Obraz życia śląskiej rodziny w okresie gwałtownych przemian społeczno-politycznych – tuż po II wojnie światowej, aż do lat 70. Wszyscy Kanderowie pracują w kopalni. Pojawiają się tu przybysze z innych stron Polski. Ich styl bycia i swoboda obyczajowa różnią się od zasad życia tradycyjnej, patriarchalnej rodziny śląskiej. To staje się często powodem konfliktów i bójek z „obcymi”. Powoli zachodzą zmiany obyczajowe w codziennym życiu młodszego pokolenia, ale wzorzec tradycyjnej rodziny jest wciąż silny.
Odcinki 12 dodaj odcinek
Sezony
Lata
Wiosna 1946 roku. Trwa walka polityczna przed zbliżającym się referendum. Rodzina Kanderów niechętnie odnosi się do natarczywej, komunistycznej agitacji. Maniek w ogóle nie miesza się do polityki, zaś Wojtek należący do PPS ocenia rozwój wydarzeń w kraju zdecydowanie negatywnie.
Grudzień 1946. W czasie zabawy barbórkowej Maniek dowiaduje się od Gacków, że Krysia jest w ciąży z Jurkiem. Wściekły urządza córce piekielną awanturę i wyrzuca ją z domu. Dziewczyna znajduje schronienie u Kowolowej, przyjaciółki matki. Wigilię spędza samotnie. Mija kilka miesięcy. Wojtek z Milką biorą ślub. Wśród gości, zaproszonych na wesele, brakuje tylko Krysi, która w tym czasie rodzi syna.
Dzięki sprytowi Konrada dochodzi do pojednania Krysi z ojcem. Dziewczyna przeprowadza się do nowego domku rodziców. Podczas zabawy dochodzi do tragedii. Wybucha zatarg między mieszkańcami hotelu a miejscowymi górnikami. Na ulicach osiedla wywiązuje się bójka. Ciężko ranny Konrad ląduje w szpitalu, ale jego obrażenia są zbyt poważne, by cokolwiek mogło mu pomóc.
Wiosna 1953. Do KWK "Jedność" przybywa grupa żołnierzy. Jeden z nich, Antoni Bareczko, zwraca uwagę Botora swą pracowitością i zaangażowaniem. Wkrótce poznaje też Krysię. Tymczasem w kopalni nie dzieje się najlepiej. Kłopoty z produkcją stają się powodem konfliktu między Botorem a Wojtkiem, pełniącym funkcję zastępcy głównego mechanika. Jakiś czas później Wojtek zostaje aresztowany za działalność w PPS. W opinii załogi odpowiedzialność za to ponosi Botor.
Lato 1954. Krysia i Antoni biorą ślub. Milka zmienia pracę. Zostaje asystentką Sekuły w Radzie Zakładowej. Wkrótce wspólnie z nowym szefem wyjeżdża na delegację do Biura Centrali Związkowej w Warszawie. Po ich powrocie w kopalni aż dudni od plotek. Dzięki zabiegom Piotra możliwy jest wreszcie kontakt z Wojtkiem. Milce wolno już przesyłać mężowi paczki do więzienia.
Lato 1955 roku. Antoni za wzorową służbę dostaje skierowanie na wczasy do Zakopanego. Podczas pobytu z mężem w górach Krysia przypadkowo spotyka Jurka - swą pierwszą miłość i ojca Władzia. Jurek, dowiedziawszy się o swym ojcostwie, żąda, by Krysia razem dzieckiem opuściła małżonka. Dochodzi do dramatycznej rozgrywki w trójkącie Antoni - Krysia - Jurek. W wyniku małżeńskiej awantury kobieta ulega wypadkowi. Na szczęście nie jest on bardzo groźny. Mimo konfliktu z żoną Antoni postanawia walczyć o swoją rodzinę.
Nadchodzi rok 1956. Wypuszczony z więzienia Wojtek wraca do pracy w kopalni. Milka kończy flirt z Sekułą. Ten zaś namawia Wojtka, by ubiegał się o stanowisko dyrektora kopalni. Jednak na wiecu zorganizowanym na cześć nowego kierownictwa partii Wojtek nie atakuje Botora. Mimo to Botor i tak rezygnuje ze stanowiska dyrektora zakładu. W jego ślady idzie Sekuła, który żegna się z przewodniczeniem Radzie Zakładowej.
Rok 1962. Wojtek, Krysia i Antoni nadal pracują w kopalni. Władek, choć uczy się w szkole górniczej, marzy o karierze piłkarskiej. W wolnych chwilach natomiast pomaga rodzicom i dziadkom przy budowie nowego domu. Przychodzi jednak dzień, w którym chłopak dowiaduje się, że Antoni nie jest jego ojcem. Wstrząśnięty ucieka z domu.
Rok 1966. Wojtek jest już głównym mechanikiem w kopalni. Władek również znajduje się wśród zatrudnionych, lecz zajęty karierą piłkarską, wcale nie pojawia się w pracy. Milka z Ninką nie wracają z wycieczki do RFN-u. Wojtek nie dostaje zgody na służbowy wyjazd do Austrii. Jest załamany. Z pomocą przychodzi mu Botor, za namową kolegi Kandera przyjmuje awans na stanowisko dyrektora kopalni.
Nadchodzi rok 1971. Wojtek z coraz większym trudem boryka się z problemami zarządzania kopalnią. Naciskany przez Zjednoczenie stara się wykonać plan, lecz jak to zrobić wobec nagminnych wyjazdów górników do RFN? Wojtek zaczyna mieć kłopoty z sercem, ale nie chce iść do lekarza. Nawet Alina, z którą utrzymuje bliskie kontakty, nie potrafi złamać jego bezsensownego uporu. Jego skołatane nerwy nie wytrzymują, gdy dowiaduje się o odwiedzinach Ninki.
Rok 1974. Władek wraca na Śląsk. Grę w którymkolwiek z lokalnych klubów uzależnia od przydziału na mieszkanie i samochodu. Wojtek, mimo zgody Zjednoczenia, nie chce przyjąć warunków krewniaka - gwiazdora. Władkowi udaje się wszakże wyjść na swoje w inny sposób. Jego radość nie trwa długo. Już podczas pierwszego meczu w barwach GKS "Jedność" doznaje poważnej kontuzji.
Kariera sportowa Władka załamała się. Kontuzja sprawiła, że ma nie w pełni sprawną nogę. Nie może odnaleźć się w nowej sytuacji. Zaniedbuje rodzinę, pieniądze przepuszcza na wódkę i karty. Tymczasem jego żona Jola jest w ostatnim miesiącu ciąży. Zmaltretowana psychicznie nie wytrzymuje napięcia. Dziecko zaraz po urodzeniu umiera, Jola odchodzi od męża. Śmierć dziecka wywołuje szok u Władka. Przestaje pić, poddaje się powtórnej operacji. Zaczyna też starania o pracę.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

  • Opisy
  • Recenzje
  • Słowa kluczowe

Multimedia

  • Plakaty
  • Zwiastuny
  • Zdjęcia

Pozostałe

Proszę czekać…