Speed: Niebezpieczna prędkość 1994

Speed

Po raz pierwszy drogi psychopaty Howarda Payne'a i Jacka Travena z oddziału antyterrorystycznego krzyżują się w olbrzymim wieżowcu. Maniak okłada ładunkami wybuchowymi windę, żądając prawie 4 milionów dolarów za ocalenie życia pasażerom. Jack i jego partner Harry ratują jednak uwięzionych w windzie ludzi. Są przekonani, że… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 21 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Keanu Reeves
jako Oficer Jack Traven
Dennis Hopper
jako Howard Payne
Sandra Bullock
jako Annie Porter
Joe Morton
jako Kpt. Herb McMahon
Jeff Daniels
jako Det. Harold "Harry" Temple
Alan Ruck
jako Stephens
Glenn Plummer
jako Właściciel Jaguara
Richard Lineback
jako Norwood
Beth Grant
jako Helen
Carlos Carrasco
jako Ortiz
David Kriegel
jako Terry

Fabuła

Po raz pierwszy drogi psychopaty Howarda Payne'a i Jacka Travena z oddziału antyterrorystycznego krzyżują się w olbrzymim wieżowcu. Maniak okłada ładunkami wybuchowymi windę, żądając prawie 4 milionów dolarów za ocalenie życia pasażerom. Jack i jego partner Harry ratują jednak uwięzionych w windzie ludzi. Są przekonani, że Howard zginął rozerwany na strzępy. Niestety, on żyje i tym razem podkłada bombę w autobusie. Kiedy pojazd przekracza szybkość 50 mil na godzinę, ładunek się uaktywnia. Wybuchnie, jeżeli autobus zwolni poniżej tej prędkości. Howard powiadamia o wszystkim Jacka. marcoduch

Gatunek
Thriller, Akcja
Słowa kluczowe
helikopter, budka telefoniczna, zemsta, przyjaciel zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1994-08-26 (kino), 1994-06-10 (świat), 2003-01-13 (dvd)
Dystrybutor
Syrena Films
Wytwórnia
Twentieth Century Fox Film Corporation
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Speed - Niebezpieczna szybkość (Polska) (tytuł TV)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
116 minut
Budżet
28 000 000 USD

Recenzje

Dynamiczne i efektowne kino akcji w czystej postaci! 8
  • 2008-03-19
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Przejażdżka autobusem nieraz może przyprawić pasażerów o silny stres. Ścisk, „aromatyczne” zapachy, powolne zmierzanie do celu – znają to wszyscy, którzy zmuszeni są wybierać ten właśnie środek lokomocji. Niejednokrotnie ma się wówczas ochotę wysiąść z tej „przegubowej pułapki”. Ale co by było, gdyby autobus nie tylko nie mógł się zatrzymać, ale nawet nie mógłby zwolnić poniżej 50 mph (ok. 80 km/h)? O tym właśnie opowiada film Jana De Bonta, „Speed”.

Szalony zamachowiec, Howard Payne (Dennis Hopper), instaluje bombę w jednym z miejskich autobusów. Policja ma trzy godziny na dostarczenie mu okupu w wysokości trzech milionów dolarów. Mechanizm bomby jest skonstruowany w ten sposób, że ładunek zostanie uzbrojony kiedy pojazd przekroczy 50 mph, zdetonowany zaś wtedy, gdy następnie zwolni poniżej tej prędkości. Sytuację próbuje ratować stary „dobry” znajomy Payne’a, Jack Traven (Keanu Reeves) – policjant z jednostki antyterrorystycznej. Szybko zorientuje się on, że ocalenie zakładników będzie najtrudniejszym zadaniem w jego dotychczasowej karierze.

Od razu zaznaczyć trzeba, że „Speed” idealnie wpasowuje się w nurt czysto rozrywkowego kina akcji – pozbawionego błyskotliwych dialogów i zaskakujących zwrotów wydarzeń, ale za to przepełnionego olbrzymią dawką napięcia, które towarzyszy widzowi od pierwszej do ostatniej minuty. Trudno uwierzyć, że tym filmem De Bont debiutował na reżyserskim krześle, ponieważ poradził sobie zaskakująco dobrze. Reżyseria poprowadzona została bardzo umiejętnie – akcja pędzi z „niebezpieczną prędkością”, a jeśli już zwolni, to dosłownie na chwilę, by zaraz ponownie ruszyć z kopyta. To właśnie jest największy atut filmu, dzięki któremu widz ogląda go z zapartym tchem i bez specjalnych wyrzutów przymyka oko na kilka nielogiczności czy znikome prawdopodobieństwo zdarzeń.

Wspomniane tempo akcji znakomicie uzupełnia dynamiczna ścieżka dźwiękowa (Mark Mancina), a motyw przewodni pozostaje w pamięci widza także po projekcji. Co się zaś tyczy odtwórców głównych ról przyznać trzeba, że do ich kreacji ciężko się przyczepić. Dennis Hopper jest bezwzględny, ale chwilami także zabawny; Keanu Reeves to twardy, podejmujący ogromne ryzyko policjant, jednak nie pozbawiony przy tym chłopięcego uroku; Sandra Bullock zaś jest kobietą odważną, impulsywną, a przy tym obdarzoną dużym wdziękiem. Z przyjemnością patrzyło się na grę w/w trójki, których postacie – choć zupełnie różne – są wyraziste i pełne ekspresji.

Film Jana De Bonta oglądałem kilka razy, za każdym podejściem miło spędzając czas. Z pewnością „Speed” nie jest specjalnie ambitną produkcją, ale przecież takiej nawet nie udaje. Ma dostarczyć przede wszystkim rozrywki i z tego zadania wywiązuje się znakomicie. Widz na blisko dwie godziny może wyłączyć szare komórki i zafundować sobie szaleńczą podróż autobusem. A to, że kieruje nim kobieta (która w dodatku straciła prawo jazdy), to jedynie szczegół...

5 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 4

BuziakL 8

Dużo się działo, mało się piło, ale się przeżyło. Film trzyma "na gazie" do samego końca, świetnie zagrana rola przez K. Reeves’a, a za Sandrą aż tak nie przepadam, więc też nie zrobiła na mnie większego wrażenia.

dziubek_1 7

Postać pani Bullock – Ta postać, a właściwie gwiazda tak głośno lansowana przyciągła do kin swojego czasu najwięcej ludzi. Mnie zresztą też, i chociaż nie jestem fanem warsztatu aktorskiego tej Pani to urody jak najbardziej.

monikawawa 8

Mój tez ulubiony – lubie filmy ktore tocza sie praktycznie w jednym miejscu a jednak potrafia zaciekawic widza.

Czechu 8

Jeden z ulubionych – oczywiście kolejne seanse nie są tak emocjonujące co pierwszy, ale chętnie wracam do tego filmu. Jest tu akcja, napięcie i zaskakujące wydarzenia, typowe kino akcji. Kto nie widział (choć pewnie jest niewiele takich osób) to powinien zobaczyć przynajmniej raz.

Współtworzą