Młody mężczyzna (McAvoy) odkrywa, że jego zaginiony ojciec jest skrytobójcą. Gdy zostaje zamordowany syn werbuje się do organizacji dla której pracował jego ojciec, gdzie jest trenowany przez człowieka o nazwisku Sloan (Freeman), by zająć miejsce swego ojca.

"Wszystko, co ci powiedzieli, to kłamstwo"

Można powiedzieć, że tworzenie wiarygodnych światów, które tak naprawdę nie istnieją to specjalność Timura Bekmambetova – chociaż on twierdzi, że filmowy świat przypomina nasz własny, jest tylko trochę bardziej dziwaczny i spotęgowany.

Mówi producent Marc Platt, "Mamy nadzieję, że widzowie będą się dobrze bawić na naszym filmie, a jednocześnie zobaczą coś niezwykle oryginalnego."

"Naprawdę interesujące jest to, że to właśnie James gra bohatera akcji, a przecież nie jest gwiazdą takiego rodzaju kina," komentuje Angelina Jolie. "Jednak właśnie z nim łatwiej będzie widzom się identyfikować. James bardzo mnie zaskoczył. Jest jak każdy przeciętny człowiek i naprawdę świetnie się to ogląda."

A jak czuje się bohater – zwyczajny człowiek? "Drzemiący we mnie czternastoletni chłopiec był bardzo podekscytowany możliwością zagrania w Wanted: Ścigani," mówi James McAvoy. "Doceniam możliwość zagrania Wesleya. Jeśli jednak mam być szczery, to nawet kiedy miałem 14 lat nie byłem tak mocno poobijany. W każdym razie świetnie się bawiłem. To było fantastyczne."

Timur Bekmambetov podsumowuje: "Wanted: Ścigani opowiada historię zwyczajnego człowieka, który odkrywa zupełnie inny świat… który zresztą przez cały czas istniał tuż obok niego. Czasem zdarza się tak, że dosłownie tuż za rogiem znajdują się okolice, w których nigdy w życiu nie byłeś. Pewnego dnia zmieniasz jednak trasę i odkrywasz nowe miejsca. Wes po prostu nie wiedział, że ten świat istnieje. Co zrobi teraz, kiedy już tam się znalazł?"

"Wszystko, co ci powiedzieli, to kłamstwo." – Cross, Wanted: Ścigani, 2008

Nowy wspaniały świat

Zarówno w komiksie, jak i scenariuszu filmu Wanted: Ścigani, bohaterowie poruszają się w świecie, który na pierwszy rzut oka przypomina nasz – ale kiedy przyjrzymy mu się bliżej, jest dziwnie powykręcany. Postaci nie tylko się po nim przemieszczają, one zamieszkują go w potężny, nadludzki sposób.

Aby zrealizować tę wizję, filmowcy zwrócili się do dwukrotnego zdobywcy Oskara, scenografa Johna Myhre.

Mówi Myhre, "Bekmambetov potrafił uwieść mnie w 15 sekund – jest jedną z najbardziej twórczych osób, jakie kiedykolwiek spotkałem. To coś niezwykłego móc rozmawiać z filmowcem, który jest tak bardzo pełen entuzjazmu i genialnych wręcz pomysłów."

O filmie

James McAvoy (Pokuta, Ostatni król Szkocji), Morgan Freeman (Za wszelką cenę) i Angelina Jolie (Lara Croft: Tomb Raider) to bohaterowie filmu Wanted: Ścigani, historii transformacji pewnego przeciętnego człowieka w strażnika sprawiedliwości. W roku 2008, świat pozna bohatera nowej generacji: Wesleya Gibsona.

Wizjonerski reżyser Timur Bekmambetov (Straż dzienna - przebój wszechczasów rosyjskiego kina) przedstawia wewnętrzną przemianę 25-letniego Wesa (McAvoy), faceta, który nienawidzi swojego życia i ma na to całkiem dobry powód – jego życie po prostu jest do bani.

W pracy, szef żyje tylko po to, żeby znęcać się nad nim na oczach kolegów. W domu, jego własna dziewczyna przyciąga jak seksualny magnes wszystkich - łącznie z tak zwanym najlepszym przyjacielem - oprócz niego. Nic więc dziwnego, że nieudacznik Wes, między składającymi się z wegetariańskiego tofu posiłkami, łyka dziesiątki tabletek zapobiegającym atakom paniki.

Pewnego dnia jego marna egzystencja się kończy. W jego życie wkracza bowiem Fox (Jolie), dziewczyna pracująca dla Bractwa – liczącej wieki ligi świetnie wyszkolonych zabójców, kierujących się mottem: Zabicie jednej osoby, oznacza ocalenie dla tysięcy.

Wes podąża śladem pracującego kiedyś dla Bractwa ojca i wyzwala uwięzioną w sobie od dawna bestię. Okazuje się, że zabijanie ma we krwi. Rozpoczyna żmudne szkolenie pod okiem Fox i ekipy, której przewodzi enigmatyczny lider Bractwa, Sloan (Freeman). Neofita rozwija w sobie błyskawiczny refleks i nadludzką wręcz sprawność. Zresztą nikt nie mówił, że zostanie zabójcą będzie łatwe.

Nieudacznik odradza się jako złoty chłopiec Bractwa. Wes zaczyna nowe życie dokonując „serwowanej na zimno” zemsty na dręczycielach z przeszłości. Jednak w miarę upływu czasu, słodki smak władzy staje się coraz bardziej gorzki. Wes zdaje sobie sprawę z tego, że intencje jego towarzyszy nie są takie szlachetne, jak to początkowo wyglądało. Młody człowiek otrzymuje lekcję, której nikt wcześniej nie był w stanie mu udzielić: To tylko on sam może kontrolować swoje przeznaczenie.

W pozostałych rolach wystąpili także - Terence Stamp (Gwiezdne wojny: Mroczne widmo) jako Pekwarsky; Thomas Kretschmann (King Kong) – Cross oraz Common (American Gangster) - Gunsmith.

Universal Pictures i Spyglass Entertainment przedstawiają zachwycający wizualnie świat filmu Wanted: Ścigani, którego scenariusz został oparty na serii komiksów Marka Millara i J.G. Jonesa. Scenariusz - Michael Brandt & Derek Haas (Za szybcy, za wściekli) i Chris Morgan (Szybcy i wściekli: Tokio Drift). Produkcja - Marc Platt (Legalna blondynka), Jim Lemley (Motyl i skafander), Jason Netter (X-Men), Iain Smith (Źródło). Producenci wykonawczy - Adam Siegel (The Perfect Man), Marc Silvestri (The Covenant), Roger Birnbaum oraz Gary Barber (Bruce Wszechmogący). Zdjęcia - Mitchell Amundsen (Transformers), scenografia – nagrodzony Oskarem® John Myhre (Chicago), montaż – zdobywca Oskara® David Brenner (Dzień niepodległości), kostiumy - Varya Avdyushko (Straż dzienna), muzyka - Danny Elfman (Spider-Man 2)

Obsada

James McAvoy (Wesley Gibson) – Regeneration, Bright Young Things, Inside I’m Dancing, Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe) – BAFTA, Ostatni król Szkocji (The Last King of Scotland) – nominacja do BAFTA, Penelope, Zakochana Jane (Becoming Jane), Pokuta (Atonement) – nominacje do Złotego Globu i BAFTA, The Last Station; telewizja – Kompania braci (Band of Brothers), Białe zęby (White Teeth), Children of Dune, State of Play, Shameless.

Morgan Freeman (Sloan) ­– Za wszelką cenę (Million Dollar Baby) - Oskar za rolę drugoplanową, Street Smart – nominacja do Oskara, Wożąc panią Daisy (Driving Miss Daisy) – nominacja do Oskara, Skazani na Shawshank (The Shawshank Redemption) – kolejna nominacja do nagrody Akademii®, Człowiek pies (Unleashed), An Unfinished Life, Batman: początek (Batman Begins), Zabójczy numer (Lucky Number Slevin), Bruce Wszechmogący (Bruce Almighty), Evan Wszechmogący (Evan Almighty), Gone Baby Gone, Feast of Love, Marsz pingwinów (March of the Penguins) – narracja, Brubaker, Harry & Son, Teachers, Marie, That Was Then…This Is Now, Clean and Sober, Johnny Handsome, Glory, Reakcja łańcuchowa (Chain Reaction), Kolekcjoner (Kiss the Girls), Amistad, Hard Rain, Deep Impact, Siostra Betty (Nurse Betty), W sieci pająka (Along Came a Spider), High Crimes oraz Suma wszystkich strachów (The Sum of All Fears).

Angelina Jolie (Fox) – Beowulf, Cena odwagi (A Mighty Heart) – nominacja do Złotego Globu, Changeling, animowany Kung Fu Panda, The Good Shepherd, Pan i pani Smith (Mr. & Mrs. Smith), Alexander, Sky Kapitan i świat jutra (Sky Captain and the World of Tomorrow), animowany Rybki z ferajny (Shark Tale), Złodziej życia (Taking Lives), Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life, Lara Croft: Tomb Raider, Beyond Borders, Original Sin, 60 sekund (Gone in Sixty Seconds), Life or Something Like It, Przerwana lekcja muzyki (Girl, Interrupted) – nagroda Akademii i Złoty Glob, thriller Kolekcjoner kości (The Bone Collector), Pushing Tin, Playing by Heart, Playing God, Foxfire, Hackers; telewizja - Gia – Złoty Glob, nagroda Gildii Aktorów Filmowych i nominacja do Emmy, George Wallace – Złoty Glob.

Obsada "Wanted: Ścigani" ślubuje braterstwo

"Wanted: Ścigani" to przede wszystkim historia Wesleya, któremu szczególnie na początku filmu, bardzo daleko do komiksowego bohatera. Przechodzi on jednak imponującą metamorfozę – od żałosnego młodego człowieka do obdarzonego mocą, świadomego swojego dziedzictwa mężczyzny.

Szkockiemu aktorowi Jamesowi McAvoyowi, rozważenie pomysłu zagrania Wesleya zajęło chwilę: "Nie przywykłem do oglądania kogoś takiego jak ja w tego rodzaju rolach. Jako miłośnik kina często narzekam, że jestem już zmęczony oglądaniem dużych, silnych facetów w rolach bohaterów. Cieszę się, że zaangażowano w końcu takiego faceta jak ja, i nie chodzi tutaj o to, co mógłbym wnieść do roli jako aktor, ale bardziej o to, że nie jestem oczywistym wyborem."

Aktor zwrócił uwagę nie tylko na postać Wesa, ale także świat, jaki kreował rosyjski reżyser: "Lubię, kiedy filmy akcji nie są traktowane zbyt poważnie," mówi McAvoy. "Czasami szokowało mnie to, o co prosił mnie Bekmambetov, ale zawsze było to dla dobra materiału filmowego. On naprawdę myśli zupełnie inaczej niż większość reżyserów. Jest szalonym geniuszem, a jego prace są niewiarygodnie zuchwałe i dziwne."

Jak każda silna organizacja, Bractwo jednoczy się wokół swojej misji: zachowania równowagi na świecie metodą eliminacji tych, których Krosno Przeznaczenia uzna za zdolnych do zakłócenia równowagi i wyrządzenia szkód.

Przywódcą Bractwa jest ten sam człowiek, który odczytuje wolę Krosna Przeznaczenia: Sloan, grany przez zdobywcę Oskara® Morgana Freemana.

Aktor tak mówi o swoim udziale w filmie, "Zawsze staram się próbować czegoś nowego. Kiedy przeczytałem scenariusz Wanted: Ścigani stwierdziłem, że pomysł filmu jest naprawdę zajmujący, a Timur to bardzo interesujący filmowiec. Łącząc to z resztą obsady – i faktem, że nie brałem udziału w zbyt wielu filmach akcji – chętnie podjąłem się współpracy".

W Bractwie, prawą ręką Sloana jest Fox. Niewiele jest aktorek, które posiadają umiejętność wiarygodnego sportretowania jednej z najlepszych zabójców na świecie, jednocześnie mając talent do pokazania emocjonalnej siły postaci. Filmowcy wzięli pod uwagę tylko jedną aktorkę: Angelinę Jolie.

"Fox wierzy w Kodeks," mówi Angelina Jolie. "Podoba mi się w niej to, że tak naprawdę nie okazuje żadnych emocji. Nie bierzmy, jednak tego filmu zbyt poważnie. To ma być po prostu dobra zabawa, a pomysł mówiący o zabiciu jednej osoby dla ocalenia tysięcy jest bardzo interesujący."

Jednym z bardziej niezwykłych członków Bractwa jest Pekwarsky – ekspert od amunicji. Jego naboje to maleńkie, zabójcze dzieła sztuki, ozdobione m.in. tak złowrogimi napisami jak "Żegnaj". W tę rolę wcielił się szanowany brytyjski aktor Terence Stamp.

Kolejnym członkiem Bractwa jest Cross, którego rolą w organizacji jest wykonywanie wyroków wydawanych przez Krosno Przeznaczenia, a interpretowanych przez Sloana. Jednak po ataku na Fox i Wesleya, okazuje się, że sam Cross staje się celem, a wyrok na nim ma wykonać właśnie Wes. Jak się okazało, do roli Crossa idealnie pasował niemiecki aktor Thomas Kretschmann.

Nagrodzony Grammy, Common był logicznym wyborem do roli Gunsmitha. "Zagranie w filmie z Jamesem, Morganem i Angeliną było czymś wręcz niewiarygodnym," mówi muzyk. "Kiedy usłyszałem te nazwiska, wiedziałem, że muszę być częścią projektu."

Od komiksu po ekran

"Unikalny", "eksperymentalny", "ironiczny", "geniusz kreacji" – to tylko niektóre z określeń, jakimi nazwano pochodzącego z Kazachstanu reżysera Timura Bekmambetova. Niezwykły talent Bekmambetova doprowadził do powstania jego pierwszego anglojęzycznego filmu wyprodukowanego przez duże amerykańskie studio, z udziałem nagrodzonych aktorów i ekipy.

Jak do tego doszło?

W 2004 roku wszedł do kin film Bekmambetova Straż nocna (Night Watch). Budżet filmu opiewał na 1,8 mln USD, a zyski z jego rozpowszechniania wyniosły w samej tylko Rosji 16 mln USD. Film stał się w rodzinnym kraju reżysera większym przebojem niż Władca pierścieni: Drużyna pierścienia (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring). Sequel filmu Straż dzienna (Day Watch) miał swoją premierę na początku 2006 i ponownie, przy kosztach około 4 mln USD, zarobił w Rosji prawie 40 mln USD, stając się przebojem wszechczasów.

Mniej więcej w tym samym czasie, producenci z Marc Platt Productions natrafili na pierwsze wydanie serii komiksów Marka Millara i J.G. Jonesa "Wanted" i niemal natychmiast pomyśleli, że ta mroczna opowieść ma olbrzymi potencjał filmowy… jednak jej temat (historia grupy zabójców, którzy podzielili świat na frakcje) wymaga zdecydowanie niekonwencjonalnego potraktowania. Zaczęli więc poszukiwać twórczego, nowego filmowca myślącego bez ograniczeń. Po obejrzeniu Straży nocnej wiedzieli już, że właśnie znaleźli odpowiedniego reżysera.

Mantrą Bekmambetova wydaje się być realizm fantastyczny, który przewija się przez każdy z jego projektów. Reżyser wierzy, że każda akcja, każda emocja powinny mieć podstawy realistyczne, bez względu na to jak bardzo niecodzienne są okoliczności.

Realizatorzy

Urodzony w Kazachstanie Timur Bekmambetov (reżyseria) zrealizował największy przebój kasowy rosyjskiego kina Straż dzienna (Day Watch), sequel międzynarodowego przeboju Straż nocna (Night Watch), do którego napisał scenariusz wspólnie z Sergiejem Lukyanenko. W jego dorobku są także takie filmy jak Peshavar Waltz – nagroda dla Najlepszego Reżysera na festiwalu filmowym w Karlovych Varach, The Arena (współproducentem filmu był Roger Corman), GAZ – Russian Cars. Na małym ekranie można było oglądać jego ośmioodcinkową serię Our ’90s.

Mitchell Amundsen (zdjęcia) – Twierdza (The Rock), Transformers, Transporter 2, Rolling Stones w blasku świateł (Shine a Light) – jako jeden z czołowych autorów zdjęć wybranych przez Martina Scorsese, Mission: Impossible III, Eight Below, The Dukes of Hazzard, Skarb narodów (National Treasure), Krucjata Bourne’a (The Bourne Supremacy), Seabiscuit, Bad Boys II, Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl), Pearl Harbor.

Danny Elfman (muzyka) – trzykrotnie nominowany do Oskara za muzykę do filmów: Buntownik z wyboru (Good Will Hunting), Faceci w czerni (Men in Black) i Duża ryba (Big Fish). Inne filmy w jego dorobku to przede wszystkich obrazy Tima Burtona - Pee-wee’s Big Adventure, Sok z żuka (Beetlejuice), Batman – Grammy, Edward Nożycoręki (Edward Scissorhands), Batman Returns, Miasteczko Halloween (Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas) – nominacja do Grammy, Mars atakuje (Mars Attacks!), Jeździec bez głowy (Sleepy Hollow), Planeta małp (Planet of the Apes), Charlie i fabryka czekolady (Charlie and the Chocolate Factory), Gnijąca panna młoda (Corpse Bride), a także Chicago, Spider-Man, Spider-Man 2, Hulk, Czerwony smok (Red Dragon), Dowód życia (Proof of Life), A Simple Plan, Dolores Claiborne, Dick Tracy, Darkman, Sommersby, Dead Presidents, Black Beauty, To Die For, Mission: Impossible, Królestwo (The Kingdom), Nacho Libre, Sieć Charlotte (Charlotte’s Web), Meet the Robinsons, Hellboy II: The Golden Army oraz The Sixth Element.

Zdjęcia w Pradze

Chociaż akcja filmu rozgrywa się w Chicago, to właśnie Pragę wybrano jako miejsce realizacji zdjęć. Tak komentuje to producent Marc Platt, "Praga okazała się idealna. Było w niej mnóstwo przestrzeni, a niewielka odległość od Moskwy – gdzie były wykonywane efekty specjalne – była dodatkowym bonusem."

Co ważne, Bekmambetov przed rozpoczęciem pracy nad filmem Wanted: Ścigani pracował dwa lata w Pradze, dlatego znał dostępne obiekty i lokalizacje. "Reżyser chciał, żeby film miał bardzo amerykańską atmosferę," mówi Myhre, "a tym samym pewną europejską wrażliwość, którą zapewniały zdjęcia w Pradze. Byliśmy w stanie wydobyć, to co najlepsze z obu tych światów, łącząc stare z nowym – ten temat zresztą towarzyszy całemu filmowi."

Więcej informacji

Proszę czekać…