1x1086

Kleczkowska przychodzi do Biernackiego na skargę. Narzeka, że niektórzy obywatele naruszają konstytucję nie płacąc podatków, a w dodatku stoi za nimi policja, co świadczy o zupełnym braku sprawiedliwości. Biernacki informuje Froteckiego o skardze obywateli. Poseł sam postanawia odciąć się od Zalewskich i zaczekać aż cała sprawa się nie wyjaśni. Pozostaje jeszcze do rozwiązania kwestia Kaśki...

Synowa O'Kay 1x1087

Frotecki stanowczo radzi Zalewskiemu, żeby poszedł do Biernackiego i dogadał się z Kleczkowską. Zalewski skruszony odwiedza posła. Czy pośrednictwo Angeliki pomoże mu się porozumieć z Elżunią? I jak skorzysta na tym Frotecki?

Marylka i Tomek - Ostatnia rozmowa 1x1088

Marylka wraca do domu i nie zastaje Tomka. Nie znajduje też jego rzeczy. Spodziewała się tego, ale czuje ogromny żal. Wiesiek, spotkawszy Marylkę u Tomka, pociesza ją. Czy poważna rozmowa Marylki i Tomka sprawi, że znów będą razem? Zbliża się ślub Joanny z Froteckim. Joanna prosi Chrisa na świadka. Chris zgadza się, ale stawia warunek. Jaki?

Przesądy 1x1089

Biernacki dowiaduje się, że Joanna w przyspieszonym tempie wychodzi za mąż za Froteckiego. Nie daje po sobie poznać jak bardzo mu żal, że to nie on będzie panem młodym. Składa nawet gratulacje Froteckiemu i postanowia zająć się rodziną, którą już ma... Angelika otrzymuje SMS-a od Janka Złotopolskiego, ale z jego treści jednoznacznie wynika, że nie był przeznaczony dla niej i że otrzymała go przez pomyłkę...

Ślub potem rozwód 1x1090

Hartowny dowiaduje się, że Rudy i Kalina będą reprezentowali komisariat w turnieju par. Jest wściekły, bo też chciałby startować z Agnieszką. Zosia otrzymuje sygnały, że jest osobą niepożądaną w Złotopolicach, a zdaniem Angeliki Zosię prześladuje pech. A wszystko z powodu uczucia Zosi i Wikarego. Pecha wszyscy wieszczą też Magdalenie i Chrisowi - do tego stopnia, że i Chris zaczyna się denerwować...

Pech, peszek 1x1091

Wiesiek mówi Eleonorze, że Tomek będzie miał dziecko z inną kobietą. Eleonora uważa, że to wstyd i postanawia wyspowiadać się z grzechu wnuka u księdza Leskiego. Okazuje się, że Magdalena otrzymała zawiadomienie o rozprawie rozwodowej z błędną datą. Rozprawa miała odbyć się w piątek, a oni pojechali w sobotę, przed ślubem Joanny i Froteckiego. Julia z trudem powstrzymuje się od komentarza, że z przesądami lepiej być ostrożnym...

Dziadek kontra dziadek 1x1092

Angelika sama wybiera się do Warszawy. Namawia przypadkowo spotkaną Zosię, aby ją podwiozła. W drodze powrotnej spóźnia się na autobus i postanawia spać na dworcu. Generał przypadkowo udaremnia kradzież jej torebki. Angelika trafia do komisariatu na Dworcu Głównym...

Nowe mundury 1x1093

Po latach nieobecności wraca Marita. Nie zastawszy w komisariacie Wieśka, odwiedza Kowalskiego w pubie. Tam też dowiaduje się, co wydarzyło się podczas jej nieobecności. Kalina i Rudy zostają wezwani do naczelnika, dostają nowe mundury. Agnieszka i Hartowny czują się dyskryminowani. Nowe mundury dodatkowo mobilizują Kalinę i Rudego do ćwiczeń przed turniejem par policyjnych. Między Biernackim a Markiem Złotopolskich zaostrza się konflikt w sprawie opieki nad wnukami.

Spotkanie na Starym Mieście 1x1094

Marek chce być głową rodziny i nie podoba mu się postawa Zosi zaangażowanej w związek jej brata z Angeliką. Zosia przyznaje, że podwiozła Angelikę, ale reszta to są zwykłe plotki. Czy Marek jej uwierzy? Joanna prosi Marka o wsparcie w sadzie, w sprawie adopcji Wery. Marek twierdzi, że jest to bardzo trudna sprawa, ale nie odmawia pomocy. Słysząc ich rozmowę, Zosia informuje Joannę, że ma ciotkę w sądzie rodzinnym. Hartowny twierdzi, że wybiórcze przyznanie mundurów jest jawną dyskryminacją pozostałej części personelu i szydzi z próżności Rudego.

Awans Kaliny 1x1095

Marta ma żal do Wieśka, że zataił przed nią informację o Maricie. Prosi Tomka, by zorientował się, co knuje rywalka. W kawiarni Marita spotyka Zosię. Wypytuje dziewczynę o rodzinę Złotopolskich i Gabrielów. Julia chwali Joannę za to, że dzielnie znosi swoją trudną sytuację. Hartowny wciąż nie może przeboleć, że on i Agnieszka nie dostali nowych mundurów. Oboje postanawiają się nie odzywać do kolegów. A do Kaliny znów uśmiechnie się szczęście...

Poślubne kłopoty z mamusią 1x1096

Frotecki, osaczony coraz bardziej przez matkę, dostaje radę od Anieli - siostry Józefa. W nowym domu należy pomyśleć o osobnym miejscu dla matki. Rudy dowiaduje się od Hartownego o awansie Kaliny. Jest zaskoczony, że Kalina nic mu o tym nie powiedziała...

Spadek 1x1097

Frotecki spędził noc w samochodzie przed posesji Julii. Kiedy Joanna zaprasza go do domu, właśnie telefonuje matka Ryszarda, że brakuje jej leków. Frotecki prosi Julię, żeby pomogła mu naprawiæ stosunki z Joanną. Eleonora wraca ze Złotopolic i uważa, że jest jeszcze szansa na odzyskanie jej części Złotopolic. Zastrzega, że nie robi tego dla siebie, tylko dla rodziny. Kalina spotyka się z Bertą w pubie, żeby podzielić się z przyjaciółką nowiną; dostała awans i będzie kontrolowała wszystkich policjantów w mieście. Dla Berty jednak liczą się inne wartości...

Udręki i marzenia kobiet 1x1098

Kleczkowska dowiaduje się, że Biernacki otrzymał cały majątek po Żmijewskiej. Magdalena uważa, że skoro Zosia skończyła studia, powinna poszukać sobie stosowniejszego zajęcia niż bycie kelnerką czy opiekunką dzieci. Joanna prosi Julię o upieczenie ciasta. Następnie składa mężowi wizytę w komisariacie i częstuje jeszcze ciepłym ciastem śliwkowym. Czy dzięki temu zdeklasuje rywalkę? Tymczasem Biernacki oprowadza Zalewską po obejściu i nowym domu. Zalewska kamerą wideo rejestruje obejście i wnętrze domu, nie kryjąc radości, że Biernackiemu wszystko tak wspaniale się układa. Wiesiek obserwuje, jak starannie Marta się maluje. Mówi żonie, że Marita widziała ją na spacerze z amerykańskim generałem. Co usłyszy od Marty?

Pierwsze śniadanie po ślubie 1x1099

Młodzi Froteccy spędzili razem pierwszą noc od ślubu i kiedy Joanna przygotowuje śniadanie, Frotecki otrzymuje wiadomość od sąsiadów matki, że ta potknęła się, idąc do łazienki. Chris wyjeżdża z kamienicy i prosi matkę, żeby pomogła Joannie i Ryszardowi, bo Frotecka zniszczy małżeństwo swojego syna. Co na to Julia ?Wikary odwiedza Złotopolskichi tłumaczy Magdalenie, że z powodu plotek rzadko przychodzi. Magdalena mówi, że Zosia wyjechała. Rudy spotyka się Kaliną i oczekuje, wyjaśnień, jak mogła zrezygnować z udziału w turnieju par. Kalina uważa, że jej decyzja jest logiczna. Dlaczego?

SMS zmienia życie 1x1100

W nowym domu Biernackiego Zalewska zaaklimatyzowała się na dobre. Właśnie donosi Biernackiemu, że w małżeństwie Joanny dzieje źle, bo małżonkowie nie spędzają razem nocy. Angelika jest już po maturze. Odwiedza Zosię, ale dowiaduje się, że ta postanowiła znaleźć inną pracę i nie będzie przyjeżdżała do Złotopolic. Angelika mówi Magdalenie, że postanawia studiować architekturę. Spotyka się w pubie z Jankiem, żeby przedstawić mu swoje prace. Woli jednak, żeby Janek obejrzał je później. Kiedy Janek na chwilę odchodzi od stolika, na jego telefon komórkowy przychodzi SMS od Kasi. Angelika decyduje się jej odpisać..

Nowa synowa 1x1101

Kwaśniewska szuka córki u Złotopolskich. Magdalena zapewnia, że Zosi nie ma od kilku dni. Magdalena telefonuje do Janka i Zosi. Kwaśniewska jest przekonana, że jej córka jest ze Złotopolskim. W nocy dzwoni Agata. Chce, żeby Wiesiek przyjechał do niej do Stanów. Dlaczego? Podekscytowany nowymi mundurami Hartowny uważa, że on i Agnieszka są zgrani i to oni właśnie powinni wystartować w turnieju par.

Kolacja z teściową 1x1102

Magdalena dowiaduje się, że to przez nią pozycja Marka w domu Złotopolskich jest zachwiana. Marek tymczasem postanawia wystąpić do sądu rodzinnego o przyznanie mu opieki nad dziećmi, aby wytrącić Magdalenie główny argument. Marta pyta Tomka, po co naprawdę Wiesiek pojechał do Nowego Jorku. Tomek tłumaczy, że nie zna szczegółów. Do Nowego Jorku postanawia jechać także Radek. Joanna zaprasza na obiad matkę Ryszarda. Czy konfrontacja będzie udana?